Konu Başlıkları: Yusuf Suresi Bize Ne Anlatıyor?
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05 Nisan 2014, 21:40   Mesaj No:10

İslaminesil

Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Arkadaşları:0
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:
Standart Cevap: Yusuf Suresi Bize Ne Anlatıyor?

Sürenin nazil sırasına göre inmesindeki hikmeti de sürenin mahiyeti kadar önemli olduğunun kanaatindeyim...Süre efendimize mekkenin son zamanlarında inmeye başlamıştır iniş nedenlerin başında müşriklerin Yahudilerin kışkırtmaları sebebeyiyet vermiştir ve aynı zamanda kureyşlillerin efendimizi sürgün, işgençe gibi yok etmek düşüncelerinde nazil olmaya başlamıştır...

Yusuf süresinde Anlatılmak istenenin dışında çıkaracağımız derslerde önemlidir diye düşünüyom..

örneğin sıralamak istersek:

-Kardeşlerinin kin ve nefretine rağmen onlara saygıda kusur etmemesi,,

-zindan süreci icersinde insanların güvenini kazanması,rüya tabirleri ile ileri bir ilim sahabi olduğu.

-İnsanların günaha meyilli olduğu , hz .Yûsuf'un kadınlardan kurtulmak için zindanı tercih etmesi müslüman için en güzel bir örnektir. Günaha girmektense acıya, işkenceye katlanmak gerekir.
Ya Rabbî!" dedi, "Zindan, bu kadınların beni dâvet ettikleri o işten daha iyidir. Eğer sen onların oyunlarını benden uzaklaştırmazsan, onlara meyledip cahilce davrananlardan olabilirim." Diyerek iffetli yaşamanın zor olduğunu ama insanın iffetli yaşama adına ödemeyeceği bedel olmaması gerektiğini, şartların insanın hayatiyetini devam ettirmesi adına çok ağır olduğu hapishanenin bile iffetsizlik yapmaktan daha iyi bir seçenek olduğunu söyler.

-Müslüman en zor şartlarda dahi tebliğ görevini yürütmeli, psikolojik ve ekonomik sorunlarını bahane ederek bu konudaki görevini ihmal etmemeli; Hz. Yûsuf'un zindandaki durumunu örnek almalıdır...

- Adelet i elinde bırakmaması,ne olursa olsun merhamet edebilmeyi kendimize dersler olarak çıkarabiliriz.