Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Ashab-Kiram(r.a)

Konu Kimliği: Konu Sahibi Ağlama_Karanfil,Açılış Tarihi:  29 Aralık 2008 (10:49), Konuya Son Cevap : 22 Ağustos 2011 (23:03). Konuya 4 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 29 Aralık 2008, 10:49   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
Durumu:Ağlama_Karanfil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1530
Üyelik T.: 25 Nisan 2008
Arkadaşları:0
Konular: 24
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart kerbela'da kan ağlayan ağaç

kerbela'da kan ağlayan ağaç

Konu Sahibi Ağlama_Karanfil 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hiç konuşmamalıydın Belkide...... Hz.Muhammed(s.a.v) KayıpKentli 1 1916 14 Ağustos 2009 10:35
üzüntülü iken okunacak dua Dua Bölümü Ağlama_Karanfil 0 2068 19 Şubat 2009 18:02
SöYlEnEmEyEn... Şiirler ve Şairler su damlası 2 1953 08 Ocak 2009 15:58
Ben Filistinli çocuk… Şiirler ve Şairler kurtmehmet 6 2454 05 Ocak 2009 09:08
kerbela'da kan ağlayan ağaç Ashab-Kiram(r.a) Nikap_ 4 3109 29 Aralık 2008 10:49

Alt 29 Aralık 2008, 10:56   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4525
Beğendi:6114
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Standart Cvp: kerbela'da kan ağlayan ağaç

geerçekmi acaba demek geliyor insanın içinden

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 22 Ağustos 2011, 21:21   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
YaŞuHa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YaŞuHa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13867
Üyelik T.: 24 Mayıs 2011
Arkadaşları:6
Konular: 399
Beğenildi:29
Beğendi:5
Takdirleri:53
Takdir Et:
kerbelada kan ağlayan ağaç

kerbelada kan ağlayan ağaç
Hafız Cemaluddin Zerendi, Hilâl ibn-i Hübab’dan şöyle rivayet ediyor:

Bir gun Hz.peygamberimiz evdeyken torunlari (Hz.alinin ve kizi Hz.fatimanin Hasan ve Huseyin) onu rahat birakmazlar ve onunla oynamak isterler fakat Hz.peygamberimiz Hz.fatmaya "nicin bunlari baska bir seyle mesgul etmiyorsun"der ve Hz.fatma Hasani ve Huseyini alir ve iceri goturu fakat cocuklar yine durmaz anneelerini kandirip tekrar Resulullahin yanina gelirler.Resulullah onlari dizlerine oturtur.O sirada Cebrâil arzetti:“Ey Allah(c.c.) ’ın Resulü, yavrularınızı çok sevdiğinizi görüyorum.” Peygamber Cebrâil’e “Elbetteki çok severim, onlar yaşantımın iki güzel (fesleğen) gülleridir.” diye cevap verdi. Cebrâil Hüseyin’e işaret ederek şöyle dedi: “Bil ki ümmetin bu oğlunu öldürecektir.” Daha sonra kanatlarıyla uçarak elinde biraz toprakla geri döndü ve Resulullah’a “Yavrun bu toprağın üzerinde öldürülecektir.” dedi. Hz. Muhammed (s) toprağın adını sorduğunda Cebrâil adının “Kerbela” olduğunu söyledi.”Ve bu sirada Hz.peygamberimiz`e Cebrail sunu soyledi."Hasan ve Hüseyin cennet halkı çocuklarının seyyidleridir ve sünnet ehlinin gözbebekleridir, sürurlarıdır"der.

Resulullah’ın (s) uyuduğu bir sırada, Hüseyin içeriye girdi ve Resul-i Ekrem’e (s) doğru yürümek istedi. Ben onu Resulullah’tan (s) uzaklaştırıp, işimin başına döndüm. Hüseyin tekrar iki alem serverinin yanına yaklaşınca, Hz. Muhammed (s) ağlar bir şekilde uyandı. Ben “Niçin ağlıyorsunuz, bir şey mi oldu?” diye sorduğumda, “Cebrâil bana Hüseyin’in şehid düşeceği yerin toprağını gösterdi. Allah(c.c.) ’ın gazabı onun kanını dökenlere çok şiddetlidir.” diye buyurdu. Daha sonra Resulullah (s) elini açtığında (ince kum) toprağı gördüm. Resulullah (s) bana hitaben buyurdu ki: “Ey Ayşe, canım elinde olan Allah(c.c.) ’a andolsun ki, bu olay beni çok üzüyor. Benden sonra Hüseyin’i ümmetimden kim öldürecek?”

Ve birgun Hz.Hüseyin hac vazivesini gormek icin kabeye gider ve o sirada yaninda 600 kadarda yandasi vardir.Sam´a geri donun size ihtiyac var diye Muaviye bin Ebi Süfyan´nin(Hz.Aliye biat ediyorum diyenlerden) oglu Yezid haber yollar.Ve Hz.huseyin(3.ci Imam) hemen oradan harekete gecer ve yanindaki 600 kiside onunla beraber gelir.Tabiki yol uzun ve her gece yarisi yanindakilere ogut verir.(Kerbelada kistirilacagini biliyordu.cunku cebrail Alihisselamên dediklerini oda duymustu.)

"Benimle gelmeyin sizleri azad(affetmek) ediyorum.Benimle gelmeyin.Isterseniz donebilirsiniz" der.Ve bu ogutler ve nasihatlar KERBELA` ya kadar devam eder.KERBELA´ya geldiklerinde Hz.Huseyin arkasina dondugunde arkaasinda sadece kendi soyundan gelen (akrabalari)70 kadar insan kalmistir.

Yezidên gorevlendirdigi o zamanlarin en yuksek rutbelisi olan Hür gorevlendirilmistir.Hz.Hüseyin ve soyundan gelenleri rehin alirlar ve onlara Sam´dan haber gelinceye kadar ne su ne yemek vermemistir.

Fakat ne hikmetse Hz.Hüseyin nezaman namaza durda onun soyundan gelenlerle beraber Hz.hüseyinin arkasinda saf tutuyordur.Bir gun Hz.hüseyin Hür`e sordu.

Hz.hüseyin: Sen benim kim oldugumu biliyormusun?
Hür: Evet biliyorum.cennet halkı çocuklarının seyyidleri ve sünnet ehlinin gözbebekleri, sürurlarısiniz der
Hz.hüseyin: Peki bunlari biliyorsunda beni ve soyumu neden bu isgenceyi yapiyorsunuz.Benim kanim size bela getirir der.
Hür: Bana yezid oyle bir Sey soylediki su an ben hem ahiret sorgusu hemde dunya sorgusundayim
Hz.hüseyin: Sana ne bahseytti Yezid
Hür: Bana Sam valiligini vericek ama kabul edersemde Cehenlemlik olacagim der.
Hz.Hüseyin bunun uzerine susar ve hic birsey soylemez.Ve Sam`dan o kara haber gelir:"Hz.hüseyin ve soydaslarini oldurun"

Yezidin tum korkusu Hz.Hüseyinin onu o yerinden yetme korkusudur.Ve Hür Hz.hüseyinin saffina gecer.Haber Yezide cabuk ulasir ve Yezid hemen korkar.Eger kendi en yuksek komutanimin bunu yaptigini duyarlarsa halk akillanir der ve hemen o an savas emri veriri ve butun askerlerini KERBELA`ya yollar.Hür daha yeni Hz.Hüseyine biat etmistir ve Hz.Hüseyin Hür`e seni azat ettim der.Daha ilk namazini kilmadan Yezidin askerleri gelir.Ve KERBELA da ilk olende Hürdür .cunku tek basina ordunun icine dalmisitr hemen.Herkez birer birer olur ve en son Hz.Hüseyin kalir.

Ve o kotu Olay:
Hz Hüseyin`ide katlederler ve ilk kilic darbesinden sonra gokyuzunde kan yagmaya baslar taslar kan aglamaya baslar ve Hz.Hüseyin`e yakin olan agacta aglar toprak ve heryer kandir.Kimin oldurdugu ise bilinmiyor.

Ve Hz.Muhammed (Selamun Aleykum.v)efendimize Cebrailin verdigi topragi Hz.Resulllahin zevcesi hala saklmaktadir. Ve Hz.Ayse topragin kan oldugunu gorur "Oglumuz sehit oldu " der.

Ve aşığıda gordugunuz bur resimdeki agacta o gunden beri hala kan aglamaktadir.Cunku Hz.hüseyine en yakin agac buyudu.

Alıntı
Alt 22 Ağustos 2011, 22:46   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4525
Beğendi:6114
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Standart Cevap: kerbela'da kan ağlayan ağaç

emeğine sağlık görselliğide ekliyelim tam olsun

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 22 Ağustos 2011, 23:03   Mesaj No:5
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:Nikap_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14067
Üyelik T.: 07 Ağustos 2011
Arkadaşları:1
Konular: 1
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: kerbela'da kan ağlayan ağaç

Şu ağaçtaki kan her yaz ağaçlarda bal gibi bişey çıkıyor sıcak günlerde eriyip dallara dökülüyor.bizim ağaçlardamı kan ağlıyor acaba

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: