Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi Esma_Nur,Açılış Tarihi:  01 Eylül 2012 (13:15), Konuya Son Cevap : 18 Eylül 2012 (11:30). Konuya 11 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 01 Eylül 2012, 13:15   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4491
Beğendi:6074
Takdirleri:23737
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Eğitimde bu yıl okula başlayacak olanlar

Eğitimde bu yıl okula başlayacak olanlar

Eğitimde devrim niteliği taşıyan 4+4+4 sistemi ile velilerde endişeler oluşdu.72 aylık olan çocuklar ile 66 aylık olan çocuklar uyum sağlıyabileceklermi?Bu konuda okul yöneticileri ve velilerin iş birliği içerisinde olması gerekiyor.72 aylık çocukla 66 aylık çocuk aynı sınıfda olduğu zmn bazı olumsuzluklar olabilir şöyleki:72 aylık çocuk 66 aylık çocuğu ezebilir,veyahutta 66 aylık çocuk diğerine göre daha geç kavrayabilir bazı şeyleri ve ben nie yapamıyorum die psikolojisi bozulabilir.Birde çocugunuzun okula başlama olgunluğunun oluşup oluşmadığını anlamak için pedagoglardan yardım alabiliriz.sağlık bakanlığı bu konuda geç kaldı sanırım devlet hstnelerinde çocugun okula başlayıp başlamama olgunluğuna erişip erişmediğine çocuk dr. ları krr veriyorlar...!bu ne kdr doğrudur tartışılır. Bu yıl okula başlayacak miniklerimize başarılar diliyoruz.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konu Sahibi Esma_Nur 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ne söylerdin? Gündem/ Manşetler Kara Kartal 2 58 01 Mart 2024 09:31
Emine Aba Pazarda Videolar/Slaytlar Esma_Nur 8 338 04 Aralık 2023 18:23
Nehirden denize özgür Filistin 🇵🇸 Videolar/Slaytlar Kara Kartal 1 85 01 Aralık 2023 17:41
Hayallerimizi gerçekleşdirme bölümü Kişisel Gelişim ve Psikoloji Kara Kartal 12 338 01 Aralık 2023 17:29
Çok önemli tesbit Sağlık / Beslenme Esma_Nur 0 94 25 Kasım 2023 21:21

Alt 01 Eylül 2012, 15:49   Mesaj No:2
Medineweb Acemi Üyesi
erenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:erenn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18632
Üyelik T.: 13 Mayıs 2012
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Eğitimde bu yıl okula başlayacak olanlar

slm esmanur kardesim nasılsın?
özelden msj.yazamadım bişey soracaktım.
bu arada benim oglumda 66 aylık tam okul yası,
kaygım yok cünkü anaokulunda basarılıydı,ve kendinden emin 2 kez okulolgunlugu testinden gecti cok olumlu sonuc aldık hamdolsun.
sınıflar ayrılacak bizim buradaki okulda,öyle olmazsa zor olur tabiki,
ama su bi gercekki basarılı cocuk herzaman basarılıdır,yeterki arkasından onu itekleyecek,motive edecek bir güç olsun.
ama diger okullardan bihaberim ayrı sınıflar olması en dogrusu.
okula gidecek cocugu olan annelere Rabbim şimdiden kolaylık ihsan etsin.
Alt 01 Eylül 2012, 15:58   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
erenn Üyemizden Alıntı Mesajı göster
slm esmanur kardesim nasılsın?
özelden msj.yazamadım bişey soracaktım.
bu arada benim oglumda 66 aylık tam okul yası,
kaygım yok cünkü anaokulunda basarılıydı,ve kendinden emin 2 kez okulolgunlugu testinden gecti cok olumlu sonuc aldık hamdolsun.
sınıflar ayrılacak bizim buradaki okulda,öyle olmazsa zor olur tabiki,
ama su bi gercekki basarılı cocuk herzaman basarılıdır,yeterki arkasından onu itekleyecek,motive edecek bir güç olsun.
ama diger okullardan bihaberim ayrı sınıflar olması en dogrusu.
okula gidecek cocugu olan annelere Rabbim şimdiden kolaylık ihsan etsin.
a.s çok şkr yaramazlık yok ö.m lerde sorun var. Yakın zmnda halolucak inş... ufaklığın başarısı daim olsun inş. Sınıfların ayrılma konusunu yazmamım sebebi benim bulunduğum yerde 72 aylıklar ile 66 aylık öğrenciler karma olucak dendi ona mukabil yazma gereği duydum başka yerlerdede var ise velilerin tedbir alması açısından.

Alt 01 Eylül 2012, 16:01   Mesaj No:4
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

okul olgunlugunda ogluma sorulan sorular
1.sekilleri sorup cizdirmişler,
2.renkleri sormuslar hatta bordo ve kırmızıyı sormuslar oglum söyledi.
3.ev adresi ve telefon numarası
4.sayı saydırmıslar 10 a kadar say demişler benimki 20 den bile devam etmiş pedegog demişti kaca kadar sayıyo diye bende 50 ye kadar dedim.
5.resim cizdirmişler
6.takla attırmışlar,zıplatmışlar
7.anne yada babanın okudugu kitap varsa sana anlat demişler.
8.bikac resim göstermiş ne oldugunu sormuş
hatırladıgım bunlar,
bu okul olgunlugu testi detaylı ve para ile yaptırdıgımız olgunluk testi 150tly.di
pedegog fazlasıyla hazır masallah dedi,
insallah Rabbim katındada böyle hazırlarız evlatlarımızı
Alt 01 Eylül 2012, 16:07   Mesaj No:5
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
a.s çok şkr yaramazlık yok ö.m lerde sorun var. Yakın zmnda halolucak inş... ufaklığın başarısı daim olsun inş. Sınıfların ayrılma konusunu yazmamım sebebi benim bulunduğum yerde 72 aylıklar ile 66 aylık öğrenciler karma olucak dendi ona mukabil yazma gereği duydum başka yerlerdede var ise velilerin tedbir alması açısından.
haklısın ama bende ilkokula 6 yasında baslamıştım adapte oldum benim dönemimde 7 yas sartı vardı,gönullu olarakta kayıt alınıyordu
esimde 5 yasında baslamıs annesi cok hastaymıs babası mudure para vermiş alın kaydedin diye ondada sorun olmamıs,
bence dinimizde 4 yas 4 ay 4 gün Kuranıkerim ögreniliyorsa bu basit dünyalık bilgilerde hayli hayli ögrenilir,
masallah şimdiki cocuklar cok hızlı kavrayıp ögreniyolar,
oglum 1 yasındayken tlf.num caldıgında yesil tusa basıp baba diyodu
Alt 01 Eylül 2012, 21:09   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

benim zamanımda da ben ve birkaç kişi 80 doğumluyduk diğerleri 79 doğumluydu ilkokulda yaş farkı fark ediyor ama ileri sınıflarda başarılı olmak küçüğe büyüğe bakmıyor ders çalışmaya bakıyor

şu gerçekki erken okula başlayan sadece okuldan usanıp bıkıyor zoraki okuyor
Alt 08 Eylül 2012, 09:27   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Okula yeni başlayan çocuklara nasıl davranılmalı?

Bu yıl pek çok çocuk okul ziliyle ilk kez tanışacak. Uzun yıllar boyunca devam edecek eğitim hayatının bu ilk adımı hem çocuk hem aile hem de okuldaki öğretmenler için sanıldığı kadar kolay bir süreç değil. Peki, bu süreçte çocuklara nasıl yardımcı olmalıyız? Psikolog Nilüfer Şişman, çocuğun okula uyumunu kolaylaştıracak önemli bilgileri ve ebeveynlerin, öğretmenlerin onlarla ilişkinin nasıl olması gerektiğine dair detayları bizlerle paylaştı.

Öğrenci-veli ilişkisi

Normal bir gün gibi davranın: Çocukları bu ilk güne hazırlarken, anne ve babalar çocuklardan daha telaşlı olabiliyorlar. Anne babanın bu durumu çocuğu da oldukça etkileyebilir. Dolayısıyla normal bir günmüş gibi davranmak çocuk için de oldukça önemlidir. İlk günde her çocukta kaygı görülebilir ancak endişe etmeyin. Her çocuk, hem ebeveynlerinin hem de öğretmenlerinin yardımı ile kısa sürede okula adapte olacaktır.

Yanında olun: Çocuğunuzun ilk gününde onun yanında olmalısınız. Çocuğun ilk gün yaşadığı en önemli kaygısı, sürekli okulda kalacağı ve eve dönmeyeceği ile ilgilidir. Bu tip kaygıların giderilebilmesi için çocuğa net bilgiler verilmeli ve onu rahatlatmalısınız.

Çocuğunuzu övgü ve pekiştirmelerle destekleyin: İlköğretime yeni başlayacak olan çocuklara anne babaların yaklaşımı çok önemli bir yer teşkil eder. Çocuğu korkutacak davranış ve söylemlerden kaçınmalı, övgü ve pekiştirmelerle çocuğunuzu desteklemelisiniz. İlköğretim düzeyinde öğrenim gören çocuklar üzerinde yapılan araştırmalara baktığımızda okul öncesi dönemde çocuğuna koşulsuz sevgi veren ve onu destekleyen ailelerin çocuklarının, yaşamlarının ileriki dönemlerinde daha başarılı oldukları tespit edilmiştir.

Okula alışmakta zorluk çeken bir çocuğunuz varsa: Okulun ilk günlerinde ve takip eden günlerde, anne-babaların sınıfta veya salonda bulunması, çocuğun okula alışmasını güçleştiren bir faktördür. Anne-baba, çocuğu öğretmenine teslim ettikten sonra okuldan ayrılabilirler. Çocuğunuz okula uyum sürecinde sorun yaşıyorsa, okulun rehberlik servisi ile görüşüp uygun davranış modelini belirlemelisiniz.

Çocuğunuz sabah okula gelmeniz konusunda ısrar ediyorsa: Ona, herkesin bir görevi olduğunu, onun görevinin ise okula gitmek olduğunu belirtebilirsiniz. Kullanacağınız ifadelerin kısa, net ve kesin olması önem taşır. Ayrıca söz ve davranışlarınızın tutarlı, kararlı olması da o denli önemlidir.

Çalışan ebeveyn-öğrenci ilişkisi
Günümüzde çalışan ebeveynler nedeniyle birçok çocuk 1 yaş itibari ile yuvalara verilmektedir. Burada en önemli noktalardan birisi, eğer anne için uygunsa en az 3 yaşına kadar çocuğa annenin bakması ya da anneye en yakın kişinin çocuğa bakım vermesidir. Çocuk 3 yaşına kadarki döneme dek yoğun ilgi ve sevgi bekler. Çocuğa ebeveynlerin göstermiş olduğu ilgiyi ve sevgiyi herhangi bir yuvadan beklemek çok da doğru bir davranış değildir; çünkü yuvalar küçük yaştaki çocuklara sadece bakım verirler. Eğer çocuk için yuvadan başka bir seçenek yoksa ebeveynlerin çocukla geçirecekleri zaman nitelik açısından çok verimli olmalıdır.

Öğretmen-veli ilişkisi
Öğretmenlere de çok büyük sorumluluk düşüyor. Eskiden uygulanan disiplin yöntemleri çocuklar için caydırıcı nitelikte değil. Çocuklar artık anlaşılmak istiyorlar. Öğretmenler, öğrencilerin duygu ve düşüncelerini önemsemeli ve ona göre davranmalıdırlar. Bu bağlamda her çocuğun her durum karşısında aynı tepkiyi vermeyeceğini unutmamak gerekir. Eğitimcilerin öğrencinin karşısında değil, yanında yer aldığını göstermek onların güvende olmalarını sağlayacaktır.

Uyum problemi yaşayan öğrencilerin tavırları
Uyum problemi yaşayan öğrencilerde aşağıdaki durumlar söz konusudur:

* Ağlayarak ya da sözel olarak ayrılığı protesto etmek,

* Anne ve babasının kucağından inmek istememek,

* Okuldan gitmelerine sarılarak izin vermemek,

* Arkalarından ağlamak,

* Okulda sessizce, gruba katılmadan bir köşede oturmak,

* Sürekli olarak anne-babasının ne zaman geleceğini sormak ve kapıdan ayrılmak istememek.

Çocuğunuz okul kaygısı nedeniyle psikolojik sorunlar yaşayabilir

Çocuğunuzda bazı psikosomatik belirtiler de kaygı düzeyine bağlı olarak görülür. Örneğin; baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, yüksek ateş vb.

Yetişkinlerin de bir olaya üzüldüklerinde veya kaygı duyduklarında bu tarz psikosomatik rahatsızlıklar yaşadıkları bilimsel bir gerçektir. Normal bir uyum sürecinde de yukarıdaki belirtiler gözlemlenebilir. Anne ve babanın, böyle bir durumla karşılaştıklarında telaşa kapılmamaları, okulla birlikte hareket ederek, tutarlı bir şekilde sorunu çözümlemeye çalışmaları uygun bir yaklaşım olur.
Hürriyet Aile

Alt 08 Eylül 2012, 09:40   Mesaj No:8
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Alt 17 Eylül 2012, 23:28   Mesaj No:9
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

4+4+4 ile basladı canım oglum bu yola,gercektende minimini birler oldu Rabbim yar yardımcımız olsun
Alt 18 Eylül 2012, 11:17   Mesaj No:10
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11774
Beğendi:8954
Takdirleri:26191
Takdir Et:

bizdede aynı durum söz konusu,

okuldan bazı manzaralar...

sınıflara girmek için çocuklar sıraya girmiş,müd.yrd.içeri almak için acele ediyor

yanlız bi sıkıntı var,veliler çocukları çember içine almışlar ne ileri ne geri gidiyorlar,

adam basbas bağırıyr,lütfen anneler çocuklar bunaldı ,iki adım geri gidinde düzgünce sıraya girebilsinler,evet bir buçuk adım açıldılar,

çocuklar formanın içinde zaten bunalmış tel.ve kamerasını eline alan bi sağından,
bi solundan görüntü almaya çalışıyor,tabi çocuk ağlıyor,bitti oğlum bitti bak dur şunuda çekiiim hah tamam,

çocuk sınıfa alışmış sorun yok ama anne,ben yanında kalim hocam sanki ağlicak gibi ,yani heran ağlayabilirde çocuklar kitap dağıtılırken anne bulunamadı,çarşıya gitmişte...

benim hafızama kazınan görüntüler bunlar ya sizinkiler

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: