Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi EyMeN&TaLhA,Açılış Tarihi:  18 Şubat 2014 (03:33), Konuya Son Cevap : 19 Şubat 2014 (00:28). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Şubat 2014, 03:33   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ülkemizin tadı tuzu kaçmadan...

Ülkemizin tadı tuzu kaçmadan...

Sanırım yedi sekiz yaşlarındaydım. Rahmetli anneannem yemek yapıyor, ben de mutfakta onu izliyordum. Bir yandan salça, bir yandan çeşniler tencerenin içine girdikçe mutfağın içine güzel kokular yayılıyordu.

Anneannem, bir tutam tuz aldı, hafif hafif serpti yemeğin üzerine…

Çocukluk işte, sordum; “anneanne tuz ne işe yarar?”

“Tuz, yemeğin tadını birbirine bağlar…”

Bu cevaptan bir şey anlamamıştım. Zaten, sorularımın devamı gelsin diye, öylesi yoğun bir cümle söylediğini anneannemin tebessümünden anladım…
“Nasıl yani anneanne?”

“Bak şimdi... Yemek için tencereye giren her şeyin ayrı bir tadı var, öyle değil mi?”

“Evet.”

“Domatesin tadı ayrı, patlıcanın tadı ayrı, hele kabağın tadı bunlardan çok ayrı.”
“Evet.”

“ İşte bu ayrı tatlara, azıcık tuz ilave ederek, ‘hiçbirinin tadını bozmadan’ her birine ‘ortak bir yeni tat’ vererek bunca farklı tadı birbirine bağlamaya yarar tuz.”

Çok şaşırmıştım.

Tuzun ne işlere yarar olduğunu birçok şekilde izah edersiniz belki ama bir Anadolu kadınının bilgece bu tarifini hiçbir yerde bulamazsınız…

Anneannemin o gün amacı bana yemek tarifi yapmak değildi. Zira o, merak duygumun açtığı yoldan kalbimin içine girip, yaşama ait bir şeyler kazandırmaya çalışırdı hep, nitekim bu da öyle oldu.

Tebessüm ederek sordu; “Peki sana sorayım. Bu evin tuzu kim?”

Şaşırdım birden… Şaşkınlığımı anladı, tebessüm ederek devam etti; “Tuz ne işe yarardı? Yemeğin içindekilere ortak bir tat vererek tatları bir ortak tat ile birbirine bağlardı değil mi? Peki bu işi evde kim yapar, evdekileri birbirine kim bağlar?”

Sorunun cevabı zihnimde hemen oluştu; “Annem, babam” dedim…

Tebessüm etti, “evet, evi bir arada onlar tutar. Evde herkesin isteği farklı, düşüncesi farklı, kişiliği farklı. Kimsenin kendi tadını bozmadan bu evin içinde huzurluca yaşayabilmesi, anne babanın evin içine kattığı tuzun dengesini tutturması ile oluşur. Her şeye çok karışırlarsa tuzlu olur yemek, hiçbir şeye karışmazlarsa tuzsuz olur. Tuz kıvamında gerek. Şimdi anladın mı tuz ne işe yararmış?”

Anladım… hem de çok iyi…

Anneannem, beş dakikalık bu bilge duruşu sergiledikten sonra yemeğe döndü, işine devam etti. Bense kendi içime derinleşmeye, onun sözlerini düşünmeye başladım… Sınıfın tuzu kim? Öğretmen. Okulun tuzu kim? Müdür. Mahallenin tuzu kim? Muhtar.
Yıllar geçti, hiç unutmadım, “tuz kıvamında gerek” olduğunun hep şahidi oldum…

İşte şimdi yeniden görüyorum…

Bir süredir ülkemizdeki manzarayı seyrediyorum…

Farklı düşünce, inanç, kültürel geçmişe sahip insanlar birbirinden ayrışıyor… Ülkemizde hiç alışık olmadığımız kadar yoğun ve aleni yalan, iftira, kin, nefret, öfke söylemleri üretiliyor…

Gözlerim, ülkemiz insanlarını bir arada tutacak, farklı yaşam tarzlarına rağmen, herkesi ortak lezzet paydasında buluşturacak yöneticileri arıyor… Ama nafile… Bırakın insanları bir arada tutacak söylemler üretmeyi, asıl ayrışımı onlar üretiyor… Bu gerginlik atmosferinin yarın bir alev topuna dönüşebileceği hesaba katılmadan, insanların gönlünde taht kurmuş kişiler aşağılanıyor. Toplumsal dokumuz, bizzat bu dokuyu korumakla görevlilerce zarara uğratılıyor.

Bu bir akıl tutulmasıdır.

Ülkemizin tadı kaçıyor...
Umarım ya ülkemizin birliğini sağlamakla görevli olanlar kendilerinin düşürüldüğü bu illüzyonist ortamında uyanırlar, ya da onların topluma saldığı nefret söylemleri aynı evin içinde yaşayan karı kocayı, baba oğlu, konu komşuyu birbirine kindar hale getirmez...

alıntıdır

Adem Güneş

Konu Sahibi EyMeN&TaLhA 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 6027 14 Temmuz 2015 12:14
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 4076 14 Temmuz 2015 12:06
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme DİN... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 4927 14 Temmuz 2015 12:00
Ramazan-oruç ve çocuğa kazandırdıkları Çocuk ve Aile Sağlığı Mihrinaz 2 2667 14 Temmuz 2015 11:23
çocuk eğitiminde ceza hiç mi olmamalı? Çocuk ve Aile Sağlığı EyMeN&TaLhA 0 2366 14 Temmuz 2015 11:03

Alt 19 Şubat 2014, 00:28   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Standart Cevap: Ülkemizin tadı tuzu kaçmadan...

tuzu ne eksik ne fazla tam kararında koymak lazım inşallah bunu ayarlıyabiliriz

fatma emeğine sağlık ne güzel yazı

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)