Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi EyMeN&TaLhA,Açılış Tarihi:  05 Mart 2013 (21:26), Konuya Son Cevap : 02 Mart 2019 (21:20). Konuya 32 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı6Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 06 Mart 2013, 23:33   Mesaj No:21
Medineweb Sadık Üyesi
NİSAREYYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NİSAREYYAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22593
Üyelik T.: 07 Aralık 2012
Arkadaşları:26
Konular: 29
Beğenildi:15
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Uzmanlardan çocuklar için televizyon uyarısı

Alıntı:
Nesli_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
eğitim denilen şey sadece üniv. alınmıyor zaten hiç bir imkanı olmayan bir anne kalksın kur'an-ı kerim-i eline alsın tefsirini okusun anlasın ve hayatına uygulasın bak sen gör gerek var mı pedagojik eğitimee ...
üniv.nasıl bir ortamının olduğunu biliyorum okul öncesi öğrt. 1.sınıftan terk bir öğrenci olarakk...
ben dee
biyoloji öğrt. 1. sınıf terk bi öğrenci (!) olarak
Alt 06 Mart 2013, 23:44   Mesaj No:22
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Otonomi sistemi ile çocuklara iyi kötü ve benzeri öğreti Lokman (a.s) Oğluna öğütlerinde şöyle geçer.

- (Lokman,) "Ey yavrucuğum!" (diye devam etti) "Ortada yalnızca hardal tanesi kadar bir şey de olsa, (yaptıklarınız) bir kayanın içinde (saklı) da bulunsa, yahut gökler(in tepesin)de ve yer(in derinliklerin)de de olsa Allah onu aydınlığa çıkarır: çünkü Allah, kuşkusuz, akıl sır ermez bir (hikmet Sahibi)dir ve her şeyden haberdardır. (Lokman /16)

Ayeti kerimede Otonomi sistemi mevcuttur Verilen öğütte Rabb bilinci ile birlikte Hiçbirşeyin saklanamayacağı ondan haberdar olan Allah'ın var olduğu bilinci yerleştirilmekte bizler bazen deriz ya Kumanda bizde asıl Kumandayı çocukların beynine idrakine kazımak lazım onun için bu Ayet tek başına yeterlidir.
her çocuk islam fıtratı üzerine doğar.hiçbir çocuk anne babasının meşru veya gayri meşru yaptıklarıyla sorumlu değildir.ve itham da edilemez.her çocuk kendi kişisel menkıbesinin sorumlusudur.

Bir çocuk anne ve babası Müslüman olduğu için otomatik olarak müslüman olmaz. Belki kimliğinde Müslüman yazabilir ancak İslam ahlakını ve bilgisini almazsa hayatına İslam yön vermez.

Müslüman anne-babaların yapmaları gereken şey, çocuklarını doğru seçim yapabilecek şekilde eğitmek, bilgilendirmek ve onların İslam’ı sağlam bir şekilde yaşamalarını sağlamaktır. Bunu sağlayabilmek için de öncelikli olarak aile fertlerinin çocuğun etrafını kavramaya başladığı dönemden itibaren gerek örnek olma yoluyla gerekse bilgilendirme yoluyla İslam’ı çocuklarına öğretmeleri ve çocuklarıyla aralarındaki bağı onların her dönemlerinde sıcak ve yakın tutmaları, özellikle de buluğ çağının iniş çıkışlarında çocuklarına daha yakın ve destek olmaları lazımdır. Kendini sıcak ve güvenli bir ortamda hisseden çocuk, ailesi müslümanca bir hayat sürüyor ve kendini bu yolda bilgilendiriyorsa, İslam'a karşı sağlam bir inanışa sahip olmakta, buluğ çağı dönemini daha sakın ve problemsiz geçirmekte ve yetişkin olarak da Müslüman toplumda aktif bir rol almaktadır.

Anne-babanın çocuğa vermesi gereken İslami terbiyenin içine kişinin dünyevi ve uhrevi hayatını birlikte göz önüne alarak, her ikisi için de gerekli olan bilgileri vermek, alışkanlıkları ve melekeleri kazandırmak, kabiliyetleri geliştirmek gibi konular girer.

alıntıdır
Alt 06 Mart 2013, 23:50   Mesaj No:23
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Nesli_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
eğitim denilen şey sadece üniv. alınmıyor zaten hiç bir imkanı olmayan bir anne kalksın kur'an-ı kerim-i eline alsın tefsirini okusun anlasın ve hayatına uygulasın bak sen gör gerek var mı pedagojik eğitimee ...
üniv.nasıl bir ortamının olduğunu biliyorum okul öncesi öğrt. 1.sınıftan terk bir öğrenci olarakk...
bu yazına üzüldüm kur an ı kerim,sünnet noktasında kesinlikle kimseyle tartışmam.bilginiz olsun bende müslüman bi anneyim ve beni bu tarz tartışmalara çekmeyin rica ediyorum.
Alt 06 Mart 2013, 23:57   Mesaj No:24
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

insanlar ihtiyaç duyar ve yardım alır.Rabb im kimseyi muhtaç etmesin.ama eğitim gerekli ve günümüzde şart.bu eğitimi yol gösterici olarak gördüğümüz kişilerden almamız asla bi eksiklik değildir.
Alt 06 Mart 2013, 23:57   Mesaj No:25
Medineweb Sadık Üyesi
NİSAREYYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NİSAREYYAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22593
Üyelik T.: 07 Aralık 2012
Arkadaşları:26
Konular: 29
Beğenildi:15
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
fatmaeymentalha Üyemizden Alıntı Mesajı göster
bu yazına üzüldüm kur an ı kerim,sünnet noktasında kesinlikle kimseyle tartışmam.bilginiz olsun bende müslüman bi anneyim ve beni bu tarz tartışmalara çekmeyin rica ediyorum.
sanırım ortada bi yanlış anlaşılma var burada arkadaş sadece çocuk yetiştirmede üniversitenin bir öncül olamayacağını kastetmiş anladığım kadarıyla.. sizin müslüman hatta sorumlu araştırmacı bi anne olduğunuz ortada üniversite mezunu olmanızın bununla bi alakası yok bence yani yanlış anlaşılma olmasın bu forumun özelliklerinden birisi herkesin özgürce fikrini beyan etmesi.. tartışma yok ki ortada eğer bi kırgınlık varsa hakkınızı helal edin
Alt 06 Mart 2013, 23:57   Mesaj No:26
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Nesli_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Nesli_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20510
Üyelik T.: 01 Ekim 2012
Arkadaşları:24
Konular: 166
Beğenildi:76
Beğendi:1
Takdirleri:187
Takdir Et:

Alıntı:
konuyu başka taraflara çekme gibi bir amacım yok ki öyle bir amacım olsa özel olarak konu açmamız gerekecek , yitik abinin verdiği örnek hatırlamama vesile oldu o kadar ...

Alıntı:
ülkemizde pedegog trafiği yok çünkü bu bölüm uzun zamandır yok.bi kaç değerli insan var..ve bu yüzden herkes uzman zaten.uzman olan insanlarda ben mütedeyyinlik ararım ve dolayısıylada beni anlayan insandan dinlerim sorunları.bu yüzden ayırt ederim,her uzmanı dinlemem,okumam..
beni yanlış anlamışşsın sanırım.ve ben bu konuyu tartışmak ve düşüncelerinin yanlış olduğunu söylemek için açmadım.sadece neler yapabiliriz noktasındayken yazını okudum ve üzüldüm.hep genelleme yapmışsın.anneler böyle okuyor,okuduğunu uygulamıyor diye.eğitim alsın dediğin annelerin de sorunu öncesine dayanabilir mantığıyla örnek verdim sadece.tabiki geleneksel yöntem ondan ibaret değil ve yüzde 70 doğru bi yöntem ama eksik.günümüzle eski yöntemler harmanlanmalı düşüncesi sana ifade etmek istediğim anlayış..

Allah razı olsun ablam geçte sözylemek istediğimi anlamış olmana sevindim ,önyargılımıyım bilmiyorum görüşleirm ortada kendimi anlatmama gerek yok yazdıklarım benim kimliğim zaten..

neyse hakkınızı helal edin ablam Allaha Emanet Olunn....
Mihrinaz beğendi.
Alt 07 Mart 2013, 00:02   Mesaj No:27
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

ben ısrarla söylüyorum son kez söyleyeyim.günümüz çocuk problemleriyle başa çıkmamızda mütedeyyin uzmanlara ihtiyacımız var ve ben sadece bunu ifade etmek isterken yanlış anladınız beni.bende bir eğitimciyim.araştırmak,doğruyu yanlıştan ayırmak için kitap okumak,gerekirse üniversite eğitimi almak asla bi eksiklik değildir.ve güzel bişeydir ve ve ve..
Alt 07 Mart 2013, 00:08   Mesaj No:28
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
NİSAREYYAN Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sanırım ortada bi yanlış anlaşılma var burada arkadaş sadece çocuk yetiştirmede üniversitenin bir öncül olamayacağını kastetmiş anladığım kadarıyla.. sizin müslüman hatta sorumlu araştırmacı bi anne olduğunuz ortada üniversite mezunu olmanızın bununla bi alakası yok bence yani yanlış anlaşılma olmasın bu forumun özelliklerinden birisi herkesin özgürce fikrini beyan etmesi.. tartışma yok ki ortada eğer bi kırgınlık varsa hakkınızı helal edin
nesli_nur arkadaşımızın aslında bu bilgiyi vermesine gerek yok mantığıyla söyledim.olması gereken zaten kur an ve sünnete göre hareket etmemiz.
Alt 07 Mart 2013, 00:12   Mesaj No:29
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

tamam arkadaşım ben senin ne ifade etmek istediğini anladım sadece fevri bi çıkışla ifade ettiğin için bu noktaya geldik...benimde ne demek istediğimi anlamışsındır umarım.selam ve dua ile...
Alt 07 Mart 2013, 00:18   Mesaj No:30
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

''Üniversite kuru bilgilerin verildiği bir yığın ruhsuz insanlar dolu bir mekan'' tezine kesinlikle katılmıyorum yine genelleme yapmışsın.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)