Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Cuma-Bayram-Kandiller

Konu Kimliği: Konu Sahibi AŞK'ÜL İSLAM,Açılış Tarihi:  21 Temmuz 2009 (23:48), Konuya Son Cevap : 24 Kasım 2010 (17:08). Konuya 26 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 23 Kasım 2010, 22:53   Mesaj No:21
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Kur’an Peygamber ve Sahabelerim dediği insanların hayatlarında yer almayan daha sonradan farklı anlamlar ile içinde barındırdığı ibadetlerin kutsallığı unutularak günleri ve geceleri kutsallaştıran ‘’Kandil gecelerimiz’’ Mevlid, Regaip, miraç, berat, kadir…

BU CÜMLEDEN BİR ŞEY ANLAMADIM ?

Bu isminiz zikretmiş olduğumuz günler kutsallık yüklenerek herhangi bir şekilde geçirilmesi hususunda Kuran’da geçmemektedir bununla beraber Allah resulünün yaşadığı süre zarfında da böyle bir anlayış yoktur…

KADR GECESİ,MİRAC GECESİ KURANCA SABİTTİR. KADR SÜRESİ VE İSRA SÜRESİ SENİN BU DÜŞÜNCENİ ÇÜRÜTÜYOR.

Tabiki bu tür bidatlerin cazibe merkezi olması adına yüzlerce cilt kitaplarda önemi ve yararları sayılsa da gerçeklik payı yoktur. Bu tür bir İslam anlayışı islamın içini boşaltmıştır. İslam (teslimiyet) dini hayatın her anına hakim olması esası unutulmuş Kur’an ile bağları kesilmiş olan ruhbanlaştırma versiyonlarıdır.

ÇOK İNSAFSIZ TARAFLI VE TUTARSIZ BİR YORUM.

Kur’an’ın emrettiği hayat biçimi süreklilik arz eden bir anlayıştır. Allah’ın katında zaman ve mekanın önemi yoktur. Allah’a ulaşmak yakarmak ve istemek özel bir zaman ve mekan gerektirmemektedir her daim mümkündür.
HAYIR GENE YANILDIN.ZAMAN MEKAN ÖNEMLİDİR.HER İBADETİN BİR ZAMANI VE MEKANI VARDIR.HATTA ZAMAN FARZDIR.HACCIN ZİLHİCEDE,ORUCUN RAMAZANDA,CUMANIN CUMA GÜNÜNDE,CENAZE NAMAZININ ÖLÜM HALİNDE,TEHECÜDÜN GECEDE,ZEKATIN YILDA BİR KEZ VS...
BU MANTIKLA HACC ,CUMA,RAMAZAN, HER ZAMAN MÜMKÜNDÜR DEMEK OLUYOR

Helal veya Haram olan bir şey yapıldığında zaman ve gün onun derecesini azaltmaz eksiltmez. Beni eleştirenlerin düştüğü hata sanki Kur’an’ ile sabit olan Kadir gecesi miraç hadisesi Ramazan ayı Cuma Kabe Arafat Mescidi Haram vb gün ve gecelerin Kur’an’da zikredilmesini inkar ediyormuşum gibi söylemler hiçte adilane değildir. El İnsaf yakında her fikir beyan edeni Müslümanlıktan da çıkarmaya başlarsınız…

HAŞA TEKFİR İŞİMİZ DEĞİLDİR HADDİMİZ DE.YUKARIDAKİ PARAGRAGINA BAK İSTERSEN.NE DEMİŞSİN.Kur’an Peygamber ve Sahabelerim dediği insanların hayatlarında yer almayan daha sonradan farklı anlamlar ile içinde barındırdığı ibadetlerin kutsallığı unutularak günleri ve geceleri kutsallaştıran ‘’Kandil gecelerimiz’’
DÜŞÜNCELERİNDE ÇELİŞKİLER YUMAĞI CİRİT ATIYOR.

Benim inandığım din Muaviye Kisrasının saltanat dini değildir. İnandığım Allah cami, tekke, medrese vb mekanlara hapsedilmiş olan değildir. Toplumun mazlumları, yoksulları, miskinleri, sömürülenlerinin yanında olan sokaklarda, varoşlarda yoksulun yanında her zaman her yerde olan Allah’tır. Allah adı ile Allahsızlık yapanların dininden değilim çünkü o din benim nezdimde sömürenlerin kodamanların dinidir Muhammed’in Ebu zerin Ali’nin Ebubekirin Ömer’in Ammarın Hasan ve Hüseyinin dinine mensubum…

BEN SADECE ALLAHIN VE RİSALETLE GÖREVLENDİRDİĞİ PEYGAMBERİ DİNİNE MENSUBUM .

Kur’an’ın zikrettiği günler mekanların önemli olmasındaki esas o günlerin içinde var olan ibadetlerdir. Kutsal olan Ramazan değil bilakis ramazanda var olan oruçtur Kutsal olan Kadir gecesi değil kadir gecesinde inen Kur’an’dır, Cumayı kutsal kılan Cuma namazıdır. Kısaca bu gün ve gecelerin önemi kendilerinde var olan ibadetlerdir. Örneğin Cuma günü Cuma namazı olmasa idi cumanın diğer günlerden ne farkı kalırdır ya da Ramazan ayı içerisinde değilde Muharrem ayında oruç olsa idi muharrem ayı önemli olacaktı.

KADİR GECESİ BİR AYDAN HAYIRLIDIR AYETİ KERİMESİ.YADA TAKVA ÜZERE BİNA EDİLEN MESCİDİ NEBİ AYETİ,YADA MECSİDİ HARAM KUTSİYETİ,YADA HACERUL ESVET .BUNLARI KURAN KUTSALAŞTIRIRKEN SİZİN BU KONUDA DA TUTARSIZ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZÜ GÖSTERİR.

Aynı şekilde Kur’an kadir gecesinde inmese idi kadir gecesinin diğer gecelerden ne farkı olacaktı. Allah’a ulaşmanın bedeli süreklilik arz eden emir ve yasaklara uymak ile olur yoksa senenin belli günleri Müslüman diğer günleri başıboş olmak Müslümanlık esasları değildir kendi kendini kandırmadır.

HAKLISIN

Müslümanlığın ibadet kriteri bana göre Maun suresinde emredilmekte olan şekildir.

Dini yalanlayanı gördün mü? İşte böyle biridir, yetimi itip kakan,yoksulu doyurma arzusu/gayreti duymayan. Yazıklar olsun şu namaz kılıp duranlara, onlar ki kalpleri namazlarına yabancıdır, onlar ki niyetleri yalnızca görülüp takdir edilmektir ve üstelik onlar, [insanlara] en ufak bir yardımı bile reddederler.
(Maun suresi 1-2-3-4-5-6-7)

HAKLISIN.

Bol bol abdestli salavatlı efendileri görmekteyiz, takkeleri ile din satanları, kalabalık ortamlarda insanları selamlamayı iyi bilenleri, karnını Muaviyenin doymazlığı gibi doldurup Allaha hamdolsun demeyi bilenleri iyi biliriz… Müslümanlık belli gün gece ve mekanlarda yapılan şeylerden ibaret değildir. Hıristiyanların ve Yahudileşenlerin yaptıkları haftalık ayinleri gibi Cuma kılmak Müslümanlığı yerine getirme değildir...
Akşama kadar yalan hile dolan sahtekarlık yap ticaretinde ahlaksız ol sözün ve eylemin tutarsız olsun muhtaçları doyurma yardıma koşma ahlaki değerler sistemine uyma bir gecede Allah’a yakar tamamdır kandil kutsaldır Allah tüm günahlarımı affeder ertesi gün aynı mikropluğa devam et Müslümanlık budur anlayışı hakim olsun…
SEN MUNAFIKLARI BİZE ÖRNEK GÖSTERME İSTERSEN.BU KONU FARKLI Bİ ŞEY.MÜSLÜMANLAR İLE MÜNAFIKLAR ARASINDA FARK VARDIR.KONUMUZLA ALAKASI YOK.BİZ KANDİL GÜNLERİNDE İBADETLERİMİZİ ,ZİKİRLERİMİZİ,TAKVAMIZI,NEFİS MUHASEBEMİZİ BİRAZ DAHA ARTIRIYORUZ.OLAY BU.

Kısaca Kur’an ile bağı koparılmış olan Dini gün ve gecelere hapseden anlayışlar
İslamın içini boşaltmışlardır şimdi birileri diyecek ki Neden insanların bir gün dahi olsa ibadet etmelerini yadırgıyorsunuz söylemine cevabım çok masum gözüken bu tür eklemeler kutsallaştırılan gün ve geceler ile olacak bir şey değildir. hayatın tamamını kuşatmadıkça ütopyalar ile olmaz…

Kadir gecesinin diğer gecelerden hiçbir farkı olmamak ile beraber onu farklı kılan o gecede İnan Kur’an’dır onun bin aydan daha değerli oluşu Kur’an’ın önemini vurgulamak içindir… Kur’an ve Allah resulünün yaşamı bir birine zıt olamaz canlı Kur’an örneği Kur’an ile yaşardır kutsallık atfedilmiş olan gün ve geceler ile değil o gün ve geceleri ehemmiyetli kılan ibadetlerdir…

BİR AÇIDAN HAKSIZ DEĞİLSİN.BU GECELERİ BİRER GANİMET BİLİP ERTESİ GÜNÜ MUNAFIKÇA YAŞAMAYA DEVAM EDEN TİPLER AZ DEĞİLDİR.SEN ONLARA ODAKLANMIŞSIN.BENCE ÇEK ELİNİ ONLARDAN.MÜMİNLERDEN KONUŞALIM.BİR KARDEŞİNİZ OLAN BENİ YILLARDIR TANIRSIN.SORUYORUM SANA .KANDİL GECELERİNİ İHYA EDERSEM ZARAR MI ETMİŞ OLURUM? DİĞER GÜNLERDE NORMAL BİR İSLAMİ YAŞANTIMA DEVAM EDERKEN,BU GECELERDE,RAMAZANDA,CUMADA BİRAZ DAHA DERİNLEMESİNE ÇABALAMAM BANA NE KAYBETTİRİR.BUNU KONUŞALIM DERİM.MUNAFIKLARDAN HAYDUTLARDAN KANDİL MÜSLÜMANLARINDAN YOLA ÇIKARAK,ELİMİZDEKİ BANA GÖRE BU MUHTEŞEM GÜNLERİ HAFİFE ALMA DERİM.

saygılar..

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 23 Kasım 2010, 23:23   Mesaj No:22
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Kur’an Peygamber ve Sahabelerim dediği insanların hayatlarında yer almayan daha sonradan farklı anlamlar ile içinde barındırdığı ibadetlerin kutsallığı unutularak günleri ve geceleri kutsallaştıran ‘’Kandil gecelerimiz’’ Mevlid, Regaip, miraç, berat, kadir…
BU CÜMLEDEN BİR ŞEY ANLAMADIM ?

Sayın abim Allah resulü ve sahabelerim dediği kişilerin hayatında günümüzde var olan anlayış yoktur onların tüm hayatı Kuran merkezli idi belli gün ve gecelere has bir anlayış yoktu her gün onlara ibadetler ile kutsal idi bunu demek istedim...

Bu isminiz zikretmiş olduğumuz günler kutsallık yüklenerek herhangi bir şekilde geçirilmesi hususunda Kuran’da geçmemektedir bununla beraber Allah resulünün yaşadığı süre zarfında da böyle bir anlayış yoktur…

KADR GECESİ,MİRAC GECESİ KURANCA SABİTTİR. KADR SÜRESİ VE İSRA SÜRESİ SENİN BU DÜŞÜNCENİ ÇÜRÜTÜYOR.

Tekrar izah edeyim kutsallık o günlerde değil o günlerin içerisinde varolan ibadetlerdedir ve o asırda toplu bir şekilde ibadet etme yoktu ferdi bazda idi ..

Tabiki bu tür bidatlerin cazibe merkezi olması adına yüzlerce cilt kitaplarda önemi ve yararları sayılsa da gerçeklik payı yoktur. Bu tür bir İslam anlayışı islamın içini boşaltmıştır. İslam (teslimiyet) dini hayatın her anına hakim olması esası unutulmuş Kur’an ile bağları kesilmiş olan ruhbanlaştırma versiyonlarıdır.

ÇOK İNSAFSIZ TARAFLI VE TUTARSIZ BİR YORUM.

Sayın abim sadece Kütübi sittede yüzlerce asılsız rivayet bu günlere atf edilmiş isterseniz verebilirim Allah ve resulünden bu günlere ait olmayan bir çok şey aitmiş gibi aktarılmış...Aşure gününe atf edilen ve gerçekte olmayan şeyler gibi Miraç hadisesinde Kuran dışı anlatımlar gibi özellikler tasavvufun mistik anlayışının ürünüdür...

Kur’an’ın emrettiği hayat biçimi süreklilik arz eden bir anlayıştır. Allah’ın katında zaman ve mekanın önemi yoktur. Allah’a ulaşmak yakarmak ve istemek özel bir zaman ve mekan gerektirmemektedir her daim mümkündür.

HAYIR GENE YANILDIN.ZAMAN MEKAN ÖNEMLİDİR.HER İBADETİN BİR ZAMANI VE MEKANI VARDIR.HATTA ZAMAN FARZDIR.HACCIN ZİLHİCEDE,ORUCUN RAMAZANDA,CUMANIN CUMA GÜNÜNDE,CENAZE NAMAZININ ÖLÜM HALİNDE,TEHECÜDÜN GECEDE,ZEKATIN YILDA BİR KEZ VS...
BU MANTIKLA HACC ,CUMA,RAMAZAN, HER ZAMAN MÜMKÜNDÜR DEMEK OLUYOR

Abi zaman ve mekanda önemli olan o zamanı ve mekanı kutsal kılan ibadettir.Cumanın orucun namazın vb elbette vakitleri tayin edilmiştir bunda sıkıntı yok ama o zaman ve mekanda aslolan teslimiyet ile yapılacak ibadettir...

Helal veya Haram olan bir şey yapıldığında zaman ve gün onun derecesini azaltmaz eksiltmez. Beni eleştirenlerin düştüğü hata sanki Kur’an’ ile sabit olan Kadir gecesi miraç hadisesi Ramazan ayı Cuma Kabe Arafat Mescidi Haram vb gün ve gecelerin Kur’an’da zikredilmesini inkar ediyormuşum gibi söylemler hiçte adilane değildir. El İnsaf yakında her fikir beyan edeni Müslümanlıktan da çıkarmaya başlarsınız…

HAŞA TEKFİR İŞİMİZ DEĞİLDİR HADDİMİZ DE.YUKARIDAKİ PARAGRAGINA BAK İSTERSEN.NE DEMİŞSİN.Kur’an Peygamber ve Sahabelerim dediği insanların hayatlarında yer almayan daha sonradan farklı anlamlar ile içinde barındırdığı ibadetlerin kutsallığı unutularak günleri ve geceleri kutsallaştıran ‘’Kandil gecelerimiz’’
DÜŞÜNCELERİNDE ÇELİŞKİLER YUMAĞI CİRİT ATIYOR.

Çelişki yok abi özellikle fikirlerimi bana ait olmayan görüşleri savunuyormuşum gibi gösterme anlayışlarına karşı serzenişti...

Benim inandığım din Muaviye Kisrasının saltanat dini değildir. İnandığım Allah cami, tekke, medrese vb mekanlara hapsedilmiş olan değildir. Toplumun mazlumları, yoksulları, miskinleri, sömürülenlerinin yanında olan sokaklarda, varoşlarda yoksulun yanında her zaman her yerde olan Allah’tır. Allah adı ile Allahsızlık yapanların dininden değilim çünkü o din benim nezdimde sömürenlerin kodamanların dinidir Muhammed’in Ebu zerin Ali’nin Ebubekirin Ömer’in Ammarın Hasan ve Hüseyinin dinine mensubum…

BEN SADECE ALLAHIN VE RİSALETLE GÖREVLENDİRDİĞİ PEYGAMBERİ DİNİNE MENSUBUM .

Elbette İnsanım müslümanım diyen herkes bu iki esastan sorumludur ama bu esasları kendi heva ve heveslerine uyduranlardan da uzağım yerlere göklere sığdıramadıkları belli zat ve görüşlerden...

Kur’an’ın zikrettiği günler mekanların önemli olmasındaki esas o günlerin içinde var olan ibadetlerdir. Kutsal olan Ramazan değil bilakis ramazanda var olan oruçtur Kutsal olan Kadir gecesi değil kadir gecesinde inen Kur’an’dır, Cumayı kutsal kılan Cuma namazıdır. Kısaca bu gün ve gecelerin önemi kendilerinde var olan ibadetlerdir. Örneğin Cuma günü Cuma namazı olmasa idi cumanın diğer günlerden ne farkı kalırdır ya da Ramazan ayı içerisinde değilde Muharrem ayında oruç olsa idi muharrem ayı önemli olacaktı.

KADİR GECESİ BİR AYDAN HAYIRLIDIR AYETİ KERİMESİ.YADA TAKVA ÜZERE BİNA EDİLEN MESCİDİ NEBİ AYETİ,YADA MECSİDİ HARAM KUTSİYETİ,YADA HACERUL ESVET .BUNLARI KURAN KUTSALAŞTIRIRKEN SİZİN BU KONUDA DA TUTARSIZ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZÜ GÖSTERİR.

Abim Ramazan,Kadir,Miraç vb gün ve geceleri kutsallaştıran Kuran mesajıdır yoksa bir taş veya mabedi kutsallaştırmak ayrıdır caminin kutsallığı İnsanları bir araya toplama mekanı oluşudur .Kuran onları kutsallaştırmaz onların barındırdığı ibadetleri önemser abim...

Bol bol abdestli salavatlı efendileri görmekteyiz, takkeleri ile din satanları, kalabalık ortamlarda insanları selamlamayı iyi bilenleri, karnını Muaviyenin doymazlığı gibi doldurup Allaha hamdolsun demeyi bilenleri iyi biliriz… Müslümanlık belli gün gece ve mekanlarda yapılan şeylerden ibaret değildir. Hıristiyanların ve Yahudileşenlerin yaptıkları haftalık ayinleri gibi Cuma kılmak Müslümanlığı yerine getirme değildir...
Akşama kadar yalan hile dolan sahtekarlık yap ticaretinde ahlaksız ol sözün ve eylemin tutarsız olsun muhtaçları doyurma yardıma koşma ahlaki değerler sistemine uyma bir gecede Allah’a yakar tamamdır kandil kutsaldır Allah tüm günahlarımı affeder ertesi gün aynı mikropluğa devam et Müslümanlık budur anlayışı hakim olsun…

SEN MUNAFIKLARI BİZE ÖRNEK GÖSTERME İSTERSEN.BU KONU FARKLI Bİ ŞEY.MÜSLÜMANLAR İLE MÜNAFIKLAR ARASINDA FARK VARDIR.KONUMUZLA ALAKASI YOK.BİZ KANDİL GÜNLERİNDE İBADETLERİMİZİ ,ZİKİRLERİMİZİ,TAKVAMIZI,NEFİS MUHASEBEMİZİ BİRAZ DAHA ARTIRIYORUZ.OLAY BU.

Kısaca Kur’an ile bağı koparılmış olan Dini gün ve gecelere hapseden anlayışlar
İslamın içini boşaltmışlardır şimdi birileri diyecek ki Neden insanların bir gün dahi olsa ibadet etmelerini yadırgıyorsunuz söylemine cevabım çok masum gözüken bu tür eklemeler kutsallaştırılan gün ve geceler ile olacak bir şey değildir. hayatın tamamını kuşatmadıkça ütopyalar ile olmaz…

Kadir gecesinin diğer gecelerden hiçbir farkı olmamak ile beraber onu farklı kılan o gecede İnan Kur’an’dır onun bin aydan daha değerli oluşu Kur’an’ın önemini vurgulamak içindir… Kur’an ve Allah resulünün yaşamı bir birine zıt olamaz canlı Kur’an örneği Kur’an ile yaşardır kutsallık atfedilmiş olan gün ve geceler ile değil o gün ve geceleri ehemmiyetli kılan ibadetlerdir…

BİR AÇIDAN HAKSIZ DEĞİLSİN.BU GECELERİ BİRER GANİMET BİLİP ERTESİ GÜNÜ MUNAFIKÇA YAŞAMAYA DEVAM EDEN TİPLER AZ DEĞİLDİR.SEN ONLARA ODAKLANMIŞSIN.BENCE ÇEK ELİNİ ONLARDAN.MÜMİNLERDEN KONUŞALIM.BİR KARDEŞİNİZ OLAN BENİ YILLARDIR TANIRSIN.SORUYORUM SANA .KANDİL GECELERİNİ İHYA EDERSEM ZARAR MI ETMİŞ OLURUM? DİĞER GÜNLERDE NORMAL BİR İSLAMİ YAŞANTIMA DEVAM EDERKEN,BU GECELERDE,RAMAZANDA,CUMADA BİRAZ DAHA DERİNLEMESİNE ÇABALAMAM BANA NE KAYBETTİRİR.BUNU KONUŞALIM DERİM.MUNAFIKLARDAN HAYDUTLARDAN KANDİL MÜSLÜMANLARINDAN YOLA ÇIKARAK,ELİMİZDEKİ BANA GÖRE BU MUHTEŞEM GÜNLERİ HAFİFE ALMA DERİM.

saygılar..

Hayatı Kuran ve Resul örnekliği ile yaşayan insanlara zaten sözüm olamaz haksızlık olur bu yaşamdan uzak ya tutarsa anlayışı ile yapan ve yaptıranlaradır ... Emin ol abi zalimler tefeciler ve riyakarlar ile aynı mekanlarda ibadet etmek istemiyorum beni bu mekanlardan uzaklaştıran o mekanlara gelmesi gerekenlerin yerine gelmemesi gerekenlerin doldurmasıdır.Tefeci ile omuz omuza namaz kılmak namazı ifsat etmek gibidir namussuzlar yetim yoksul miskin malı üzerinden geçinenlerin gittiiği mekanlara gitmek istemiyorum ve gitmiyorumda...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 23 Kasım 2010, 23:49   Mesaj No:23
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

şimdi anladığım kadarıyla bir şeyleri savunurken,savunmak zorunda kalırken delil yetersizliğini zorluyorsun
1-kandil dediğimiz geceleri inkar etmiyorsun zaten.bu noktaya gelmen sevindirici.zaten inkarı imkansız.onlarca ayet ve yüzlerce hadis var.
2-savaştığın hurafeler ise senle hemfikirim.savaştığın kandil müslümanları ise senle hemfikirim.savaştığın münafıklar ise senle hemfikirim.ama savaştığın pireler yüzünden yorganı yakmana izin vermeyız.
3-hacı necoya kızıyorsun kandilii iptal,hacı koçoya kızıyorsun cumayı iptal,hacı asıma kızıyorsun ramazanı iptal,mele bedoya kızıyorsun camiiyi iptal,malbata kızıyorsun zekatı iptal ediyorsun.ben diyorum ki bunlarla savaşın olsun da,islamın şiarlarınıda savun.ne yani malbar camiye gelr diye camiyi kendimize yasaklayalım mı

son olarak şunu de bize.bu makalem eski idi.şimdi o fikirde değilim.yakanı bırakalım

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 24 Kasım 2010, 00:07   Mesaj No:24
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Sayın abim emin ol bu tür hususların hiç kimseye faydası olmadığı kanısındayım ve senin bana dediğin şu söz üzere her daim ihtilaflı konulardan uzak durmaya çalışmışımdır senle bire bir konuştuğumu bilirsin ve konuşuruzda bu konuyu asmış olduğum zaman çok eski 21 Temmuz 2009, 23:48 ve dikkat edersen hiç tartışmamıştım kısaca fikrimi beyan etmiştim ama bugün beni zorunlu kıldılar yoksa yine tartışmazdım.

Delil konusuna gelince beni bilirsin delil olmadan hiç bir şeye kanaat etmem ama bu konuda delil sunmadım sunmak istemedim yoksa delil vermek istesem zemahşeriden kadı abdulcebbardan imam aliden ve benzerlerinden çok delil getirirdim .....
Çünkü Müslümanların bu ve benzeri tartışmaları asli vazifelerinden uzaklaştırmakta insanların kafasını karıştırmakta belki burda yazmak istemediğin yüzlerce söylemim var onları ehli ile konuşmayı yeğlerim Allah rızası için beni bu tür konulara çekmeyin tartışmayı istemiyorum bu tür konularda çünkü anlatmak istediğim ve anlaşılanlar bir biri ile çelişiyor ve yanlış anlaşılıyor konu benim için kapanmıştır benim anladığımı herkesin aynı anlaması gerekir demek haksızlık olur özgür fikir düşüncesinde temel Kaynak Kuran ve Resulü bizlere yeterlidir Hepiniz Allah'a emanet olun ...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 24 Kasım 2010, 01:23   Mesaj No:25
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:BEDİİ HAMİT isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12750
Üyelik T.: 19 Eylül 2010
Arkadaşları:0
Konular: 20
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:60
Takdir Et:

Yitiksevda kardeşimiz, şu görüşü ile haklı olamaz mı ?

Kandil uygulamalarının islamda yeri yoktur, bidattır derken. Allah resulunu örnek göstermiş.

Onun yaşantısında ve sünnetlerinde böyle bir uygulama görülmedi ve yapılmadı da. Şimdi onun ve sahabelerinin yapmadığını biz nasıl yapalım. Yaparsak bidat olmaz mı ?

Acaba RESUL ve ondan sonra gelen sahabiler neden kandil geceleri yapmadılar sorusu aklımıza gelmez mi ?

Resulun hayatta iken yapmadığı birşeyi yapmak ne derece doğru ve mantıklı olur, madem ki yaşantımızda resul Hz muhammedi ( as ) örnek alıyoruz.
Alt 24 Kasım 2010, 15:13   Mesaj No:26
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Biz insanoğlu olarak tartışmayı çok severiz

Forum sitelerinin çetrefilli ya da rayting konularından bir tanesi de bu kandiller meselesidir.Bu konuda bazen uç fikirlerin ortaya çıkardığı gereksiz tartışmaların önü kesilemiyor maalesef.Müslümanların birbirin kalbini kırdığı,hatta tekfire kadar gitmeye başlayabiliyor.İnsanların bu konuda veya başka bir konuda farklı düşünmeleri hemen o kimsenin bütün artılarını yoksayma aşamasına gelmesi biz müslümanların birbirimize karşı tahammülsüzlüğümüzü ortaya koymaktadır.Bu tahammülsüzlüğümüzü maalesef bir kafire karşı gösteremiyoruz,kendi aramızda didişip durmaktayız.Kısır döngü olarak bazı konular temcit pilavı gibi gündemimize oturuyor.
Kandiller meselesine gelecek olursak;

Kandil kutlamanın ibadi ya da dini bir gereklilik olduğunu söylemenin Kur'an ve sünnette delilini bulamayız.Kandil gecesi kutlaması örfi,geleneksel bir uygulamadır.Çünkü Allah Rasulu zamanında kandil gecesi kutlaması olmamıştır.kandil kutlama olayı kimilerine göre Emeviler zamanında kimilerine göre Fatımiler zamanında kutlama geleneği başlamıştır.
İnsanlar zamanla geleneklerini dinleştirdiler,sonra gelen insanlar da bu geleneği din zannederek uygulamaya başladılar.Sonradan islama giren insanlar/toplumlar eski geleneklerin versiyonlarını müslüman olduktan sonra da devam ettirdiler ve sonraki nesiller ise bunları dinleştirdiler.Örf din haline getirildi.Örfe karşı çıkanlar dine karşı çıkıyor kabul edilerek afaroz edilmeye başlandı.Bugün toplumun büyük çoğunluğunun din algısını örfler oluşturmaktadır.Burada şu soru sorulabilir:
"Örf kötü bir şey mi?,adetler,örfi uygulamalar haram mı?"
Örfün örf olarak kabul edilmesi haram değildir ama örfün din haline getirilmesi sakıncalıdır.Kur'an'ın tabiriyle körü körüne atalara bağlı kalmaktır.Ya ataları doğru yapmamış iseler,hatalı iseler!
Sorun buradan kaynaklanıyor:Örflerimize örf olarak mı bakıyoruz yoksa dinsel gereklilik olarak mı?
Örfü örf olarak yapmak( ki Kur'anın ve sünnetin açık hükümlerine aykırı olmaması lazım) ve öyle kabul etmenin sakıncası yoktur ama örfü dini ritüel olarak kutlamak herşeyden önce dinin şarilerine(kur'an ve sünnete) saygızılık olur.
Alt 24 Kasım 2010, 17:08   Mesaj No:27
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Abdulhamit 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11167
Üyelik T.: 09 Aralık 2009
Arkadaşları:2
Konular: 17
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
Tüm düşüncelere tamami ile katılıyorum bundan öteside olmaz ama beni anlamak istemediler o ayrı dava
Ben de Fecr kardeşimizin düşüncelerine katılırım ki, Kandil kutlamaları bidat olsa bile, örf ve adet halini almışsa ve bu eğer kuranla çatışmıyorsa kutlanmasında bir mahzur yoktur. Aksine faydaları da vardır. Yeter ki, Fecrin söylediği gibi bu güzel örf ve adet ,gelenek din haline getirilmesin.

Geleneklerimizi dinleştirmeyelim,sonra gelen insanlar da bu geleneği din zannetmesinler.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)