Medineweb Forum/Huzur Adresi
Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Cuma-Bayram-Kandiller

Konu Kimliği: Konu Sahibi melis,Açılış Tarihi:  22 Ağustos 2008 (13:17), Konuya Son Cevap : 02 Ağustos 2013 (00:20). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 22 Ağustos 2008, 13:17   Mesaj No:1
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Avatar Otomotik
Durumu:melis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2229
Üyelik T.: 11 Haziran 2008
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Mesaj: 401
Konular: 59
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Mübarek gün ve geceleri ihya etma rehberi.....

Mübarek gün ve geceleri ihya etma rehberi.....

ORUÇ TUTMANIN FAZİLETİ VE İNCELİKLERİ İLE İLGİLİ HADİSLER
Peygamber Efendimiz Abdullah Ebu Evfa (RA) ‘den rivayeten buyuruyor ki;“Oruç tutanın uykusu ibadettir. Susması tesbih sevabı kazandırır. Duası makbuldür. Ameli de kat kat sevaplandırılır.”

Peygamber Efendimiz Enes (RA)’den rivayeten buyuruyor ki;
“Beş şey oruç tutan kimsenin sevabını giderir. Yalan söylemek, gıybet etmek, koğuculuk yapmak (laf taşımak),şehvet nazarı ile harama bakmak, yalan yere yemin etmek.”

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki; “Bir kimse başkalarına oruç tuttuğunu belli etmeden, ilan etmeden oruç tutarsa Allah o kimseye mükâfat olarak cennetten başkasına razı olmaz.”

“Recep Allah’ın, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır.”
Hadis-i Şerif
________________________________________
Kaynaklar: Ramuz El –Ehadis (Hadisler Deryası)
Ramazan Ve Takva Eğitimi Prof..Dr. Mahmud Es’ad Coşan
RECEP AYI
“Recep ayında 1gün oruç tutan kimseye 1 yıl oruç tutmuş sevabı verilir.7gün oruç tutan kimseye 7 cehennemin kapısı kapatılır.8gün oruç tutan kimseye 8 cennetin kapısı açılır.10gün oruç tutan kimseye ise; gönlünün muradı neyse verilir.15 gün tutan kimseye ise; Allah gökte bir melek yaratır. O da kişiyi günahların af edildi diyerek müjdeler.(Oruçta ) ziyade edene ziyade olunur.”
Hadis-i Şerif

“Recep’in 1.günü 3 yıllık, 2. gününde 2 yıllık, 3. gününde oruç tutmak 1 yıllık işlenen küçük günahlara kefaret olur.”
Hadis-i Şerif

“Recep ayında sevaplı ameller kat kat sevaplandırılır. Günahlar da kat kat cezalandırılır.”
Hadis-i Şerif

“Kim takva üzere Recep ayında bir gün oruç tutarsa, o oruç dile gelir ve Ya rabbi bu kulunu afv-ı mağfiret eyle diye niyazda bulunur.”
Hadis-i Şerif
________________________________________
Kaynaklar: Ramuz El –Ehadis (Hadisler Deryası)

Regaip Kandili
“1000 tane ihlâs suresini okumanın fazileti Allah’tan canını satın almaktır. Yani cehennemden azad olmaktır.”
Hadis-i Şerif

(Bilhassa Regaib gecesinin ihyası için bu tesbihatı, Merhum Mahmud Es’ad Coşan Efendi hazretleri tavsiye buyurdular.)

Recep’in ilk Perşembe günü oruçlu geçirildikten sonra Cuma gecesinde, akşamla yatsı vakti arasında ve gecenin ilk üçte birinde, iki rekâtta bir selam verilmek suretiyle 12 rekât nafile namaz kılınır.
Her rekâtta bir Fatiha ve 3 kere Kadir ve 12 kere de İhlâs suresi okunur.
Namaz sonunda yetmiş kere “Allahümme salli ala Muhammedini’nnebiyyi’l-ümmiyyi ve alâ âlihi ve sellim” diye salavat getirilir.
Sonra, secdeye gidilir. Secdede yetmiş kere “Sübbuhûn Kuddusûn Rabbü’l-melâiketi ve’r-Ruh”, secdeden doğrulunca da yetmiş kere “Rabbiğfir verham ve tecâvez ammâ tâlem fe inneke Ente’l-Azîzi’l-Âzam!” denir.
İkinci secde de böyle yapılır.
Bu namazın; iki rekâtta bir selam verildikten sonra yüzer kere “Subhânallahi ve’l- hamdü lillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber” denilmek, yüzer kere istiğfar ve yüzer kere salâvat getirilmek suretiyle kılınacağı da bildirilmiştir.
Regaip Gecesi namazını kılanların günahları; denizlerin köpükleri, kumlar, yağmur damlaları ve ağaçların yaprakları kadar çok, dağlar kadar ağır da olsa, bağışlanacağı gibi; kabre konuldukları ilk gecede de bu namazın sevapları yanlarına gelerek, kendilerinin her sıkıntıdan kurtulduklarını, kabirde yapayalnız ve ıpıssız kaldıkları bu sırada kendilerine arkadaş ve yoldaş olmak, duydukları korku ve tedirginliği gidermek için geldiklerini, Kıyamet gününde Arasat meydanında da kendilerini gölgeleyeceklerini ve yüce Allah’ın hayr ve rahmetinden uzak kalmayacaklarını güler yüz, tatlı ve açık bir dille onlara müjdeleyecekleri de haber verilmiştir.
________________________________________
Kaynak: “İslam İlmihali “M. Asım Köksal

Mirac Kandili
“Recep ayının 27. günü (Miraç Kandilinin ertesi günü) oruç tutan kimseye Allah Teala 60 ay veya 5 yıl oruç tutmuş sevabı verir.”
Hadis-i Şerif

Mirac Gecesi nafile olarak 12 rekât “Hacet namaz’ı” kılınır. Her rekâtta Fatiha’dan sonra 10 kere İhlâs Suresi okunur. 2 rekâtta bir selam verildikten sonra
4 Fatiha suresi,
100 kere “Subhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illlalahu vallahu ekber ve la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim”
100 kere de istiğfar çekilir
100 kere de salâvat getirilir. Bundan sonra, dünya ve ahirete ait istekler Allah’tan istenir.
Bu namazda İhlâslar 100 adet okunursa veya bu namaz 100 rekât olarak kılınırsa; bunu yerine getiren mümin Huzur-i İlahiye namaz borçlusu olarak çıkmaz (diye haber verilmiştir.)
________________________________________
Kaynak: “Mübarek Gün ve Gecelerde Yapılması Tavsiye Edilen Dua ve İbadetler”
Fazilet Neşriyat

ŞABAN AYI
"Şaban ayının yarısı (Beraat gecesi) gelince; gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Şüphesiz ki Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu? Onu affedeyim! Rızk isteyen yok mu? Rızk vereyim! Şifa dileyen yok mu? Şifa vereyim!"
Hadis-i Şerif

"Allah Teâlâ, Şabanın on beşinci gecesi (Beraat gecesi) tecelli eder ve ana-babaya asî olanlarla Allah'a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar"
Hadis-i Şerif

Peygamber Efendimiz, bu ayda mümkün olduğu kadar oruç tutardı. Hz. Âişe, O'nun bu davranışını şu sözleriyle ifade eder: "Rasûlüllah'ın (s.a.s) Şaban ayındaki kadar çok oruçlu olduğu bir ay görmedim" Hadis-i Şerif
________________________________________
Kaynaklar: Ramuz El –Ehadis (Hadisler Deryası)
“ Ramazan Ve Takva Eğitimi” Prof.Dr. Mahmud Es’ad Coşan
Şamil İslam Ansiklopedisi

Beraat Kandili
Beraat Duası
“Bismillahirrahmanirrahim
Allahümme ya zel menni ve la yemunnu aleyhi. Ya zel celali vel ikram. Ya zet tavli vel inam. La ilahe illa ente zahrellacine ve carel müstecirine ve emanel haifin. Allahümme in künte ketebteni ındeke fi ümmil kitabi şekıyyen ev mahrumen ev matruden ev mugatteran aleyye firrızgı femhullahümme bi fadlıke şegaveti ve hırmani ve tardi ve ıgtara rızgı ve esbitni ındeke fi ümmil kitabi seıden ve merzukan ve muvaffagan lil hayrati feinneke gulte ve gavluke’l haggu fi kitabike’l münzeli ala lisani nebiyyike’l mürsel. Yemhullahu ma yeşau ve yüsbitü ve ındehu ümmü’l kitab. İlahi bi’tecelliyyil azami fi leyletin’nısfi min şa’bane’l mükerremi’lleti (fiha yüfragu küllü emrin hâkim)ve yübremü en tekşife anna minel bela i ma na’lemu ve ma la na’lemu ve ma ente bihi a’lemu inneke ente’l eazzul Ekrem. Ve sallalalhu ala seyyidina muhammedin ve ala alihi ve ashabihi ve evladihi ve ezvacihi ve sellem.”
Beraat Gecesi’nde Akşam namazından sonra,3 tane Yasin-i Şerif okunacaktır. Her Yasin okunduktan sonra,1 kere yukarıdaki Berat duası okunacaktır.
1.okuyuşta Cenab-ı Hak’tan hayırlı ve uzun ömür talep; kaza ve beladan emin olmak niyetiyle,
2. okuyuşta, bol ve helal rızık temenni niyetiyle,
3. de, son nefesinde hüsn-i hatime yani iman ile göçmek niyetiyle, okunacaktır.
Beraat Gecesi’nde en az 12 rekât en fazla 100 rekât “Hayr Namaz’ı” kılınır. Her 2 rekâtta bir selam verilir. Her rekâtta, Fatiha’dan sonra en az 10 kere İhlâs Suresi okunur.
Her rekâtta 100 İhlâs- Şerif okumak suretiyle 10 rekâtta kılınabilir.
Namazdan sonra:
14 kere İstiğfar
14 kere Salâvatı şerife
14 kere (besmeleyle) Fatiha Suresi
14 kere (besmeleyle) Ayetel Kürsi
14 kere (besmeleyle) Tevbe suresinin son iki ayeti Kur’an-ı Kerim, Sayfa: 208
14 kere [Yasin, Yasin] dedikten sonra 1 Yasin Suresi (Yasin-i Şerif’de 7 zahiri,7 batıni MÜBİN vardır. Böylece o da 14 olur.)
14 kere (besmeleyle) İhlas Suresi
14 kere (besmeleyle) Felak Suresi
14 kere (besmeleyle) Nas Suresi
14 kere Subhanallahi velhamdü lillahi ve la ilahe illalahu vallahu ekber.Vela havle vela kuvvete illa billahi’l –aliyyi’l-aziym
14 kere Salavatı Şerife (Salatı Münciye okumak efdaldir) okunur. Bunlardan sonra dua yapılır.
________________________________________
Kaynaklar: “İslam İlmihali “M. Asım Köksal
“Mübarek Gün ve Gecelerde Yapılması Tavsiye Edilen Dua ve İbadetler” Fazilet Neşriyat

RAMAZAN AYI
Ebu Hureyre’den rivayeten Peygamber Efendimiz buyuruyor ki:
“Daha önceki ümmetlere verilmemiş olan beş mükâfat benim ümmetime verildi. Allah indinde oruçlunun ağız kokusu misk kokusundan daha sevimlidir. Denizdeki balıklar bile iftar edinceye kadar oruçluya istiğfar ederler. Bu ayda her gün Allah cennetini süsler ve “Salih kullarım dünyadaki sıkıntıları sona erip, yorgunluklarını atmak için sana gelecekler Ey cennet !”buyurur. Yine bu ayın hürmetine şeytanların azılıları zincirlere, bukağılara, boyunduruklara vurulur. Ramazanın en son günün de oruçlular mağfiret olunurlar. Sahabe-i Kiram da sorarlar:”Ya Rasulullah en son gecesi Kadir gecesi mi?”Efendimiz:”Hayır! Çalışan işçiye çalışması bittiği zaman ücreti verilir.” (Yani Ramazan’ın en son günü kastedilmektedir) : [1]

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki:
“Ramazan ayı gelince dört şeyi çok yapın. Eşhedü en lailahe illallah’ı (Kelime-i Şehadeti) ve Estağfirullah’ı çok söyleyin. Allah’tan cenneti isteyin. Cehennemden de Allah’a sığının.” [2]

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki:
"Kim Ramazan ayı içinde, hayırdan herhangi bir çeşidiyle bir hayır yaparsa, yahut Allah’a yakınlık sağlayacak fariza olan bir ibadeti yerine getirirse; (zekât gibi) bu ayın dışında yapmış olduğu yetmiş farizayı eda etmiş gibi olur.” [3]
________________________________________
Kaynak: [1] ”Ramazan ve Güzel Ameller” Prof..Dr. Mahmud Es’ad Coşan
[2]-[3] “ Ramazan Ve Takva Eğitimi” Prof..Dr. Mahmud Es’ad Coşan

Kadir Gecesi
H.z Aişe (R.A) Rasulullah’a, Kadir gecesine rastlanınca nasıl dua edileceğini sorar.Aleyhis salatü vesselam efendimiz şu duayı okurlar:
“Allahümme inneke afuvvün kerimun tuhıbbul afve fa’fu anni!”
Manası: “Ey Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin. Beni affet!”
Kandil gecesi olması hasebiyle tesbih namazı kılmalıdır. Bu gece Allah’ı çok çok zikir ve tesbih etmek, Peygamberimize salatü selam getirmekle de ihya edilir.
Kadir gece’sinde en az 2, ortalama 100 rekât namaz kılınır.2 rekâttan fazla kılınacak olursa, her rekâtta Fatiha’dan sonra Kadir suresiyle beraber 3 kere de İhlâs suresi okunur. İki rekâtta bir selam verilir.
_____________________________________
Kaynak: “İslam İlmihali” M. Asım Köksal,
“Mübarek Gün ve Gecelerde Yapılması Tavsiye Edilen Dua ve İbadetler” Fazilet Neşriyat

TESBİH NAMAZI
Peygamberimiz, amcası H.z Abbas’a: “Ey Abbas! Ey Amcacığım! Ben sana on şeyi haber vererek ikramda bulunayım, fayda sağlayayım mı ki sen, onu işlediğin zaman, Allah senin günahının evvelini, ahirini, yenisini eskisini bilmeyerek işlenilenini; bilerek işlenilenini, küçüğünü, büyüğünü; gizlisini, açığını bağışlasın?” buyurdu.
H.z Abbas: “Olur ya Rasulallah! Haber ver!” dedi.
Peygamberimiz: “Dört rekât namaz kılarsın. Her rekâtında Fatiha Suresi’yle birlikte başka bir sure okursun. İlk rekâtın kıraatinden önce (yani Sübhaneke’yi okuduktan sonra On beş ve kıraatten sonra on kere “Sübhanallahi ve’l hamdü lillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber” dersin, rükûa gidersin. Rükûda da bunu on kere, rükûdan doğrulunca on kere, secdeye vardığında on kere, secdeden başını kaldırdığın zaman on kere, ikinci secdeye vardığın zaman on kere okursun ki bunların sayısı her rekâtta yetmiş beş ve dört rekâtta ise, üç yüzdür. Rekâtların dördünde de böyle yaparsın. Günahın Alic kumları gibi çok da olsa, Allah, onları afv eder. Bu namazı, tesbihlerini okuyarak kılmaya gücün yeterse, her gün bir kere kıl!” buyurdu.
H.z Abbas “Ya Rasulalllah! Bu tesbihleri her gün okumaya kimin gücü yeter” dedi.
Peygamberimiz: “Her gün kılmaya gücün yetmezse, her Cuma bir kere kıl! Her Cuma yapamazsan her ay bir kere kıl! Ayda bir kılamazsan her yıl bir kere kıl! Yılda bir kere de kılamazsan, ömründe bir kere olsun kıl!” buyurdu.[1]

Günahların affına vesile olan Tesbih namazı 4 rek’atli bir namazdır. Bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezberlemek gereklidir.
“Subhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illlalahu vallahu ekber ve la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim”
Tesbih namazının kılınışı:
Kalben tesbih namazı kılmaya niyet edilir.”Allahu Ekber” diyerek namaza başlanır.
Yukarıdaki tesbih:
Subhaneke’den sonra 15 kere,
Zammı sureden sonra 10 kere,
Rukuda 10 kere,
Rukudan doğrulunca 10 kere,
Secdede 10 kere,
Secdeden doğrulunca 10 kere,
İkinci secdede 10 kere okunur.
Böylece 1. rekât kılınmış olur.2. rekâta kalkınca Fatiha’dan önce yine 15 kere, diğer yerlerde de tarif edildiği gibi 10’ar kere okunarak 4 rekât tamamlanır.
Tesbih namazının diğer tarafları aynen diğer namazlarda olduğu gibidir. Fazlalık sadece okunan tesbihlerdir. 2. rekâtta oturulduğunda, “Ettehıyyatü’den” sonra “Allahümme Salli ve Allahümme Barik” 3. rekât için ayağa kalkıldığında da “Subhaneke” okunacaktır.
Tesbih namazında her rekâtta okunan tesbih adedi 75 dir. 4 rekâtta 300 tesbih okunmuş olur.

(Tesbih namazı Cuma geceleri de dâhil olmak üzere tüm kandil ve bayram gecelerini ihya etmek maksadıyla eda edilir.) [2]
________________________________________
KAYNAK: [1] İslam İlmihali” M. Asım Köksal,
[2] “Mübarek Gün ve Gecelerde Yapılması Tavsiye Edilen Dua ve İbadetler” Fazilet Neşriyat
[
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi melis 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Güzel bir hikaye... Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler melis 0 1388 01 Ocak 2009 15:34
Filistinli Küçük Kızın İsrail i Lanetleyen... Videolar/Slaytlar Mihrinaz 6 1574 28 Aralık 2008 15:20
Ruhumun hicran damlaları... Üyelerimize Ait Şiirler Mihrinaz 24 5468 26 Aralık 2008 12:58
^^İsTaNbuL^^ Üyelerimize Ait Şiirler Mihrinaz 19 2809 18 Aralık 2008 14:21
--BeSMeLe-- Resim/Karikatür mehmet akif2 12 4005 18 Aralık 2008 13:50

Alt 22 Ağustos 2008, 13:23   Mesaj No:2
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Avatar Otomotik
Durumu:melis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2229
Üyelik T.: 11 Haziran 2008
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Mesaj: 401
Konular: 59
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: Mübarek gün ve geceleri ihya etma rehberi.....

Bayramların Faziletleri
“Her kim iki Bayram gecesini ihya ederse, kalplerin öleceği zamanda, onun kalbi asla ölmez.” [1]
Hadis-i Şerif

“Zengin bir kimseyi ziyaret edene gündüzü oruç ile geceyi namazla geçirmiş gibi sevap verilir. Fakir bir kimseyi ise Allah yolunda cihad etmiş gibi sevap verilir.”
Hadis-i Şerif

“İnsanın Allah yolunda harcamaları yedi yüz misli sevaplandırılır. Anne ve babasına yaptığı harcamalar da yedi yüz misli sevaplandırılır. Kişinin ailesine eşine ve çocuklarına yaptığı harcamalar da yediyüz misli sevaplandırılır. Ramazan bayraminda kurban kesmenin de mükâfatı yedi yüz mislidir.” [2]
Hadis-i Şerif

Kurban bayramında en sevaplı amel kurban ile uğraşmaktır. Ramazan bayramında ise bilumum ziyaretler ve misafir ağırlamak çok sevaplıdır.
________________________________________
Kaynaklar: Mahmud Es’ad Coşan Efendi Hazretlerinin Bayram Sohbetlerinden alıntılanmıştır.
[1] Mecma-ul Adab
[2] “ Ramazan Ve Takva Eğitimi” Prof..Dr. Mahmud Es’ad Coşan

ŞEVVAL AYI

“Ebû Eyyûb radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Ramazan orucunu tutan ve buna şevval ayında altı oruç daha ekleyen kişi, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.her sene böyle yaparsa,bütün ömrünü oruçlu geçirmiş gibi olur.."[1]

* Bu hüküm her hayırlı işin on katı sevap ile değerlendirileceği esasına dayanır. Yani 30 Ramazan + 6 Şevval 36 x 10 = 360 gün. Bu hadiste belirtilen oruç şeklini İmam Malik (r.a.) her halde kendisine ulaşmamış olacak ki Muvatta isimli kitabının oruç bölümünün sonunda böyle bir oruç tutulacağına dair bir bilgi bize ulaşmadı demektedir. Halbuki bu Raviden başka Ebu Hureyre, Cabir, Sevban, Berâ ibni Âzib ibni Abbas ve Aişe (r.anhüm) olmak üzere bu hadisin başka rivayetleri de bulunmaktadır.
Dolayısıyla sünnet olan bu oruçlar Ramazan bayramının ikinci gününden başlamak üzere o ayın içinde nasıl olursa olsun peşpeşine veya ayrı ayrı zamanlarda tutmak gerekir. [2]
________________________________________
[1] Müslim, Sıyâm 204. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 57; Tirmizî, Savm 53; İbni Mâce, Sıyâm 33
[2] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 366.

ZİLHİCCE AYI

“İbni Abbâs radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Başka günlerin hiçbirinde, –zilhiccenin ilk on gününü kastederek– şu günlerde işlenecek amel–i sâlihten, Allah katında, daha sevimli hiçbir amel yoktur."
– Allah uğrunda yapılacak cihad da mı üstün değildir, Yâ Resûlallah? dediler.
– "(Evet) Allah yolunda yapılacak cihad da. Ancak malını ve canını tehlikeye atarak cihada çıkan, şehit olup dönmeyen kimsenin cihâdı başka. (O, bundan üstündür), " buyurdu. [1]

Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde : "Allah'a ibadet için Zilhicce ayının ilk on gününden daha sevimli, daha elverişli günler olamaz. Onlardan her bir günün orucu, yıl orucuna ve her bir gecenin ibadeti de Kadir Gecesi'nin ibadetine denk tutulur!" buyurdu. [2]
________________________________________
[1] Buhârî, Îdeyn 11. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 61; Tirmizî, Savm 52; İbni Mâce, Sıyâm 39.
[2] İslam İlmihali” M. Asım Köksal

AREFE GÜNÜNDE VE MUHARREM AYI’NIN DOKUZ VE ONUNCU GÜNÜNDE TUTULAN ORUÇLAR
“Ebû Katâde radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e arefe günü tutulan orucun fazileti soruldu; o da:
"Geçmiş bir yılın ve gelecek bir yılın günahlarına kefâret olur" buyurdu.[1]

* (Fecr: 89/2)’deki on gün (Hac: 22/28 )’deki belirli günler (Bakara: 2/197)’deki sayılı günler Kurban bayramı ve teşrik günleri olarak da yorumlanmıştır. Dolayısıyla bu günleri ibadetle ve oruçla geçiren kimseye geçmiş ve gelecek birer yıllık günahlarına kefaret olmaya yetecek kadar sevap ve rahmet verilir. [2]

“İbni Abbâs radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem aşûre gününde oruç tuttu ve oruç tutmayı tavsiye etti."[3]

“Ebû Katâde radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e aşûre günü tutulan orucun kıymeti soruldu; o da:
"Geçmiş bir senenin günahlarına kefaret olur" buyurdu.[4]

“İbni Abbâs radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Gelecek seneye kadar yaşayacak olursam, muharrem ayının dokuzuncu günü oruç tutarım."[5]

Peygamberimiz buyuruyor ki: ”Kim Aşure günü Müslümanlardan on kişiye selam verirse, bütün müminlere selam vermiş olur.” [6]

Peygamberimiz buyuruyor ki: ”Kim Aşure günü zerre kadar bir sadaka verirse, Allah ona Uhud dağı kadar sevap verir, o sevabı kıyamet günü mizanında bulur.” [7]

Bu ayda istiğfar etmeyi çoğaltmak tavsiye olunmaktadır. [8]

* Yahudilerin aşure günü oruç tuttukları kendisine haber verilince Rasûlullah (s.a.v.) onlara benzememek için bir gün öncesinden tutmaya niyetlenmiştir. Onlara benzememek için aşureden bir gün önce veya bir gün sonrasıyla tutmak (9-10 veya 10-11 veya 9-10-11) uygun olur.[9]
________________________________________
[1] Müslim, Sıyâm 196, 197. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 54; Tirmizî, Savm 48; İbni Mâce, Sıyâm 40.
[2] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 365.
[3] Buhârî, Savm 69; Müslim, Sıyâm 127, 128.
[4] Müslim, Sıyâm 197. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 54; Tirmizî, Savm 48; İbni Mâce, Sıyâm 40.
[5] Müslim, Sıyâm 134. Ayrıca bk. İbni Mâce, Sıyâm 41.
[6]- [7] Mecma-ul Adab
[8] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 365.
[9] “Mübarek Gün ve Gecelerde Yapılması Tavsiye Edilen Dua ve İbadetler” Fazilet Neşriyat

MUHARREM AYI
“Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Allah'ın ayı muharremde tutulan oruçtur. Farzlar dışında en faziletli namaz da gece namazıdır." [1]

Peygamberimiz buyuruyor ki: “Her kim Muharrem ayında 1 gün oruç tutarsa 30 gün oruç tutmuş sevabı verilir.” [2]

Peygamberimiz buyuruyor ki: “Her kim Zilhicce’nin son gününü ve Muharremin 1. gününü oruçlu olarak geçirirse giden seneyi oruçla kapatmış olur gelen yeni seneyi de oruçla başlatmış olur. Allah o kimsenin bu davranışını elli yıllık günahına kefaret vesilesi eyler." [3]

Peygamberimiz buyuruyor ki: “Kim Zinet günü oruç tutarsa; senenin kaçırmış olduğu diğer mübarek günlerinin telafisini yapmış olur. Zinet günü Muharrem’in 10.günüdür.” [4]

Peygamberimiz Muharrem’in 10. günü şöyle buyurduğu rivayet edilir. “İnsanlara seslen ilan et.!Bugün bu saate kadar bir şeyler yemiş olsalar bile yemeği bıraksınlar!Eğer yememişse de artık yemesin! Çünkü bugün Aşure günüdür” [5]

Ebu Hureyre’den rivayeten Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Kim aşure günü kendisine ve ailesine diğer günlerden farklı olarak ikramda bulunur, genişlik sağlarsa; senenin kalan günlerinde de Allah o kimseye rızık bakımından genişlik sağlar.” (kast edilen ikram; giyecek ve yiyecek cinsinden her şeyi kapsar ) [6]

Peygamberimiz buyuruyor ki: ”Kim Aşure günü bir âlimin bulunduğu meclise yahut Allah’ı zikrettikleri yere gelip onlarla beraber bir saat oturursa Allah’ın onu cennete koyması bir hak olur.” [7]
________________________________________
[1] Müslim, Sıyâm 202, 203. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 56; Tirmizî, Mevâkît 207; Nesâî, Kıyâmü'l–leyl 6.1168’de geçmişti.
[2] -[3] -[4] -[5] Bu hadisler merhum Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Efendi H.z’nin Hadis sohbetlerini takip eden bir kimsenin not defterinden alıntılanmıştır.
[6]-[7] Mecma-ul Adab

HER AY ÜÇ GÜN ORUÇ TUTMANIN FAZİLETİ
“Abdullah İbni Amr İbni'l–Âs radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Her ay üç gün oruç tutmak, bütün seneyi oruçla geçirmek demektir."[1]

İbni Abbâs radıyallahu anhümâ şöyle dedi:
“Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem hazarda ve seferde eyyâm–ı bizı (mehtaplı geceler) oruçsuz geçirmedi”.[2]

* Tavsiyesi ile yaptıkları arasında tam bir uyum olan Rasûlullah (s.a.v.)’ın nafile oruçlarla alakalı tavsiye ve yaptıkları böylece gözler önüne serilmiş oldu. Farzların yanı sıra yapılması gereken bu tür nafile ve tatavvu ibadetlerle de kişi Allah’a yaklaşmaya ve sevabını artırmaya çalışmalıdır. [3]

________________________________________
[1] Buhârî, Savm 59 ; Müslim, Sıyâm 197. Ayrıca bk. Nesâî, Sıyâm 78, 82.
[2] Nesâî, Sıyâm 70.
[3] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 367.
Alıntı ile Cevapla
Alt 02 Ağustos 2013, 00:20   Mesaj No:3
Medineweb Acemi Üyesi
Avatar Otomotik
Durumu:aldemira isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 29850
Üyelik T.: 03 Temmuz 2013
Arkadaşları:0
Cinsiyet:erkek
Yaş:34
Mesaj: 42
Konular: 14
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Mübarek gün ve geceleri ihya etma rehberi.....

evet,

HER ANINI KADİR ANI GECESİ YAPMAK İNSANIN ELİNDE


[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]Biz o(Kur'â)n'ı Kadir gecesinde indirdik. Kuranın indiği gece kadirdir, kıymetlidir. Kuranın bulunduğu, Kuranın gündem yapıldığı gece değerlidir. Kuranla geçirilen gün azametlidir. Kuranın insana indiği, insanın dünyasına ölçüt olduğu gece kadirdir, kıymetlidir, güçlüdür. Kuranı ikra yaptığımız anlar, kıymetli, kadirli anlardır. Kuransız geçen, Kuran dışı yaşanan vakitler değersiz, kıymetsiz anlardır. Kuranın ölçüt yapılmadığı yaşamlar anlamsız, değersizdir.
Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kuranı ikra yapmayan, okuyup, anlayıp düşünüp ibret almayan, bu ölçütleri yaşamına geçirmeyen, Kuranlı yaşamın kıymetini bilemez, anlayamaz. Hala Kuranı anlamaya, kıymetini kavramaya çalışmayacak mısın? Her gününü kadir, kıymetli yapmayacak mısın? Her gününü, Kuranı ikra yaparak, kadir gecesi yapmak senin elindedir.
Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Oysa Kuranlı geceler, Kuranın gündem yapıldığı vakitler, Kuranın düşünülüp ibret alındığı anlar, Kuran değerlerinin, ölçülerinin dikkate alındığı, yaşama geçirildiği hayatlar; Kuransız geçen tüm yaşamdan, ömürden hayırlıdır, makbuldür, değerlidir.
Melekler ve Rûh, o gece Rab'lerinin izniyle her iş için iner de iner. Zira Kuranın indiği, Kuranın gündem yapıldığı, Kuranın okunduğu, ikra yapıldığı anlar, günler, geceler, her bir iş için, her bir konu için, her bir yaşam kesiti için gerekli olan melekeler, ayetler, ölçüler, yasalar ve bunların ruhu, özü, ilkeleri, hedefi, amacı insanın dünyasına, kalbinin derinliklerine, aklının merkezine, yaşamın içine iner. Melekelerine işler, ruhunu kaplar.
Esenliktir o, ta tan yeri ağarıncaya kadar! Bu olay ta tan yeri ağarıncaya, yaşamını nurlandırıncaya, hayatını Kuranlaştırıncaya, çevresine ulaştırıncaya ve dünyayı aydınlatıncaya kadar devam eden ve cenneti tattıran ve ebedi cennete kavuşturan bir esenliktir.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Forum Ana Kategori Başlıkları

Cevaplar Son Mesajlar
Uykusuz Geceleri AşkŞairi Üyelerimize Ait Şiirler 0 21 Ekim 2014 01:52
Mübarek gün ve geceleri nasıl ihya edebiliriz ??? MERVE DEMİR Anket'ler-Röportaj'lar 7 02 Ağustos 2013 00:20
Geceleri Nurlandıran Kandiller İnceSızı Namaz-Abdest-Teyemmüm 1 16 Nisan 2013 13:27
bu geceyi nasıl ihya ederiz? aslıı Cuma-Bayram-Kandiller 0 24 Mayıs 2012 23:50
geceleri yaşanan korku :( cananekinci Soru Cevap Arşivi 9 17 Mayıs 2010 01:35

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

Medineweb Alemdarhost sunucularında barındırılmaktadır.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284