Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Anket'ler-Röportaj'lar

Konu Kimliği: Konu Sahibi sessiz23,Açılış Tarihi:  21 Mayıs 2008 (21:03), Konuya Son Cevap : 10 Eylül 2011 (12:10). Konuya 13 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 21 Mayıs 2008, 21:03   Mesaj No:1
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:sessiz23 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1256
Üyelik T.: 07 Nisan 2008
Arkadaşları:0
Konular: 77
Beğenildi:7
Beğendi:0
Takdirleri:37
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Dev bir kinle bakıyorum sana ey kırmızı COCA COLA kutusu! ..Boykot .

Dev bir kinle bakıyorum sana ey kırmızı COCA COLA kutusu! ..Boykot .

Yaşasın Boykot Kardeşliğimiz!

Dev bir kinle bakıyorum sana ey kırmızı COCA COLA kutusu!

Oraya buraya değil tam da bağrıma bağrıma attırdığın bombaların ateşi sarıyor ruhumu!

Düzden bakınca zulüm görüyorum,tersten baktığımda inkarındaki şifreyi!

Zaten ancak Bir Siyonist Zekası’nın işi olabilirdi,

şişesinde “Mekke Ve Muhammed’e Hayır” yazan zehirli sıvıları

Muvahhid Mekke Muhalefeti’ne ve Eşsiz Lider ve Önder Resul Hz.Muhammed’e(s.a.v) sevdalı insanlara içirip sonra buradan gelen Cola-Dolar’larla Müslüman kardeşlerini katletmek iğrençliği…

Ne TANG’ini kabul ediyorum soframa ne CAPPY’ini!

FANTA FANTA FANTA içtiğimde Çanta Çanta Bomba verdiğimi biliyorum lanet olasıca ordularına!

“Susuzluğunu Dinle” diyen sese inat “Filistin’i Dinle” diyor içimden bir ses SPRİTE’nı iterken!

MARLBORO pakedine baktığımda şarjör görüyorum , sigarasına baktığımda M-16 veya Uzi mermisini!

Tek bir dal izmarit ile tek bir merminin maliyetinin de satış rakamının da neredeyse aynı olduğunu öğrendiğimde kalakalıyorum!

”ALLAH’ım” diyorum !...“İçmeyerek kaza edemem,zira on sene içtim,maaş verir gibi para verdim,şu kuluna para nasib et de yolunda harcayıp bari bunlara verdiğim paraları kaza etmiş olayım Ya Rabbim!..”

Bu arada sigara içen insanlara da “Onu içmen kadar efkara sebeb bişi mi var” diye soruyorum!

”Dikkat et! Her içtiğin sigarayla bir mermi sıktırabilirsin bak kardeşlerinin kafasına ama ” diye ekliyorum “Radikal” damgası yeme pahasına!

Yahudi PHİLİP MORRİS ve diğerlerinin paketlerinin üstündeki aslanlara da,

PEUGOT marka arabaların üstündeki aslanlara da kafam takılıyor!

Çünkü ben onlara bakınca,ALLAH’ın Aslanı Hamza’nın katillerini ,

Resul’un Aslanı Ali’nin hainlerinin zihniyetlerini görüyorum!...

PEUGOT hızlı kaçarmış!...Azap meleklerinin zaman mefhumu bile yokken kim nereye kaçıyor,gülüyorum..

VOLVO dünyanın en güvenlisiymiş!...İsrail’e gidecek paraları verip içine binildiğinde direkt ateşe giden araba nasıl güvenli olur merak ediyorum!...

En az siyon kardeşlerinin sembolu aslan kadar tehlikeli olduğunu biliyorum NESTLE’nin ambalajındaki güvercinin…NESTLE’nin çikolatasını,gofretini mi yemişim ki NESTLE SUyunu veya yeni aldıkları ’sini içeyim!

Su demişken; COCA COLA’nın bırak kolasını ne TURKUAZ ne DAMLA SUyu’nu içmiyorum!...

Baktım ki ALGİDA’nın arkasında UNİLEVER yazıyor,almam efendim almıyorum!

Bula bula MAGGİ çorba mı içmişim ki sonrasında LİPTON’unu, NESCAFE’sini zıkkımlanacağım?

NESCAFE’den ve JACOBS’tan çıkan dumanla Gazze’den ve Bağdat’tan yükselenin benzerliğini fark edemeyecek kadar da saf değilim!

Irak,Filistin,Çeçenistan,ordan,burdan değil hiçbir yerden ve hiçbir şeyden verdikleri haberlerinde güvenmiyorum CNN’e,NTV’ye,REUTERS’e!...

Huy işte!Hucurat üstü müydü “Hucurat 6” mı ne?!...

FOX,adı gibi tilkilik yaptı,TGRT’yi alıp Yahudi-Neocon birliğini Türkiye’de bir medya sahibi daha yapmakla…

Malum,sadece iki hafta var HÜRRİYET GAZETESİ ve İSRAİL’in doğum günleri arasında…Rastlantı işte…

NTV’nin ve GARANTİ’nin sahipleri Şahenk’ler de AMERİKAN-İSRAİL ortağı GENERAL ELECTRİC’le el sıkışmışlar bir de…

Duy da inanma!...Oku da inanma!...

Evet Evet ! Budur !

Oku ama asla inanma!...Duy ama asla inanma!...

Bir de NATIONAL GEOGRAPHIC var ki Yahudi Darwin’izm’in Türkiye Temsilciliği sanki!O da Şahenk’lerin…Seyrettirmiyoruz çocuğumuza!

NİKE..LEE …ADİDAS-SOLOMON veya LEVİ’S…Giymiyoruz ve giymeyeceğiz!

UNİLEVER… PROCTER&GAMBLE…JOHNSON&JOHNSON kokmuyoruz ki L’OREAL,VİCHY , LANCOME veya ARMANİ sürünelim!

“Bu TİMBERLAND ile şu DOCKERS çok güzel dururdu üzerinizde” diyen tezgahtara aldırmıyoruz…“TİMBERLAND İtalyan, DOCKERS Alman’dı ama ikisini de Amerikalı Yahudiler aldı ve biz onlardan alışveriş yapıp Müslüman kardeşlerimize ihanet etmiyoruz” diyerek şoktaki tezgahtarı bırakıp dükkandan çıkıyoruz!

Gelirinin tamamına yakınını düzenli olarak İsrail’e gönderen şirketler listesindeki MARKS&SPENCER’a ibretle bakıyorum!

PHİLİPS’ten, IBM’den, NOKİA’dan başka tercih edilebilecek teknoloji kalmadı mı diye düşünüyorum…

Zira,dayanışmaları ve sonuçları gözümüzü yaşartıyor! Kanımızı döküyor! İşte bundan dolayıdır ki;

Müslüman kardeşlerimizle rabıtalarımız baki,muhabbetkar tasavvurları gönüllerimizin bembeyaz listelerinde daimi olmalı ama emperyalist zalimlerin markaları her zaman kara listelerimizde kalmalı!

Bu kara listelerdekilere para ve moral vermiyoruz ve vermeyeceğiz!

YAŞASIN BOYKOT KARDEŞLİĞİMİZ!

“Ali’nin”…”Ömer’in”… “Ahmed’in…”diye marka yapsan gülüp geçecek ümmetin YAKUB’UN veya LEVİ’nin veya MC DONALD’ın deyince yağmalarcasına rağbetini anlamıyorum!

Ne Osmanlı Mutfağı diye koca bir sofrası olan kadim milletimin ne de yetmiş çeşit baharatla yedi yüz çeşit yemek çıkartan Arap kavminin MC DONALD’S ve BURGER KİNG Hayırseverliğini çözemiyorum!...

Tek bildiğim hamburger arası zulüm yemediğim!...

Bir de dalga geçer gibi “Ateş Seni Çağırıyooor” diye kampanya yapıyor elin gavuru da hala yiyor bizim Ayşe veya Ali!

Siz…Biz…Hepimiz…Kardeşlerimize saldıranlara,bacılarımızı kirletmeye çalışanlara para ve moral vermiyoruz ve vermeyeceğiz!

Alışveriş yapacak bir tek Fransız Yahudileri’nin CARREFOUR’u mu kaldı dediğimde arkadaşımın yüzündeki şaşkınlığı unutamıyoruz!

Yoksa bizim ferasetsizliğimizden ve basiretsizliğimizden başka sermayeleri mi var sanıyorsunuz?

Durumlar üstü kabul ederek düzenli kıldığı namazlarında günde beş defa uluslar arası çıkış yaparak Kabe’ye yönelen bizler…

Her Ettehıyyatü’nün aleyna’sında…Her Rabbena atina’sında kardeşlerini hatırlayan bizler…

Sizler…Bizler…Hepimiz…

Rabbimiz ALLAH’ın düşmanlarına ve Peygamberimiz Hz.Muhammed’in inkarcılarına para ve moral vermiyoruz ve vermeyeceğiz!

Bu yaptığımızı da kınayanın kınamasından korkmadan veya şaşıranın şaşkınlığına aldırmadan yapacağız , yayacağız ve tavsiye edeceğiz!

“Az” alınmasını değil “hiç” alınmamasını sağlayacağız!

Biz,para verip sonra bu parayla yakılacak yıkılacak el değil siyon aslanının pençesini kıracak eliz!

Konu Sahibi sessiz23 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
11 Ayın Sultanı ramazan Oruç-Ramazan sessiz23 0 1947 22 Ağustos 2009 22:40
Etkili Öğretmenlik Eğitimi Çocuk ve Aile Sağlığı sessiz23 1 2383 27 Nisan 2009 00:29
Çocuğun Gelişim Çağları Çocuk ve Aile Sağlığı sessiz23 0 2103 27 Nisan 2009 00:25
Çocuk eğitimi-Duygusal Gelişim Çocuk ve Aile Sağlığı sessiz23 0 1970 27 Nisan 2009 00:21
Çocuğu Tanımanın Eğitimdeki Yeri ve Önemi Çocuk ve Aile Sağlığı sessiz23 0 1851 27 Nisan 2009 00:18

Alt 21 Mayıs 2008, 23:05   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:KEVİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1676
Üyelik T.: 05 Mayıs 2008
Konular: 70
Beğenildi:4
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Dev bir kinle bakıyorum sana ey kırmızı COCA COLA kutusu! ..Boykot .

Bir cümle çok anlamlı, ateş seni çağırıyor.
Yahudiler öyle bir milletki, Dikkat ederseniz peygamber efendimiz müminlere allah bizimle beraberdir şeklinde cümle kurar.
Ama kuran Hz.Musa nın kızıl denizi geçerken yakınındakilerin firavun bize yetişti demeleri üzerine, Hz.Musanın Allah benimle beraberdir dediğini bildirir.
Çünkü onlar Hz.Musaya biz yokuz sen rabinle birlikte git firavunla savaş diyecek kadar ihanet doluydular. oysa Hz.Musa onları esaretten kurtaran yegane kişiydi.
Alt 21 Mayıs 2008, 23:50   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Seleme isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 556
Üyelik T.: 11 Kasım 2007
Konular: 194
Beğenildi:13
Takdir Et:
Standart Cvp: Dev bir kinle bakıyorum sana ey kırmızı COCA COLA kutusu! ..Boykot .

Yaşasın boykot kardeşliğimiz!!!

Alt 22 Mayıs 2008, 10:43   Mesaj No:4
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:ebrar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 991
Üyelik T.: 20 Mart 2008
Konular: 4
Beğenildi:0
Takdir Et:

Allah razı olsun paylaştığın için
bizde kendi çapımızda bu boykotu yapıyoruz
keşke tüm Türkiye katılsa...
Alt 22 Mayıs 2008, 13:22   Mesaj No:5
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Bu yaptığımızı da kınayanın kınamasından korkmadan veya şaşıranın şaşkınlığına aldırmadan yapacağız , yayacağız ve tavsiye edeceğiz!
Alt 22 Mayıs 2008, 14:08   Mesaj No:6
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

LIKIR LIKIR COCO COLA..

Ey Türk Halkı!!! Devam et cola içmeye... Nasıl olsa senin için önemli değil İki büyük cola firmasının bir senelik cirolarını İsraile bağışladığı.

İnsan haklarının çöken beton yığınlarının altında kaldığı, ufacık çocukların oyun çağında ellerine aldığı sapanla tankın karşısında durduğu o halk... Hani ’’Müminler Kardeşti’’... Bir yerden duymuştun değilmi? Yabancı değil sana. Sen devam et lıkır lıkır cola içmeye...

Reklamın da diyor ya ’’ ben başka ne yapmamıştım’’. Sen merak etme verdiğin paralar emin elde. Ne mi yapıyorlar? Söyletme bana hergün tv de izliyorsun. Hatırla. KANA KATLİAMI. Onlarca insan katledilmişti. Yaptığınla övünüyormusun? Senin eserin! Devam et lıkır lıkır cola içmeye!!!

Soğuğu makbuldür değilmi? Evet soğuk, soğuk... İnan şimdi Filistinde soğuk. Ama senin suçun yokki! Bahanen hazır sen içmesende içeceklerdi değilmi? Peki içerken tadında bir değişiklik farkettinmi? Kan içiyorsun ya. Vardır bir fark değilmi? Yokmu? Devam et o zaman lıkır lıkır!!!

Hayatında herhangi bir şeye isim vermek istedinmi? Bak o kadar bomba yağıyor halkın üstüne. Birisinde senin adın yazıyor. Aaaa bak bir sesler gerliyor, Tekbir sesleri... Hatırladınmı? Abdülaziz Rantisiler toprağa veriliyor. Sen yaptın. Sevinçlimisin? Bir baba ağlıyor, minicik evladını toprağa vermiş. Kapatma gözlerini, tıkama kulaklarını...

Özür dilerim! Colamı içiyordun? Zamanını aldım. Devam et iç lıkır lıkır!!!
Alt 22 Mayıs 2008, 14:25   Mesaj No:7
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

İŞTE GAZETEDEN KANIT..COCO COLANIN İSRAİLE YARDIM YAPDIĞINA DAİR..OKUNMMAYA DEĞER HABER ;

Coca Cola`nın Türk CEO tezgâhı!

Kartel gazeteleri, Coca Cola`nın, 1 Temmuzda Muhtar Kent`i CEO atayacak olmasını sevinçle karşılarken, Kentin kripto Yahudisi olduğu ortaya çıktı.

Kent'in Coca Cola’da yükselişinin asıl nedeninin, Türklüğü değil, “İbrani asıllı” olması olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yalçın Küçük, “Muhtar Kent, dünya Yahudiliğinin bebeklerinden birisidir. Bunlara bir yerlerden ‘yürü ya kulum’ denir yükselirler” dedi.

COCA COLA YASAKLANMALI
Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri de, Siyonist İsrail’in en büyük destekçisi Amerika’nın dünyaya yaymaya çalıştığı tüketim kültürünün sembolü olması açısından siyasi anlamı olan Coca Cola’nın Siyonist rejimle ilgisine dikkat çekti. Coca Cola’nın İsrail donanmasına kâr payı aktardığını hatırlatan STK temsilcileri, “Kendi elimizle Filistinli kardeşlerimize zulüm götüremeyiz. İşte sadece bu nedenden dolayı bile Coca Cola’nın ülkemizde yasaklanması gerekir. Zor kanaat çocuklarımızın cebine koyduğumuz harçlıkların, masum halkların üstüne bomba olup yağmasına izin vermemeliyiz” dediler.

COCA COLA-SİYONİZM BAĞLANTISI
Öte yandan Coca Cola etiketi, Siyonist İsrail’in en büyük destekçisi Amerika’nın dünyaya yaymaya çalıştığı tüketim kültürünün sembolü olması açısından da siyasi bir anlam taşıyor. ABD İran’a, bu ülkede bir Coca Cola fabrikası kurulmasına izin verilmesi halinde ambargoyu gevşetebileceği taahhüdünde bulunmuştu. Öğretmen-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi, Coca Cola’nın başına bir kripto Yahudi getirildi diye değil sevinmek, Coca Cola’nın Türkiye’de boykot edilmesi ve hatta yasaklanması için daha çok çaba sarf etmek gerektiğini dile getirdi.

İMAJI BOZULAN COLA, NEDEN TÜRK’Ü SEÇTİ?
Günlerdir konuyu incelediğini söyleyen Tüketiciler Birliği Başkanı Av. Bülent Deniz, Özellikle İslâm Coğrafyasında Coca Cola’ya karşı çok ciddi bir tepkinin olduğunu ve sürdüğünü bildirdi. Irak savaşından sonra bu tepkinin ciddi ölçüde Coca Cola satışlarını azalttığına da dikkat çeken Deniz, “Özellikle Irak’taki o sıcak zamanlardan sonra dikkat ettik. Cola neredeyse Amerikan askeriyle özdeş görülüyor. Bununla birlikte gelen boykotlardan sonra Coca Cola bütün Müslüman ülkelerde ve Türkiye’de çok özel promosyonlar yapmaya başladı. Ayrıca sosyal sorumluluk projeleri altında yardım ve hayır işlerine girmeye başladılar. Bozulan imajını düzeltme gayretiydi bu... Dünya çapındaki şirketin yahut örgütün başına bir Türk’ün getirilmesini de bu açıdan düşünmek gerekir” dedi.

TÜKODER Başkanı Ali Er, Müslüman ülkelerin Türkiye’ye duyduğu sempatiyi kullanıp bunu da medya ile gündeme getirerek duyurmak sureti ile düşen satışlarını artırma çabasının olabileceğine dikkat çekerken, Tüketici Hakları Derneği THD Başkanı Turhan Çakar ise Coca Cola’nın satışını artırmak için her türlü numara, oyun ve tezgâha başvurduğunu söyledi. Çakar, “Coca Cola, satışlarını artırmak için geçmişten beri her türlü numaraya başvuruyor. Burada Türk’ü de kullanır Amerikalıyı da kullanır. Türk olması, Amerikalı olması onlar için çok önemli değil. Onlar, kendilerine bakarlar” dedi.

MUHTAR KENT KULLANILIYOR MU?
Amerikan ürünü olan ve haftada 4 günlük gelirlerini Müslüman katili İsrail’e bağışladığını resmen açıklayan Coca Cola’nın başına getirilen Muhtar Kent isimli Türk’ün söz konusu makama çıkarılması birçok soru işaretini beraberinde getirdi.

Vakit’e Konuşan Tüketiciler Birliği, Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER), Tüketici Hakları Derneği (THD) temsilcileri, bugüne kadar boykot edilen ve sağlığa zararlı olan, Coca Cola’nın başına kim gelirse gelsin aynı Coca Cola olduğunu bildirdiler. “Ayrıca İslâm coğrafyasında satışların artması için yıllarca İslâm bayraktarlığı yapmış ve Müslüman ülkelerde büyük bir sempatiye sahip olan Türkiye’nin kullanılma ihtimali de gündemde” yorumunda bulundular.

VAKİT
Alt 22 Mayıs 2008, 14:26   Mesaj No:8
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Başta Tüketiciler Birliği olmak üzere Türkiye’deki onlarca sivil toplum kuruluşu halkı ABD mallarını boykota çağırıyor. Bu sese kulak ver.

Şimdi Boykot Zamanı…
Şimdi üzerimizdeki toprakları silkme zamanı…
Şimdi harcadığımız paranın nereye gittiğini düşünme zamanı…
Şimdi bisküvi, mama alırken harcadığımız paranın kimlerin kasasına para, kimlerin silahına mermi, kimlerin uçağına bomba olduğunu düşünme zamanı…
Sıradan gezilerde yaptığınız keyifli alışverişleriniz renkli coğrafyamızın sevimli minik yüreklerine korku salabilir.
Aldığın bir içecek, bir giysi, bir cep telefonu seni kendi evinde huzursuz etmek isteyenlere imkan sunuyor olabilir.
Dün asya ülkelerinde, bugün Filistin, Irak, Lübnan ve Sudan’da Yarın ise….

Yeri ürün kullanırsan ülken güçlü olur…
BİZDEN SÖYLEMESİ….

Başta Tüketiciler Birliği olmak üzere Türkiye’deki onlarca sivil toplum kuruluşu halkı ABD mallarını boykota çağırıyor. Bu sese kulak ver.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Alt 22 Mayıs 2008, 14:27   Mesaj No:9
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

işte CIA`nın resmi istatistik bilgilerinden bir bölüm:

1. Dünyadaki toplam nüfus: 6.5 milyar.
2. Toplam Müslüman sayısı ise: 2 Milyar.
3. Sigara içen insan sayısı: 1.15 milyar.
4. Sigara içen Müslüman sayısı ise: 400 milyon.
5. En büyük sigara üreticisi: Phillip Morris.
6. Phillip Morris`in kazancının yüzde 12`si israil`e gider.
7. Günlük, Müslümanların Phillip Morris`e kazandırdığı cirosu: 800 milyon dolar.
8. Ortalama kâr yüzdesi ise: Yüzde ondur.
9. Phillip Morris`in, Müslümanlardan ortalama günlük kârı: 80 Milyon dolar.
10. Böylece her gün sigara içen Müslümanlar 9.6 milyon dolar israil`e para gönderiyor muş.

O zaman bir şeyleri protesto etmek amacıyla alışverişlerde marka ve tefrikine başlarken buna sigaradan başlamak en doğrusu
Alt 22 Mayıs 2008, 14:30   Mesaj No:10
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Coca-Cola'nın Türkiye'ye nasıl geldiğini ve gelirken ne büyük bir kavgaya yol açtığını biliyor muydunuz? İşte o hikaye...

O patronun, istihbarat şefine kazık attığı söylenen ve sonradan öldürülen kardeşi... Coca-Cola'nın Türkiye'ye giriş yıllarından, hızlı başlayıp tatsız sonuçlanan, ibretlik bir öykü...

Coca-Cola'nın Türkiye'ye nasıl geldiğini ve gelirken ne büyük bir kavgaya yol açtığını biliyor muydunuz? Kavga iki hafta önce Sabah'ta yayımlanan "Kemal Has babama kazık attı" başlıklı bir haberle açığa çıktı.
Yıllar sonra babasının hakkını savunan kişi, 12 Eylül'ün Dışişleri Bakanı ve Hürriyet gazetesi yazarı İlter Türkmen'di...
Babası ise 1953-57 arasında, o dönemin MİT'i sayılan Milli Asayiş Hizmetleri'ni (MAH) yöneten Behçet Türkmen...
Sabah'ta Ferhat Ünlü'nün "MİT'in Patronları" başlıklı yazı dizisinde bir ayrıntı olarak bahsedilen olay, aslında dünyaca ünlü meşrubatın Türkiye'ye getirilmesi için yaşanan amansız kavgayı ve o kavganın ardındaki çıkar savaşını ele veren bir ipucuydu.
Bugün, Türkmen'in gündeme taşıdığı olayın ayrıntılarına dalıp Coca-Cola savaşının CIA, MİT, istihbarat, kardeş kavgası, hayal kırıklığı, cinayet dolu bu müthiş öyküsünü anlatacağım.
Önce öykünün kahramanlarını tanıyalım.

BEHÇET TÜRKMEN

İstihbaratçılıktan meşrubatçılığa
Behçet Türkmen bir asker çocuğu... Kendisi de Harp Okulu mezunu.
Naci Perkel döneminde MİT'te kısa süre görev yaptı. 1932-36 arası Atina'da, sonra da Moskova'da askeri ataşe olarak görev aldı.
İlter Türkmen'e bakılırsa "dış görevleri sever"di. Bu yüzden 30 yaşında Fransızca öğrendi. Sonraları Genelkurmay Başkanı Kazım Orbay tarafından Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı'na getirildi. Orada üç-dört sene çalıştıktan sonra general oldu. İzmir'de NATO karargahına verildi.
1953'te Başbakan Menderes tarafından MAH'ın başına atandı. Görev süresi içinde, dış seyahatlerinde çok para harcadığına, örtülü ödeneği usulsüz kullandığına, CIA'dan para aldığına dair söylentiler çıktı.
İlter Türkmen bu söylentileri şöyle yanıtlıyor:
"Elbette babam maaşını Türk devletinden alıyordu. Ama CIA'dan teknik yardım alıyordu tabii... Başka nereden alacak? KGB ile mi işbirliği yapacak? Zaten NATO içindesiniz. Bugün de MİT'le CIA arasında ilişki vardır. Babam ABD'ye istihbarat toplantıları için giderdi."
Türkmen, MİT'teki görevinden ayrıldıktan sonra Bağdat'ta büyükelçilik yaptı. Sonra Oslo'ya tayin oldu.
1959'da Menderes'in ünlü uçak kazasında kızını kaybetti.
27 Mayıs'ta Türkiye'ye çağrılıp emekliye sevk edildi. Askerlik, istihbaratçılık, diplomatlık bitmişti. "Yeni askerler" kendisini silmişti.
Sıfırdan bir iş kurmak zorundaydı. Beklediği teklif, işadamı Kadir Has'tan geldi.

KADİR HAS

"Ayıp değil ya, Coca-Cola'yı çok seviyordum"

Kadir Has Kayseri'de doğmuş, Adana'da büyümüş, İstanbul'da okumuş bir işadamıydı.
II. Dünya Savaşı yıllarında Adana'da vesikayla gazyağı, şeker satmıştı. Savaştan sonra dayanıklı tüketim malları üretimine girmiş, zamanla işleri büyütüp MAN kamyonları, Amerikan otomobilleri, tarım arabaları alıp satmaya başlamıştı.
1960'ta Adana dar geldi, İstanbul'a göçtü. Şişli'de otomotiv sanayii ürünleri pazarlıyordu. Mümessillikler aldı. Kamyon ve otomobil ticaretinden iyi para kazandı. Gençlik yıllarında Adana'da tanıştığı ve İncirlik üssünden alıp evinde stokladığı Coca-Cola'ya ilgisi o yıllarda başladı.
"Vatan Borcu Ödüyorum" başlıklı anılarında (Editör: Hulusi Turgut, 2002) şöyle diyor:
"ABD'ye ilk defa 1950 yılında gittim. Orada da karşıma hep Coca-Cola çıkıyordu. Ayıp değil ya, bu içeceği çok seviyordum. İşte o seyahatte dostlarıma 'Coca-Cola'yı acaba Türkiye'ye getirebilir miyiz' diye sordum. Tebessümle karşılayıp imkansız olduğunu ima ettiler."
Oysa onun için imkansız yoktu. Coca-Cola'yı Türkiye'ye getirmeyi kafasına takmıştı.

İstihbaratçı ile işadamının yolları nasıl kesişti?
Behçet Türkmen ile Kadir Has'ın yolları Coca-Cola işinde kesişti. Has bir vesileyle tanıştığı Türkmen'e konuyu açtı. Niye ona?
"Kendisi çok iyi İngilizce biliyordu. Dünyanın her yerinde dostları vardı. Amerika'da ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde askeri ataşelik yapmıştı. Her gittiği yerde sağlam dostluklar edinmişti."
Türkmen Paşa'ya, kurulan şirketin yüzde 5 hissesi verildi.
Hisselerin yüzde 95'i ise Kadir Has'la, kız kardeşi Fazilet Aksoy'un eşi Talip Aksoy arasında paylaştırıldı.
Has'ın anlatımına göre "Türkmen Paşa, dost çevresini seferber edip Coca-Cola'yı Türkiye'ye getirmek için çalışmalara başladı".
Amerika'daki dostlarıyla yazışmalarından sonra işi koparabileceklerinin sinyalini verdi. İşin Amerika ayağı tamam gibiydi. Türkiye ayağı için de resmi izin başvurusu yapıldı.
1964 yılıydı. İktidarda İsmet Paşa'nın bağımsızlarla kurduğu koalisyon hükümeti vardı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan Coca-Cola için üretim izni alındı. Ve düğmeye basıldı.

Zoraki ortak
İşte o aşamada Kadir Has'ın kardeşi Kemal Has, bu teşebbüse ortak olmak istedi. Talip Aksoy bu ortaklığa gönülsüzdü ama "kardeş hatrına" Has'ların ortaklık payının yüzde 35'i devredilerek Kemal Has işe dahil edildi.
Sonunda Coca-Cola'nın dünyadaki 1916'ncı fabrikası Bakırköy'ün İncirli semtinde 30 bin metrekarelik bir alanda kuruldu. Fabrika tamamen Amerikan standartlarında oluşturuldu. Formülü sır gibi saklanan meşrubatın üretiminde kullanılacak özel ambalajlı konsantreler de yine Amerika'dan ithal edildi.
Coca-Cola şişesi 60 kuruştan satılacaktı.
Reklam kampanyasını üslenen Manajans kapakların içinde 400 bin liralık ikramiyeler olduğunu "Gizli Define" sloganıyla duyurdu.

"Millet içtikçe içiyor"

Acaba tutacak mıydı? Türk halkı Coca-Cola'ya alışacak mıydı? Gerisini Kadir Has'ın anılarından okuyalım:
"Üretimin yapılacağı gece, bayram çocukları gibi sevinçliydik. Fabrikada, makinelerin başında bekliyor, Coca-Cola'nın şişelere dolduruluşunu, şişelerin bantlarda dolaşmasını, kasalara istif edilmesini heyecanla izliyorduk. 12'şer şişelik kasalar daha sonra kamyonlara yüklenip tüketim noktalarına doğru hızla yola çıkarılıyordu.
Üretimin başlamasından hemen sonra sevindirici haberler gelmeye başladı. Makinelerin düğmesine basalı henüz iki saat olmuştu. Kamyonlar yüklerini boşalttıktan sonra yeni mal almak için hızla fabrikaya dönüyordu. Umduğumuzu fazlasıyla bulmuştuk. Dört ortak çok sevinçli idik. Evet, Türk insanı Coca-Cola'yı sevmişti. Özellikle gençler, Amerikan malı bu meşrubatı çok tutmuştu. Millet içtikçe içiyor, fabrikalarımız mal yetiştiremiyordu. Coca-Cola'dan kısa sürede çok iyi para kazandık."

Sonra neler oldu?

Buraya kadar bir "başarı öyküsü"ne benzeyen girişim, kuruluştan sonra bir kabusa dönüştü.
Kazanılan para, huzur değil, huzursuzluk getirdi.
"Zoraki ortak" Kemal Has'la yönetim ilkelerinde anlaşamıyorlardı. Kemal Has ağabeyinin önerilerine tepki gösteriyor; iş bir kör dövüşüne dönüşüyordu.
Zıtlaşma zamanla Kadir Has'ın ruh sağlığını bozacak düzeye gelince Kemal Has bir gün abisine "İstersen hisselerini bana sat ya da ben sana devredeyim" dedi. "Gazozun havası kaçmıştı."
Bir arabulucu bulundu. Müzakereler sonucu Kadir Has, gözbebeği hisselerini içi yanarak kardeşine devretti. Bedelinin dörtte birini peşin aldı, kalanını üç yıl vadeye bağladı.
Ama devir işleminden sonra nefes darlığından yatağa düştü.

Öbür ortak öldü
O bırakmıştı ama Behçet Türkmen devam ediyordu. Onun öyküsünün devamını da oğlu İlter Türkmen'den dinliyoruz:
"Kemal Has babama büyük bir kazık attı. İşle ilgili kontrat yapmamışlar. Babamın yurtdışında bu iş için yaptığı masrafları bile geri istedi. Yeşilköy'de aileden kalma bir köşkümüz vardı, ona el koymaya kalktı; iş son anda halledildi. Para kazanamadığımız gibi hacizden zor kurtulduk. Daha önce kardeşim Güner'i de kaybetmiş olan babam çok üzüldü, hastalandı. 1972'de karaciğer kanserinden öldü."

Son ortak öldürüldüBitmedi. Bu devir işlemiyle Türkiye'nin büyük zenginleri arasına giren Kemal Has, 1975'te 42 yaşındayken bir silahlı saldırı sonucu öldürüldü. "Fabrikaları, bankası, malı mülkü ve Coca-Cola hepsi gitti."
Bitmedi. 1950'lerin gizli gizli içilen meşrubatı 1960'larda girdiği Türkiye pazarında, önce polis sorgusunda tutukluların şişesine oturtulduğu bir işkence aracına dönüştü; sonra da gençler arasında filizlenen anti-emperyalist mücadelenin hedefi haline geldi.

Getiren adam kaçırıldı

"Coca-Cola'yı boykot" çağrısı ilkin sosyalist Yön dergisinin kapağına, sonra Mülkiye koridorlarına, oradan da miting pankartlarına yerleşti.
Ve gün geldi Mülkiye'de o boykot kampanyalarına katılan gençlerden Mahir Çayan, Coca-Cola'yı Türkiye'ye getiren Kadir Has'ı kaçırdı. 400 bin lira fidye aldılar. Para Dev-Genç'in ihtiyaçlarında kullanıldı.
Böylece Kadir Has, Coca-Cola'dan sonra, Coca-Cola karşıtlarını da -istemeden- finanse etmiş oldu.
Maceralı bir başlangıç değil mi?

Türkiye'deki bu hadiseli doğumdan 44 yıl sonra Coca-Cola'nın başına CEO olarak bir Türkün oturacağı kimin aklına gelirdi ki?

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)