Konu Başlıkları: Aşure Yemek Ne Kadar Sevap?
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24 Kasım 2012, 19:42   Mesaj No:9

iklimya

Medineweb Sadık Üyesi
iklimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:iklimya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 90
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 114
Beğenildi:31
Beğendi:0
Takdirleri:112
Takdir Et:
Standart Cevap: Aşure Yemek Ne Kadar Sevap?

Bizler, Kuran ve sünnet ile aşure delillendirilmiş diye bir iddiada bulunmadık.
Aşura toplum tarafından abartılıyor olabilir, geleneksel bir halden cıkıp ibadete dönüştürülüyor olabilir.
Burada sıkıntı yok hem fikiriz.
Nurettin Yıldızın söylemlerine göre bu çorbayı pişirmek Nuh (a.s.) ile dalga gecmekmiş, alay etmekmiş.
Yahu böyle birsey olabilir mi? Akla ve mantıga uygun mudur bu?
Uhud şehitlerini karıştırmıs, Hüseyin Efendimizin şehadetini karıştırmıs. Mevlid kandili demiş, orkestra,
hayvan gübresi derken, vallahi kusura bakmayında aşuradan daha karmaşık bir menü ile huzura cıkmıs.
Halk dili bu kadar basit ve ucuz muydu?
Bir tebligci muhatabına göre uslup kullanır, dogru... Ama benim anlamadıgım bu tarza uygun muhatap kitlesi var mıdır?
Aşurayı "şarap katılmış bir çorba gibi yememen lazımdı" diyor. Aslında kendisine fe subhanallah...
Allahın helal nimeti ne zamandan beri haram olmus. Aşura bidatsa nasıl olurda şarapla kıyas olunur?
"Sana Allahın laneti iner" derken hangi ayet ve hadise dayandıki....
Zaruret halindeyken bile hınzır eti bir nebze helal olurken aşura hem haram hem de lanetli .))
Nefret edip iğreniyormus, bak işte en makul kısmı burası, sevmeyebilir yemeyebilir, kendi sorunu.
Fakat kacırdıgı ince bir nokta daha var Allahın nimetine iğreniyorum demek hangi icma ile delilli...
Bende halktan biriyim halk dilini severim ama bu dil neceyse hic sevmedim.

Halk dilinden anlayan biri olarak .)) diyorum ki;
Birseyin yanlıs yada eksik oldugu topluma anlatılacaksa karalama yapmadan, usulüne uygun bir sekilde,
helal cercevesinde, sıcak ve muhatabını ikna edecek sekilde olmalıdır.
vesselam.