Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18 Mart 2009, 23:42   Mesaj No:3

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: Efendi Hazretlerinin Mübarek Sözleri...5

Hocalarımızın, bazı alimlerimizin hassasiyetlerini anlıyoruz.Ama onların İslam da olmayan bazı şeyleri/ kesinlik hususunda/ din gibi göstermeleri bırakın müslümanları dine yöneltmeyi aksine insanları dinden uzaklaştırmıştır.Bu tür söylemler zaten dinin vecibelerini yapmayı çok zormuş gibi gören insanlar için olumsuz düşünceler uyandırıyor.İnsanlar dine ısındırılmıyor, adeta uzaklaştırılıyor.Şimdi şöyle de diyebilirsiniz hükümler böyle biz ne yapalım, insanlar için hükümleri mi hafifletelim vs...Bu noktada peygamber efendimizin tedrici eğitim modelini es geçmeyelim.Bizlerin daha doğrusu çağımızın birinci problemi de dini eğitimin metodsuzluğudur.

Hocaefendilerin etrafında ağzından her çıkanı emir olarak algılayan, onun dışına çıkmayan ve bu vesileylede her geçen gün dinine ısınan kardeşlerimiz vardır.Bu çok güzel bir durum.Ama müslümanlar hocanın etrafındaki müritler sayısınca değil.

Acizane K.Kursu öğreticisiyim.Bulunduğum yerde normalde açık ama Kur'an öğrenmek isteyen bayanlar da oldu.Ve b u insanlar kursa gelişlerinde doğru düzgün başlarını bile bağlayamayan, giyimleri pek te kursa uygun olmayan , (pantolon , kısa etek vs.) biçimdelerdi.Hepsini hoş karşıladım.İlk günden neden böylesiniz , böyle giyinirseniz buraya gelmeyin vs. demedim.Zamanla alıştılar, sohbetlerimizde isim vermeden, rencide etmeden konuyu hep örtünmeye, örtünmenin güzelliklerine getirdim.Dinimizin kolaylıklarından , Allah u Tealanın rahmetinin genişliğinden bahsettim.Daha sonra ayetlerle ve hadislerle konunun delillerini getirdik.Onlar da artık böyle devam etmeyeceğini anladılar, ve bir gün çıkışta hocam sizi tebrik ederim dediler.Bizi soğutmadınız, bize hemen şöyle böyle davranın demediniz , ben yine öğrenemeyeceğimi sanmıştım, ama çok şükür dinime artık çok bağlıyım ve Kur'an ı hiç elimden bırakmıyorum dediler.Ertesi gün etek giymiş gelmiş, boyuda uzun bir hanım öyle güzel yakışmış ki herkes tebrik etti, iltifat ettiler.O günkü mutluluğumu anlatamam inanın.

Bizler insanlara dinimizi ancak ve ancak sevdirerek öğretebiliriz.İnsanları bilgi bombardımanına tutmayalım.Sürekli herşeyi eleştirmeyelim.Yanlışı herkes görür, farkındadır ama çözüm medodu geliştiren yoktur.Kadınları hor görmeyelim.Yazıda bir kaç ibareye rastladm çünkü.Onlar cahil bırakırlarsa toplumda cahil olur bunu unutmayalım.

Konu dışına mı çıktım bilmiyorum ama bunlarda önemli hususlar..