Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::MEDİNEWEB YAZARLAR ODASI.::. > Yazarlar > Abdulkadir Seven

Konu Kimliği: Konu Sahibi Abdulkadir Seven,Açılış Tarihi:  01 Mayıs 2018 (13:34), Konuya Son Cevap : 15 Ağustos 2018 (23:34). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı10Kez Beğenildi
 • 2 Beğenen Abdulkadir Seven
 • 2 Beğenen Mihrinaz
 • 2 Beğenen Ebu Ömer
 • 2 Beğenen Mihrinaz
 • 1 Beğenen Ebu Ömer
 • 1 Beğenen Ebu Ömer
Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 01 Mayıs 2018, 13:34   Mesaj No:1
 Medineweb Yazarı
Medineweb Acemi Üyesi
Abdulkadir Seven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Abdulkadir Seven isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 59513
Üyelik T.: 01 Mayıs 2018
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Mesaj: 44
Konular: 31
Beğenildi:54
Beğendi:1
Takdirleri:140
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart EVDE TAKVA/Abdulkadir Seven

EVDE TAKVA/Abdulkadir Seven

EVDE TAKVA
Takva libasına bürünen, gönlünü ve endişesini evine bağlayan hayır sahipleri ne mutlu insanlardır.Takva yüreğini sevdaya vermektir... Korkmaktır, sakınmaktır, sakınılması gerekenden...
Hayadır takva, edeptir, edebinden setri avrete dikkat edendir "ehli takva..."

İşlerin ve hamaliye hayatın girdabında kaybolmadan, edep ve haya'sı üzerine sinen, gözü evinin yolunda olandır "muttaki" olan. İmandan lezzet alan, ibadetlerinde zahid olandır ehli takva... Muhabbettir, eşiyle şakalaşmaktır, çocuklarıyla oyun kurmaktır... Amaç ve hedef adına, sadece O'nun rızasına...

Kendini sürekli karşı tarafa koyarak hareket etmektir. Yokluğa, darlığa hazırlıklı olmaktır takva. Kalbinde kir-pası arındırmanın endişesini taşıyan, gözlerini mahremi olmayandan uzak tutmanın, yolda yürürken ayaklarının ucuna bakarak tefekkürüne bir şekilde yolda yürümenin adıdır kutlu sevda. Ne mutlu o kutlu yolculara ki!

Evine helal lokma getirebilmek için kendini hırpalar. Zahiri zararı kendine yükleyip uhrevi kazanca talip olandır, ehli hal ve takva üzere olan.

Ehli takva öyle kimsedir ki; helal lokmayı evine getirirken yorgun-bitap düşsede, kapıyı açan ehlinin alnına bir gül konduran ve ince tebessümle, yorgunluğuna aldırmayandır. Çünkü bunun öğretisini üsve-i hesene (güzel bir örnek) olan efendisinden almıştır.

Evinde tv, net, başına geçip çocuklarını bir tarafa atmayan, onlarla oynamayı, hikmet ve irfan pınarından aktarmayı vazife bilendir muttaki olan. Görevi büyüktür erkeğin. Çünkü yarına dair ciddi sözleri vardır. Çocuklarına maddi mirastan ziyade; edep, terbiye, zorluk erlerinin çilelerini ve mücadelelerini bırakmanın hazzını tatmaktadır. Ashab-ı güzinden, hüzün yıllarından, ezilen mazlum halklarımızdan, Mescidi Aksa’mızdan kutlu yarınlarımız adına sözleri vardır.

Şehadetin anlamını ve hikmetini öğretir. Kutlu bir güne, kutlu insanlarla yolculuğu, çocuklarına öğretendir baba. Çocuklarını uyuturken onlara anlamsız masallar yerine kutlu nebilerin, davet önderlerinin hayatıyla gözlerinin kapanmasını sağlayandır muttaki baba. Çocuklarıyla evde cemaat olup namaz kılmaktır, duaya tutunmaktır, ehline imam olmaktır...


Erkeğin takvası; hanımın kendisine ve çevresine hürmet etmektir. Saygı duymaktır duymasını istediklerine... Evinde yardımcı olmaktır, yükünü hafifletmektir, sıkıntısını paylaşmaktır... Bütün bunlar karşılıksız, karşılığı sadece izzet ve takvada aramaktır...

Bazen eşler arasında ufak kavgalar olsada sürdürmemek ve kısa kesmektir velev ki haklıda olsa... Bizler biliriz ki haklıda olsa kişi tartışmayı önce bitirirse Efendimizin tabiriyle cennet'in ortasında köşk vardır... Haksız olduğu halde tartışmayı önce bitirirse cennetin köşesinde köşk vardır... Ne mutlu o köşk sahiplerine...

Efendimiz hayatımızın en büyük örneği olmalı... Suni söylemlerle(kılıbık) kendimizi asla şekillendirmemeli ve beylik söylemlerden uzak olmalıyız... Rehberimiz nasıl uygulamışsa aile modelimiz o olmalıdır...

Ne mutlu o eşlere ki gecenin bir vaktinde önce biri kalkıp teheccüd ve ibadetlerini yapıp sonra eşini kaldırmak için latifeden hafif su serperek kaldırıp daha sonra diğeride aynı şekilde onu uyandıran... Bu kullar ne halis kullardır...

Eşine ve çocuklarına merhamet eden, evin sırlarını dışarıya taşımayan, lokma yemeden evindeki lokmayı düşünendir muttaki baba.

Muttaki kadının ise evi sığınağıdır. Orada yüce ALLAH'ın dilediği şekliyle asıl kişiliğini bulur. Bu sayede çirkinleşmeden, sapmadan, lekelenmeden, yüce ALLAH'ın fıtratına uygun olarak hazırladığı görevinin dışındaki alanlarda boşuna çırpınıp yorulmadan tertemiz bir hayat sürdürür. Lezzet ve lütfu kocasıyla paylaşmanın hazzını taşıyandır muttaki hanım. Eşine yaren, çocuklarına anne olandır. Evin sırrını, açlık ve kederini çarşaf gibi dışarı açmayandır. Derdini sadece ilahi buyruğa, kalbini ve gönlünü mevlasına hazırlayandır hanım. Eşine karşı edebini ve sevgisini sunandır muttaki hanım.

Muâz İbni Cebel radıyALLAH'u anhden rivayet edildiğine göre Resûlullah sallALLAH'u aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Dünyada bir kadın kocasını üzerse, o kimsenin hûrilerden olan hanımı o kadına şöyle seslenir:
- ALLAH canını alsın! Üzme onu! O senin yanında şimdilik misa-firdir. Yakında senden ayrılıp bize kavuşacaktır.” (Tirmizî, Radâ` 19. Ayrıca bk. İbni Mâce, Nikâh 62)

Öyle hanımlar vardır ki hayatın tüm olumsuzluklarını bağrına basmış, hem kendi vazifesini hem de eşinin vazifesini üzerine almıştır. İnsanoğlunun dayanamayacağı sınırları zorlarlar.


İlk aklımıza gelen sahabeden Ebu Talha’nın eşi ümmü süleym. Öyle mübarek insan ki kıyamete kadar tüm hanımlara örnek olmuştur. Hz. Enes'in (ra) annesi Ümmü Süleym (rah), Resulullah'a (sav) ölü üzerine ağlayıp ağıt yapmak üzerine biat vermişti. Ümmü Süleym o sıralarda Ebu Talha ile evliydi. Ebu Umeyr künyesiyle çağırdıkları bir çocukları vardı. Bir ara Ebu Talha bazı işleri için medine dışına çıktı. Bu arada çocuk hasta oldu ve vefat etti.
Annesi Ümmü Süleym çocuğu yıkadı, kefenledi, kokular sürdü ve üzerine birşeyler örtüp ''Bunun vefat haberini Ebu Talha'ya ancak ben söylececegim'' diyerek evin bir odasına koydu. Ebu Talha eve geldi. Ümmü Süleym ona karşı süslenip kokulandı. Akşam yemeği hazırladı. Bir ara Ebu Talha: ''Ebu Umeyr ne yapıyor?'' diye sordu. Annesi:''Yemeğini yiyip uyudu, istirahat ediyor!'' dedi ve sonra ''ey Ebu Talha şu komşulara ne dersin, birisinden emanet birşey almışlar sahibi emaneteni isteyince yüzlerini ekşitiyor, olur mu böyle diye sordu. Ebu Talha, ''Hayır olmaz gönül hoşluğu ile emaneti sahibine vermeliler ''dedi. Bunun üzerine Ümmü Süleym(rah) ''Öyleyse sende oğlun için sabret çünkü ALLAH verdiği emanetini geri aldı dedi... Ebu Talha olanlara şaşırdı. Sabahleyin Resulullah'ın (sav) hanımının gece yaptıklarını ve söylediklerini anlattı. Efendimiz(sav) ''ALLAH geçen gecenizi size mübarek kılsın (doğru yapmış güzel söylemiş) buyurdu.

İçten ve hamim bir şekilde Rabbine sığınan ebeveyne selam olsun. Onlar ki sadece Rabbimiz ALLAH’dır! diye hayatlarını ikame ederler. Nasuh bir tevbeyle Rab’lerine yalvarırlar. "Rabbim ne olur sen bizleri mağfiret eyle ve bizlerin edep yerlerini ört. Mahremimiz olmayan kullarına karşı en ufak bir kırıntı içimizde bırakma... Sen şüphesiz sana kullukta yakaranları bağışlar ve nimetlerinle donatırsın..."
Selam ve dua ile.

AbdulKadir Seven
twitter/AbdulkadirSeven
su damlası ve Mihrinaz beğendiler.
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi Abdulkadir Seven 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hendek ve Ateş Abdulkadir Seven Abdulkadir Seven Abdulkadir Seven 0 361 02 Eylül 2018 14:22
Mü'minin Silâhı: Sabır ve Dua/Abdulkadir Seven Abdulkadir Seven nurşen35 1 426 07 Temmuz 2018 01:26
Şeytanla Dört Yandan Savaş / Abdulkadir Seven Abdulkadir Seven Abdulkadir Seven 2 419 03 Haziran 2018 01:49
NEMLİ ÇİLEHANEM /Abdulkadir Seven Abdulkadir Seven Abdulkadir Seven 0 433 23 Mayıs 2018 00:15
Sevda Uğruna /Abdulkadir Seven Abdulkadir Seven Ebu Ömer 1 436 22 Mayıs 2018 15:53

Alt 01 Mayıs 2018, 14:00   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:67
Cinsiyet:Anne
Memleket:MEDİNEWEB
Yaş:39
Mesaj: 9.156
Konular: 717
Beğenildi:7424
Beğendi:5753
Takdirleri:7792
Takdir Et:
Standart

Allah razı olsun hocam. Rabbim takva elbisesini giyen hanım/eş olabilmeyi ve bu yolda gayret gösterenklerden olabilmeyi nasibeylesin...Ümmü Süleym. .Allah bizlerede bu feraseti ve sahabe hanımları daki bu güzel örnekleri hayatımıza tatpik etmeyi nasibeylesin.
Eşler arasında takva elbisesini giymekte, şeytanın elbisesini giymekte bir adım mesafesinde...

Dünya ahiret mutluluk anahtarı muttaki olmayı seçen eşlerin elinde..
su damlası ve Ebu Ömer beğendiler.
__________________

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~
Alıntı ile Cevapla
Alt 01 Mayıs 2018, 14:06   Mesaj No:3
Medineweb EDİTÖRÜ
Medineweb Özel Üyesi
Ebu Ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Ebu Ömer isimli Üye şuanda online konumundadır
Medine No : 59388
Üyelik T.: 05 Nisan 2018
Arkadaşları:4
Cinsiyet:
Memleket:Istanbul
Yaş:48
Mesaj: 992
Konular: 213
Beğenildi:1252
Beğendi:547
Takdirleri:5040
Takdir Et:
Standart

Rabbimin yolunda dusenseneyiz. Adam adamlık dinini yaşıyor. Eşine ve çocuklarına şefkatli ve kalbiılık. Onların iaşesi harici vaktini ayırıp evde baba imam cocuklar ve anne saf saf dizilmiş.
Rabbe duadalar. Hayat bu olsa gerek
su damlası ve Mihrinaz beğendiler.
Alıntı ile Cevapla
Alt 01 Mayıs 2018, 14:18   Mesaj No:4
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:67
Cinsiyet:Anne
Memleket:MEDİNEWEB
Yaş:39
Mesaj: 9.156
Konular: 717
Beğenildi:7424
Beğendi:5753
Takdirleri:7792
Takdir Et:
Standart

Alıntı:
Ebu Ömer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Rabbimin yolunda dusenseneyiz. Adam adamlık dinini yaşıyor. Eşine ve çocuklarına şefkatli ve kalbiılık. Onların iaşesi harici vaktini ayırıp evde baba imam cocuklar ve anne saf saf dizilmiş.
Rabbe duadalar. Hayat bu olsa gerek
Dünyanın en güzel manzarası

Öyle hanımlar vardır ki hayatın tüm olumsuzluklarını bağrına basmış, hem kendi vazifesini hem de eşinin vazifesini üzerine almıştır. İnsanoğlunun dayanamayacağı sınırları zorlarlar.

@[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] hocam takva sahibi eşler olabilmede yol gösterici bir makale...
Hayasıyla edebiyle, konuşmasıyla, tavrıyla her haline dikkat eden eşler...

Selam takva yolunu seçen, bu yolda gayret gösteren, emek harcayan, bunu kendine dert edinen evin takva ehline olsun...
Kaleminize sağlık..Allah razı olsun..
su damlası ve Ebu Ömer beğendiler.
__________________

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~
Alıntı ile Cevapla
Alt 01 Mayıs 2018, 16:27   Mesaj No:5
Medineweb EDİTÖRÜ
Medineweb Özel Üyesi
Ebu Ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Ebu Ömer isimli Üye şuanda online konumundadır
Medine No : 59388
Üyelik T.: 05 Nisan 2018
Arkadaşları:4
Cinsiyet:
Memleket:Istanbul
Yaş:48
Mesaj: 992
Konular: 213
Beğenildi:1252
Beğendi:547
Takdirleri:5040
Takdir Et:
Standart

Ecmain kardeşim. Mevlam sizleri sevsin ve onurlandirsin
Mihrinaz beğendi.
Alıntı ile Cevapla
Alt 15 Ağustos 2018, 23:34   Mesaj No:6
Medineweb EDİTÖRÜ
Medineweb Özel Üyesi
Ebu Ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Ebu Ömer isimli Üye şuanda online konumundadır
Medine No : 59388
Üyelik T.: 05 Nisan 2018
Arkadaşları:4
Cinsiyet:
Memleket:Istanbul
Yaş:48
Mesaj: 992
Konular: 213
Beğenildi:1252
Beğendi:547
Takdirleri:5040
Takdir Et:
Standart

Takva bir örtüyse. En güzel örtü ailedir. Ailede iman lezzeti alınınca o evde huzur ve bereket hasıl olur.
Evlerimizi asla ihmal etmeyelim
Mihrinaz beğendi.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Forum Ana Kategori Başlıkları

Cevaplar Son Mesajlar
Takva elbisesi nedir?/Abdulkadir Seven Abdulkadir Seven Abdulkadir Seven 11 08 Ocak 2019 15:20
Evde Hafızlık ali70 Hafızlık 56 21 Kasım 2017 10:37
Ev hanımları evde ne yapar ?? MERVE DEMİR Komik Paylaşımlar 19 17 Şubat 2017 18:53
Sobalı evde büyüyen çocuk... ;) MERVE DEMİR Komik Paylaşımlar 6 08 Nisan 2016 16:48
pratik arapça - EVDE- f_kryln Genel Arapça 1 07 Haziran 2015 17:30

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

Medineweb Alemdarhost sunucularında barındırılmaktadır.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285