Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Bilgi Dağarcığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi _bülbül_,Açılış Tarihi:  10 Nisan 2009 (19:34), Konuya Son Cevap : 10 Nisan 2009 (19:34). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 10 Nisan 2009, 19:34   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 330
Beğenildi:21
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Peygamberimiz düğün merasimlerine katılmış mıdır?

Peygamberimiz düğün merasimlerine katılmış mıdır?

Yeni bir hayatın başlangıcı olan evliliğe, eğlence ve törenle neşe ve sevinç içinde girmek dünyanın her yanında yapıla gelen bir adettir

İslam dini de yeni evlilerin bu mutluluğunu diğer müslümanlarla paylaşmalarını tavsiye etmiş ve bunun için gerekli olan kural ve kaideleri belirlemiştir Bu konuda Rasulullah (sav) ve onun ashabının uygulamaları bizlere yol göstermektedir Bununla ilgili delilleri Peygamber (sav)'in hadisleri aracılığıyla şöyle sıralayabiliriz:

"Nikâhı ilan edin,onu mescidlerde kıyın ve üzerine def çalın"(1) "(Nikâhta) haramla helali ayıran fark def ve sestir"(2)

"Yetim kalan bir kız ensardan biriyle evlendirildi Hz Âişe de düğüne katılanlardandı Gelini götürüp dönünce Rasulullah (sav) sordu: "Ey Âişe! Gelinle birlikte def çalıp şarkı söyleyecek bir cariye gönderdiniz mi?" Hz Âişe ise: "Cariye ne diyecek?" diye sorunca, Rasulullah (sav) şöyle buyurdular: "Ensar gazeli seven bir kavimdir Onlara şöyle deseydiniz: Size geldik, size geldik Allah (cc) size de bize de hayat versin Kızıl altın olmasaydı, badiyenize konaklamazdı San buğday olmasaydı bakireleriniz semirmezdi"(3)

Rubeyye binti Muavviz (ra) şöyle anlatıyor: Ben evlendiğim zaman, Rasulullah (sav) geldi ve yatağımın üzerine oturdu Bu sırada cariyelerimiz def çalıp, Bedir günü şehit düşen atalarımız hakkında mersiyeler söylemeye başladılar İçlerinden birisi; " Aramızda yarın olacakları bilen Peygamber var" manasında bir mısra okudu(4) Bunun üzerine Hz Peygamber (sav); Böyle deme! Söylemekte olduğun diğer şeyleri söyle" dedi İbn Ma'ce'nin rivayetinde şöyledir: "Hayır, bunu söylemeyiniz Çünkü yarın olacakları bilen Allah (cc)'dır"(5)

Yukarıdaki hadisler bize, def çalmanın ve bazı şarkıları söylemenin caiz olduğunu göstermektedir
Peygamber (sav) sadece düğünlerde değil, bazı bayram ve sportif gösterilerde de eğlenceye müsamaha gösterdiği bilinmektedir

Hz Âişe anlatıyor: "Bir gün Rasulullah (sav) yanıma girdi Yanımda iki de cariye vardı Buas günü şarkısını söylüyorlardı Rasulullah (sav) yatağa uzandı ve yüzünü öbür tarafa çevirdi Bu arada babam Ebu Bekir (ra) de yanımıza girdi ve beni azarlayarak: "Rasulullah (sav)'in yanında şeytan çalgısını mı çalıyorsunuz?" dedi Rasulullah (sav) ona dönerek: "Onları bırak" dedi Başka bir rivayette de Peygamber (sav)'in şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Ey Ebu Bekir! Her toplumun bir bayramı vardır, bu da bizim bayramımızdır "(6)

Yine Hz Âişe (ra) anlatıyor: "Ben mescidde oynayan Habeşlileri seyrederken Rasulullah (sav) beni ridasıyla örttüğünü hatırlıyorum Bu hal, ben seyretmekten usanıncaya kadar devam etti Benim gibi genç yaşında bir kızın eğlenceye ne kadar düşkün olacağını varın siz takdir edin"(7)

Bu hadisler, şarkı söylemenin caiz olduğunu göstermektedir Burada önemli nokta, şarkı sözlerinin insanı isyana, harama sevketmemesi ve sözlerin isyan ifadeleri olmamasıdır

Sonuç olarak, Peygamber (sav), düğünlerde, bayramlarda ve bir takım merasimlerde def çalındığını ve şarkı söylendiğini duymuş ve buna engel olmamıştır Yukarıda zikrettiğimiz deliller, fuhşa, taşkınlığa, içkiye sebebiyet vermemek ve şarkının sözlerinde isyan, kadın, içki tasvirleri veya mümini kötüleyen ifadeler taşımaması şartıyla mübahtır Fakat gerek şarkı ve gerekse müzik, dinleyicilerin cinsel arzularını tahrik ediyorsa yasaktır

1- Tirmizî, Nikâh 6
2- Tirmizî, Nikâh 6; Nesâî, Nikâh 72
3- İbn Ma'ce, Nikâh 21; A ibn Hanbel, İV/78
4- Tirmizî, Nikâh 6; İbn Ma'ce, Nikâh 21
5 Buharî, Tefsir-i Sûre-i Ra'd 1; İbn Ma'ce, Nikâh 21
6 Buharî, îdeyn 3; îbn Ma'ce, Nikâh
7- Buharî, Salât 69, îydeyn 2, 3, 25, Cihad 81, Menâkıb 15, Fezâilu'l-Ashab 46, Nikâh 82, 114; Müslim, îydeyn 18; Nesâî, îydeyn 35

Sadık Akkiraz, Evlilik ve Mahremiyetleri, s132-126
Selam ve dua ile

Konu Sahibi _bülbül_ 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Adem olmaktır tek hevesim Şiirler ve Şairler kurtmehmet 3 2469 22 Mayıs 2010 10:27
Dostlarımız........ Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler su damlası 4 2193 09 Mayıs 2010 09:35
İsmailce kurban olabilmek Hacc-Umre-Kurban kurtmehmet 3 2946 21 Kasım 2009 19:58
Ömür seccadesini gönül dergahına serenlere...... Makale ve Köşe Yazıları _bülbül_ 2 2206 12 Kasım 2009 20:52
çarpık çağ..... Şiirler ve Şairler _bülbül_ 2 1936 12 Kasım 2009 20:43

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)