Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21 Ekim 2013, 22:40   Mesaj No:4

JAZARİ

Medineweb Sadık Üyesi
JAZARİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:JAZARİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17525
Üyelik T.: 23 Mart 2012
Arkadaşları:1
Konular: 65
Beğenildi:74
Beğendi:41
Takdirleri:13
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: istanbul ilitam Arapça-I metin terc.

4.ÜNİTE TERCÜMESİ(ARAPÇA-I)

نوادر من سيرة عمر بن الخطاب (ض

1- عندما تسلم عمر خلافة المسلمين وتولى هذا الامر الشاق جدا له، ولى عمرو بن العاص رضي الله عنه على مصر.
2- في يوم من الايام أتى قبطي الى عمر رضي الله عنه يشتكي قائلا: أصابني ظلم يا أمير المؤمنين!
3- قال له وكيف وعلى يد من تعرضت له؟
4- قال سابقت محمد بن عمرو بن العاص والي مصر فسبقته بفرسي.
5- فهجم علي أمام الناس فضربني وقال لي: كيف تسبقني وانا ابن الاكرمين.
6- فقال عمر رضي الله عنه: علي أن أعاقبهم بالدرة.
7- فانتقل الى مصر، ودعا ابن الوالي فضربه ضربا امام ابيه
8- والتفت الى ابيه عمرو بن العاص فأنذره إنذارا شديدا وقال له: متى استعبدتم الناس وقد ولدتـهم أمهاتـهم أحرارا ؟!
9- أتى سفير فارس المرسل من قبل أنوشروان إلى المدينة، ليفاوض عمر، رضي الله عنه،
10- فدخل المدينة، ومعه وفد على مستوى عالٍ، يريد أن يخاطب عمر بن الخطاب؛ الذي دَوَّى صيته في العالم،
11- فسأل: أين قصر عمر؟ قالوا: لا قصر له، قال: أين هو؟ قالوا: هذا بيته،
12- وإذا هو بيته من الطين، فذهب إلى البيت، فضرب على الباب، فقال له أهله: عمر ليس هنا، التمسه في المسجد، فإنه ينام الضحى في المسجد،
13- فذهب إلى المسجد، والوفد معه، وأطفال المدينة، وجواريها يلاحقون أهل فارس؛ لأنَّ عليهم الديباج والحرير، منظر بـهيج ما رَأَوْه في الحياة،
14- فما وجدوه في المسجد، ودلّ الصحابة على مكانه، فوجدوه نائماً تحت شجرة، وعصاه بجانبه.
15- فوقف سفير فارس، وأخذ يرتعد ويقول: هذا الخليفة؟ قالوا: هذا الخليفة! قال: حكمت، فعدلت، فأمنت، فنمت.
16- مرة كان عمر يخاطب المسلمين قائلا: يا أيها الناس, اسمعوا وعوا.
17- فقام سلمان الفارسي، فقال: والله، لا نسمع ولا نعي
18- قال: ولِمَ يا سلمان؟ قال: أتكتسي ثوبين، وتكسونا من قسمة الفيء ثوب،
19- فقال عمر لابنه عبد الله: قم أجب سلمان فقال عبد الله: أما الثوب الآخر، فإنه من ثوبي -قسمي مع المسلمين- أعطيته والدي
20- فقال سلمان: الآن، قلْ نسمع، وامر نطع.

Ömer b. Hattâb (r.a.)’ın Hayatından Kesitler

1- Ömer Müslümanların halifeliğini devralıp kendisi için çok meşakkatli bu işi üstlenince, Amr b. el-Âs (r.a.)’ı Mısır’a vali atadı.
2- Günlerden bir gün Ömer (r.a.)’e bir Kıpti gelerek şu sözlerle şikayette bulundu: Başıma bir haksızlık geldi ey müminlerin emiri!
3- Ona “Nasıl ve kim eliyle ona maruz kaldın?” dedi.
4- “Mısır valisi Amr b. el-As’ın oğlu Muhammed’le yarıştım ve atımla onu geçtim.
5- Halkın önünde bana saldırıp “Benim gibi bir asilzadeyi nasıl geçersin?” diyerek vurdu.
6- Ömer (r.a.) “Onları kamçıyla cezalandırmak boynuma borç olsun” sözleriyle karşılık verdi.
7- Hemen Mısır’a geçmiş, valinin oğlunu çağırıp babasının önünde bir güzel dövmüştür.
8- Babası Amr .b el-As’a dönüp onu sert bir şekilde uyarmış ve kendisine “Anneleri hür doğurmuşken insanları ne zaman köleleştirdiniz?!” demiştir.
9- Ömer (r.a.) ile görüşmek üzere Enuşirvan tarafından gönderilen İran elçisi Medine’ye geldi.
10- Ünü dünyaya yayılmış Ömer b. Hattâb ile konuşma isteğiyle, beraberinde üst düzey bir heyet, Medine’ye girdi.
11- “Ömer’in sarayı nerede?” diye sordu. “Sarayı yok” dediler. “Kendisi nerede?” deyince “İşte bu evi” diye karşılık verdiler.
12- Bir de ne görsün evi kerpiçten. Eve gitti, kapıyı çaldı. Ailesi ona “Ömer burada değil, kendisini mescitte ara, çünkü kuşluk vakti mescitte uyur” dedi.
13- Yanındaki heyetle mescide gitti. Medine’nin çocukları ve cariyeleri peşlerine takılmış İranlıları izliyordu. Çünkü üzerlerindeki atlas ve ipekler hayatta görmedikleri harika bir görüntü arz ediyordu.
14- Onu mescitte de bulamadılar. Sahabiler yerini gösterdi de kendisini değneği yanında bir ağacın altında uyurken buldular.
15- İran elçisi durdu, ürperdi ve şöyle demeye başladı: Bu halife ha? “Halifenin ta kendisi” dediler. Dedi ki: Yönettin, adaleti egemen kıldın, güven hissettin ve uyudun.
16- Bir keresinde Hz. Ömer şöyle diyerek Müslümanlara hitap ediyordu: Ey insanlar! Dinleyin ve zihninize nakşedin.
17- Hz. Selman el-Fârisi ayağa kalktı ve şöyle dedi: Vallahi ne dinler, ne de söylediğini tutarız.
18- “Niçin ey Selman?” dedi. “Bize ganimet payından bir elbise giydirirken kendin iki elbise giyersin öyle mi?” diye karşılık verdi.
19- Hz. Ömer oğlu Abdullah’a “Kalk da Selman’a cevap ver” deyince Abdullah “Diğer elbiseye gelince o Müslümanlarla benim payıma düşen elbisedendir. Onu babama vermiştim” diye açıklamada bulundu.
20- Bunun üzerine Selman “Şimde söyle dinleyelim, emret uyalım” karşılığını verdi.