Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi EyMeN&TaLhA,Açılış Tarihi:  26 Ağustos 2014 (09:54), Konuya Son Cevap : 12 Eylül 2017 (22:46). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Ağustos 2014, 09:54   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart İlk Eğitim Ailede Başlar

İlk Eğitim Ailede Başlar

Çoğumuz eğitim ve öğretimin eksikliğinden, yanlışlığından bahsederiz ve okullardaki eğitimi yetersiz bulur, beğenmeyiz. Öğretmenleri yargılar, kınar, çocuklarımızı yanlış yaptıklarında azarlarız. Ancak çocuklarımızın kendilerine örnek aldıkları ilk modelin anne ve babaları olduğunu unuturuz.

Unutmamalı ki bir çocuk siz ne yapıyorsanız onu yapar, çünkü ailede onu görür, normal karşılar hatta hatta en iyisini anne babasının bileceğini ve yapacağını düşünür; zira annesiyle babası onun için ilk kahramanlarıdır . Ve ilk eğitim kesinlikle ailede başlar.

Beyaz, pembe yalanların sakıncası olmadığını, akrabalarını çekiştirmenin, yakıştırmalar yapmanın, lakablar takmanın sıradan şeyler olduğunu, verilen sözlerden geri dönmenin sakıncası olmadığını ilk anne baba ve varsa abi ablasından öğrenir çocuklar.
Halbuki camilerde, Kuran kurslarında, din kültürü derslerinde eğitim verenler “sözden dönmenin, yalan söylemenin, emanete hıyânet etmenin münâfıklık alâmeti olduğunu, başkası hakkında kötü söz söylemenin ölü kardeşinin etini yemeğe benzetildiğini” söylemektedirler.

Ailesinden gördükleri, öğrendikleri ile sonradan duydukları arasında çelişki yaşar. Anne babasına, ablasına, abisine toz kondurmak istemez, onların yanlış yapabileceğini kabul etmek istemez, onları gözünde çok kusursuz kılmıştır, kendisinin kahramanlarıdır, nasıl yanlış yaparlar diye düşünür.
Ancak Kur’an’ı Kerim âyetlerini, Peygamberin (asv) hadislerini okudukça, öğrendikçe doğruları değişir, doğrularının yanlış olduğunu üzülerek öğrenir. Kendisi için muhteşem kıldığı insanlardaki her yanlışı gördükçe biraz daha üzülür, biraz daha yıkılır.

Yavrularımıza gerek anne gerek baba olarak aile içinde göstermiş olduğumuz ilk örnekler onların geleceklerini inşaa eder. Hem Allah’a olan sorumluluğumuz gereği, hem bize teslim edilen emanetin dünyası ve ahiretinin hayırlı olabilmesi, hem hayırlı nesiller yetiştirebilmemiz, hem de zaten doğru olanı –istenileni- yapmamız için öncelikle kendimizdeki yanlışları kontrol etmeli varsa biran önce düzeltme yoluna gitmeliyiz.

Sigara kullanan ebeveynin çocuğuna sigaranın zararlarından bahsetmesi ve ilerde içmemesini salık vermesi, cola ve benzeri gazlı içecekleri içenlerin, bu tür katkılı ve kanserojen maddeler içeren içecekleri içmenin zararlarından bahsetmesi çocukda ebeveyne duyulan güvensizliğe sebep olacağı gibi “madem zararlılar siz neden içiyorsunuz” gibi hoş olmayan bir bakış açısı geliştirir.

Abdülkadir Geylanî Hazretlerinin (k.d.s.) kıssası bu konuda muhteşem bir örnektir. Fakir bir aile hastalanan evlatlarını Abdülkadir Geylanî Hazretlerine götürüp şifasını sorarlar, çocuğu gören Hazret kırk gün sonra gelmelerini, ancak o zaman cevap vereceğini söyler ve aileyi gönderir. Aile çaresiz kırk gün sonra tekrar gelir ve “evladınıza bal dokunuyor, kesinlikle bal yememeli” cevabını alırlar. Bu kısacık cevap için neden kırk gün bekletildiklerini soran ailenin aldığı cevap çok manidardır: Hazret “ben o gün bal yemiştim, eğer o gün bal yememesini söyleseydim sözüm evladınıza etkili olmazdı” . !

İşte“O gün, kişi kardeşinden, annesinden, babasından, karısından ve oğullarından, kaçar ”(Abese, 80/ 34-36) denilen günde sorumlu tutulmamak için öğretmek istediğimiz gibi olmalıyız ve her an “Allah beni görüyor” düşüncesi içinde yaşamalıyız…
Siretimizle suretimiz, halimizle kalimiz bir olmalı ki konuşmalarımız önce ailemize, sonra çevremize etki edebilsin. Aksi takdirde sevginin, saygının, dindarlığın okullardaki din eğitimiyle yeterli olacağını düşünmek neticesiz bir hayalperestlik olur.

alıntıdır

başak tijen ÖZBAY

Konu Sahibi EyMeN&TaLhA 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 6035 14 Temmuz 2015 12:14
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 4076 14 Temmuz 2015 12:06
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme DİN... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 4935 14 Temmuz 2015 12:00
Ramazan-oruç ve çocuğa kazandırdıkları Çocuk ve Aile Sağlığı Mihrinaz 2 2668 14 Temmuz 2015 11:23
çocuk eğitiminde ceza hiç mi olmamalı? Çocuk ve Aile Sağlığı EyMeN&TaLhA 0 2366 14 Temmuz 2015 11:03

Alt 12 Eylül 2014, 17:46   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdirleri:60
Takdir Et:
Standart Cevap: İlk Eğitim Ailede Başlar

bir çocuğun arkadaş edinmesi
ve arkadaşlarıyla oyun kurması
bir zeka göstergesidir
...
Alt 14 Eylül 2014, 03:16   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdirleri:60
Takdir Et:
Standart Cevap: İlk Eğitim Ailede Başlar

ALLAH ın;
rahmetinin en güzel tecellisi,
Annedir!!!

Alt 12 Eylül 2017, 22:46   Mesaj No:4
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:18
Memleket:sivas
Konular: 696
Beğenildi:8173
Beğendi:9395
Takdirleri:26189
Takdir Et:

Abdülkadir Geylanî Hazretlerinin (k.d.s.) kıssası bu konuda muhteşem bir örnektir. Fakir bir aile hastalanan evlatlarını Abdülkadir Geylanî Hazretlerine götürüp şifasını sorarlar, çocuğu gören Hazret kırk gün sonra gelmelerini, ancak o zaman cevap vereceğini söyler ve aileyi gönderir. Aile çaresiz kırk gün sonra tekrar gelir ve “evladınıza bal dokunuyor, kesinlikle bal yememeli†cevabını alırlar. Bu kısacık cevap için neden kırk gün bekletildiklerini soran ailenin aldığı cevap çok manidardır: Hazret “ben o gün bal yemiştim, eğer o gün bal yememesini söyleseydim sözüm evladınıza etkili olmazdı†. !

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)