Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10 Nisan 2009, 15:05   Mesaj No:1

İmamHüseyin

Medineweb Usta Üyesi
Durumu:İmamHüseyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7571
Üyelik T.: 20 Mart 2009
Arkadaşları:0
Konular: 242
Beğenildi:3
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Oruçlu İçin Müstahab Olan Şeyler

Oruçlu İçin Müstahab Olan Şeyler

Oruç tutacak kimsenin sahur yemeği yemesi müstahabdır Bunun vakti, gecenin sonudur Alimlerden Ebu'l-Leys'e göre, gecenin son altıda biridir Sahur yemeği, insana oruç için kuvvet verir Sahurun geciktirilmesi müstahab ise de, ikinci fecrin doğup doğmadığından şüphe edilecek bir zaman kadar geciktirilmesi mekruhtur
Sahur, seher vaktinde yenecek yemektir Bu yemeği yemeğe "Sahur Yemeği" denir Seher de, ikinci fecirden biraz öncesine kadar olan vakittir
İftarı acele yapmak, yani akşam namazından önce oruç açmak müstahabdır Böylece oruç hali, namazda kalbin huzuruna engel olmaz Fakat hava bulutlu olunca, iftar için acele edilmez, ezan okunmuş olsa bile

Minare gibi çok yüksekte bulunan kimse, güneşin batışını görmedikçe iftar edemez Aşağıda bulunanların güneşin batması ile iftar etmeleri ona tesir etmez
Akşamleyin iftar ederken şöyle dua yapılması sünnettir: "Allahümme leke Sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü ve ala rızkıke eftartü ve savmel ğedi min şehri ramazane neveytü Feğfir li ma kaddemtü ve ma ahhartü"

"Allah'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana iman ettim, sana güvendim Senin rızkınla iftar ettim Ramazan ayının yarınki gününü oruç tutmaya da niyet ettim Artık benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla"

"Ya vasi'al-mağfireti, iğfir-li livalideyye ve lil-müminine yevme yekumu'l-hisab"

"Ey bağışlaması bol olan Rabbim! Beni, ana-babamı ve müminleri hesap gününde bağışla"

Orucu hurma gibi tatlı bir şeyle açmak mendubdur

Oruçlu kimsenin, yakınlarına ve fakirlere fazlaca yardımda bulunması müstahabdır

Oruçlunun mümkün olduğu kadar gece ve gündüz Kur'an okumak, zikir yapmak, Peygamberimize Salat ve Selam getirmek ve ilimle uğraşmak suretiyle meşgul olması müstahabdır

Oruçlunun boş ve yararsız sözlerden dilini tutması da müstehabdır Gıybetten, söz taşımadan kaçınmak ise her zaman vacibdir Ancak bu kaçınmanın gerekliliği Ramazan'da daha çok kuvvet kazanır

Oruçlu için İtikaf da müstahabdır

Ramazan orucunu tutmaya engel olacak derecede bedene takatsizlik verici işlerde bulunmak caiz değildir Öğleye kadar çalışıp sonra dinlenmelidir Mümkün bazı işleri, ücret karşılığında başkasına gördürmelidir

Sonuç olarak denir ki, kesin bir zaruret bulunmadıkça, insanın kendisini pek ağır işlerle yorarak oruç tutamaz hale getirmesi caiz görülemez Seyda Muhammed Konyevi(ks)

Konu Sahibi İmamHüseyin 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
MUHAMMED MUSTAFÂ'SIN Şiirler ve Şairler AŞK'ÜL İSLAM 1 2189 09 Mayıs 2009 14:06
Rahmetli İmam Humeyni’den bir şiir Şiirler ve Şairler İmamHüseyin 0 2591 09 Mayıs 2009 14:04
MÜSLÜMAN COĞRAFYASINA AĞIT Şiirler ve Şairler namzet davadar 1 1950 09 Mayıs 2009 14:03
MÜSLÜMANLAR KARDEŞTİR Şiirler ve Şairler Yitiksevda 3 2459 09 Mayıs 2009 14:01
MÜSLÜMANLIK NEREDE! Şiirler ve Şairler Mahru 3 2184 28 Nisan 2009 23:39