Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk Ve Gençlik Eğitimi

Konu Kimliği: Konu Sahibi nurşen35,Açılış Tarihi:  24 Temmuz 2020 (02:27), Konuya Son Cevap : 24 Temmuz 2020 (02:27). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 24 Temmuz 2020, 02:27   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Eski Erkek Arkadaşı

Eski Erkek Arkadaşı

'Eski erkek arkadaşı' tarafından öldürüldü, haberine; "seni koruyamadık özür dileriz" yazmışlar.
Eski erkek arkadaş, ne demek? Kendi kararıyla, kimseden izin veya görüş almaya gerek duymadan hoşlandığı için birlikte olduğu kişi.

Peki bu kişinin kendisine uygun olmayan biri olduğunu söylemeye kalksaydınız ne cevap alırdınız?
Büyük bir olasılıkla, "benim bedenim, benim kararım"...
Peki bu durumda nasıl koruyacaktınız?

Demek ki, tuhaf olan aramızda yaşayan caniler değil onları farkedemeyecek kadar saf ve savrulmuş olan kızlar. Eğer tıklım tıklım dolu bir diskotekte dans pistinde zıplıyorsanız orada maruz kaldığınız tacizleri görmezden gelmek zorunda kalırsınız. Yok ben şikayet ederim diyorsanız o zaman da komik duruma düşersiniz. Madem bu kadar hassastın herkesin birbirine temas etmeden hareket edemeyeceği pistte hatta discoda ne işin vardı, derler.

Bu cinayetler, bizim tercihlerimiz ve düşünce yapımız değişinceye kadar bitmeyecek. Aynı şey evlilikteki şiddet için de geçerli. Evlilikte sadece kadına değil erkeğe de şiddet var. Erkekler hem 'girl talk' yapmayı bilmediğinden hem de özelini kadınlar kadar rahat açmadıkları için pek duyulmuyor maruz kaldıkları şiddet.

Zaten bir aile kurumu içindeki şiddete 'kadın' veya 'erkek' şiddeti demek yerine 'AİLEYE' şiddet dememiz gerekir. Kadın da erkek de kendi seçtikleri eşin egosuyla kendi egolarını fütursuzca çarpıştırırken o ailede büyüme şanssızlığındaki çocuklar gerçek mağdurdur.

Aynı zamanda o minicik yavruların kafasındaki aile kavramı da epey zarar görecektir. İslâm'da istişare tavsiye ediliyor. Kız yine kendi kararını veriyor ama en azından sözüne güvendiği büyüklerinin tecrübelerine dayanan tavsiyelerini dikkate alarak.

Ayrıca, bir evlilikte iki tarafın büyüklerinin de gözleri yeni evlilerin üzerinde olarak. Böylece, bir anlık sinirle kocasına çemkirmek yerine güvendiği büyüğüyle konuşuyor ve gerekiyorsa o büyüğü de gelin hanımın kocasına sözü geçen kişiyle konuşuyor. Yani bir aileyi en az 3-4 aile koruyor.
Günümüzde, kocasından şikayeti olan kadın, 2 sene önce boşanmış dul bir arkadaşıyla dertleşmeyi tercih ediyor. Ne demişler, kılavuzu karga olanın...
Ne yazık ki günümüzde ebeveynler çocuklarına ulaşamıyorlar. Çünkü çocukları ebeveynler sadece maddi olarak büyütürken maneviyatı es geçiyorlar. Onların boş bıraktığını da tv, sosyal medya, nefse hoş gelen arkadaş grubu dolduruyor.

Çocuklar dövme, piercing ve hatta yanlarında saçını tuhaf renklere boyatmış kadın mı erkek mi belli olmayan birini eve getirip, anne-babasına "tanıştıriim bu benim boy friendim" dediği zaman ebeveynler bir şeylerin yanlış gittiğini anlıyor. Anlar anlamaz da, kızına öğütler(?) vermeye başlıyor. Çok geç oluyor, çok geç.
Biz çocukları kaybetmeden önce çırpınmalıyız... Sessizce, onlara farkettirmeden ama her an onlar hakkında tüm detaylara sahip olarak. Balkonunuzdaki çiçeğe bile ne kadar dikkatli bakıyorsunuz değil mi? Sadece suyuna değil yaprağına da dokunuyorsunuz hatta, çiçeklerin güzel sözlerden etkilendiğini duyduğunuzdan beri onlarla konuşuyorsunuz değil mi?

Eh, o zaman bîzahmet kızınıza, oğlunuza da o kadarcık özen gösterin. Çocuğunuz okuldan geldiğinde size şelale misali bir şey anlatıyorsa bırakın elinizdeki işi onu dinleyin. Dinleyin ki, sorunuyla size geldiği vakit dinleneceğini bilsin. Ayrıca eğer çocuğunuz okuldan bahsetmiyorsa bir sorunu vardır.
O zaman da sabırsız bir şekilde ve onu boğazlayacakmışsınız gibi "SANA SORUYORUM, YOKSA OKULDA BİR ŞEY Mİ OLDUUU!" tarzınızla çocuğu büsbütün kendinizden uzaklaştırmayın.

Toparlayacak olursak, bir cinayetin birden fazla faili var. Başkalarını suçlamadan önce kendimizi de sorgulayalım. Çünkü ahirette sadece kendimizden sorgulanacağız. Ve geç olmadan doğru soruları sormayı ve kendi sorumluluğumuzu bilmeyi öğrenelim.

| Salim Öztoksoy

Konu Sahibi nurşen35 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Gündem Korona Aşısı Gündem/ Manşetler Esma_Nur 6 1277 10 Aralık 2020 12:20
DHBT Muhteşem Özetler DHBT-Hazırlık/Notlar/Özetler nurşen35 4 1979 08 Aralık 2020 18:40
Kıssaları Hayatımıza Taşıyalım Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler nurşen35 1 770 08 Aralık 2020 17:46
TENKİD Serbest Kürsü nurşen35 0 715 08 Aralık 2020 12:44
Vitir Namazını Niye Kılıyoruz Biliyor musunuz... Namaz-Abdest-Teyemmüm nurşen35 0 797 04 Aralık 2020 13:56

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: