Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Cuma-Bayram-Kandiller

Konu Kimliği: Konu Sahibi SELVER,Açılış Tarihi:  23Haziran 2009 (16:42), Konuya Son Cevap : 26 Ocak 2023 (11:36). Konuya 48 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı19Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 23 Mart 2018, 15:13   Mesaj No:41
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
tevhid_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:tevhid_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 19457
Üyelik T.: 19Haziran 2012
Arkadaşları:24
Memleket:Kubbetü`l–İslâm
Konular: 84
Beğenildi:146
Beğendi:141
Takdirleri:10
Takdir Et:

Hocam kandil zaten hayırlı değil mi, Allah bizi mübarek, hayırlı kılsın
Mihrinaz beğendi.
Alt 27 Şubat 2020, 10:53   Mesaj No:42
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Hayırlı kandiller medineweb ailesi...

Esma_Nur beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 18 Şubat 2021, 09:33   Mesaj No:43
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:18
Memleket:sivas
Konular: 696
Beğenildi:8167
Beğendi:9374
Takdirleri:25979
Takdir Et:

Ümmeti Muhammed'in affına ,huzuruna,sağlık ve afiyetine vesile olması dileğiyle
🌹REGAİB KANDİLİNİZ 🌹mübarek olsun...
Esma_Nur ve Kara Kartal beğendiler.

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."
Alt 18 Şubat 2021, 14:47   Mesaj No:44
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 423
Beğenildi:3217
Beğendi:3703
Takdirleri:25945
Takdir Et:

Güzel insanlar, Regaip kandilinizi tebrik ediyor, tüm dualarınızın kabulünü diliyorum. İyi kandiller 🙏
Esma_Nur ve su damlası beğendiler.
Alt 18 Şubat 2021, 20:32   Mesaj No:45
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1153
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:

Ey Rabbimiz! Bizlere dünyada ve ahirette güzellikler ihsan eyle azabından muhafaza eyle. ( Bakara 201) Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun.

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alt 03 Şubat 2022, 11:40   Mesaj No:46
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

Alıntı:
MusabBinumeyr Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Muhakkak zaman, Allah’ın yarattığı günkü şekliyle akıp gitmektedir Yıl on iki aydır Bunlardan dördü haram aylardır Ve üçü ard arda gelmektedir Zilkade, Zilhicce, Muharrem bir de Cemaziye’l-âhirle Şaban ayları arasında gelen Mudar kabilesinin ayı Recep ayıdır” (Buhârî, Tefsir, Sure, 8,9)
• “Recep ayı Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır” (Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, 1/423)
• Yine mübarek üç aylardan ilki olan Receb ayının önemi ve değeri hakkında Enes b Malik ( ra )’dan şöyle rivayet edilir: Receb ayı girdiğinde Hz Peygamber şöyle derdi: “Allahım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” (Ahmed b Hanbel, Müsned, 1/259)
• Receb’in ilk cuma gecesini ihya edene, Allahü teâlâ, kabir azabı yapmaz Duâlarını kabul eder Yalnız, 7 kimsenin duasını kabul etmez: Faizci, Müslümanları aşağı gören, ana babasına eziyet eden, Müslüman olan ve dinin emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın, çalgıcı, livata ve zina eden, beş vakit namazı kılmayan [Bu günahlardan vazgeçmedikçe, duaları kabul olmaz> [Saadet-i Ebediyye>
• Receb büyük bir aydır Allah bu ayda hasenatı kat kat eder Receb ayında bir gün oruç tutana, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır On gün oruç tutana, Allah istediğini verir 15 gün oruç tutana, bir münadi, “Geçmiş günahların affoldu” der Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti [Taberânî>
• Kim Receb ayında, takva üzere bir gün oruç tutarsa, oruç tutulan günler dile gelip “Ya Rabbi onu mağfiret et” derler [Ebû Muhammed>
• Hz Aişe ( ra ) validemiz, “Resûlullah, pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmaya çok önem verirdi” buyuruyor Çünkü Hadis-i Şerifte, “Ameller Allahü teâlâya pazartesi ve perşembe günleri arz edilir Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini istiyorum” buyururdu (Tirmizî)
• Receb ayında yapılan dua kabul edilir, günahlar affedilir Bu ayda günah işleyenin cezası da kat kat olur Hz Hüseyin ( ra) anlatır:
“Kâbe’yi tavaf ederken, yanık sesle Allahü teâlâya dua eden bir kimsenin sesini işittik Babam bunu çağırmamı emretti Güzel yüzlü, temiz bir kimseydi Ancak sağ tarafı felç olmuş, kurumuş, hareketsiz idi
Ona, “Sen kimsin, durumun ne böyle?” dedim O kimse dedi ki:
“Adım Menazil… Ben çalgı çalmak, şarkı söylemekle şöhret salmış, Arabistan’ın ünlülerinden bir gençtim Hep nefsin arzuları peşinde koştum Receb ve Şaban aylarında bile, bu günahlara devam ederdim Salih babam, beni bu günahlardan kurtarmaya çalıştı
Bana, “Allahü Teâlânın azabı şiddetlidir, bir anda kahredebilir Kötü arkadaşlardan vazgeç, bu kötü işleri bırak! Melekler ve bu aylar senden şikâyet ediyorlar” dedi Nasihate hiç tahammülüm yoktu Babamın üzerine yürüyüp, döverek susturdum
Üzüntülü ve kırık kalble, “Bu aylarda oruç tutup, geceleri ibadet ediyorum Beytullah’a gidip şerrinden korunmak için, Allahü teâlâdan yardım dileyeceğim” dedi Bir hafta oruç tutup, Kâbe’ye giderek, “Ey Rabbim, mazlumların âhını yerde bırakmazsın Bu ayda, bu mübarek yerlerde yapılan duaları red etmezsin Hakkımı oğlumdan al, onu felç et!” diye dua etti Henüz duası bitmeden sağ tarafım felç oldu Beni gören, “Baba bedduasına uğramış kişi” derdi”
Hz Hüseyin, “Baban bu hâline ne dedi?” buyurdu O genç, “Babamdan özür diledim Onun da babalık şefkati galip gelerek beni bağışladı Beddua ettiği yerde, bu sefer şifa bulmam için hayır dua etmek üzere deve ile gelirken, devenin ürkmesi ile babam düşüp öldü Şimdi çaresizim” diyor Hz Ali bu felçli gence dua ediyor, Receb’de yaptığı bu dua bereketiyle de Hak teâlâ ona şifa ihsan ediyor.

HAYIRLI KANDİLLER EY ÜMMETİ MUHAMMED..MEVLAM BU MUBAREK GÜNDE TÜM MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİN GÜNALARINI AF DUALARINI KABUL ETSİN İNŞAALLAH..
Amin..
Kara Kartal beğendi.

Â'râftα.....
Alt 03 Şubat 2022, 13:23   Mesaj No:47
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

Yoksa kötülükleri işleyen kimseler kendilerini inanıp iyi ameller işleyenlerle bir tutacağımızı mı sandılar? Yaşamaları ve ölmeleri bir olacak öyle mi? Ne kötü hüküm veriyorlar. CAsiye suresi 21

Hayırlı kandiller
Alt 26 Ocak 2023, 07:28   Mesaj No:48
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

Bu gece Cenab-ı Hak?ın, kendisine yönelip af dileyen müminleri bağışlayarak kurtuluş beratı verdiği bir gecedir. Hepimiz için hayırlı olsun!
Hayırlı kandiller....
Mihrinaz ve Kara Kartal beğendiler.

Â'râftα.....
Alt 26 Ocak 2023, 11:36   Mesaj No:49
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

Hayırlı kandiller

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)