Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Anket'ler-Röportaj'lar

Konu Kimliği: Konu Sahibi Belgin,Açılış Tarihi:  06 Kasım 2008 (22:16), Konuya Son Cevap : 27 Eylül 2015 (20:05). Konuya 44 Mesaj yazıldı

Anket: Evlilikte Tahsil Farkı Önemli midir?
Uyarı: Bu bir açık Ankettir, bu Anketi bütün Üyelerimiz görebilir ve oy kullanabilirler.
Cevap şıkları
Evlilikte Tahsil Farkı Önemli midir?

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 25 Şubat 2009, 15:41   Mesaj No:21
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:146
Takdir Et:
Standart Cvp: Evlilikte Tahsil Farkı Önemli midir?

Dediğin şekilde olanları da mevcut elbette tılsım,hatta azımsanamayacak kadar çok... o dediklerimi ise ben birer örnek olarak verdim, kendisini sapasağlam yetiştirmiş , cahiliyenin mekke'sinden, medeniyetin medinesine göç edebilmiş islam hanımefendileri için verdim o örneği , ben şu an 2 üniversite mezunuyum, + islami alanda çeşitli çalışmalar yapabildim hamd olsun , şu an gidip lise mezunu birisini gözümü dahi kırpmadan kendime eş olarak seçebilirim, benim için ilk orta yada lise olması önemli değil, islami yaşayışı önemlidir. Bu duruma islami kulvardan bakanlar , islami yaşayışı kendilerine ilke edinmiş kardeşler bunu anlayabilirler, sadece bir örnektir bu.. örnekler ise çeşitlidir, lakin '' aaa görüyor musun hanımı beyinden daha tahsilliymiş'' i hazmedebilecek erkekler islami kişiliğini + kimliğini oturtmuş, nefsiyle değil kuranca düşünen erkeklerdir. Bunların islamca olmadıgı halde bu şekilde hazmedebilenleri de vardır.. Yapamayanları da... Ama herşey kadında biter erkekte değil...

Öte yandan doğuda bir kardeşimiz vardı, imamdı kendisi, ünv. hayatında , zamanın ünv. kızlarının yaşayışlarını görünce, ben kendi köyümden, hiç kimsenin eli değimemiş terrtemiz bir kız alacagım, tahsillilere güvenemem , ya yalan söylerse .. gibilerinden düşünerek kendisine ilk okul mezunu bir bayan almış idi,ama 17 yıllık evlilikleri ve 5 çocukları olmasına ragmen hayatı boyunca eşim okuma yazma bilmiyr.. onunla konferanslara gidemedim.. islami hayatımı onunla dilediğim gibi yaşayamadımmm.. diye hep söylendi... söylendi... Elinden geleni yaptı ama eşine okuma yazma dahi öğretemedi.. en sonunda dayanamadı bir yerde patladı, gitti 2, eşi aldı ( LİSE! mezunu ) ...evini yuvasını ailesini dagıttı... Yani senin dediğin şekillerin de istisnaları çok..

Demem o ki.. tahsil farkından çok, ortak ideallerde birleşmeli insanlar
İdealler ortaksa, hedefler ortaksa, islam, iman , şahadet davalarıysa..
O vakit hiç birşey umurlarında olmaz onlar davalarına bakarlar, küçük insanların küçük laflarına değil...
Ben de ısrarla evlilikte lise ünv ilkokul farkının çok önemli OLMADIGINI,
BUNDAN DAHA ÖNEMLİSİ İSLAMİ HAYATA BAKIŞ , İSLAMİ TAHSİL, İSLAMİ YETİŞME durumlarına ODAKLANILMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNUYORUM...

SYGLR...
Alt 25 Şubat 2009, 17:50   Mesaj No:22
Medineweb Üyesi
Durumu:TıLSıM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6118
Üyelik T.: 09 Ocak 2009
Konular: 21
Beğenildi:5
Takdirleri:10
Takdir Et:

ewet belki sen tereddüt bile etmeden evlenebilirsin ama bakalım o erkek tahsilli bir kadınla evlenmek ister mi?
merak ediyorum acaba bu forumda kaç erkek kendinden tahsilli hatta arada iki üni. bitirmiş olan bir bayanla evlenmek ister?

evlilikte tahsil farkı ÖNEMLİDİR.......
Alt 26 Şubat 2009, 09:06   Mesaj No:23
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:MescidiAksa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2830
Üyelik T.: 29 Temmuz 2008
Arkadaşları:3
Konular: 55
Beğenildi:0
Takdir Et:

Alıntı:
NUR Üyemizden Alıntı
Aslında bu göreceli bir durum.Kimine göre çok önemli, kimine göre gereksiz bir ayrıntı.

Erkeğin daha üst tahsilli olması durumunda pek sorunlar yaşanacağını düşünmüyorum.Ama bayan daha tahsilli olursa uyuşmazlıklar daha çok yaşanır gibi.

genel geçer kaide yok bu konuda bana göre
evet çok dogru sölüyosun nur

toplumdada görüldügü gibi evli eşlerde bayanların tahsili

yüksek olması sıkıntılar dogurabiliyor
Alt 26 Şubat 2009, 10:02   Mesaj No:24
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

)) ÖNCE Bİ FIKRA YAZAYIM GÜLÜMSEYELİM ;

VARAN-1

Massachusetts Yaşam Sigortası Şirketinin genel müdürü olan Thomas Wheeler
ve karısı, otobanda arabaları ile yol alırken, benzinlerinin bitmek üzere olduğunu fark eder. Otobandan çıkar ve servis alanına girer. Servis alanında sadece bir benzin pompalayıcısı vardır. Pompacı benzin koyarken o da ayaklarım açılsın diye yürümeye başlar. Arabaya geri döndüğünde; karısı ile pompacının koyu bir sohbete daldıklarını görür. O gelince konuşmayı bırakırlar. Arabaya binince pompacı onlara el sallar ve karısına dönerek;
- Seni yeniden görmek güzeldi, der.
Servis alanından ayrılırlarken kocası:
- Tanışıyor musunuz?
Karısı, iç çekerek:
- Evet, tanıyorum, hem de çok iyi. Bir zamanlar aynı lisede okuduk, hatta bir yıl da birlikte çıktık,
Kocası:
- Şanslıymışsın ki karşına ben çıkmışım!, Onunla evlenseydin, genel müdür değil de pompacı karısı olacaktın!
Derince bir soluk alan kadın, kocasına dönerek:
- Hayır sevgilim! Onunla evlenseydim, o genel müdür, sen pompacı olurdun!

VARAN-2

EVLİLER OKUYUN... BEKÂRLAR DERS ALIN... )) (Can Dündar yine üstatlığını konuşturmuş...) Evlilik, inanmadığım halde içerisinde 17 seneyi bitirdiğim bir kurum benim için. 17 senede (abartmıyorum) 40 çift arkadaşımın son verdiği kurum ayni zamanda da... Evliliğimin bu kadar uzun sürmesinin gizi belkide kuruma inanmamaktan geçiyor.

Evliliği toplumun dayattığı şekilde yasamamaktan... Nedir bu dayatmalar?

Erkeğin muhakkak kadından yasça büyük olması, eğitim seviyesinin erkeğin lehine ya da en azından eşit olması bunların sadece ikisi...

Olmaz, yürümez diyor toplum... Erkek yasça büyük olmalı ki, kadına 'hot' dediğinde oturmalı kadın... Yâda yumuşatıyorlar;

-Efendim kadın erkekten önce çöktüğü için (hani doğum falan) küçük olmalıymış yaşı...

Eğitimde de böyle... Kadının çok okumuşu bilmiş olurmuş, evde kalmakmış layıkı... ))))))))))

EŞİM BENDEN 2 YAS BÜYÜK; ne 'hot' dememe gerek kaldı 17 senede, ne de benden önce çöktü...

Yıllar içinde ben yaşlandıkça o gençleşti,

-'Ooo Can bey kapmışınız çıtı rı' esprilerine muhatap dahi oldum.

EŞİM 3 ÜNİVERSİTE BİTİRDİ; ben bi taneyi 9 senede bitirdim..

Ne o bana bilmişlik tasladı, ne ben ona ezik baktım... Kulağa gelen müzik tekse de, onu oluşturan notalar farklıdır der Halil Cibran...

Bunu unutmadık biz.

Ben konuşurken o dinledi, ben dinlerken o konuştu 17 sen e.

O öfkeliyken ben, ben öfkeliyken o 'haklisin bitanem...' dedik,

Öfke bitip fırtına durulduğunda 'ama bi de böyle düşün' de dedik fikrimizi savunurken.

Farklı insanlar olarak görmedik birbirimizi, ayni amaç içi n savaşan neferlerdik bu hayatta...

Asla bilmedik ne kadar para kazandığımızı, ortak cüzdanımızdan gerektiği kadar aldık..

Ne kadar çalarsa çalsın masanın üstünde telefon, kim bu saatte arayan karşı cins diye sorgulamadık da ama...

Sevginin en büyük dostuydu bizim için 'güven'... Ve güvenin ardına saklanmış bir 'saygı' vardı daima...

Ne kavgalar, ne badireler atlattık 17 senede...

Eee ülkeler neler gördü, biz çekirdek aile mi sütliman yaşayacaktık...

Bir gün öyle bir girdik ki birbirimize, ben ilk kez odamın dışında yattım bi gece, misafir odasında...

Gece yarısı kapı açıldı esim;

-'Ne yapıyorsun burada?' diye sordu kapının eşiğinden, 'uyuyorum' dedim buz gibi bi sesle... Gitti, gelmesi 1 dakikasını almıştı elinde yastıkla... 'kay yana' dedi daracık yatakta. 'ne yapıyorsun?' dediğimde 'benim yerim senin yanın, sen gelmezsen ben gelirim' dedi...

Anladım ki o gece, en uzun kavgamız yat saatine kadar sürecek...

Ve bence doğrusu da bu...

Özen gösterdik o günden sonra, evin her yerinde kavga ettik, yatak odamız hariç.

Kırsak da zaman zaman kalplerimizi, asla kin tutmadık birbirimize...

Toplum kurallarıyla oynasaydık bu oyunu belki de 41 inci çift ol acaktık o listede...

Ama oyunun kurallarını biz koyduk... Nede olsa bizim oyunumuzdu oynanan...

Evlilik; hesapsız içine dalınması gereken bir oyun bence...

Topluma kulaklarını tıkayarak hem de... Ne benim, ne de bizim sözlerimizle...

Sadece gönlünüzden geçtiğince...

Dediği gibi Ataol Behramoğlu'nun;

'...Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var:

Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe, bütün evrene karışırcasına. Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır. Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insan a...

CAN DÜNDAR

Hayat kısa gelen bir battaniye gibidir.

Yukarı çekersin ayak parmakların isyan eder.

Aşağı çekersin omuzların titrer. Ama yine de, neşeli insanlar dizlerini karınlarına çeker, rahat bir uyku uyumayı başarır...

NOT : SEVGİLİ TILSIM...

HAKLI OLABİLİRSİN AMA , BEN HAYATA BU GÖZLÜKLE BAKIYORUM....
TOPLUMSAL BASKILARLA YAPILAN EVLİLİKLER BİR PSİKOLOG OLARAK AÇIKÇA İFADE EDİYORUM Kİ, YÜZDE 90 ÇÖKMEYE MAHKUMDUR..
ER YA DA GEÇ...

SYGLR..
Alt 26 Şubat 2009, 10:45   Mesaj No:25
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Mavi hayallerin olur , pembe özgürlüğünün .
Kurmaya başladığın dünyanda yaşarsın.
Kumdan kaleler yapıp ,sahte krallığında,
Şah, sen olursun ,değersiz sanılan piyon da.

Bakan göz değildir artık ,gören gönül gözüyse,
Tanınmak istersin, tanımın tarifsizliğinde.

der 'Sedat Gün'...

Gezinirken nette, rastladım bu sözcüklere...
Ekleyeyim dedim medine'ye...
Öyle birşey işte...

Alt 08 Nisan 2009, 09:44   Mesaj No:26
Medineweb Emekdarı
KuM TaNeSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KuM TaNeSi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5998
Üyelik T.: 02 Ocak 2009
Konular: 886
Beğenildi:21
Takdir Et:
Standart Evlilikte yaş farkı

Evlilikte yaş farkını nasıl değerlendirmek gerekir?

Değerli Kardeşimiz;

Eşlerin yaşça bir birlerinden büyük olmaları evliliğe mani değildir Özellikle bir iki yaş gibi az bir farklılığın bir sıkıntı olmayacağı kanaatindeyiz

Evlenecek eşler arasında yaş bakımından bir denkliğin olması önemlidir Yirmi yaşındaki genç bir kızın elli-altmış yaşında bir erkekle evlenmesi yaş farkı bakımından birtakım sakıncaları doğurur Bu meseleye ölçü olacak hususları Peygamberimizin (asm) hayatında görüyoruz

Hz Fatıma validemiz evlilik çağına gelince, Hz Ebû Bekir ve Hz Ömer gelerek onu Resulullahtan (asm) istediler Fakat Peygamber Efendimiz (asm), "Henüz küçüktür" buyurarak nikâha rıza göstermedi Aynı talep Hz Ali'den gelince, uygun gördü ve Hz Fatıma'yı Hz Ali ile nikahladı ( Nesei, Nikah:7) Nitekim, o sıralar Hz Ebû Bekir 51, Hz Ömer 42 ve Hz Ali 24 yaşlarında idiler Hz Fatıma ise 18 yaş civarında idi

Erkekle kadın arasında aşırıya kaçmamak kaydıyla birkaç yaş farkının bulunması uygun görülmektedir Peygamber Efendimiz (asm) ile Hz Ümmü Seleme validemiz arasında birkaç yaş farkı vardı Peygamberimiz ondan birkaç yaş büyüktü Bunda bir sakıncanın olmadığını Peygamberimiz (asm) şöyle dile getirdiler:

"Bir kadının kendisinden daha yaşlı bir erkekle evlenmesinde bir mahzur yoktur"
Kadının erkekten yaş bakımından biraz farklı ve küçük olmasının fizyolojik açıklaması da vardır Kadın erkeğe göre daha çabuk yıpranır, 40-50 yaşlarında menapoza girmektedir Böylece arada 5-10 senelik bu yaş farkı bu dengesizliğe engel olacaktır

Peygamber Efendimiz (sav) evlilik ile ilgili: “Bir kadınla dört nedenle evlenilir: Mal ve Mülkü, Soyu ve sopu, güzelliği ve gösterişi, dindarlığı ve namuslu oluşu” Buyurur ve sonuna şunu ekler: “Sen dindar olanını tercih et”

Dinimize göre evlenilmesi haram olanlar bellidir Evleneceğimiz kızın bizden büyük olması veya tam tersine bizden küçük olması evlenmeye engel değildir Burada esas olan kişilerin anlayışı ve uyumudur Böyle bir evliliğin halk tarafından yadırganması ise çok ta önemli değildir Yeter ki bizim dinimizi daha iyi yaşayacağımıza ve bir problem teşkil etmeyeceğine kanaatimiz gelmiş olsun

Nitekim Peygamberimiz, ilk hanımı ve altı çocuğunun anası olan Hz Hatice validemizle evlendiğinde hanımı kırk yaşındayken, kendisi yirmi beş yaşındaydı O zaman Mekke’nin en ileri gelen ve en güzel kızları Peygamberimizle evlenmek için yarışıyorlardı Demek ki güzellik, yaş, soy sop gibi özelliklerden daha çok din, ibadet, namus ve ahlak güzelliğini ele almalıyız Çünkü, Ahiretimizi burada kazanacağız
Geçici dünya için ebedi hayatımızı mahvetmeyelim Unutmayalım ki buradaki eşimiz cennette de eşimiz olacak Aile ise bizi ya cennete ya da cehenneme götürebilir
Alt 19 Nisan 2009, 13:48   Mesaj No:27
Durumu:dost76 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7840
Üyelik T.: 19 Nisan 2009
Konular: 0
Takdir Et:
Standart RE: Cvp: Yaş Farkı Ne Kadar Önemlidir?

Arkadaşlar bence yaş farkı fazla önemli değil en az 5,6 yada 7 yaş fark olabilir.önemli olan bireylerin bilnçli olması ve birbirlarine karşı hoşgörülü olmalarıdır.
Alt 23 Nisan 2009, 06:17   Mesaj No:28
Durumu:*İkbal* isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7866
Üyelik T.: 21 Nisan 2009
Konular: 0
Takdir Et:
Standart RE: Evlilikte Tahsil Farkı Önemli midir?

Hayır, sevgiye bakar her şey....
Alt 10 Nisan 2012, 13:29   Mesaj No:29
Medineweb Üyesi
NazlıTuran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NazlıTuran isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17130
Üyelik T.: 06 Mart 2012
Arkadaşları:12
Konular: 9
Beğenildi:9
Takdirleri:35
Takdir Et:
Standart Cevap: Yaş Farkı Ne Kadar Önemlidir?

yaş farkı bence erkekle bayan arasında olmalı mutlaka aynı yaşta olan ewliler genelde anlaşamiyorlar çevremdekiler öyle 7 8 9 10 yaş olabilir.. ama 20 ve küsür yaşlar da belirttiğiniz sorunlar olması olası..
Alt 18 Nisan 2014, 00:39   Mesaj No:30
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Standart Cevap: Yaş Farkı Ne Kadar Önemlidir?

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)