Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::MEDİNEWEB YAZARLAR ODASI.::. > Yazarlar > Bedia Özdemir Tokel

Konu Kimliği: Konu Sahibi Bedia Özdemir Tokel,Açılış Tarihi:  03 Haziran 2013 (21:50), Konuya Son Cevap : 03 Haziran 2013 (21:50). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 03 Haziran 2013, 21:50   Mesaj No:1
 Medineweb Yazarı
Bedia Özdemir Tokel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Bedia Özdemir Tokel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 25542
Üyelik T.: 04 Şubat 2013
Arkadaşları:8
Cinsiyet:
Mesaj: 71
Konular: 43
Beğenildi:36
Beğendi:3
Takdirleri:163
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (3)/Bedia Özdemir Tokel

Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (3)/Bedia Özdemir Tokel

Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (3)/Bedia Özdemir Tokel

Bir anne ve babanın en önemli görevi evladına güzel ahlak , sağlam ve kuvvetli şahsiyet kazandırmak ve hayata hazırlamaktır.Eğitimciler ise anne- babanın yüklendiği bu eğitim sürecine yardım ederler.

6.Vazife, Güzel ahlak üzere yetiştirmek

7.Vazife ,sağlam ve kuvvetli şahsiyet kazandırmak

8.Vazife ,hayata hazırlamaktır.

Rabbim Kur'an-ı Kerim'de buyuruyor ki;
 
Güneşe ve kuşluk vaktindeki aydınlığına, güneşi takip ettiğinde aya, onu açığa çıkarttığında gündüze, onu örttüğünde geceye, gökyüzüne ve onu bina edene, yere ve onu yapıp döşeyene, nefse ve ona birtakım kabiliyetler verip de iyilik ve kötülüklerini ilham edene yemin ederim ki, nefsini kötülüklerden arındıran kurtuluşa ermiş, onu kötülüklere gömen de ziyan etmiştir . (Fecr suresi 1-10.ayetler)
 
Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hıristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar.” (Buhârî, cenâiz 92; Ebû Dâvut, sünne 17; Tirmizî, kader 5)
 
 
Ayeti kerime ve hadisi beraber incelediğimizde şöyle bir gerçek ortaya çıkıyor.

Allah-u Teala İnsanın bedenini mükemmel bir sanatla yarattığı gibi ,fıtratını ve istidadını da tanzim ve takdir etmiştir.İyiliğe hakka ve doğru olana yatkınlık ilahi bir nimettir. Asıl olan imandır. İmansızlık ve neticesi olan kötü ahlak arizidir. Fıtrata uygun değildir.

Nefse mademki İyilik ve kötülük ilham edilmiştir. Vazife ; nefisteki iyiliği ortaya çıkarmak ve nefsi kötülüklerden arındırarak kurtuluşa ermek olmalıdır. Ve yine hayat yolculuğunda gençlere yardım etmek ,yol göstermek, örnek olmak ,onları hayata hazırlamak her anne babanın görevidir.

9.Vazife ,gencin nefisteki iyilik kabiliyetini ortaya çıkmasına yardım etmek

10.vazife ,gencin nefsini kötülüklerden arındırmaya yardımcı olmak

''O halde (Habibim) sen yüzünü bir muvahhid olarak dine yönelt. Allah’ın insanları yaratmasında esas aldığı o fıtrata uygun hareket et.” (Rum Sûresi, 30/30 )
 
Ebeveyn ,Rabbimizin Kuranı Kerim'de buyurduğu gibi yaratılış fıtratına uygun olan İslami bir eğitim vermek zorundadır. Çocuğuna İslami eğitim vermek yükümlülüğünde olan anne baba bu görevlerini ihmal ettikleri sürece Allah indinde mes'ul olurlar.

O halde anne-babanın çocuk eğitirken bir eğitim gayesi ve metodu olmalıdır. Kendini İslami eğitim vermede yeterli görmeyen ebeveyn ,eğitim kurumlarından yardım alır. Lakin eğitim kurumunu veya eğitim alacağı sohbet ders grubunu seçerken dikkatli olmalı Ehli -Sünnet ve'l Cemaat olmasına azami gayret göstermelidir.14 asırdır İslam alimlerinin anladıkları şekilde ve İcma-i Ümmete uygun eğitim veren kişileri bulmakla yükümlüdür. Günümüzde yaygın olan cahiliye cereyanlarından ,hadisleri ve sünneti itibarsızlaştırma fitnesinden çocukları gençleri korumak ebeveynin vazifeleri arasındadır.

O halde İslami eğitimin ilk adımı aile içinde , daha sonra ise doğru bir kurumdan ve kişilerden olmalıdır.

11.Vazife ,eğitim kurumunu ya da ders halkasını doğru seçmek

İslam eğitiminden gaye ,bolca bilgi ezberlemekten ziyade ,“Ben güzel ahlâkı tamamlamak üzere gönderildim.” buyuran ,kaynağı Kuran olan ,Efendimizin ahlakıyla ahlaklanmaktır.

İslami eğitim vermek çocuğu sadece Camiye ,İslam dersine göndermek değildir. Ebeveyn bu dersleri takip etmeli derslerin muhtevasından haberdar olmalıdır. Eğitimcinin yetersiz olduğu kanaatında olanlar eğitimciyi değiştirmelidir.

İslami eğitimden geçen çocuğun pratiğinin de takipçisi olmak gerekir.

Çocukların İslami eğitiminde yaş faktörü çok önemlidir.

0-6 yaş dönemi--- altın çağ ,telkin
7-10 yaş dönemi---(taklit döneminde )teşvik, ödüllendirme
11-15 yaş dönemi--ikaz, inşa, pratik kazanma
15 yaştan sonra---inşanın üzerinde ince işçilik diyebileceğimiz müsamaha dönemi olarak görebiliriz.

Yukardaki tablo ne işimize yarar? sorusuna şu örneği verelim.

11-15 yaş döneminde ikaz edilmesi gereken çocuk,15 yaşından sonra ikaz edilmeye başlansa çok da iyi netice alınamaz.

Yine 15 yaşından sonra olması gereken müsamaha dönemini 11-15 yaş arasında tatbik edersek ,çocuk pratik kazanamayacaktır.

Namaz eğitimi nasıl olmalıdır?

Çocuklarınız yedi yaşına geldiklerinde onlara namazı emredin. On yaşlarına gelince (namaz kılmazlarsa) onları hafifçe dövün. Ve yataklarda aralarını ayırın.”(Ebû Davut, Salât, 26)

Bu hadis şerifin hakikatini ,eğitimci olarak müşahede ettik ki,10 yaşına kadar namazı görerek taklit eden çocuk ,10 yaşında ,namaz kılması gerektiğinin idrakine varmıştır. Ve artık buluğ çağına kadar, aksatarak ta olsa namazı başlamalıdır.

Tam 10 yaşında kılmadığı için azarlanan çocuk namaza daha kuvvetli olduğu , 10 yaşında ihmal edilen çocuğun namaza gevşek olduğu şahit olduklarımızdandır.7 yaşından 10 yaşına kadar çocuklarını namaz konusunda takip eden ebeveyn bu hadis şerifin hakikatini anlayacaktır.

12. Vazife, iyi bir namaz eğitimi vermelidir.

Namaz eğitimi konusunda yaptığımız yanlışlar;

Anne -baba kendi gençliğindeki hata ve günahları çocuklarına anlatmamalıdırlar.
Namaz eğitimi hiç almamış çocuğu ,namaz için dövmek yanlıştır.
Namaz eğitimi almış çocuk ,10 yaşında hala namaz alışkanlığı kazanmamışsa yüksek sesle ikaz etmelidir.

Yüksek sesle bağırmak ,dayakla eşdeğerdir.

(Bunun ispatı şudur: Yüksek sesle bağıran ebeveyn teselli için ağlayan çocuğunun yanına geldiğinde çocuk-''Sen beni dövdün diyerek anneye küser'')

Namaz eğitiminde çocukların farklı fıtratlarda olduklarını hep göz önünde tutmak gerekir.

7-10 yaş grubundaki çocuklar namaza başlamak için namaz bohçası etkinliği yapılabilir. Çocuğun sevdikleri çağrılarak, bohçaya seccade tespih başörtüsü erkekse takke konulabilir. Hediyeler verilerek ibadetler sevdirilmeye çalışılabilir.

Daha büyük yaşlardaki gençler ise mutlaka namaz sohbetlerine katılmalı ,bu imkan yoksa namaz sohbetleri kasetler ve internet yoluyla dinletilmelidir.

Namaz eğitiminde geç kalınmış asi gençlere ise anne baba kendi dinliyormuş gibi yaparak onlara bu şekilde sohbetleri dinletmelidir. Bu metodunda faydası vardır.
Yine gençler namaz ile ilgili ayet ve hadisleri muhakkak duymalıdır, Okumalıdır.

Namaz eğitiminde en etkili yöntem anne babadan ve diğer akrabalardan namazın devamlı kılındığını görmesidir.

Evde( babanın imam olarak ),cemaatle namaz kılınması da çocuklar üzerinde oldukça etkilidir.

Küçük çocukların anneler babalar namaz kılarken onların sırtlarına çıkmaları, secde yerine yatmaları ,arkada kıkırdamaları günah değil bilakis namaz eğitimi olarak görülmelidir.

Yine internette her dilden bulabileceğiniz ''Namaz ağacı ''şeması çok eğitim kurumunda işe yaramış ,eğitimcilere ve ebeveynlere yardımcı olmuştur.

''Namaz kıl '' sözcüğü yerine ,çocuğu için seccade sererek ''beraber kılalım mı?'' kelimesinin sırrını keşfedebilirsiniz!!

''Ben kıldım'' diye yalan söyleyen çocukları yalanla itham etmek yerine ,onun vicdanını uyandırıcı sözler daha etkili olacaktır.
''Öyle mi çok sevindim, melekler de çok seviniyordur!''
''Allah seni daima görüyor!'' gibi sözler etkili olabilir.

Buluğa ermemişse arada kaçırdığı namazları hoş görmek gerekir, çok açken çok uykulu iken küçük çocuğu namaza zorlamak doğru değildir.

Lakin buluğ çağını çoktan geçmiş gençleri uyuyor diyerek sabah namazına kaldırmamak cahilliktir, çocuğunu ateşe atmaktır.
Evde yolda piknikte okulda hastanede ,hayatımızı planlarken her zaman namaza göre planlamalıyız.

Yatılı okulda okurken kendisi de oldukça dindar olan bir arkadaşım çok enteresan bir eğitim metodu anlatmıştı. Öğretmen babasının kendisi doğduğundan itibaren sabah namazı vaktinde onu ve kardeşlerini uyandırıp yüzlerini yıkayıp tekrar yatırdığını anlatmıştı. Kendisi düzenli beş vakit namaz kılan bir genç kızdı....


Bedia Özdemir Tokel,Eğitimci
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

------devam edecek---------
 
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi Bedia Özdemir Tokel 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
İYİLİK ORDUSU / BEDİA ÖZDEMİR TOKEL Bedia Özdemir Tokel Mihrinaz 1 734 01 Ocak 2019 15:08
KALB-İ-i SELİM OLMADIKÇA Bedia Özdemir Tokel su damlası 2 744 10 Haziran 2018 17:36
İDDET BEKLEMEK Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel 0 794 21 Aralık 2016 08:34
Evlilik Üzerine -1-/Gençlerin Evlilik Problemi Bedia Özdemir Tokel BuRCu__ 1 1862 01 Eylül 2015 07:29
Özgecan Hadisesine İslami Çözümler Bedia Özdemir Tokel Esma_Nur 7 2204 17 Şubat 2015 23:54

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Forum Ana Kategori Başlıkları

Cevaplar Son Mesajlar
Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (6)/Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel 1 15 Ocak 2014 02:47
Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (2)/Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel 3 15 Ocak 2014 02:42
Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (5)/Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel 4 12 Temmuz 2013 19:27
Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (4)/Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel 1 06 Haziran 2013 21:35
Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (1)/Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel Bedia Özdemir Tokel 0 02 Haziran 2013 03:49

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

Medineweb alemdarhost.com sunucularında barındırılmaktadır.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285