Medineweb Forum/Huzur Adresi
Geri Git   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::MEDİNEWEB YAZARLAR ODASI.::. > Yazarlar > Bedia Özdemir Tokel

Konu Bilgisi: Konu Sahibi Bedia Özdemir Tokel,Açılış Tarihi:  08.Nisan.2013 (15:23), Konuya Son Cevap : 06.Aralık.2017 (09:25). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Alt 08.Nisan.2013, 15:23   Mesaj No:1
 Medineweb Yazarı
Bedia Özdemir Tokel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Bedia Özdemir Tokel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 25542
Üyelik tarihi: 04.Şubat.2013
Arkadaşları:8
Cinsiyet:
Mesajlar: 66
Konular: 40
Beğenildi:12
Beğendi:0
Takdirleri:1352
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Müslümanların güçlü kalesi ''AİLE ''çöküyor mu?-2-/Bedia Özdemir Tokel

Müslümanların güçlü kalesi ''AİLE ''çöküyor mu?-2-/Bedia Özdemir Tokel

Müslümanların güçlü kalesi ''AİLE ''çöküyor mu?-2-

Bir önceki yazıda günümüzde boşanma sebeplerini başlıklar altında incelemeye başlamıştık,bu başlıklara devam edelim.

Erkeğin ve kadının ailede değişen rolü

Aile kurumunun yıkılmaya yüz tutmasının en mühim sebeplerinden biri de kadının erkekleşmesi,erkeğinde kadınlaşmasıdır..Ailenin geçimiyle vazifelendirilmiş erkek ,ruhi sağlamlık bedeni üstünlük dayanıklılık gibi vasıflara sahiptir. Bu üstünlük ailenin reisi olması için Allah tarafından verilmiş yaratılış özellikleridir.Allahu teala kadını ayrı ,erkeği ayrı özelliklerde yaratmıştır.Bu vasıflar toplumdaki görevlerini layıkıyla yapabilmeleri için birbirinden farklıdır.
Kadına bahşedilen merhamet,itaat,hissiyat,kırılganlık ,latif,haya, iffet erkeklerden daha ziyadedir.Günümüz kadını ise fıtratına aykırı işlere giriştiği için ailelerde boşanmalar fazlacadır.
Bundan bir 30 yıl önce dedelerimizi ve babalarımızı bir hatırlayalım.Evde gördükleri saygı ve hürmet nasıldı?.Gençler veya hanımları abdest sularını döker,çocuklar elinde peşkir dedesini veya babasını beklerdi .Kadın işten eve gelen eşini kapıda karşılar ceketini alırdı.İşe gitmeden mutlaka kahvaltı hazır olur.Hamurlar ekmekler sabahın beşinde pişirilmeye başlanırdı.Evde son sözü mutlaka baba söylerdi.Kadınlarını çalıştırmazlardı.Kadının çalışması tarla bağ bahçeyle sınırlıydı.Özellikle köylerde erkekler yoldan geçerken kadınlar arkalarını döner veya yere çömelirler onlar geçmeden yürüyüp gitmezlerdi.Erkeğin bir ağırlığı vardı.
Şimdiki zamanın erkekleri de kadınları da bir alem ;kaşını alan ,pembe giyen ,hanımını çalıştıran kendi evde oturan ,bilgisayar başından kalkmayan,yataktan kalkıp işe gidemeyen,annesi ve hanımı arasında kalmış,hanımın evin reisi olmasına izin veren ,zor meselerin üstesinden gelemeyen, evde ağırlığı olmayan bir erkek modeli.
Kadınlarda ise şaşırtıcı bir değişimi görmek mümkün;özellikle 1980lerden sonra evin gerçek hakimi ''KADIN''.
Neden 1980lerden sonra ?Çünkü bu tarihlerde Özalında ithalatı serbest bırakmasıyla lüks tüketimin malları hızla ülkemizde yayıldı ve arttı. Ve bundan sonra tabiri caizse Türkiye'de hiçbir şey aynı kalmadı.Erkek ise bu tüketim çılgınlığına yetişememek ve aciz kalmak şeklinde bu yeni dünyadan nasibini aldı.Bin lira ,binbeşyüzlira ile normal hayat standartını yakalamak nerdeyse imkansız.
Erkeğin ailede saygınlığını yitirmesinin bir sebebi de televizyon.Dizilere bakarsanız evin reisi olması gereken karakterler ; kendisine hep yalan söylenilen , aciz,gülünç durumda erkekler.Hatta babanın köpek olduğu bir facia dizi bile vardı.Bu diziyi baba ya da anne çocuğuyla oturup seyrediyor.Normal karşılıyor.
Kadınlarımız artık çalışıyorlar ve hiç bir şeye vakitleri yok.Ne evlerine ne evladına ne kocasına !En çok duyduğumuz söz''Hiç vaktim yok''.Bütün amaç en iyi dünyalığa sahip olmak.
Kadın ;'' çalışıyorum öyleyse varım''diyor.Ve artık evde yüksek sesle konuşuyor.Erkek orta halli bir gelire sahipse kadın bunu hiç bir zaman beğenmiyor.Daha fazla daha fazla diyor.Kanaatkar olmak ne demek bilmiyor.Etraf,içinde bulunduğu çevre ;eşinden ve çocuğundan daha önemli oluyor.Öyle önemli oluyor ki,onlara karşı bir eksiklik mutsuzluk sebebi sayılıyor.İşte o yüzden en iyi eşyalar en iyi yemek takımları en iyi giyim kuşam için en iyi araba mutluluk göstergesi sayılıyor.Bunlara sahip olmayan mutlu görülmüyor.Dünyalık şeyler için gösterilen çaba evladın namazı(veya kendisinin)ahlakı için gösterilmiyor.

Ailenin ve devletin aşırı korumacı tutumu

Ailenin ve devletin kadını aşırı korumacı hali de tamamen mağdur durumda bırakması da aile ayrılıklarına sebep oluyor.Bunu bir kaç somut örnekle açıklayalım.
Avusturya devleti boşanan kadını korumak amacıyla o kadar fazla maddi imkanlar sunuyor ki,bir çok kadın sadece bu maddi imkanlara kavuşmak için yuva bozuyor. Veya evlilik boyunca erkeği tehdit ediyor.Devlet ve aşırı korumacı aile erkeği çaresiz bırakıyor.Hatta bu imkanlar için aynı evi paylaştığı halde resmi olarak boşanıyor ve hayatlarını yine aynı evde devam ettiriyorlar.Polise tek telefonla artık erkek evin 500 metre yanına dahi yaklaşamıyor.Bu kadını koruyan kanunlar elbette ölümle sonuçlanan koca terörlerinden dolayı alındı. Buna sözümüz yok.Ama bu kanunlardan dolayı erkeğin evdeki reisliği ,yaptırım gücü de hep tehlike altında kalıyor.
Devlet kadını kanunlarla bu kadar koruma altına alacağına ilkokuldan başlayarak bütün gençlerimize edebi ahlakı aldatmamayı ,sabrı, cömertliği , kanaatkar ve mert olmayı öğretse en doğrusunu yapmış olur.
Aşırı korumacı ailelerde ise;
Zengin damada kızını verdiği halde erkek iflas edince geri dönen kızına nasihat etmiyor.Yuvanın bozulmasına göz yumuyor.Ve yine anne ve baba orta yolu aşarak, genç aileye gereğinden fazla müdahale ederek yeniçiftlerin dengesini bozuyor.
Aşırı korumacı veya mağdur edecek kadar kızı ve erkeği yalnız bırakmak yerine ;orta yollu olmak,itidali bulabilmek hem devlet hem aile için çok önemli diye düşünüyorum.

Erkeğin veya kızın rızasının olmadığı kişiyle evlendirilmesi

Bu , genellikle kırsal kesimde köylerde görülen bir durum.''Nikahta keramet vardır'' diyerek özellikle kendi yakın akrabasıyla rızaları olmadan evlendirilen gençlerin sonu da hüsranla bitiyor.Amca hala çocuklarıyla büyüyen bu gençler evlilik için zorla ikna ediliyorlar.

Evlilikte denkliğe dikkat etmemek

Elbette evlilikte denklik çok önemlidir.Mal,soy sop,zenginlik,boy pos ,görgü ve kültürde denklik.

Görgü ve Kültürde;eğitim olarak ilkokul mezunu ile üniversite mezunlarının anlaşma ihtimali düşük.Yine erkek tahsilli kadın tahsilsiz;bir dereceye kadar anlaşma ihtimali var.Ama kız tahsilli erkek eğitim almamış ise sonucun iyi olacağı neredeyse imkansız.Böyle bir şey olabilir mi diyenlere ,yine Avusturyadan şahit olduğum bir örnek vermek isterim.Kız tıp öğrencisi dört yabancı dil biliyor.Evlendiği kişi vasıfsız ve işsiz amca oğlu.

Boy pos güzellik;erkekten daha uzun ve iri yapılı kızlar da denklik kaidelerinin dışında kalıyor.

Mal ve zenginlik;Erkek ve kadının( özellikle kadının)evlilikte tercih sebebi çoğu zaman zenginlik olurken ;aradaki büyük fark çoğunlukla kavga sebebi de oluyor.Erkekteki mal fazlalığı normal sayılabilirken ,kadının daha zengin olması ayrılıklara sebep oluyor.
Yine de bütün bu farklar eşlerin çok olgun ve irade sahibi olmalarıyla( vakıa az olsa da)aşılabilir.

Bedia Özdemir Tokel

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]


devam edecek...
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi Bedia Özdemir Tokel 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
İDDET BEKLEMEK Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel 0 379 21.Aralık.2016 09:34
Evlilik Üzerine -1-/Gençlerin Evlilik Problemi Bedia Özdemir Tokel BuRCu__ 1 1209 01.Eylül.2015 07:29
Özgecan Hadisesine İslami Çözümler Bedia Özdemir Tokel Esadullah 5 1539 18.Şubat.2015 00:54
Vahdet ve Nihayet Bedia Özdemir Tokel EyMeN&TaLhA 3 886 27.Ocak.2015 23:38
Avrupa'nın İntiharı,Fransa Olayları /Bedia... Bedia Özdemir Tokel ali70 2 1360 11.Ocak.2015 19:09

Alt 06.Aralık.2017, 09:25   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik tarihi: 15.Kasım.2011
Arkadaşları:62
Cinsiyet:bayan
Bulunduğu yer:Trabzon
Yaş:37
Mesajlar: 7.231
Konular: 408
Beğenildi:4342
Beğendi:3035
Takdirleri:1674877
Takdir Et:
Standart

Kadın ;'' çalışıyorum öyleyse varım''diyor.Ve artık evde yüksek sesle konuşuyor.Erkek orta halli bir gelire sahipse kadın bunu hiç bir zaman beğenmiyor.Daha fazla daha fazla diyor.Kanaatkar olmak ne demek bilmiyor.Etraf,içinde bulunduğu çevre ;eşinden ve çocuğundan daha önemli oluyor.Öyle önemli oluyor ki,onlara karşı bir eksiklik mutsuzluk sebebi sayılıyor.İşte o yüzden en iyi eşyalar en iyi yemek takımları en iyi giyim kuşam için en iyi araba mutluluk göstergesi sayılıyor.Bunlara sahip olmayan mutlu görülmüyor.Dünyalık şeyler için gösterilen çaba evladın namazı(veya kendisinin)ahlakı için gösterilmiyor.


__________________

《 " Lâ Edrî " Nısfu'l-İlm 》

Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Ziyaretçi)
 
Seçenekler

Yukarıdaki Konu Başlığına Benzeyen,Medineweb'de Otomotik Bulunan 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Ana Kategoriler

Cevaplar Son Mesajlar
Müslümanların güçlü kalesi '' AİLE'' çöküyor mu? -4- Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel 10 06.Aralık.2017 10:02
Tasavvuf Ve Tarikat-3-/Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel 9 20.Ocak.2014 07:55
Yaz Kur'an Kursları /Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel 8 13.Haziran.2013 23:47
Müslümanların güçlü kalesi '' AİLE'' çöküyor mu? -1-/Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel 16 13.Nisan.2013 07:02
Müslümanların güçlü kalesi ''AİLE ''çöküyor mu?-3- Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel 0 09.Nisan.2013 17:52

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

  Medineweb Ana Sayfasının en iyi Görüntüsü 1280*768 olarak ayarlıdır.

 Camii Vakitmatik1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268