Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22 Ocak 2010, 19:28   Mesaj No:8

yakuti

Medineweb Üyesi
Durumu:yakuti isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11368
Üyelik T.: 07 Ocak 2010
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Re: Kur'anda geçen veli sözlerinden neler anlamalıyız?

Alıntı:
HALUK GÜMÜŞTABAK Üyemizden Alıntı
Sayın arkadaşım her düşünceye saygı duyarım siz yazdıklarınıza inanıyorda rabbin sakın velilerin ardına düşmeyin dediği halde bu ayetten çok özel veliler vardır Allah katında anlamına iman ediyorsanız benim sözüm olamaz. Yanlız yazdığınız parağraftaki sözleri ben pek anlayamadım, öyle kelimeler varki aldığım onca eğitim ve bilgiler o sözleri anlamama yetmedi. Çok merak ettim bu sözlerin anlayacağımız dilden olanı yokmuydu? SAYGILARIMLA
Araf Sûresi 3.ayetindeki Allah'tan başka velilerin arkasına düşmeyin demek :"Allah'ın gayrı sizi küfre ve şirke davet eden dostlarınıza ittibâ etmeyin ki, sizi idlâl etmesinler." demektir. Yoksa, sırat-ı mustakime ve sünnet-i seniyyeye çağıran muttakilerin sözlerine ve çağrılarına uymak bütün mezheplere göre bilittifak vacibtir. Kaldı ki, bizim mesajlarımızdaki ibareler şahsımıza ait sözler değildir. Biz muteber ve doğru bulduğumuz meal ve tefsirlerden onları nakletmişizdir. Bazı ibare ve sözleri anlamadığınızı yazmışsınız; bunda başkasının ne gibi bir suçu olabilir ki ?..Güneş kâniantı aydınlatır,onun ışığını göremeyenlerin güneşi suçlamaları ne derecede tutarlı olabilir. Biz nakillerimizi, bugüne kadar yeyüzünde gelmiş geçmiş en zengin bir lisan olan Osmanlıca'dan yaptık...O Osmanlıca ve bu lisanla kaleme alınmış eserler ki, başlı başına bir edebi ilim ve kültür deryasıdır. Bence, bir müslümanın en önemli amaç ve gayretlerinden biri bu lisana vakıf olmaya çalışmak olmalıdır. Yoksa, bilmemek veya Osmanlıcaya Fransız kalmak , insanlarda asla bir terakkiye vesile teşkil edecek sebep olamaz. Veselâm