Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25 Nisan 2013, 02:14   Mesaj No:5

Medine-web

Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cevap: Müslümanların güçlü kalesi '' AİLE'' çöküyor mu? -4- Bedia Özdemir Tokel

Aile..
bu kelimeyı yazmak bile insanı derin bir saygıya davet ediyor.
Aile ..
toplumların mayası temeli ve topluımların kalite aynasıdır.toplumların kalitesi aile ile ölçülür..bu ailenin genel tanımıdır.
ama islamda aile bambaşka bir olay.islam ailesi bambaşka bir düşler ülkesi.islamın temelini attığı aile ve aileyı kuranların Allahın gör dediği yerden bakan akan insan yetiştiren en ulvi en kutsal alanlar.. vahy inşasının eseri olan yiğitlerin eseri aile cennettir.
çalışmanız gerçekten güzel.üzerinde durulması tefekkür edilmesi "ben nerdeyım" sorusunu sordurtması gereken bir çalışma.
aile çöküyormu ?
bu sorudan önce şu soruları sormamız gerekir;
1-aile nedir,amacı nedir ve ne olması gerekir? erkekle kadının bir araya gelmesi midir aile?
2-aileyi inşa edenleri kim inşa ediyor? vahy mi gayrisimi ?
3-aileyı kuranlar ne kadar donanımlı ?donanımdan kastınız ne ? evi arabası olan mı ? boş teneke sefihlermi ? oğlum maaşı şu işi aşı arabası... sadece şu ufak kusura var "imansız ?" kızım el bebek gül bebek yetişti ama ufak bir kusuru var "dinsiz?"
gülmeyın lütfen! müslüman var kendini müslüman sanan var."ufak kusur" aslında canlı cenazelerin kusurları!
yaptığı düğünün gazinodan farkı yoksa...
ufak kusur dediğin şey senin canını yakmıyorsa...
vahy kimlikte mahpus ise..
bilgi ve belgeye dayalı iman yoksa..
amel ve ahlaka dayalı ibadet yoksa...

kusura bakmayın aile çöküyormu kelimesi bana çok abes geliyor. necip fazılın mini eteğe "nerde etek" dediği gibi...nerde aile? ufak kusuru var denilen adaylardan meydana gelen aile mi? o aile değildi ki çiftleşme evi idi.
bana göre vahyin inşa etmediği çiftlerden meydana gelen aile zaten ölü doğan ailedir.
islamda aile;
1-aile reisi erkektir.bir arabının iki şöfürü olamaz.debriyac benim fren senin olamaz.
2-reislikten kasıt dikatörlük değil vahyin gölgesinde,çerçevesinde imamlıktır.
3-yetişmiş ve bilinçli iki aday arasındaki bağ aile olur.çiftler yetişmiş insanlar olmalı yetişmeye muhtaç insanların çocuklarına vereceği ne olabilir? önce namaz kılayım sonra abdest alırım ne demekse...
4-sidikle abdest alınmaz.aile haramlarla gazinolarla kurulmaz.oruç içki ile açılmaz.gelin tesettürsüz sokağın iştahına sunulmaz.ruhsuz sorumsuz bilgisiz boş tenekelerden aile olmaz.düğünde yatak odası kıyafeti ile sokakta dans eden gelinden anne olacak öylemi ? o gelinin doğuracağı emzireceği çocuk hz ali olacak değilmi ? onu seyreden domuz kocası da aile babası olacak?
sorun yok panik yapmayın ufak bir kusuru var işte.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.