Konu Başlıkları: Limonlu Cheesecake
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12 Mayıs 2014, 13:52   Mesaj No:1

NİSAREYYAN

Medineweb Sadık Üyesi
NİSAREYYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NİSAREYYAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22593
Üyelik T.: 07 Aralık 2012
Arkadaşları:26
Konular: 29
Beğenildi:15
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Limonlu Cheesecake

Limonlu Cheesecake

Limonlu Cheesecake

2 yumurta
600 gr labne
1 pkt krema (200 ml)
1 su bardağı şeker
1.5 yemek kaşığı nişasta
1 yemek kaşığı un
yarım limon kabuğu
vanilya

tabanı için:
2 pkt kepekli veya yulaflı bisküvi
2 kaşık tereyağı

Öncelikle bisküvi tereyağı ile rondodan geçirilip yağlı kağıt serilmiş kelepçeli kalıba bastırılarak yayılır.Daha sonra buzdolabına koyarak dinlenmesi sağlanır
Krema için;
labne ve krema 1 dk mikserle çırpılır sonra şeker eklenip teker teker yumurtalar da hafif karıştırma ile yedirilir.
Ardından un nişasta vanilya ve limon kabuğu rendesi eklenip tekrar kaşıkla karıştırıp buzdolabından çıkardığımız bisküvili tabanın üzerine ilave edilir. kalepçeli kalıp alüminyum folyoyla kaplanıp içerisinde biraz su olan fırın tepsisine oturtulur cheesecake in çatlaması önlenir bu önemli bir püf nokta(isterseniz bunun yerine fırına su dolu yanmaz bir kap da koyabilirsiniz)
175 derecede üzeri çok az pembeleşene kadar (tahmini 25 30 dk) pişirilir anlamak için kalıbı hafifçe salladığımızda ortası hafif sallanıyor olacak
piştikten sonra fırının içinde kapağı açık bi şekilde soğutuyoruz direk dışarı alınca da çatlar

sosu için
1.5 çay bardağı süt
1.5 çay bardağı su
5 yemek kaşığı şeker
1 tepeleme yemek kaşığı nişasta
1 limon suyu ve kabuğu
yarım çay kaşığı zerdeçal (renk vermesi için )
1 tatlı kaşığı vanilya

sos malzemesini (vanilya dışında) muhallebi gibi karıştırarak pişirip kaynayınca vanilya ekleyin.
Ilıdıktan sonra ılımıl olan cheesecake in üzerine döküp 5-6 saat buzdolabında bekletin

Ben geceden yapıyorum cheesecaki
Tarifi aldığım yerde sos için jöle kullanmışlardı
Ben evime asla jöle sokmadığım için cahidejibek in sos tarifini kullandım azıcık değiştirerek ;)
bu da benim cheesecake imin görüntüleri

Konu Sahibi NİSAREYYAN 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Amerika nın Yeni Malcom X i Türkiye de Duyurular/Öneriler/Şikayetler Fatıma-i Zehra 4 1934 17 Mayıs 2014 19:09
Yetişkinlerin yüreklerindeki zehirli hançerler Çocuk ve Aile Sağlığı NİSAREYYAN 0 1694 16 Mayıs 2014 22:17
Limonlu Cheesecake Pastalar Allahın kulu_ 6 2514 12 Mayıs 2014 13:52
Tesettür Güzellemesi Tesettür Konuları NİSAREYYAN 0 1571 09 Mayıs 2014 22:04
MERYEM Suresini Sorularla Tanıyalım Sorularla Sureleri Tanıyalım bilinmez 62 21421 05 Mayıs 2014 10:20