Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05 Mart 2015, 16:42   Mesaj No:4

Mihrinaz

Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Hayat Basit,Zorlaştırdığımız ise Basit Yaşamak

İşitmiyor musunuz, sade yaşamak imandandır

Mustafa İjaz (Metin yazarı): İhtiyacımız olmayan şeyler bize ihtiyaç gibi gösteriliyor. Sonra onlara sahip olmak için borçlanıyoruz. ‘Gerçekten neye ihtiyacım var?’ sorusunu sorma cesaretini yitirmişiz. Yapay bir hayat yaşıyoruz. Üniversitedeyken Danimarka’ya gittim. Hayatın her alanında bir sadelik ve kolaylık gördüm. Bu deneyim kafamdaki simple living, ‘less is more’ (az çoktur) felsefesini pekiştirdi. Gittiğim her yere sırt çantasıyla gitmek, öğlen yemeğimi (sandviç) evde hazırlamak ve bisiklet kullanmak... Türkiye’ye döner dönmez ilk işim bisiklet almak oldu. Asitli içecekler içmiyor, hazır gıdalardan uzak duruyorum. Basit yaşam sayesinde ruhsal, duygusal ve fiziksel yönden daha sağlıklı ve huzurluyum. Çünkü evim, bedenim ve zihnim temiz, sade ve açık. Uyku saatlerim düzenli. Basitlik özgürlüktür, müstağniliktir. Bu durumu en güzel anlatan Peygamber Efendimiz’in (sas) “Siz işitmiyor musunuz? İşitmiyor musunuz? Sâde yaşamak îmandandır; sâde hayat sürmek îmandandır.” (Ebû Dâvûd) hadisidir. Bizler hasırda uyuyan bir peygamberin ümmetiyiz. Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin bir sepete sığan hayatı bize çok şey anlatıyor olmalı.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~