Konu Başlıkları: Ebu Bekir Olmasaydı
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15 Eylül 2014, 01:17   Mesaj No:4

nurşen35

Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Standart Cevap: Ebu Bekir Olmasaydı

Bir vahiy esnasında, İçeriye giren Hz. Ebubekir'i gören Cebrail (as) hürmetle iki adım geri çekilir. Bu durumu farkeden Hz. Peygamberimiz (sav) bir anlam veremez. Çünkü; daha önce hiç bir sahabesine böyle hürmet ve saygı göstermemiştir.

Peygamber Efendimiz (sav) , Cebrail as.'dan bu hareketinin nedenini öğrenmek ister.

- Ya Cebrail, bu hürmetin nedeni nedir ?
- Ya Muhammed (sav) o benim hocamdır.
Cebrail Alehisselam anlatmaya başlar ;

'' Ruhlar yaratılmış ve ilk insanın bedenine ruh üfürülmüştü. Hz. Allah (cc) bütün meleklerine secde edin diye emretti. İblis itaat etmedi , kendisinin ondan daha üstün olduğunu savunuyordu. O anda benimde içimden geçen de itaat etmemekti. Fakat ruhlar aleminin kapıları açıldı ve en güzel köşkte olan bir ruh yanıma gelerek üç kere omuzuma dokunarak
'' secde et '' diye beni uyardı. Hemen secdeye kapandım. ''

İşte Hz. Ebubekir'in ruhu ilk yaratılan ruhlardan . Eğer gelip beni uyarmasaydı, ben de şeytan gibi zelildeydim. Hz. Ebubekir benim her iki alemde de hocamdır.

Bu olayı ilk okuduğumda çok etkilenmiştim. Allah'ü Teala yarattığı insanoğluna o kadar değer veriyor ki! Günahsız ve nefsi olmayan en büyük meleğini dahi yarattığı ruhla imtihan ediyordu..