Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::MEDİNEWEB DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ SINAVLARI-(DHBT).::. > DHBT-(Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi) > DHBT-İstişare/Sohbet Alanı

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medineweb,Açılış Tarihi:  22 Şubat 2014 (15:13), Konuya Son Cevap : 30 Eylül 2023 (21:04). Konuya 873 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı51Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme: Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır,  ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.
Alt 22 Şubat 2014, 15:13   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart DHBT İstişare bölümü

DHBT İstişare bölümü

selamun aleykum arkadaşlar..yeterlik sınavının değişmesi sebebiyle yeni sisteme göre bölüm açıldı ve yeni bir istişare açmayı düşündüm..sınav duyurusuyla başlayalım ve bu başlıktan istişare yapalım

]
Din Hizmetleri Kadrolarına Atanacaklarda Aranan Yeterlik ve KPSS Puanıyla İlgili Duyuru

Bilindiği üzere Başkanlığımız Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacaklarda, Başkanlığımızca yapılan sınav sonucunda her bir unvan için verilen yeterliğe sahip olma şartı aranmaktadır.

Açıktan atamalar ve sözleşmeli alımlar, belirlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanına sahip olanlardan KPSS puanı başarı sırasına göre atama yapılacak kadro sayısının üç katına kadar adayın çağrıldığı sözlü sınav sonucu başarı sırasına göre yapılmaktadır.

Başkanlığımız ilgili mevzuatında söz konusu kadrolara 15 Ekim 2014 tarihinden sonra atanacaklar için yeterlik şartı kaldırılarak; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve Başkanlığımız arasında imzalanan protokol ile KPSS’ye Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanmak isteyenlerin mesleki bilgilerinin ölçüleceği Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) eklenmiştir.

Bu itibarla, Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolarına 15 Ekim 2014 tarihinden sonra ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS’de Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna ek olarak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) oturumuna katılmaları ve bu iki oturum sonucunda alacakları puanlara göre hesaplanacak KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanlarına sahip olmaları gerekmektedir.

KPSS ve DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT)

ü DHBT’nin organizasyonu ve uygulanması ÖSYM tarafından gerçekleştirilecektir.

ü DHBT başvurusu, uygulaması, tarihi, saati, süresi ve sınavın yapılacağı iller ve sınavla ilgili diğer bilgiler ilgili yılın KPSS Kılavuzlarında yer alacak, sınav için ayrı bir kılavuz hazırlanmayacaktır.

ü KPSS başvurularında adayların, DHBT oturumuna katılmak isteyip istemedikleri bilgisi alınacak, katılmak isteyen adayların ilgili yıl KPSS’de bildirdiği başvuru bilgileri geçerli olacaktır.

ü Adaylar KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılacaklardır.

I- Başvuru şartları

KPSS’ye başvuru koşullarını taşıyan adaylar DHBT’ye başvuru yapabilecektir. (Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolara ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS puanı ile birlikte Başkanlığımız ilgili mevzuatında aranan diğer şartları taşımaları gerekmektedir.)

II- Başvuru zamanı

a). DHBT’ye başvurular, lisans düzeyinde sınava katılacak adaylar için KPSS Lisans başvuruları ile birlikte; ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar için KPSS Ortaöğretim/Ön lisans başvuruları ile birlikte elektronik ortamda ÖSYM tarafından alınacaktır.

b). 2014 yılında sınava başvurular, lisans düzeyinde sınava katılacak adaylar için 5-14 Mayıs 2014 tarihleri arasında 2014-KPSS Lisans başvuruları ile birlikte; ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar için 30 Haziran-16 Temmuz 2014 tarihleri arasında 2014-KPSS Ortaöğretim/Ön lisans başvuruları ile birlikte elektronik ortamda alınacaktır.

III- Sınav tarihi

DHBT, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde KPSS’nin yapıldığı çift yıllarda ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde yapılacaktır. 2014 yılında DHBT 18 Ekim 2014 tarihinde yapılacaktır.

IV- DHBT Konuları ve Soruları

a). DHBT, çoktan seçmeli test olarak uygulanacaktır.

b). DHBT’nin ilk bölümü (DHBT-1) temel din bilgisi sorularından oluşacaktır ve tüm öğrenim düzeyleri için ortak olacaktır.

DHBT-1’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

1. İslam İnanç Esasları

2. İslam İbadet Esasları

3. Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)

4. Siyer

5. İslam Ahlakı

c) DHBT’nin ikinci bölümünde (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre sorular sorulacaktır. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat Fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Lisesi müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır.

DHBT-2’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

1. Tefsir

2. Fıkıh

3. Hadis

4. Akaid & Kelam

5. İslam Tarihi
6. Dinler ve Mezhepler Tarihi

7. Dini Hitabet

V- Puanların Hesaplanması

a) Sınava katılan adaylar için diğer KPSS puan türlerine ek olarak, KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumu ile DHBT oturumundan alınan sonuçların birlikte hesaplandığı öğrenim düzeylerine uygun KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanları hesaplanacaktır.

b) Puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır.

c) DHBT’ye girdiği öğrenim düzeyi ile aynı düzeyde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna girmemiş; aynı öğrenim düzeyindeki KPSS Genel Yetenek Testi, Genel Kültür Testi veya DHBT’de en az bir soruya cevap kağıdı üzerinde cevap vermemiş adayların KPSSP122, KPSSP123 ve KPSSP124 puanları hesaplanmayacaktır.

d) KPSSP122, KPSSP123 ve KPSSP124 puanları, DHBT sonuçları ile birlikte açıklanacaktır.

19.02.2014
BAŞKANLIK
​D U Y U R U

D.İ.B.İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Öztaş19 beğendi.

Konu Sahibi Medineweb 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Medinewebli önlisans İlahiyat 1.sınıf öğrencileri... İlahiyat Öğrencileri İçin Genel Paylaşımlar nurşen35 87 28863 23 Mayıs 2015 21:53
Gülmek isteyenler tıklasın :))) Videolar/Slaytlar Kara Kartal 3 3893 10 Mayıs 2015 16:16
Cumartesi Anneleri’nin ahı/Can Dündar İslami Haberler Medineweb 0 2554 10 Mayıs 2015 16:13
Ayın Üyesi ''zeynepnm'' Ayın Üyesi 9Esra 13 8168 30 Nisan 2015 14:29
Müzemmil suresi bize ne anlatıyor Tefsir Çalışmaları Medineweb 0 3014 19 Nisan 2015 15:45

Alt 21Haziran 2014, 18:32   Mesaj No:2
Medineweb Üyesi
aise - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aise isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 26115
Üyelik T.: 16 Şubat 2013
Arkadaşları:5
Memleket:denizli
Konular: 2
Beğenildi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: DHBT İstişare bölümü

Selamünn aleyküm... ben bir konuda soru soracaktım kpss-dhbt1 dhbt2 den yeterli puanı topladık diyelim atamalar içi sözlü mülaka olacakmıymış bu konuda bilginiz var mı ?
Alt 22Haziran 2014, 08:04   Mesaj No:3
Medineweb Üyesi
Durumu:sahra123 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 37234
Üyelik T.: 07 Ocak 2014
Arkadaşları:1
Konular: 1
Beğenildi:4
Takdir Et:

dhbtde çok faydalı olabilicek en iyi bu kitap diyebiliceğiniz bi kitap varmı arkadaşlar
Alt 22Haziran 2014, 18:24   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
aise Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Selamünn aleyküm... ben bir konuda soru soracaktım kpss-dhbt1 dhbt2 den yeterli puanı topladık diyelim atamalar içi sözlü mülaka olacakmıymış bu konuda bilginiz var mı ?

aleykum selam.mülakat olacak yine kardeşim
Alt 23Haziran 2014, 14:36   Mesaj No:5
Medineweb Üyesi
Durumu:sahra123 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 37234
Üyelik T.: 07 Ocak 2014
Konular: 1
Beğenildi:4
Takdir Et:

Alıntı:
Medineweb Üyemizden Alıntı Mesajı göster
aleykum selam.mülakat olacak yine kardeşim
fahrilerede mülakat yapılymu
Alt 11 Temmuz 2014, 16:44   Mesaj No:6
meleknur_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:meleknur_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43399
Üyelik T.: 28 Mayıs 2014
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

Hocalarım slamunaleyküm ben 4 yıllık tarih mezunuyum şu anda ilahiyat 2. sınıfa geçtim. kpss ye önlisanstan giremiyorum tamam onu kabul ettim ama lisanstan kpssye girince dhbt için de lisanstan başvuru yapmam gerekiyor. 4. sınıfın bitmesini mi beklemem gerek benim kafam allak bullak oldu. o zaman önlisansı bitirip bırakayım zaten tarihten kpss yapamadığım için ilahiyata başladım.
Alt 11 Temmuz 2014, 20:36   Mesaj No:7
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:yahyadogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16621
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Memleket:konya
Konular: 16
Beğenildi:11
Beğendi:3
Takdirleri:45
Takdir Et:

sa arkadaşlar kpss ve dhbt için bankaya ne kadar ücret yatırmamız gerekiyor
Alt 11 Temmuz 2014, 20:40   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:

Alıntı:
yahyadogan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sa arkadaşlar kpss ve dhbt için bankaya ne kadar ücret yatırmamız gerekiyor

kpss 40 tl
dhbt 40 tl
toplam 80 tl diğer bölümlerin sınavlarına girecek olursanız 160 tl çıkıyor ...
Alt 11 Temmuz 2014, 22:58   Mesaj No:9
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:yahyadogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16621
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Memleket:konya
Konular: 16
Beğenildi:11
Beğendi:3
Takdirleri:45
Takdir Et:

Alıntı:
nurşen35 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
kpss 40 tl
dhbt 40 tl
toplam 80 tl diğer bölümlerin sınavlarına girecek olursanız 160 tl çıkıyor ...
Allah razı olsun 1şey daha soracaktım bankaya 40 tl yatırmışlar fakat dhbt yi yatırmamişlar şimdi 80 tl yatırınca başvuru yapabilir miyim yoksa başvuru hakkım bitti mi
Alt 12 Temmuz 2014, 00:42   Mesaj No:10
Medineweb Aktif Üyesi
güll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:güll isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22954
Üyelik T.: 14 Aralık 2012
Arkadaşları:11
Konular: 0
Beğenildi:2
Beğendi:4
Takdir Et:

Alıntı:
yahyadogan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Allah razı olsun 1şey daha soracaktım bankaya 40 tl yatırmışlar fakat dhbt yi yatırmamişlar şimdi 80 tl yatırınca başvuru yapabilir miyim yoksa başvuru hakkım bitti mi
ne kadar doğru bilmiyorum ama aynı gün yapılırsa düzelir diye okumuştum bi yerde..yine de banka ile görüşüp halledebilirsiniz inşallah

Konuyu Toplam 42 Kişi okuyor. (0 Üye ve 42 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: