Konu Başlıkları: Ölçüler Ve Tartılar Hakkında
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03 Aralık 2008, 01:15   Mesaj No:1

Verda_Naz

Medineweb Sadık Üyesi
Verda_Naz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Verda_Naz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 176
Üyelik T.: 15 Eylül 2007
Arkadaşları:0
Konular: 248
Beğenildi:11
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ölçüler Ve Tartılar Hakkında

Ölçüler Ve Tartılar Hakkında

Fasil : BEY (ALIM-SATIM) BÖLÜMÜ
Konu : Ölçüler Ve Tartılar Hakkında
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "(Şer`i hukuku ödemek için) vezin`de Mekke halkının vezn`i esastır, keyl`de de Medine halkının keyl`i esastır."
HadisNo : 205

Ravi : Mikdam İbnu Ma`dikerb
Hadis : Resulullah (sav)`ın şu sözünü nakletti: "Yiyeceklerinizi kile ile ölçün, sizin için mübarek kılınsın."
HadisNo : 206

Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Hz. Peygamber (sav) mikyal (ölçek) ve mizan (terazi) kullananlara şöyle hitab etti: "Sizler bizden önce gelip geçen kavimleri helak eden iki işi uzerinize almış bulunmaktasınız"
HadisNo : 207

Ravi : İbnu Harmele
Hadis : Ümmü Habib Bintü Züeyb İbnu Kays el-Müzenniyye, bize (ölçüm işlerinde kullanılan) bir sa` bağışladı. Ümmü Habib bize rivayet etti ki, kendisine, İbnu Ahi Safiyye`den geldiğine göre, Resulullah (sav)`ın zevce-i pakleri Safiyye validemiz (ra) bağışlanan bu sa`in, Hz.Peygamber (sav)`nın kullandığı sa` olduğunu söylemiştir. Ravilerden Enes İbnu İyaz der ki: "Ben bu sa`ı denedim, (kontrol ettim) gördüm ki bu sa`, Emevi Halifesi Hişam İbnu Abdi`l-Melik`in kullandığı müdd`le iki buçuk müdd miktarında idi"
HadisNo : 208

Ravi : es-Saib İbnu Yezid
Hadis : Hz. Peygamber (sav) devrinde bir sa` bugün sizlerin kullanmakta olduğunuz müdd`le, bir müdden üçte bir müdd miktarında fazla idi. Ancak bu miktara Ömer İbnu Abdilaziz merhum zamanında ilave bulunuldu.
HadisNo : 209

Ravi : Osman
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sattığın zaman tart, satın alınca tarttır."
HadisNo : 210

Konu Sahibi Verda_Naz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Kur'an'daki Toplum Ahlâkı Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2216 10 Nisan 2009 23:08
Kur'an'daki İdeal Eş Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2172 10 Nisan 2009 23:06
Mü'mine İffetli Ve Onurludur Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2117 10 Nisan 2009 22:57
Mü'mine Boş Şeylerle Uğraşmaz Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2120 10 Nisan 2009 22:54
Mü'mine Cesaretlidir Tesettür Konuları Verda_Naz 0 1903 10 Nisan 2009 22:52