Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Bilgi Dağarcığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi ahmetmeydani,Açılış Tarihi:  18 Nisan 2013 (10:57), Konuya Son Cevap : 25 Nisan 2014 (15:20). Konuya 30 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Nisan 2013, 10:57   Mesaj No:1
Durumu:ahmetmeydani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27144
Üyelik T.: 08 Nisan 2013
Arkadaşları:0
Memleket:Diyarbakır Ama Adana'dayım
Konular: 45
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Müslüman Olduğu Ölünce Anlaşıldı

Müslüman Olduğu Ölünce Anlaşıldı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan Paul Dennis Larkin isimli İngilizin Müslüman olduğu, öldükten sonra anlaşıldı. Ailesinin de isteği üzerine İslami usullere göre defnedildi.

İlçeye 15 sene önce gelen ve bir otelde çalışmaya başlayan 70 yaşındaki Larkin, zamanla Türkiye'ye öyle alıştı ki memleketi İngiltere'ye bile gitmez oldu. İslam'a olan ilgisi zamanla artan Larkin'in ezana, oruca ve İslami simgelere saygısı, Türkiyelileri bile hayrete düşürüyordu. Ölünceye kadar "Deniz" lakabıyla anılan Larkin'in Müslüman olabileceği kimsenin aklına gelmemişti. Ölümü şüpheli bulan savcının incelemesi üzerine sünnetli olduğu ve başucunda iki tane Kur'an bulunduğu görüldü. Eşine sorulmasıyla da gerçek ortaya çıktı. Paul Dennis Larkin Müslüman olmuş ama açıklayamamıştı. Bunun üzerine Marmaris İlçe Müftülüğü devreye girdi. Kalp krizinden öldüğü anlaşılan Larkin, İslami usullere göre yıkanıp kefenlendi. Armutalan Merkez Camisi'nde cenaze namazı kılınıp ailesiyle İngiliz ve Türkiyeli arkadaşlarının katılımı ile dualar eşliğinde Armutalan Mezarlığı'nda defnedildi.
Cenaze namazını kıldıran İlçe Müftüsü Hasan Ersöz, Marmaris'te her sene 10–11 yabancı uyruklu kişinin, resmî olarak kendilerine başvurup Müslüman olduğunu ancak başvurmayan Dennis Larkin gibi kişiler de bulunduğunu anlattı. Ersöz, "Müslüman olduğunu ailesinden teyit ettirdikten sonra kardeşimize son görevimizi yaptık." dedi.
Oğlu Steven Larkin de vefat haberiyle Marmaris'e geldi. Babasının İslam'a karşı saygısını bildiğini ancak Müslüman olduğunu bilmediğini belirten Larkin, "İslamiyet'e çok saygı duyuyordu. İnancının gereğini yaptı. Babam çok sakin biriydi. Birine bağırdığı olmamıştır. Müslüman olmaya karar vermiş ama bunu saklamış. Ben de Müslüman olduğunu yeni öğrendim ve onu, inandığı dinin gereği olarak camiye getirdik. Çok sevdiği Türkiye'nin bir parçası olarak buraya gömeceğiz." şeklinde konuştu.
Paul Dennis Larkin'in en yakın arkadaşlarından Oktay Özer ise Türk örf ve âdetlerimizi öğrenip yaşayan Türkiye sevdalısı biri olduğunu söyledi: "Ezan okunurken ayağa kalkardı, bizleri de uyarırdı. Onu kaybettik, çok büyük üzüntü içersindeyiz."
Larkin'n işyeri müdürü İhsan Öztürk de, "Dinimize saygısını hepimiz takdir ederdik ama Müslüman olduğunu bilmiyorduk. Ailesi de vasiyeti doğrultusunda, İslami usullerle Türkiye'de defnedilmesini istedi. Dinî inancına uygun olarak defnettik." diye konuştu.
Kapı komşusu Mehmet Polat, Larkin'in çok onurlu biri olduğunu belirterek, "Dinimize çok saygılıydı. Ezan sesini duyduğunda, bacak bacak üzerine atanları uyarırdı. Müslüman olduğunu, öldükten sonra öğrendik." dedi. (Kaynak: Star)

Konu Sahibi ahmetmeydani 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Bolivya ABD’nin Yardım Kuruluşuna Kapı Gösterdi! Bilgi Dağarcığı ahmetmeydani 0 1313 02 Mayıs 2013 12:14
Ağrı`daki kutlamada Hizbullah hedef alındı Bilgi Dağarcığı ahmetmeydani 0 1645 02 Mayıs 2013 12:01
Myanmar`da İki camiye saldırı İslami Haberler ahmetmeydani 0 1464 02 Mayıs 2013 11:58
Varsın Muhammedi Sevdayı Yazmasınlar Serbest Kürsü Allahın kulu_ 1 1685 02 Mayıs 2013 11:52
Myanmar kutlu doğum İslami Haberler Allahın kulu_ 28 9966 30 Nisan 2013 12:31

Alt 23 Nisan 2014, 20:12   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:
Standart Cevap: Müslüman Olduğu Ölünce Anlaşıldı

Dinimize çok saygılıydı. Ezan sesini duyduğunda, bacak bacak üzerine atanları uyarırdı.
Alt 23 Nisan 2014, 20:49   Mesaj No:3
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Bir insanın müslüman olup olmadığının ölçüsünün bunlar olduğuna ilk defa şahid oluyorum.

hatta Ebu cehil kabeye ve gelenlere saygı gösteriyor ve su verir yardımcıda oluyormuş.bu diyanetin müftüsü o zaman yaşasa herhalde ebucehilide takvalı müslüman ve örnek şahsiyet olarak kabul eder ve ilan ederdi...
Alt 23 Nisan 2014, 20:52   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Bir insanın müslüman olup olmadığının ölçüsünün bunlar olduğuna ilk defa şahid oluyorum.

hatta Ebu cehil kabeye ve gelenlere saygı gösteriyor ve su verir yardımcıda oluyormuş.bu diyanetin müftüsü o zaman yaşasa herhalde ebucehilide takvalı müslüman ve örnek şahsiyet olarak kabul eder ve ilan ederdi...
eywallah
Alt 23 Nisan 2014, 22:06   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:

Alıntı:

bilinmez kardeşim bir ölçüye bakarak bu hükmü vermek mantıklı gibi görünebilir ama ya okumadınız ya da dikkatinizden kaçtı sanırım bir de şu verilere bakın...

1. Ailesinin de isteği üzerine İslami usullere göre defnedildi. (müslüman olmasaydı ailesi böyle bir istekte bulunmazdı)
2. Savcının incelemesi üzerine sünnetli olduğu ortaya çıkmış...
3. Başucunda iki tane Kur'an bulunmuş.
4. Eşi müslüman olduğunu söylemiş. Sadece açıklayamamış.
5. İslami usüllere göre yıkanıp kefenlenmiş. Cenaze namazı camide kılınmış.
6. İslami usüllerle gömülmek için vasiyeti varmış. (Vasiyeti olmasa kimse hiç bir hıristiyanı bu şekilde defnedemez)

Not: Lütfen böyle bir insanı ebu cehil ile kıyaslamayın. İkisi de çok çok ayrı dünyaların insanı...
Alt 23 Nisan 2014, 22:31   Mesaj No:6
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

sayın ALİ70 arkadaşım,yukarda saydığınız 6 madde kişinin müslüman olduğunun delili olduğuna diar deliliniz nedir..

Hiç bir peygamberin indiriliş gayesi yukarda saydıklarınız olmadığı halde bu kanaate nasıl vardınız.

Ayrıca islam düşmanı türkan saylan vb lerinide aynı şekilde yıkayıp gömmediler mi,yani bi insanın islama göre defni veya sünnetli oluşu hangi delille o kişinin müslümanlığına nasıl işaret ediyor onu açıklayın lütfen.
Alt 23 Nisan 2014, 22:46   Mesaj No:7
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:

Alıntı:
sayın ALİ70 arkadaşım,yukarda saydığınız 6 madde kişinin müslüman olduğunun delili olduğuna diar deliliniz nedir..

Hiç bir peygamberin indiriliş gayesi yukarda saydıklarınız olmadığı halde bu kanaate nasıl vardınız.

Ayrıca islam düşmanı türkan saylan vb lerinide aynı şekilde yıkayıp gömmediler mi,yani bi insanın islama göre defni veya sünnetli oluşu hangi delille o kişinin müslümanlığına nasıl işaret ediyor onu açıklayın lütfen.
Sayın bilinmez arkadaşım, yukarıdaki kişinin müslüman olmadığına dair sizin deliliniz nedir?
1. Bütün bu deliller bana kafidir.
2. Başucunda bulunan Kur'an'ı Kerim bana delil olarak yeter.
3. Peygamber efendimiz(sav), benim için ölçüdür. Çünkü o(sav), sahabe efendilerimizden birine, kelimei şahadeti korkudan getirdi diye savaşta birini öldürmesinden dolayı, ''Kalbini yarıp ta baktın mı'' diye defalarca sormuş azarlamaştı.
4. Adam müslüman olduğunu sadece çevreden gizlemiş. Ama ailesine vasiyette bulunmuş. Yani dinini yaşıyor evinde. Belli ki diğer hıristiyanlardan veya birilerinde korkmuş. Bu durumda ben bu şahsı Ammar bin Yasir'e benzetirim. Çünkü o ruhsatı Resulullahtan(sav) aldı. Bu ise bu durumdaki her müslümana verilmiş bir ruhsat.

Peki siz açıklar mısınız:
1. Ebu Cehil'e benzetmenizin delili nedir?
2. Önünüze gelene kafir damgası vurma ruhsatını kimden aldınız?
3. Sizin için birine(özellikle de ailesi) bu müslümandır dedikleri halde, hayır değildir diyebilme cesaretini aldığınız delil nedir?
4. Herkese ve herşeye karşı sui zanla yaklaşmak sizce tehlikeli değil mi? Değilse deliliniz nedir?
5. Özellikle en yakınlarının müslüman olduğunu söylediği halde, tanımadığınız biri hakkında burada bana delil sorma hakkını bulduğunuz delil nedir?
Alt 23 Nisan 2014, 22:47   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

bilinmez abi müsaadenizle bir konuya değinebilirmiyim...Türkan saylandan bahsetdiniz bu İngililiz Hristiyan olanla karşılaştırmanız bence anlamsız gibi geldi bana neden derseniz?
birincisi saylanın kimliğinde islam yazılı Müslüman beldelerde yasayan biri böyle birinin islami kurallara göre yıkanmasını normal karşılarım ki din düşmanı olmasına rağmen peki!!

bir İngiliz Hristiyan bilinen birinin islami kurallara göre definin yapılması ne anlama geliyordur? kendi dinine görede vasiyet edebilirdi...
burda görünen kadarı ile Müslüman olduğuna bir delil değilmidir..Ailesinin dedikleri ve kuranla olması vs. gibi..
Ölmüş gitmiş belki son sözü kelimei şehadetdir belkide kendi dininde ruhul kuddus.bunu bilemeyiz elbettdeki Allah daha iyi bilir,zahiren söylenenler ve görülene göre konuşabiliriz.
Alt 24 Nisan 2014, 00:25   Mesaj No:9
Medineweb Üyesi
Durumu:AşkŞairi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12829
Üyelik T.: 27 Ekim 2010
Memleket:Samsun
Konular: 24
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

4. Eşi müslüman olduğunu söylemiş. Sadece açıklayamamış.

İngiltrede yaşıyor olsa açıklayamamasını anlarımda
ama Türkiye'de yaşıyor muş ilginç
Alt 24 Nisan 2014, 08:51   Mesaj No:10
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
ali70 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Sayın bilinmez arkadaşım, yukarıdaki kişinin müslüman olmadığına dair sizin deliliniz nedir?
1. Bütün bu deliller bana kafidir.
2. Başucunda bulunan Kur'an'ı Kerim bana delil olarak yeter.
3. Peygamber efendimiz(sav), benim için ölçüdür. Çünkü o(sav), sahabe efendilerimizden birine, kelimei şahadeti korkudan getirdi diye savaşta birini öldürmesinden dolayı, ''Kalbini yarıp ta baktın mı'' diye defalarca sormuş azarlamaştı.
4. Adam müslüman olduğunu sadece çevreden gizlemiş. Ama ailesine vasiyette bulunmuş. Yani dinini yaşıyor evinde. Belli ki diğer hıristiyanlardan veya birilerinde korkmuş. Bu durumda ben bu şahsı Ammar bin Yasir'e benzetirim. Çünkü o ruhsatı Resulullahtan(sav) aldı. Bu ise bu durumdaki her müslümana verilmiş bir ruhsat.

Peki siz açıklar mısınız:
1. Ebu Cehil'e benzetmenizin delili nedir?
2. Önünüze gelene kafir damgası vurma ruhsatını kimden aldınız?
3. Sizin için birine(özellikle de ailesi) bu müslümandır dedikleri halde, hayır değildir diyebilme cesaretini aldığınız delil nedir?
4. Herkese ve herşeye karşı sui zanla yaklaşmak sizce tehlikeli değil mi? Değilse deliliniz nedir?
5. Özellikle en yakınlarının müslüman olduğunu söylediği halde, tanımadığınız biri hakkında burada bana delil sorma hakkını bulduğunuz delil nedir?

[COLOR="Red"]CEVAB...Bir insanın müslüman olup olmaması TAĞUTUN HERTÜRTÜSÜNÜ RED EDMESİNE BAĞLIDIR.Delilimde nahl süresi 36 dır ... Andolsun ki biz, "Allah'a kulluk edin ve Tâğut'tan sakının" diye (emretmeleri için) her ümmete bir peygamber gönderdik. Allah, onlardan bir kısmını doğru yola iletti. Onlardan bir kısmı da sapıklığı hak ettiler. Yeryüzünde gezin de görün, inkâr edenlerin sonu nasıl olmuştur!

TAĞUT..Allah ın hükmünün haricinde alternatif hükümlere insanları gerek hile ve gerek korkutararak yönlendiren ve Allah a rağmen haddi aşan kişi ve kuruluşlardır.Bu anlamda kuranın tam sekiz ayetinde tağut geçmektedir ve bütün Rasullerin mücadeleleri hep bu tür kişi ve kuruluşlarla olmuştur.

yani arkadaşım kişi kötülük yapmamaya çalışan ve etrafındaki insanlara karşı gayet mülayim ve sevecen ve pozitif bi insan olabilir,insanların inançlarına saygılı olabilir ve hatta namaz kılıp,oruç tutup ihtiyaçlı insanlara malıylada yardım edebilir.Bunlar müslüman olmanın ön koşulu ve diin ASLI OLAN Bİ DURUM DEĞİLDİR.

Bırakın namaz kılmayı,dinin ASLININ İLK BASAMAĞI ALLAHI KABUL BİLE DEĞİL KEN,YANİ DİNİN ASLI İLK BAŞTA TAĞUTU REDDİR,DAHA SONRA ALLAHI KABUL DUR.

Lailahe illaAllah,hın ilk basamağı LA İLAHE[ilahlık vasfını kendinde gören kişi kurum ve kuruluşları gerek sözlü gerek fiili red ediyorum ve ettim,ölünceye kadarda red edmeye devam edecem],DAHA SONRA,illa Allah[çünkü Allah tan başka bu vasıfta hiç kimse olamaz]..

Şimdi demekki ne oluyormuş,LA İLAHE deki ilk açıklamaya giren kısmı TAĞUT VE TAĞUTLAŞMA dır.İkinci kısmıda Allah ın katışıksız ilahlığıdır.

Yani kişi kendi yaşadığı dönemin her türlüsünden olan tağutun, hertürlüsünü bilip idrak edip red ederse DAHA SONRA ALLAH IN İLAHLIĞINI KABUL ETME HAKKINI KAZANMIŞ OLUR.

Yoksa sadece Allah tan başka ilah yoktur deyip,tağutun hertürlüsünü gerek söz ,gerek fiili red edmeyenlerin bu sözü SÖYLEMESİ SADECE Bİ İDDADAN İBARET OLURKİ,tağutun her türlüsünü red edmeden Allah a iman iddası MÜSLÜMANIN DEĞİL,MÜŞRİKLERİN VASFIDIR KURANA VE SÜNNETE GÖRE...

Ve bu dinin aslı olan kuralda bütün islam alimleri ittifak ile CEHALETİDE MAZARET GÖRMEMİŞLER DİR.Yani bi kişi yaşadığı zamanın tağutlarını bilsin veya bilmesin red edmemişse mazaretli sayılamaz...

[COLOR="Red"]ayrıca sayın ERKAM TURABİ ARKADAŞIM,sizin ebu talip ve hakkında verdiğiniz paylaşımda aynen şu geçiyordu,Rasulullah as döneminde LAİLAHE İLLALLAH demeyen insanlar NE İÇİN DEMEDİKLERİNİ İYİ BİLDİKLERİ GİBİ,DİYENLERDE NE DEDİKLERİNİ İYİ BİLİYORLARDI.

Bu şu demektir o gün Rsaulullah ın zamanında LAİLAHE İLLAALLAH ın ne demek olduğu ve bu kutlu söz söylendikten sonra NASIL Bİ HAYAT YAŞANMASI GEREKTİĞİ VE NELERDEN VAZ GEÇİP NELER YAPILABİLİRSE bu söz sadece söylenmekten ve iddadan öteye kabul ve makbul olduğu çok iyi biliniyor ve SÖYLEYENDE-SÖYLEMEYENDE AYNI ŞEKİLDE ANLIYOR ve birbirlerine karşı aynı mücadeleye tutuşuyorlardı.

yani bu sözü söyleyenlerle,söylemeyenler hiç bir zaman diyalog ve uzlaşma içerisinde olmamışlardır,aralarında bu söden dolayı HEP Bİ DÜŞMANLIK OLMUŞTUR,BABALARI,KARDEŞLERİ ANNELERİ OLSA DAHİ.

Kısacası bu sözden dolayı her Rasul kendi dönemindeki TAĞUTLARLA HEP ÇARPIŞMIŞTIR TAKİ VEFAT ANINA KADAR.

Sizler kalkmış bırakın bu sözden dolayı ORTAYA KONACAK Bİ HAYAT ŞEKLİNİ ORTAYA KOYMAYI,bu sözü açıkça söylemekten dahi aciz birinin müslüman olduğunu savunuyorsuz.

en son kısa bi örnekle günümüz tağut ve sahte ilahlık taslamayla ilgili çok açık bi tanım yapacam gerisi sizlere kalmış..

şimdi düşünün ki bi kurum hüküm koyma yetkisini kendisinde gördü ve bu kurumun başınadada bir kişi getirilecek ve o bölgedeki yaşayanlar arasında birinin seçilmesi lazım ve seçimler yapıldı biri seçildi ve bu seçilen kişinin partisi HÜKÜMET,YANİ HÜKMETME YETKİSİNİ KENDİNDE GÖREN demektir.ve bu ilahlık taslayan hükümetin başında bulunan sahte ilahı red edmeden müslüman olunacağına mı inanılıyor veya bu açıkça bi tağutluk ve ilahlık taslamayı nası tevil edile bilinir ve böyle durumlarda tağutu red emredilmişken tağutu seçenler halen nasıl müslüman kalabilinir...[/COLOR

]uzgn

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: