Konu Başlıkları: Eğitimde Bediüzzaman Modeli
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15Haziran 2014, 06:21   Mesaj No:1

nurşen35

Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Eğitimde Bediüzzaman Modeli

Eğitimde Bediüzzaman Modeli

Üç ayrı zamanda gerekli girişimlerde bulunduğu halde bir türlü istediği üniversiteyi kuramayan Said Nursi , bütün vatan sathını mekteb yaparak , evleri üniversite haline getirir.

Fen bilimleri ve din bilimlerini birleştiren küçük küçük dersaneler kurmayı başarır. Bu hareketin ölçülerini , standartlarını belirler ve '' lahika '' adını verdiği mektuplarını biraraya getiren kitaplarını da yazar. Bununla ilgili uygulamalar konusunda talebeleriyle mektuplaşarak dersane tarzındaki evlerde din ilimleri ile pozitif ilimlerin birlikte işlenebileceği eğitim modelini oluşturur.

Bediüzzaman modeli de denilebilecek , formel olmayan bu eğitim tarzı, formel eğitimin dini bilgilerdeki eksiğini de tamamlar. Formel yoldan hayata geçiremediği eğitim modelini Bediüzzaman , enformel, yani gayriresmi ama meşru bir yolla , yasalara aykırı olmayacak şekilde uygular ve öğrenciler yetiştirir.
Bu şekilde sadece lise , üniversite talebeleri değildir. Esnaf, köylü , çiftçi vatandaş bu grup içinde yer almaktadır.

Önce yazarak , sonra müzakere ederek , onlarla birlikte defalarca okuyan Bediüzzaman , bu okumalardan kendisininde istifade ettiğini her zaman dile getirir.
Böylece kendi kitaplarının da talebesi olur. Uyguladığı bu metod kendisine özgüdür. İslam tarihinde bu metotla Kur'anı Kerimin ve imani bilgilerin öğretildiği başka bir tarzına rastlanmaz.
Said Nursi bu metodla yetişen talebeleri Anadolu'nun her yayılır , bir çoğu hapishanelere girer, yargılanırlar ve beraat ederler.
Fakat sonunda Bediüzzaman'ın bu eğitim tarzı ve fikirleri Anadolu'da ciddi kabul görür.

Nevzat Tarhan...

Konu Sahibi nurşen35 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Gündem Korona Aşısı Gündem/ Manşetler Esma_Nur 6 1295 10 Aralık 2020 11:20
DHBT Muhteşem Özetler DHBT-Hazırlık/Notlar/Özetler nurşen35 4 2016 08 Aralık 2020 17:40
Kıssaları Hayatımıza Taşıyalım Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler nurşen35 1 788 08 Aralık 2020 16:46
TENKİD Serbest Kürsü nurşen35 0 734 08 Aralık 2020 11:44
Vitir Namazını Niye Kılıyoruz Biliyor musunuz... Namaz-Abdest-Teyemmüm nurşen35 0 812 04 Aralık 2020 12:56