Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24 Mart 2013, 17:18   Mesaj No:2

Esma_Nur

Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esma_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4494
Beğendi:6074
Takdirleri:23787
Takdir Et:
Standart Cevap: Mutluluğun Yolu Empatiden Geçiyor

Biz, paranoid gibi hastalıkların sürekli bencillik ruhuyla yaşamalarından kaynaklandığına inanıyoruz.

Ben-eşittir yine ben-Toplam hep ben, diyen insanlar zorla kendilerini paranoid yaparlar.

Allah Şanı Yüceyi dinleyenlerden belki binde bir paranoid çıkar fakat kaidede asla.
Paranoidler empati kuramazlar. Karşısındakinin yerine kendisini koyamazlar. Neden? Nedeni bencillik, o öyle zahmetli işlere gelemez… Herkes hep onu dinlemeli… Onlar kendilerini onun yerine koymalılar… O kimseyi anlamaya emek veremez vb. (Klinik vaka paranoidler farklı katagoride ele alınmalı.)
Biliyorsunuz, insanların düşünceleri değişmeden, davranışları değişemez. Kişi düşünceler değişmeden iyiye de gidemez kötüye de gidemez.
Düşüncelerinin öyle devam edeceğine karar vermeden, duygular gelişmez ve değişmez. Karardan sonra, duygular değişince artık sıra davranışa gelir. Mutlaka, bu tabloda davranışlar, kılıktan kıyafete her şeyde değişime uğrar. Bu değişim, bazen geriye dönüş olduğu gibi gelişim de olabilir.
Şemamız;
Düşünceyi oluşturmak emek ister. Düşünce oluşunca kesin bir kararla o düşünceyi bilincimize onaylatmalıyız. Karardan sonra duygular da değişir. Değişen duygular tavırlara yansır.
Unutmayalım! Duygular değişmeden davranış değişmez.

alıntı

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....