Konu Başlıkları: Soru ve Cevaplarla Abdest
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09 Nisan 2009, 12:32   Mesaj No:5

KuM TaNeSi

Medineweb Emekdarı
KuM TaNeSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KuM TaNeSi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5998
Üyelik T.: 02 Ocak 2009
Arkadaşları:0
Konular: 886
Beğenildi:21
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Makyajlı Yüzle Abdest Alınabilir Mi?

“Ben, çok bilinen büyük bir kuruluşta sekreterim Mesleğim gereği el, yüz bakımı çok önem taşıyor Bunun için her zaman makyajlı olmak zorundayım Ben dindar bir insan olarak namazlarımı da kılıyorum İşyerinde makyajımı silemiyorum ve o şekilde abdest alıyorum Çevremdeki arkadaşlar, aldığım abdestin olmadığına hükmediyorlar Bu doğru mu, doğruysa ben vaktinde nasıl namaz kılacağım?”
Çalışan bir bayan olarak, iş yerinizde bile vaktinde namaz kılma gayretiniz takdire şayandır Allah gayretinizi artırsın, işinizi kolay kılsın (amin)

Makyajlı yüze değinmeden evvel namaz abdestinin olmazsa olmaz şartlarından bahsetmek gerekir

Abdestin dört farzından olan yüz ve ellerin dirseklerle beraber su ile bir defa yıkanması şarttır Başka bir deyişle söz konusu uzuvlar, sınırları dahilinde kuru bir yer kalmadan ıslanmalıdır

Örneğin; yüz sınırları içinde (kaş, kirpik, sakal başı, yanak, dudak, burun) kalan bölgede suyun temasını engelleyen; suda erimeyen ağır bir makyajın varlığı abdestin sıhhatini engeller

Bundan dolayı yüze yapılan makyajda kullanılan ürünlerin suda eriyen (su bazlı) türden olmasına çok dikkat etmek gerekir Çünkü suya dayanıksız olan ürünler, altına su geçirir Aksi takdirde yüzdeki süs ürünleri kaplayıcı olduğundan cildin ıslanmasına izin vermeyeceğinden alınan abdest geçersiz olacaktır Abdest azalarının tamamen ıslanması gerektiğine delil olarak gösterilen hadislerden biri şöyledir:

İmam Ahmed ve Müslim Ömer b Hattab (ra) rivayet ediyor:

“Bir adam abdest aldı ve ayağında bir tırnak yeri kadar kuru kısım bıraktı Peygamber (sas) onu gördü ve dedi ki; ‘Dön ve abdestini güzelce al’ Döndü sonra da namaz kıldı”

Hadisten de anlaşılacağı üzere abdest alırken dikkat etmemiz isteniyor Ancak abdest azalarının herhangi birinde suyun değmesini engelleyen yara vb gibi dinen kabul edilen bir zaruret hali söz konusu ise o zaman bu bölge ıslak el ile meshedilir Eğer sağlık açısından mesh de edilemezse; o vakit uzuv tamamen atlanıp kuru bırakılır

İslâmiyet’i tam bir samimiyetle; edinilebilen doğru bilginin ışığında, tam bir saflık ve durulukla beslenen ‘istem’le kulluk yaşamak Müslüman’ın esas görevidir Bu noktada Hz Peygamberimiz’in, İmam Ahmed, Müslim, Neseî ve İbni Mace’nin Ebu Hureyre’den sahih olarak rivayet ettiği şu hadisi çok güzel açıklayıcı bir şekilde son noktayı koymaktadır:

“Size bir şey emrettim mi ondan gücünüz yettiği kadarını yapın”

JALE ŞİMŞEK, DİN HİZMETLERİ UZMANI