Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi iklimya,Açılış Tarihi:  24 Ocak 2011 (20:31), Konuya Son Cevap : 23 Ekim 2016 (09:02). Konuya 7 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
  • 2 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme: Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır,  ortalama Değerlendirmesi 4,00 puandır.
Alt 24 Ocak 2011, 20:31   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
iklimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:iklimya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 90
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 114
Beğenildi:31
Beğendi:0
Takdirleri:112
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Anne-Kız Semineri

Anne-Kız Semineri

Ergenlik çağına gelmiş kızı olup da şimdiye dek hiçbir anlaşmazlık yaşamamış olan var mı?

Aslında tüm yakın ilişkilerde çatışmalar olur. Bu, tarafların kötü ya da karaktersiz ya da ruhen hasta oldukları anlamına gelmez. Ancak ilişkide çatışmalara sebep olan, sürekli ve değişmez davranış kalıpları varsa iki tarafı da mutsuz eden bu davranışları düzeltmek gerekir.

Sürekli olarak gergin bir anne-kız ilişkisi söz konusuysa eğer, bu ilişki muhtemelen geçmişte yapılamayanlar yüzünden çıkmaza girmiştir.

ÖNCE İYİ DİNLEMEK…

Bir anne, kızını dinlerken onu kendinden ayrı bir kişi olarak görebilmeli; onun isteklerini beklentilerini işitebilmeli, onu olduğu gibi görüp kabul edebilmelidir. Elbette ki bu, çocuğun davranışlarına karışılmayacağı, her yaptığının kabul edileceği anlamına gelmez.

Çocuğun büyüdüğünü gördüğünde annenin telaşlanması anlaşılabilir bir duygudur. Fakat aşırı titiz bazı anneler, kendisini sadece her şey kontrolü altındayken güvende hisseder, bu yüzden de çocuğunun bağımsızlığını fark etmeden zora koşabilir.

Problemi çözebilmek için:
Öncelikle ortada bir problem olduğunu kabul edin ve bu problemle ilgili duygularınızın farkına varın.
Anlaşmazlığın ne olduğunu görebilmek için “bu günü” geçmişten ayırın. Sadece “o andaki” olaya ve davranışa bakın. “Zaten sen hep böylesin kızım!” demekten kaçının. Ayrıca mutlaka içinde bulunduğunuz durumdaki payınızın ne olduğunu anlamaya çalışın.
Kendinizde gerçekleştirmek zorunda olduğunuz değişim konusunda kaygı duymayın ve bu kaygıyla başa çıkın. Adım adım yol alın, hedefinize ulaşmada küçük adımlar belirleyin, değişiklik çoğu kere birden bire olmaz.

REKABET TUZAĞINA DÜŞMEYİN!

Kızınızla rekabete düşmeden, onunla arkadaş olmaya çalışın. Ancak arkadaş olacağım diye, anne olduğunuzu unutup ergen havalarına girmeniz gerekmez. Anne-kız arasında nesil farkı vardır ve size iyi bir çözüm gibi görünen seçenekler ona saçma ya da işe yaramaz görünebilir. Dolayısıyla akıl vermek yerine, iyi bir dinleyici olun. Pek çok kere iyi bir dinleyiciye sıkıntısını anlatmak, çocuğun kendi çıkış yolunu bulmasına imkân sağlar. Her konuda sizinle konuşabileceği ve sıkıntıya düştüğünde yanında olacağınız güvencesini ona verin.
Unutmayın, sürekli yasaklar ve cezalar insanı daha büyük yanlışlar yapmaya itebilir.

AŞIRI KONTROL UZAKLAŞTIRIR!

Sağlam bir iletişim, sizin için önemli olan değerleri kızınıza aktarmanıza yardımcı olur. Ona ders vermek yerine, kendi tecrübelerinizi ve hatıralarınızı paylaşabilirsiniz. Ancak bu, onun da sizin gibi hareket edeceği anlamına gelmez. Anne-babalar çocuklarına kendi doğrularını öğretebilir, ancak onların ne şekilde davranacağını veya hangi yoldan gideceklerini belirleyemezler. Aşırı kontrol etmeye çalıştığınız takdirde çocuğunuz sizden uzaklaşacaktır.

ANNENİZLE YAŞADIĞINIZ ÇATIŞMALARI HATIRLAYIN

Anne-kız arası çatışmalar kuşaklar arası geçiş gösterebilir. Sizin annenizle geçmişte yaşadığınız çatışmalar ( Hatta bunlar halen devam ediyor olabilir.), kızınızla ilişkinizde devam edebilir. Bu tür çatışmalar genellikle bilinçdışı olduğu için fark edilmesi güçtür. Annenizde hoşlanmadığınız bir özelliği kızınızda aynen görüp, rahatsızlık duyabilirsiniz veya kendinizde hoşlanmadığınız bir yönünüzü kızınızda görüp, onu eleştirebilirsiniz.
Hatalarından dolayı sürekli kızınızı suçlamak haksızlıktır. Büyük ihtimalle o yanlışlarını sizi veya annenizi gözleyerek öğrenmiştir. Kızınızdan değişmesini beklemek yerine; değişebiliyorsanız, kendi üzerinizde çalışıp, ona model olabilirsiniz. Değişemiyorsanız da, kendinizi ve kızınızı bu özelliğinizle de kabullenmeyi deneyin! İnsanın kendini kayıtsız şartsız kabulü, çevresindekileri kabulünü de kolaylaştırır.

CESARETLENDİRME VE ÖVGÜ

Araştırmalar gösteriyor ki, cesaretlendirme ve övgü çocuklar için ceza ve kötülemeden çok daha motive edici. Olumlu yaklaşımlarınız, çocuklarınızın hayatta daha kolay yol almalarını sağlayacaktır.

Kendine güvenli, ayakları yere basan, güçlü bir kız çocuğu yetiştirmek için; her şeyden önce ona inanın, güvenin ve daima destekleyici olun. Sadece başarılarında değil, başarısızlıklarında da yanında olduğunuzu hissettirin. Kadınlar üzerinde toplum baskılarının halen çok yoğun olduğu bir ülkede yaşadığımız gerçeğini göz ardı etmeden; kızınızın engeller ve baskılar altında ezilmeden yola devam etmesi için onu cesaretlendirin.

KAYITSIZ ŞARSIZ SEVGİNİZİ GÖSTERİN

İleri yaşlarda oluşabilecek fırtınalara dayanıklı olabilmesi için onunla sıcak ve yakın bir ilişki kurmak, kız çocuklar için çok önemlidir. Ona zaman ayırmak, dokunmak, sarılmak; sizin sevginizi anlayabilmesi için şarttır. Disiplin ve düzenden önce, çocuğun kayıtsız şartsız sevgiyi tanıması ve yaşaması öncelikli olmalıdır.

NASIL BİR DİYALOG

Evin gıda ihtiyaçlarını karşılamak için alışverişe çıktığınız bir gün, kızınız gördüğü her şeyi almak ister gibi davranıyor ve bunun için ne zamanınız, ne yeterli paranız var.

Ona bağırabilir, azarlayabilirsiniz.
Bana alışveriş listesindeki malzemeleri bulmam için yardım eder misin, sana ihtiyacım var, diyebilirsiniz.

Kızınız harçlığını hesapsız harcıyor:

Allah cezanı versin, ne diyeyim sana, diyebilirsiniz.
Bu davranışının sonucunu katlanması gerektiğini söyleyip vakti gelmeden harçlık vermezsiniz. ( Böylece cezasını sizin sözlerinizle değil, yaptığının karşılığını, yani yaptığının sonucunu yaşayarak öğrenir.)

Alışverişe onunla çıkmak istemez bir duruma geldiniz. Ama o yine peşinize takılmak istiyor:

Bak ama bu son, der anlayış gösterirsiniz.
Dünyada seni götürmem, diye bağırabilirsiniz.
Sakin bir sesle onu götüremeyeceğinizi söylersiniz. “Niçin izin vermiyorsun?” diye soracaktır. Bu soruyu mutlaka duyarsınız ve şu sorarsınız:

Sen söyle sebebini.
Geçen sefer alışverişte seni kızdırdım.
Evet, öyle; beni gerçekten üzdün.
Özür dilerim, bu defa son.
Hayır, bugün alışverişe yalnız gideceğim, belki başka sefer.

Kızınız bir sınavı kötü geçtiği için üzgün.

Üzülme. Daha önünde çok sınavlar var, diyebilirsiniz. ( Fakat bu onun sıkıntısını anlamadığınız anlamına gelir ve kolayca tartışmaya dönüşebilir. Sonunda siz, ona küçük bir çocuk gibi davranıyorsun, demeye başlarsınız; o zaman ip kopar.)
( Aşırı üzüntü göstermeden) Hım, bu kötü, herhalde çok üzüldün, diyebilirsiniz. Bunu için çok çaba göstermiştin. Şimdi ne yapmayı düşünüyorsun? ( İşte o zaman çocuk size umut vermek isteyecektir.)

Kızınız bir arkadaşıyla ya da kardeşiyle kavga etmiştir:

Şöyle bir diyalog mu yaşanırdı/

Senin suçun muydu? Ne yaptın yine?
Defterime benden izin almadan bir şeyler yazdı.
Tabi eşyalarını ortada bırakırsan böyle olur. Eşyalarını korumuyorsun. Bak okul eteğin ne halde.
Aman beni yalnız bırak. Hep beni suçluyorsun.
Saygısızlık etme.

Ya da:

Demek kavga ettiniz? Niçin?
Defterime izinsiz bir şeyler yazdı.
Öyle mi?
Her zaman böyle yapıyor.
Hımm, demek her zaman…
Biliyor musun, bunu onunla konuşmalıyım.
Evet, iyi edersin, bence de konuşmalısın.

Kızınız size bir şeyler anlatmaktadır.

Şöyle bir diyalog mu yaşanır?

Anne biliyor musun sınıfta ne oldu…
Ne? (Siz ütü yapmaktasınız, arkanız dönük?
Beni dinliyor musun?
Anlat sen, dinliyorum.
Büyük bir kavga çıktı? Beni dinliyor musun?
Evet, dedim ya. ( Ütüye devam…)
Sen beni dinlemiyorsun.
Ben hem ütü yapar, hem seni dinlerim.
Aman boş ver anne.

Ya da:

Anne biliyor musun sınıfta ne oldu…
Ne oldu, merak ettim? ( Ütüyü bırakıp ona dönersiniz.)
Büyük bir kavga çıktı.
Gerçekten mi? ( gözleriniz kızınızdadır.)- ütüye dikkat! J
Arkadaşımın parası çalınmış. Hırsızlıkla suçlanan bir arkadaşım da çok ağladı.
Demek öyle. Sen ne yaptın?
Yarın sınıfla konuşayım. Tüm okula soralım, belki parayı buluruz.
Tamam, iyi fikir… Sonuçtan beni de haberdar et, olur mu?

AYLA ABAK’IN ANNE-KIZ SEMİNERİ METNİ- 20 MART 2010

Konu Sahibi iklimya 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hicretle bütün insanlığı aydınlatan bir medeniyet... Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat iklimya 0 2212 04 Kasım 2013 10:00
Diyanet İşleri Başkanlığından Accra Furkan... Ezan-Kamet-Camii iklimya 0 2300 22Haziran 2013 00:39
Yaz Kur’an kurslarına kayıtları başlıyor Kur'ân Kursları iklimya 0 2181 22Haziran 2013 00:37
Aşere/Takrib Kursu”nu Dışardan Bitirenler İçin... Din Görevlileri iklimya 0 1873 09 Mayıs 2013 22:33
İslam Dünyasindaki Hüzün Ve Kutlu Doğum Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat iklimya 0 1741 11 Mart 2013 18:44

Alt 24 Ocak 2011, 20:38   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Anne-Kız Semineri

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Alt 24 Ocak 2011, 20:40   Mesaj No:3
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

kendimi bi an seminerde hissettim

Gerçekten bazı şeyler öğrendim yada hatırladım.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 24 Ocak 2011, 20:45   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

.) seminerin videosu var aslında ama tesettüre uygun olmadıgı icin yayınlayamıyorum. Birazdan kızlar slaytını da ekleyeceğim insallah .)
Alt 25 Ocak 2011, 20:11   Mesaj No:5
Durumu:M.Fatih isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13258
Üyelik T.: 25 Ocak 2011
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Bu konunun her aileyi ilgilendiren bir konu ama hassasiyet gösterilmeyen bir konu olduğu düşüncesindeyim.
Dinden ayrı olarak düşünülebilir ama bence dinin ta kendisi.
İslamiyette anne ve babanın evlatlarına karşı, evlatlarında anne babalarına karşı sorumlulukları var.

Teşekkür ederim iklimya, slaytınızıda bekler izlemek isteriz.

Selamlar.
Alt 14 Şubat 2011, 00:28   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Alt 05 Nisan 2014, 11:52   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

Alt 23 Ekim 2016, 09:02   Mesaj No:8
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Aynı süreci yaşamaya başladık bizde...Hakikaten çok faydalı bilgiler,doğrusunu yaptığımızda oluyormuş cok şükür,ama herzamanda bir olmuyor napalım...bu gibi durumlardada işimde çok ama şöyle oturalımda dinleyeyim seni dediğinizde;o zaman bende yardim edeyim sana anne...seninle hem iş yapıp hem sohbet etmek çok güzl oluyor dediyse sizden âlâsı keyiflisi yok demektir dogru yoldayız demektir

tam salata yaprken, sofra hazirlarken 3 tanesi (heleki aynı saatte eve geldilerse )etrafınıza doluşup sira bekleyip anlatmaya başladılarsa moderatör olup cikiyorsun...şimdi sıra sende....bu arada acıktıniz dimi(hemdee nasıl)derler...gelin oturalımda anlatin isterseniz,sofrayı geç kursamda oluryok yok biz bi taraftan anlatırız...en son şöyle demiştin oglum evet,sonra...şu ekmegi koy,evet evet ilginç bir durummuş,dolaptan limon versene kizım serviste demek öyle oldu...aradan bi ses,bütün sevimliliği ve sabırsızlığıyla;e kaşıkları koydum, bana nezaman sıra gelecek
Aaaa hep siz anlatıp duruyorsunuz evettt küççümeni dinliyoruz hep beraber..o arada butün meşkale bırakılır boy hizasına gelinir göz teması kurulup pür dikkat dinlenilir..asla gülemezsiniz,o komik komik anlatırken,uygun kelimeri seçme gayreti gosterirken sevgi dolu bakıp dinlersiiniz..baktinız bitmiyor,de haydin sofra hazır babanızada anlatmaya bişeyler bırakin deyiverirsiniz hepsini biraz mıncirırsınız,yaşına göre değişiyor bu durum tabiyatana kadar,parça parça anlatıma devam edilir seminer hiiic bitmez...ama asla gidin başımdan denmez...Dinlemeyeceksekte durum aćıklaması yapmak çok önemli..şu an gorüyorsun seni yeterince dinleyemiyorum,buda beni rahatsız ediyor..izin ver bitsin oturup konuşalım..ne dersin...dediginizde kontrolün kendilerinde olduğuni düşünüp hoşlarına gidiyor ve bekliyorlar...
Bizdeki günlük seminer akışı böyle eğrisiyle doģrusuyla
Esma_Nur ve mehmet akif2 beğendiler.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konuyu Toplam 6 Kişi okuyor. (0 Üye ve 6 Misafir)