Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Dua Bölümü

Konu Kimliği: Konu Sahibi nurşen35,Açılış Tarihi:  22 Temmuz 2014 (06:41), Konuya Son Cevap : 23 Temmuz 2014 (00:24). Konuya 6 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 22 Temmuz 2014, 06:41   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Dualarımızın Kabul Olması İçin....

Dualarımızın Kabul Olması İçin....

On bir ayın sultanı olan bu mübarek ayda , hele son on gününde yapılan dualar çok kıymetlidir...

Ancak dualarımızın kabul olması için bazı şartlar vardır. Helal lokma yemeliyiz. Vücudumuz , haramlardan beslenmişse veya sırtımızdaki elbiseler haramdan alınmışsa yapılan dualar kabul görmez.

Kırık kalple yapılan dualar daha makbuldür. Bir adam Süfyan-ı Sevri hazretlerine gelir ve der ki;
'' Bizim aile çok kalabalık , gelirimizde azdır , sıkıntılı bir hayat yaşıyoruz. Bazen evden un istiyorlar , yağ istiyorlar bende de hiç para olmuyor , çok üzülüyorum, dua buyurun da Rabbimiz bize biraz daha imkan versin''. Ona şöyle cevap verir :
'' Senden bu gıda maddeleri istendiğinde sende de para yoksa , kalbin kırılır. O zaman enin duan , bizim dualarımızdan daha kıymetlidir, öyle hallerde sen hem kendine dua et, hem de bize''...

Seher vakti yapılan dualar makbuldür. Yusuf Aleyhisselamın kardeşleri babalarından ( yaptıklarından dolayı ) af olunmaları için dua istediler. O da '' size sonra dua edeceğim '' dedi ve seher vaktinde (sabah namazından önce ) onların mağfireti için dua etti ve affedildiler...

Dua ederken kabul olunacağına inanmak lazım. '' Benim duamdan ne çıkar, ben kötü bir kulum, şu zamandır dua ediyorum da ne oldu ? Bir netice alamadım '' demek çok yanlıştır. Dua ederken yalvararak dua etmeli, muhtaç ve aciz olduğumuzu düşünmeliyiz. Bir kul , kendini ne kadar küçük görür , mütevazi olursa Cenab-ı Hakk'ın indinde o kadar yükselir...

Huzurlu, sıhhatli zamanlarda dua edersek, sıkıntılı ve hasta olduğumuz vakitlerdeki dualarımızın kabülüne vesile olur. Nimete kavuştuğumuzda dua etmezsek, nimetlerin elden çıktığından sonraki dualar kıymetli olmaz.

Duaya başlamadan önce tevbe etmeliyiz. Bilerek veya bilmeyerek yüzlerce günah işliyoruz. Tevbelerin şartları yerine gelirse, kul hiç günah işlememiş gibi olur...

Duaya Rabbimize hamd ederek ve Salevat-ı şerife ile başlamalı, bitiminde yine Salevat-ı şerife okumalıyız. Salevat , kabul edilmiş duadır. Rabbimiz melekleri ile beraber sevgili Peygamberimize (sav) salevat getiriyorlar. Bir duanın baş tarafı kabul edilir , sonu da kabul görmüşse , ortadakilerin de onun hatırına kabul edilmesi umulur...

Ne dua edersek edelim, daima ''hayırlı ise olsun'' demeliyiz. Neyin hayırlı, neyin hayırsız olduğunu biz bilemeyiz ama Rabbimiz bilir....

M. Said Arvas...

Konu Sahibi nurşen35 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Gündem Korona Aşısı Gündem/ Manşetler Esma_Nur 6 1288 10 Aralık 2020 11:20
DHBT Muhteşem Özetler DHBT-Hazırlık/Notlar/Özetler nurşen35 4 2008 08 Aralık 2020 17:40
Kıssaları Hayatımıza Taşıyalım Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler nurşen35 1 782 08 Aralık 2020 16:46
TENKİD Serbest Kürsü nurşen35 0 729 08 Aralık 2020 11:44
Vitir Namazını Niye Kılıyoruz Biliyor musunuz... Namaz-Abdest-Teyemmüm nurşen35 0 808 04 Aralık 2020 12:56

Alt 22 Temmuz 2014, 10:22   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
makbergülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:makbergülü isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17068
Üyelik T.: 03 Mart 2012
Arkadaşları:26
Memleket:arz
Konular: 171
Beğenildi:211
Beğendi:27
Takdirleri:246
Takdir Et:
Standart Cevap: Dualarımızın Kabul Olması İçin....

halisane bir gönülle yapılan duanın değerini mevlam ödüllendiriyor hamdolsun ,ben bunu çok yaşarım günlük hayatta hatta bazen etrafımdakiler derler ki birazda para iste bak ne istersen oluyor diye önce başkaları için istemek ve samimi olmak gerekir .ben yaşadığım onca inanılmaz şeylerde mevLamın eğer nasip ettiyse bana bunu buldurduğuna çok şahit oldum bazen dua ederken korkuyordum hatta duam kabul olunca derdim ki rabbim benim niyaz etmemi istemiyorda mı hemen duamı kabul eyliyor diye gönül en güzel rota galiba ... sen iste mevlamın hazinesinde olmaz diye bir şey olamaz,yeter ki O , olmasını dilesin

"Allah hiç kimseye taşıyabileceğinden daha fazlasını yüklemez."

|| BAKARA 286. ||

MAZARET insanın kendine söylediği en büyük ''YALAN''dır !! ..

Velhasıl-ı kelâm.
Namaz, duâ, gayret, nâsip. . .
Alt 22 Temmuz 2014, 12:57   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
makbergülü Üyemizden Alıntı Mesajı göster
halisane bir gönülle yapılan duanın değerini mevlam ödüllendiriyor hamdolsun ,ben bunu çok yaşarım günlük hayatta hatta bazen etrafımdakiler derler ki birazda para iste bak ne istersen oluyor diye önce başkaları için istemek ve samimi olmak gerekir .ben yaşadığım onca inanılmaz şeylerde mevLamın eğer nasip ettiyse bana bunu buldurduğuna çok şahit oldum bazen dua ederken korkuyordum hatta duam kabul olunca derdim ki rabbim benim niyaz etmemi istemiyorda mı hemen duamı kabul eyliyor diye gönül en güzel rota galiba ... sen iste mevlamın hazinesinde olmaz diye bir şey olamaz,yeter ki O , olmasını dilesin
Hadis-i şerifte '' Çalışmadan dua eden , silahsız harbe giden gibidir''

İstemeyi bildikten sonra kabul edilmeyen hiç bir dua yoktur. Elbetteki Allah'ü Teala herşeyi bir sebep ile yaratmaktadır. Bir şey istenince o istenilen duanın sebebini gönderir.

Bizlere de dua etmeniz ümidiyle.... makbergülü Rabbim dualarını daim eylesin.
Alt 22 Temmuz 2014, 13:07   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

aminn canım ,ben nacizane kimim ki duam kabul olsun ,demek ki rabbimin sema kapılarının açık olduğu anlara denk geliyor dualarım diyorum.ama şu gerçek ki ne zaman dar da kalsam rabbim katından bir kolaylaştırıcı nasip eyliyor hamdolsun ...dualarımda bencil değilim canım benim dualarımı herkesi katıyorum ki bereketlenen dualar daha hızlı kabul olur derler..

|| BAKARA 286. ||

Velhasıl-ı kelâm.
Alt 22 Temmuz 2014, 13:50   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdirleri:60
Takdir Et:

{لا يُؤْمِنُ أَحَدُكُمْ حَتَّى يُحِبَّ لأَخِيهِ مَا يُحِبُّ لِنَفْسِهِ}

[Sizden biriniz kendisi için istediğini Müslüman kardeşi için de istemedikçe (kâmil manada) iman etmiş olamaz.]

[Buhârî, İmân 7; Müslim, İmân 71, 72; Tirmizî, Kıyâme 59; Nesâî, İmân, 19, 33.]

işin sırrı bu müslüman kardeşlerimizi de duamıza ortak etmek...

Başka hiçbir kıstas aklımıza gelmese de sadece Hz. Peygamber’in bu sözünü hatırlasak, kendimize yönelik kabul etmediğimiz hiçbir eylemi başkasına yönelik yapmayız, yapamayız.
Böylece hiç kimseye haksızlık ve zulüm yapmamış oluruz.
Dolayısıyla bu sözü hiç kimsenin unutmaması ve başkalarına yönelik her eylemin kıstası/ölçüsü olması gerekir.

rabbim kabul olunan dualar için el açmayı nasip etsin

hakkımızda hayırlı olmayanı, gönlümüze düşürmesin inşallah

Alt 22 Temmuz 2014, 14:20   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

hayatta hep empati yaparak adım atarım benimde dusturum bu canım ,mevlamın hazinesi geniştir istemeyi ,o kapıda durmayı bilelim yeter ki ..

|| BAKARA 286. ||

Velhasıl-ı kelâm.
Alt 23 Temmuz 2014, 00:24   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
GÜLNİHAL2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
işin sırrı bu müslüman kardeşlerimizi de duamıza ortak etmek...

Başka hiçbir kıstas aklımıza gelmese de sadece Hz. Peygamber’in bu sözünü hatırlasak, kendimize yönelik kabul etmediğimiz hiçbir eylemi başkasına yönelik yapmayız, yapamayız.
Böylece hiç kimseye haksızlık ve zulüm yapmamış oluruz.
Dolayısıyla bu sözü hiç kimsenin unutmaması ve başkalarına yönelik her eylemin kıstası/ölçüsü olması gerekir.

rabbim kabul olunan dualar için el açmayı nasip etsin

hakkımızda hayırlı olmayanı, gönlümüze düşürmesin inşallah

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: