Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11 Ağustos 2014, 12:07   Mesaj No:1

makbergülü

Medineweb Emekdarı
makbergülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:makbergülü isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17068
Üyelik T.: 03 Mart 2012
Arkadaşları:26
Memleket:arz
Konular: 171
Beğenildi:211
Beğendi:27
Takdirleri:246
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
evde tarhana yapmanın püf noktaları (:

evde tarhana yapmanın püf noktaları (:

resimler ve anlatım bana aittir

malzemeler : soğan,domates,kırmızı biber (salçalık olandan ),yeşil biber,sarımsak ,yaşmaya,un,yedibahar,tuz,yoğurt..

soğan,domates ve biberler minik doğranıp menemen gibi pişirilir.

büyükçe bir leğen alınıp un ortaya dökülür,ortası açılır,maya az suda eritilerek bu havuza dökülür ,sıcaak olan domatesli karışım yavaş yavaş eklenerek harmanlanır,elimiz yandıkçada yoğurda elimizi sürerek hamur sertleşene kadar bu işlem devam eder.yedibahar ve az tuz eklenerek sert bir hamur elde edene kadar yoğurulur .

hamurun mayalanması ve ekşimesi için üzerine bez örterek bir odada her gün yoğurmak süretiyle bir hafta bekletilir. ben üç gün oldu bu hamuru yoğuralı parmaklarımı hissetmiyorum öyle çok ağrımış yani tabi benim elim biraz fazlaca malzemeden dolayı ağrıdı mesela sadece leğendeki un miktarı 12 kg tüm malzemeleri katınca miktar 20 kg oldu anlayacağınız eşim bu kış sabah akşam tarhanayla yaşıycak

hergün hamuru yoğurup üzerindeki kabuğu hamura yedirmeniz gerekir ki hamur lezzetli olsun

bu kabuklanmış hali

buda harmanlanmış hali

henüz bu malzemeleri kurutmadığım için son halini koyamadım bu hamurdan minik parçalar alıp güneşte bir bezin üzerinde iyice ele yapışmayana kadar ters düz çevirerek kurutup kavgir yada robottan geçirip bir kaç günde bezlerin üzerinde toz haliyle bekletiriz en sonda bez torbalarda kışlık olarak saklarız mevlam yemeğide nasip eylerse medineweb ailesinin tarhanası benden olsun buyrun inşaAllah

"Allah hiç kimseye taşıyabileceğinden daha fazlasını yüklemez."

|| BAKARA 286. ||

MAZARET insanın kendine söylediği en büyük ''YALAN''dır !! ..

Velhasıl-ı kelâm.
Namaz, duâ, gayret, nâsip. . .

Konu Sahibi makbergülü 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Evde yapılabilecek deterjan ve şampuanlar Pratik / Faydalı Bilgiler Mihrinaz 1 105 14 Ekim 2023 13:09
yeniden merhabalar Serbest Kürsü KardelenGül 12 4440 27 Eylül 2018 18:05
2014 kpss için konu dağılımı KPSS İstişare/Sohbet nurşen35 1 2797 11 Ağustos 2014 13:31
evde tarhana yapmanın püf noktaları (: Pratik / Faydalı Bilgiler Allahın kulu_ 5 4001 11 Ağustos 2014 12:07
KPSS Birde Böyle Hazırlanmayı Deneyin KPSS İstişare/Sohbet Mihrinaz 9 3838 11 Ağustos 2014 11:21