Konu Başlıkları: Dualar neden kabul olmaz ?
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04 Ekim 2013, 14:21   Mesaj No:6

enderhafızım

Medineweb Emekdarı
enderhafızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enderhafızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5879
Üyelik T.: 28 Aralık 2008
Arkadaşları:32
Memleket:İst
Konular: 1383
Beğenildi:166
Beğendi:17
Takdirleri:216
Takdir Et:
evtx Dualarım neden kabul olmuyor?

Dualarım neden kabul olmuyor?

Sahi...
Benim duam/dualarım neden kabul olmuyor?
Allah..Rabbim...
Rabbim beni sevmiyor mu?

Bu soruyu sormadan önce, hatta aklımıza dahi getirmeden önce yapmamız gereken bir şey var: KENDİMİZİ SORGULAMAK!

Haydi beraber yapalım!

Kur'an'ın ilk suresi üzerinde gidelim istiyorum: Fatiha.
Fatiha'ya hangi nazarla baktık bugüne kadar?
Fatiha bize hangi konuda bir şeyler kattı?

Her 5 vakit, Fatiha okumanın sebebini düşündük mü mesela?
Fatiha'nın ismi neden Fatiha?

İzninizle Fatiha'nın anlamına bakalım en evvel:
Rahmet ve merhametin kaynağı olan Allah'ın adıyla. Bütünüyle övgü, âlemlerin rabbi Allah'a aittir. O, rahmet ve merhametin kaynağıdır. Din/ceza ve ödül gününün sahibidir. Yalnız sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, yani kendilerini nimetlendirdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğramışların ve sapıkların yoluna değil! [Fatiha 1, 7]

Fatiha'nın mealini verdikten sonra isminin neden Fatiha olduğuna değinmek istiyorum:
Fatiha hem Kur'an'ın önsözü, hem de özetidir. ''Bizzat kendini açan'' ya da ''başka bir şeyi açan'' anlamındaki adı, Hz. Peygamber'in Fatihatu'l Kitab (Kitabın Girişi) isimlendirmesine dayanır... [Hayat Kitabı Kur'an sf; 1]

Bu açıklamanın ardından düşünelim istiyorum. Fatiha suresiyle Allah, rahmet ve merhametinden bahsettikten sonra bir sorgu gününün varlığından, bu sorgu gününün sahibi oluşundan bahsediyor. Ardından bizlere şu sıralamayı sunuyor: ''Yalnız sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz.''

Farkettiyseniz ilk ibare ''kulluk etmek'' sonraki ise ''yardım dilemek''.

Yardım dilerken yani dua için ilk lazım olan şey: KULLUK ETMEK!

Eğer şükredici olur ve iman ederseniz, Allah size niçin azap etsin? Allah şükre karşılık verendir; her şeyi bilendir. [Nisâ, 147]
Ve ayrıca:
..O'na ancak güzel sözler yükselir. O sözleri de yararlı iş yükseltir... [Fâtır 10]

Bizler dualarımıza cevap bulmak için elimizden geleni yapıyor muyuz acaba?
Dua sadece ellerimizi açıp istekte bulunmak değil hem!

Bir de hareketlerimizle dua etmemiz var, ki en mühimi de bu zaten.
Misal; sınava çalışmadan sınava girip ardından Allah'tan başarılı olmayı istemek oldukça komik değil mi?

Mesele şu: görevini, sorumluluğunu elinden geldiğince yerine getirip ardından Allah'a sığınmak. İşte dua budur! Sınava çalışmak ve sınava girmeden Allah'a, yine O'nun bize öğrettiği gibi, alçakgönüllülük ve acziyetle dua etmek...
PHP- Kodu:
Rabbinize yalvara yalvara ve için için dua edinŞüphesiz Ohaddi aşanları sevmez. (A'râf 55) 

Düştüğümüz en büyük hata da şu bence: Allah isteğimizi vermeyince sevilmediğimizi düşünmek.

İyi ama biz az sonra ne yaşayacağımızı bile bilemezken istediğimiz şeyin bizim için iyi olabileceğini nereden biliyoruz??

İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua eder. İnsan, pek acelecidir. [İsra 11]

Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz" (Bakara Suresi, 216)

Sözün özü, dua için sadece istemek yeterli değildir. Ve dua için en önemli şey, samimiyetle, içtenlikle, alçakgönüllülükle yapılmasıdır. Allah'ın bizden istediği budur. Ve bizlere Yüce Kitab'ında örnek gösterdiği peygamber duaları da bu minval üzeredir.

Şu söz Hz. Ali'ye ait denir: "Ben onun Allah olduğunu, her istediğimi vermemesinden öğrendim!"

Selametle.

Büşra Şükran