Konu Başlıkları: Lütfen cevabı bilen yazsın
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04 Ocak 2015, 18:27   Mesaj No:6

Medine-web

Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cevap: Lütfen cevabı bilen yazsın

İslam kıyamete dek sorunlara çözüm üretmeye müsaittir. her zaman zeminde çözüm üretir ve bunu adalet ölçüsünde çözer. İslam Allah'ın dinidir evrenseldir her ırka her çağa her soruna muhataptır ve adalet ölçüsünde sorunları çözer.
Fecr hocamız detaylı bilgi vermiş teknik anlamda. ben soru soran kardeşimizin durumuna en uygun görüşü Hanbeli mezhebinde görebildim.
şöyle empati yapalım ve tefekkür edelim,
kardeşimiz dese ki ben evlenirken bir takım şartlar ileri sürdüm. şartlarıma uyulursa nikaha razı olurum. şartlarıma uyulmayacaksa evlilikten vazgeçiyorum. karşı taraf da şartlarını kabul ederek seni nikahlıyorum derse...bu şartlar yerine getirilmezse o kadına adil davranmanız gerekmez mi? yoksa sus ne yapalım olmadı Allah boşamayı sevmiyor, katlan gitsin.
kadın da itiraz edip derse ki hani doğruluk, hani adalet, hani sözünde durmak? İslam benim hakkımı vermesi lazım.
eğer sus katlan evliliğin bozulmasın ile kadına dayatma yaparsanız kadın da hakkını savunmakta ısrar ederse?
cevabınız ne olur Allah'ın kulu ?

Hanbeli mezhebi görüşü bu konuda açık kapı bırakmakta çözüm yolu tıkanmasını önlemektedir. Şöyle ki kadının talak şansı yok. Yani kocaya seni boşuyorum gidiyorum deme şansı yok. Bir ömür istemediğin adamla evlilikle tıkanır kalır. Bu mezhep burada çözüm öneriyor. O adam sözünde durmadı hakkına girdi. sana da nikahını dilersen bozma hakkı verilir. Bu durumda kadın korunmuş olur erkeğinde sözünde durmama dersi verilir. AÇIK KAPI BU...

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.