Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21 Şubat 2013, 13:41   Mesaj No:1

muuskem

Medineweb Sadık Üyesi
muuskem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muuskem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21263
Üyelik T.: 02 Kasım 2012
Arkadaşları:9
Memleket:-
Konular: 38
Beğenildi:32
Beğendi:6
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart İçki Yasaklandı, Yolcu Patladı

İçki Yasaklandı, Yolcu Patladı

7 ülkeye uçuşlarda içki servisini kaldıran THY yolcu sayısını 3'e katladı.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, 7 ülkede 10 noktaya yaptıkları seferlerde içki servisini kaldırmaları sonrasında 3 kata varan yolcu sayısı artışlarına ulaştıklarını söyledi.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'dan, 7 ülkedeki 10 noktaya yaptığı seferlerde içki servisini kaldırma kararına ilişkin ilginç bir savunma geldi. Topçu, Radikal gazetesinde Murat Yetkin'e verdiği demeçte, içki servisinin kaldırılmasının siyasi değil, ekonomik nedenleri bulunduğunu belirtti. Topçu, "220 küsur hattımız var. Bunlardan 200 kadarında strandart hizmetimiz devam ediyor. Yalnızca 20 kadar hattımızda ev sahibi ülkelerin hassasiyetleri ve duyarlılıklarını dikkate alıyor. Ama bunun karşılığında da avantajlar elde ediyoruz" dedi.

AVANTAJLAR ELDE ETTİK
Topçu, THY'nin içki servisini kaldırdığı hatlarda bazı Arap havayollarının içki servisi yapmasıyla ilgili olarak ise şu değerlendirmeyi yaptı:

"Doğrudur, ama kimse THY'nin o hatlarda Emirates'e göre hangi avantajları aldığını yazmıyor. Ben bu yolla ek hatlar aldım, yolcu sayısını ikiye, üçe katladım. Yoksa standartlarımı neden bozayım? Hizmet kalitesiyle ilgili içki servisini temel alan da belki vardır ama çok azdır. Size şunu söyleyeyim, dünyada sivil havacılık çevrelerinde alkollü içki servisini tıpkı tütün gibi toptan kaldırma yönünde tartışmalar da var."Topçu business class yolcularına da içki servisinin kaldırılması konusunda ise, "Bizde dış hatlarda 'business class yolcusu yüzde 1.5 civarındadır. Onun da bir kısmı içmez. Ben business class'ın yoğun olmadığı hatlardı onun yükünü neden bilet fiyatı olarak içmeyen yolculara bindireyim? Ekonomik olduğu müddetçe devam ederiz" dedi.

Topçu, içki servisinin kaldırılması ve yolcu sayısındaki artış arasında nasıl bir ilişki olduğu ya da bunun nasıl ölçümlendiğine ilişkin dün Hürriyet'in yönelttiği soruları ise yanıtsız bıraktı. Ocak ayından itibaren THY'nin Pakistan'ın Karaçi ve İslamabad; Mısır'ın Kahire ve İskenderiye; Irak'ın Bağdat ve Erbil; Somali-Mogadişu; Senagal-Dakar ve Kuveyt seferlerinde içki servisi kaldırıldı. 15 Aralık'ta başlayan Nijer-Niamey seferleri ise 'içkisiz' başladı.

Bu arada Maliye'ye bildirilen verilere göre THY'nin 2012'de toplam net satışları 14.8 milyar TL kârı ise 1.19 milyar TL oldu.

Konu Sahibi muuskem 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
AÖF İlahiyat Arapça Dersi Soru Cevap Bölümü Arapça 1 muuskem 84 28851 20 Ocak 2016 12:12
Sabırlı bir kanser hastasının insanları ağlatan... Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler mehmet akif2 1 2157 02 Mayıs 2013 15:40
Hangi insanlar evlenmesin? Evlilik-Nikah Konuları mehmet akif2 5 2530 26 Nisan 2013 13:40
Selam Filmi.Gİtmiyinlere tavsiye ederim. Duyurular/Öneriler/Şikayetler enderhafızım 6 2815 01 Nisan 2013 12:09
İnternetin Neden Yavaşladığı Belli Oldu Bilgi Dağarcığı muuskem 0 1632 28 Mart 2013 13:20