Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Bilgi Dağarcığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi hattaboğlu,Açılış Tarihi:  12 Şubat 2009 (16:54), Konuya Son Cevap : 20 Kasım 2010 (15:27). Konuya 48 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Şubat 2009, 14:10   Mesaj No:21
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:146
Takdir Et:
Standart Cvp: osmanlı padişahları içki içermiydi ?

Algı ;

İslamoğlu hocam demiş ki : Arıya semer vuranlar; Eşekten bal umarlar
Alt 13 Şubat 2009, 14:21   Mesaj No:22
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:TÜRKcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2609
Üyelik T.: 12 Temmuz 2008
Konular: 114
Beğenildi:8
Takdirleri:10
Takdir Et:

Allah'u Teala adını anlatabieceklere verir değil mi halifeliği...

onlar halife olduysa eğer içki içtilerse Allah'u Teala buna izin vermezdi...

yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum..
nacizane fikrim...

tarih 3 e ayrılır...
1-din karşıtı olup da kendi çıkarlarına göre yazanlar..
2-objektif bakmaya çalışanlar...
3-objektif bakmamaya çalışanlar...

yani tarihi doğru dürüst yazan bulmak zor...
Alt 13 Şubat 2009, 14:49   Mesaj No:23
Medineweb Sadık Üyesi
KARAKÖSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KARAKÖSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5710
Üyelik T.: 18 Aralık 2008
Konular: 48
Beğenildi:14
Takdirleri:53
Takdir Et:

halifelerle padişahları karıştırmayın.
halifeler 5 tanedir.
Hz.Ebubekir
Hz.Ömer
Hz.Osman
Hz.Ali
Ömer bin Abdulaziz

geriye kalanlar saltanat aşkı ile yanan padişahlardır.
Alt 13 Şubat 2009, 17:08   Mesaj No:24
Medineweb Üyesi
Durumu:hattaboğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 210
Üyelik T.: 20 Eylül 2007
Konular: 6
Beğenildi:0
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

algı fikirlerini en net şekilde yansıttığın için sağol (darısı bazılarının başına) ..yazdıklarına katılmıyorum ..
Sözlerim sadece osmanlıya değil, emmevi ve abbasilerde aynıdır. hepsi krallıktır ve hepsinin sarayı harem eğlencesi üzerine şekillenmiştir. oysa peygamber başka bir şey öğretmişti.

bu yenilir yutulur değil.ayrım yapmadan hepsinin harem eğlencesi ekseninde yaşadığını söylemek yüzyıllarca islamın sancaktarlığını yapmış insanlara çok ağır bir iftira değilmidir ?
bu şekilde düşünmenize vesile olan öyle inanmak istemenizmi yoksa okuduğunuz tarihmi ?
saltanat aşkı ile yanan padişahlardır ne kadar sert olmuş ..oysaki hiçbiri hakkında bu kadar bilgi sahibi olunduğunu sanmıyorum!!!
--
peygamberin uygulamasının zıddında olan uygulamalardan kaynaklı olanlardan yazsanızda faydalansak diyorum...kuru kuruya dedim oldu olmasa !
--
arı kim eşşek kim ? (ben eşşeği osmanlı padişahlarına atfettiniz olarak algıladım)
Alt 13 Şubat 2009, 17:36   Mesaj No:25
Medineweb Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

sevmek zorunda değil kimse zaten ..ama içki içen padişah olayı sadece kuru söylemde var verilen kaynak ta yok..
--
sevmeme sebebiniz ehli beyt midir ?
sizce ehli beyt soyu nun imameti olsa idi saltanat dermiydiniz ?
Alt 13 Şubat 2009, 18:34   Mesaj No:26
Medineweb Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: Cvp: osmanlı padişahları içki içermiydi ?

konuları kilitlemek yerine uygunsuz mesaj yazanları kilitleseniz ?
Alt 13 Şubat 2009, 20:41   Mesaj No:27
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

hakaret,
uygunsuz,
alakasız,
mesajlar ayıklanarak konuyu kapatan ilgili editörmüz tarafından tekrar açılmıştır...
lütfen konuyu tartışalım lütfen..
Alt 13 Şubat 2009, 20:57   Mesaj No:28
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

kişilere sadace tarihi okumak ve kabul etmek kalıyor..
anlatılan tarih içinde bin bir türlü bilmeceyi saklıyor..
tarihi , tarihsel süreçte şekillendirenler var..
tarih şöyle bilinmelidir diye bir tarih oluşturuluyor gelecek nesillerin zihninde..ve her yetişen nesil kendinden önceki yüz yıllık tarihi ,bilmesi gerekli olduğu kadarını eğitim sürecinde öğrenmiş oluyor..ya doğru,ya yalnış yada eksik...
gelelim osmanlı tarihine..o bir tarih değil..bir hakikat.. bir imparatorluk..
saltanatlığıyla devamlılığını koruyan bu imparatorluğun paişahları çocuk yaşlarından itibaren lala eğitimiyle yetişmişlerdir.

[B]Küçük yaştaki şehzadelerin eğitimi için tayin edilen hocalar; onların dini manevi eğitimlerinden sorumluydular. Şehzadelerle birlikte sancağa çıkar ve onlara fıkıh hadis kelam tefsir ilimlerinin yanında tarih astronomi coğrafya kimya matematik gibi dersleri de okuturlardı. Ayrıca öğrencinin kabiliyetine göre manevi ve tasavvufi dersler verilirdi. Nitekim Molla Hüsrev ve Molla Fenari’den sonra bir maneviyat eri olan Akşeyh hazretlerinden ders alan II. Mehmet (Fatih) dünyanın en başarılı hükümdarlarından biri haline gelmiş Akşeyh hazretlerinin yönlendirmeleri ve manevi nüfuzuyla İstanbul'un fethi Osmanlı devletine müyesser olmuştur.
bu sadece şehzadelerin almış olduğu derslerden bir bölümü..bunun yanında idari ilimler,yönetim,spor ve bir çok alanda bilgi sahibidirler.kii bu ilimler 17 -20 yaşlarında tamamlanmış oluyordu.
olaya bide bu açıdan bakın..emin olunmayan bilgiler üzerinden bir tarihe dil uzatılmamalı.ve o uzun imparatorluk hayatında tabi hatasıyla,sevabıyla ,günahıyla yöneten padişahlar olacaktır.

NOT:İNZAR a AİT BU MESAJ ÇÖPTEN GERİ ALINMIŞTIR..ÖZÜR..
Alt 13 Şubat 2009, 21:14   Mesaj No:29
Durumu:mutevaggil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 26
Üyelik T.: 16Haziran 2007
Konular: 0
Takdir Et:

selamun aleykum,

bu konuda ben de birşeyler söylemek isterim. evvela, beş parmağın beşi bir değil bunu bilelim. osmanlı padişahlarının ekseriyeti müspet kimselerdi. lakin içlerinden bir iki zayıf bünyelinin çıkması da muhal değildir. bu konu çok fazla yazıldı çizildi, tarafsız (!) ve bilimsel (!!) araştırmalar yapıldı... muhafazakar kesim (benim de içimde bulunduğum grup) hiç bir osmanlı padişahına toz kondurmadı, hepsini evliya telakki etti, diğer malum (!!!) grup, padişahları külliyen ayyaş ilan etti.

benim osmanlı padişahlarının içki meselesinde genelde karşılaştığım durum şu:

her ne hikmetse sert mizaclı osmanlı padişahlarına hep içiçilik, ayyaşlık atfedilir. yıldırım beyazid, yavuz sultan selim, murad IV, abdulhamid II gibi sert karakterlere sahip padişahlar nedense hep sarhoştur (?). hiç bir insan yavrusunun çıkıp ta bir 2.beyazid'a bir 3.selim'e bir mehmet V reşad'a içki içerdi dediğini görmedim. buradan çıkan sonuç şudur ki osmanlı padişahlarının karekter tahliline göre içiciliği belirleniyor. eğer öyleyse bu haberlere ne kadar güvenebiliriz.? güvene---bilir miyiz.?

bir defasında mustafa armağan'ın bir yazısına denk gelmiştim, hatırladığım kadarıyla orada fatih e içki isnadını açıklıyordu. fatih e içki içerdi diyenler avni mahlasıyla yazdığı şiirleri öne sürüyorlarmış. armağan da diyordu ki gazelde içki ve sevgili temaları işlenir. fatihin gazelinde içki geçiyor diye içiyor olduğu düşünülemez.

gelelim şahsi kanaatime: bir insanın bir konuda fikir sahibi olması için önce o konuda bilgi sahibi olması iktiza eder. ben kendimi iyi bir tarih okuyucusu olarak gördüğümden rahatlıkla şu sonucu söyleyebilirm: ilk dönem osmanlı padişahları içki içmezlerdi. 17yy.ın başlarına kadar osmanlı padişahlarının içki sofralarına (işret alemi) oturduğunu zannetmiyorum.

bu tarihten sonraysa herşey mümkündür. şeyhlülislam ebussuud efendi (ö.1574, rahmetullah aleyh) in şarap dışındaki (hamr) diğer içkilerin haram olmadığına dair fetva verdiğini kaynaklar yazıyor. dolayısıyla bu tarihlerden sonra, osmanlı padişahlarından bazılarının şarap olmasa bile sair içkilerden içtiği söylenebilir. fakat en başta dediğim gibi bu bilgileri padişahın karakterine bakarak değil o dönemim kayıtlarına bakarak çıkarmak lazım gelir. şu da var ki lale devri gibi dönem dönem sefehat yılların yaşandığı vakidir. zevki sefa nın hırla gittiğ bu dönem ve sonrası dönemim padişahların içki içmemesini düşünmek de iyimserlik olur.

Son sözüm şudur ki gerçekten bir padişahın içki içip içmediğini öğrenmek için, o dönemdeki yazılı belgelere bakmak lazımdır. Örneğin 17.yy da evliya çelebi seyehatnamesi ve koçibey risaleleri bu açıdan güzel birer kaynaktır. bu eserlerde padişahlar ve çevresi için yazılanlar büyük ihtimal doğrudur. çünkü dönemin canlı şahitleri tarafından yazılmıştır. osmanlıdan önce kabusname adlı eser de dönemin durumunu görmek açısından güzeldir. velhasıl, murat bardakçının, mustafa armağanın, ilber ortaylının ve diğer araştırmacaların yaptığı çalışmalar bü tür eserlere dayanıyorsa ne ala. aksi halde ötekinin berikinin söylemesiyle kanaat getiremeyiz, dedi kodu olur bu...

Ve'selam...
(not: bu yazı fatih abiye ithaf edilmiştir )
Alt 13 Şubat 2009, 21:35   Mesaj No:30
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Konular: 245
Beğenildi:29
Takdirleri:146
Takdir Et:

Mütevaggil eline kalemine ve o tarih merakına sağlık hamd olsun taşı gediğe koydun
Bizim için önemli olan osmanlı padişahları içki içmiş mi içmemiş mi meselesi değildir
Önemli olan osmanlı padişahları islama nasıl örnek oldu , ne kadar hizmet edebildi, neler yaptı, onlardan neleri örnek alabiliriz asıl bu sorgulanmalıydı, lakin başlıgı açan arkadaşın rüzgarlarının ne taraflardan estiği belli !...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)