Medineweb Forum/Huzur Adresi
Geri Git   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İMAM HATİP,KURAN KURSU-SEVİYE TESBİT-HACC-YURT DIŞI-DGS-ÖSYM-SINAVLARI.::. > Diyanetin Yeterlilik Sınavları > DGS (Dikey Geçiş Sınavı)

Konu Bilgisi: Konu Sahibi makbergülü,Açılış Tarihi:  11.Temmuz.2014 (12:21), Konuya Son Cevap : 12.Haziran.2017 (14:02). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Etiketlenen Üyelerin Listesi

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 2 Beğenen makbergülü
  • 1 Beğenen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11.Temmuz.2014, 12:21   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
makbergülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:makbergülü isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17068
Üyelik tarihi: 03.Mart.2012
Arkadaşları:22
Cinsiyet:anne
Bulunduğu yer:arz
Yaş:39
Mesajlar: 1.184
Konular: 169
Beğenildi:160
Beğendi:19
Takdirleri:60221
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Sözel Bölümde Sıkıntı Yaşayanlara...

Sözel Bölümde Sıkıntı Yaşayanlara...

İlk olarak cümlelerden başlayalım. Hepimizin dert yandığı bir konu var. Cümleyi okuruz, anladığımızı düşünürüz, soru kökünde bizden cümleden bir çıkarım yapmamız istenir. Kafamızda bir şeyler şekillendirerek, şıkları okumaya başlarız. Ve bir bakarız iki şık arasında sıkışıp kalmışız. Birçok yayınevi bu birbirine yakın şıkkı kasıtlı verir ama ÖSYM'nin sormuş olduğu sorularda belli bir mantık vardır. O mantık da soru kökünde gizlidir. Size bir cümle verilir ve ardından bu cümlede anlatılmak istenen nedir? veya bu cümlede asıl anlatılmak istenen nedir? şeklinde soru sorulur. İlk soru tipi sizden cümlede anlatılanın doğrudan yorumunu istemektedir. İkinci soru tipinde ise verilen cümleden bir genelleme yapmanız istenir. Bu soruda verilen cümle amaç değil, amaca ulaşmada bir araç olarak kullanılmaktadır. Buna dikkat ettiğimizde, soruyu çözmemiz kaçınılmazdır.

Sözel bölümde zaman kazanmamıza yardımcı olan bazı soru tipleri vardır. Kanıtlanabilirlik (Öznel/nesnel), olasılık/varsayım/önyargı/çıkarım, amaç-sonuç ve neden-sonuç şeklinde gelen sorular bize zaman kazandıracak soru tipleridir. Çünkü bu tip sorularda cümleyi anlamak için kafanızı yormanıza hiç gerek yoktur. Tek yapacağınız size sorunun cevabını verecek kolaylıkları bilmenizdir. Peki bunlar neler?

1. Öznellik/nesnellik söz konusudur şeklinde soru geldiğinde yapılacak tek şey cümle içinde sıfat aramak. Sıfatı buldunuz mu, cevabı buldunuz demektir. Bunun dışında bilmemiz gereken kişisel yorumların asla nesnel olmadığıdır.

2. Olasılık/varsayım/önyargı/çıkarımla ilgili sorular, ne olduklarını bildiğimizde kolaylıkla yapabileceğimiz sorulardır. Kısaca özetleyecek olursak olasılık bir durumla ilgili olması muhtemel tahminler yapmak. (Olumlu veya olumsuz) Olasılık sorularında genellikle fiilin sonunda ebilmek yardımcı fiili vardır. Örnek olarak; "Volkan yarın okula gelmeyebilir." Cümlesine baktığımızda Volkan için her iki durumun da söz konusu olduğunu görüyoruz. Eğer cümledeki yargının aksinin de olabileceğini söyleyebiliyorsak, bu tür cümleler olasılık cümlesidir.

Varsayım cümlelerinde ise olmamış bir durum, olmuş gibi veya olmuş bir durum olmamış gibi kabul edilir. Bu tür cümlelerde genellikle "farz et, diyelim ki, tut ki, varsayalım" kelime ve kelime grupları kullanılır.

Önyargı cümlelerinde net ifadeler vardır. Sen bu sınavı kazanamayacaksın! gibi...

Çıkarımlarda ise meydana gelmiş bir olayın sebepleri üzerine tahmin yapılır. Örneğin: Sınavı kazanamayacağını biliyor olmalı ki hiç ders çalışmıyor.

3. Son olarak sıklıkla karşımıza çıkan neden-sonuç/amaç-sonuç cümlelerine bir göz atalım. Bu tür sorularda genellikle ilişki "için ve -dığından" ile sağlanır. Yapacağımız tek şey "için" gördüğümüz yere "amacıyla" ve "nedeniyle" kelimelerini getirmek. Bu şekilde kolaylıkla çözebilirsiniz.

Eğer bu soruları hızlı çözmek istiyorsanız, yapılacak şey göz ucuyla hızlıca aradığınız şeye odaklanmak. Cümlenin anlamı çoğu kez işimize yaramıyor. Hızlı bir şekilde ekimizi buluyor ve soruları çözüyoruz.

Şimdi denemelerde kullandığım birkaç taktikten bahsedeyim;
Cümle sıralama sorularını çözerken, ilk yaptığım cümlenin yüklemini bulmak. Yüklemi bulup bir kenara yazdıktan sonra yaptığım şey son-ilk ilişkisi kurarak cümleyi oluşturmak. Son-ilk ilişkisi, yüklem cümlesi dışında seçtiğiniz herhangi bir kelime grubunun son kelimesi ile diğer kelime gruplarının ilk kelimesi arasında ilişki kurmak oluyor. Bu şekilde kısa bir süre içinde çözebiliyorum bu tip soruları... Ama dikkat edilecek bazı şeyler var. Cümleyi kurduktan sonra, hızla cümlenin özne + tümleçler + yüklem kuralına uyup uymadığını kontrol ediniz. Özne bazen (bence daima) kelime gruplarından oluşabiliyor. Bu yüzden hangisi birinci olur denildiğinde, özne olduğunu düşündüğünüz kelimeyi işaretlemeyiniz, yanılabilirsiniz. Benim en çok soru kaçırdığım kısım yer değiştirme soruları... Ki bu konu hakkında paylaşacağınız bir şeyler varsa çok sevinirim. Ben yer değiştirme sorularını çözerken ilk cümleye daima başrol veririm. Cümleyi okuyup, giriş cümlesi olup olmayacağı kararını verir ve eğer giriş cümlesi ise I'li tüm şıkları elerim. Ve okumaya devam edip kalan şıklar arasında bir tercih yaparım. Eğer giriş cümlesi olmadığını düşünüyorsam, o soru zaten benim için kolay bir sorudur, hızlı bir şekilde çözerim...

________________________

Genellikle yer değiştirmede yükleme bakman yeterli çünkü birinin yukleminin bittiği yerden diğer cümle başlamış oluyor bu sorularda biten cümlenin yuklemini diğer cümlenin başına koyarak devam ettirirsen işin kolaylaşacaktır.

Anlam bütünlüğünü bozan cümle istenildiğinde, ilk cümlede üzerinde durulan konunun altını çizer, diğerleriyle arasında ilişki kurarım. Ne zaman ki kendi kendime "ne alakası var ki bununla?" dersem cevabı bulmuş oluyorum.

I) Edirne'ye bir darüşşifa kazandırmak amacıyla Sultan II. Bayezid Külliyesi yapılmıştır.
II) Temeli 1484 yılında atılan külliye, 1488 yılında hizmete açılmıştır.
III) Külliye, darüşşifa, tıp medresesi, tabhane, cami, imaret ve köprüden oluşmaktadır.
IV) Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde bu külliye hakkında bilgi vermektedir.
V) Külliyenin hamamı, değirmeni, su deposu, sübyan mektebi; mehterhane, muvakkithane gibi bölümleri de vardır.

Yukarıdaki örnekten yola çıkacak olursak; ilk cümleyi okuduğunuzda Bayezid Külliyesi'nden bahsedileceği sonucuna varıyoruz. Cümleleri okuduğumuzda konunun dışına çıkıldığı vakit, cevabı elde ediyoruz. (Ki dördüncü cümlede Külliye ile ilgili bir bilgi değil de Evliya Çelebi'nin yazmış olduğu bir eserin içeriği hakkında bilgi veriliyor.) Bazen cevabımız 1. cümle de olabiliyor. Bunu anlamak için yapacağımız şey ilk üç cümleden hangisinde farklı bir konu üzerinde durulduğunu tespit etmektir.

Paragraf soruları için diyecek pek bir şeyim yok gibi;
Ben paragraf cümlelerini çözerken eğer soru ulaşılabilir, çıkarılabilir şeklindeyse kalem kullanmadan hızlıca okuyup, paragrafın bütününü anlamaya çalışıyorum. Fakat soru ulaşılamaz, çıkarılamaz şeklindeyse önemli gördüğüm yerleri yuvarlak içine alıyorum ve şıklardan ilk bakışta bulamadığım cevapları yuvarlaklar içerisinden bulup çıkartıyorum.. (Genellikle geriye hep 2 şık kalır, yuvarlakların içerisinde biri vardır mutlaka...)

Son olarak sözel mantık sorularını çözerken, nasıl çözerseniz çözün ama mutlaka bir şekil çizin. Gruplandırma sorularında tablo, apartman sorularında apartman, sıralama sorularında ise kişi sayısına göre "1-2-3-4-5" şeklinde bir sıralama ile çözünüz. Bu size çok şey kazandıracaktır.

Ve son sözlerim: Yavaş okumak, anlayarak okumak değildir. Bunu aklınızdan çıkarınız. Siz bir paragrafı yavaş okuduğunuzda dikkatinizin dağılma ihtimali yüksektir. Çünkü beyniniz çok hızlı çalışmaktadır. Bir kerede 10 birim mal üretebilen bir makine ile 5 birim mal üretmeye kalkarsanız ne olur?

-Zarar edersiniz... Beyin de böyledir. Hızlı okuduğunuzda, tüm dikkatiniz paragraf üzerinde olacağından, paragrafı anlamanız daha kolay olacaktır. Ancak gözünüzün takip hızına dikkat edin, kelimeleri kaçırmadan okuyunuz.
{alıntı}
stone1 ve eymeen bunu beğendiler.
__________________
لاَ يُكَلِّفُ اللّهُ نَفْسًا إِلاَّ وُسْعَهَا

"Allah hiç kimseye taşıyabileceğinden daha fazlasını yüklemez."

|| BAKARA 286. ||


MAZARET insanın kendine söylediği en büyük ''YALAN''dır !! ..

Velhasıl-ı kelâm.
Namaz, duâ, gayret, nâsip. . .mahcup000
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi makbergülü 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
2014 kpss için konu dağılımı KPSS İstişare/Sohbet/İlan/Bilgilendirme nurşen35 1 1495 11.Ağustos.2014 13:31
evde tarhana yapmanın püf noktaları (: Bilgi Dağarcığı Allahın kulu_ 5 2082 11.Ağustos.2014 12:07
KPSS Birde Böyle Hazırlanmayı Deneyin KPSS İstişare/Sohbet/İlan/Bilgilendirme Mihrinaz 9 2132 11.Ağustos.2014 11:21
ilitamlar hakkında genel bilgiler İlitam 3.sınıf Genel Paylaşımlar mehmet akif2 397 83234 11.Ağustos.2014 10:59
Kadir gecemiz mübarek olsun. Dualarımızda... Cuma-Bayram-Kandiller makbergülü 0 1122 23.Temmuz.2014 12:44

Alt 11.Temmuz.2014, 14:55   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik tarihi: 25.Nisan.2013
Arkadaşları:15
Cinsiyet:ANNE
Bulunduğu yer:ARZ
Yaş:35
Mesajlar: 3.123
Konular: 105
Beğenildi:69
Beğendi:4
Takdirleri:88635
Takdir Et:
Standart Cevap: Sözel Bölümde Sıkıntı Yaşayanlara...

Alıntı:
makbergülü Üyemizden Alıntı Mesajı göster

Son olarak sözel mantık sorularını çözerken, nasıl çözerseniz çözün ama mutlaka bir şekil çizin. Gruplandırma sorularında tablo, apartman sorularında apartman, sıralama sorularında ise kişi sayısına göre "1-2-3-4-5" şeklinde bir sıralama ile çözünüz. Bu size çok şey kazandıracaktır.
Alıntı ile Cevapla
Alt 12.Haziran.2017, 12:37   Mesaj No:3
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik tarihi: 15.Kasım.2011
Arkadaşları:63
Cinsiyet:bayan
Bulunduğu yer:Trabzon
Yaş:37
Mesajlar: 7.841
Konular: 442
Beğenildi:4986
Beğendi:3601
Takdirleri:1796607
Takdir Et:
Standart

Ve son sözlerim: Yavaş okumak, anlayarak okumak değildir. Bunu aklınızdan çıkarınız. Siz bir paragrafı yavaş okuduğunuzda dikkatinizin dağılma ihtimali yüksektir. Çünkü beyniniz çok hızlı çalışmaktadır. Bir kerede 10 birim mal üretebilen bir makine ile 5 birim mal üretmeye kalkarsanız ne olur?

-Zarar edersiniz... Beyin de böyledir. Hızlı okuduğunuzda, tüm dikkatiniz paragraf üzerinde olacağından, paragrafı anlamanız daha kolay olacaktır. Ancak gözünüzün takip hızına dikkat edin, kelimeleri kaçırmadan okuyunuz.


kesinlikle
mehmet akif2 Bu Mesajı beğendi.
__________________

《 " Lâ Edrî " Nısfu'l-İlm 》

Alıntı ile Cevapla
Alt 12.Haziran.2017, 14:02   Mesaj No:4
Medineweb EDİTÖRÜ
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: mehmet akif2 isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik tarihi: 25.Şubat.2011
Arkadaşları:11
Cinsiyet:bayan
Yaş:37
Mesajlar: 7.128
Konular: 381
Beğenildi:1970
Beğendi:4091
Takdirleri:1243017
Takdir Et:
Standart

kpss için izlediğim türkçe videosunda paragrafın altını çizmeyin ki dikkatiniz dağılır demişti ama ben önemli yerin altını çizince soruyu okuyunca o yerler benim ip ucum oluyor

bir de paragraftan önce soru öncüllerini okumak daha etkili oluyor

paragraf okurken aklınıza hiçbir şey getirmezseniz paragraf ile bütünleşirseniz çok fazla doğrunuz olur

bir de benim dikkat ettiğim paragraf sorusunda

paragraftan ne anlam çıkmaz sorusunda iki şık çeldirici oluyor ama bize düşen parçaya bakarak en mantıklı olan şıkkı işaretlemek
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Ziyaretçi)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Yukarıdaki Konu Başlığına Benzeyen,Medineweb'de Otomotik Bulunan 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Ana Kategoriler

Cevaplar Son Mesajlar
Dgs çıkmış sorular 2011 (sözel) alperkara DGS (Dikey Geçiş Sınavı) 3 30.Haziran.2015 12:38
Dgs çıkmış sorular 2012 (sözel) alperkara DGS (Dikey Geçiş Sınavı) 0 28.Haziran.2015 15:18
Dgs çıkmış sorular 2013 (sözel) alperkara DGS (Dikey Geçiş Sınavı) 2 28.Haziran.2015 13:54
2013 dgs sözel ve sayısal konuları EyMeN&TaLhA DGS (Dikey Geçiş Sınavı) 3 29.Nisan.2014 17:21
Niye Geldin Ey Sıkıntı? Medineweb Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler 0 21.Kasım.2012 20:01

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

  Medineweb Ana Sayfasının en iyi Görüntüsü 1280*768 olarak ayarlıdır.

Medineweb alemdarhost sunucularında barındırılmaktadır.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268