Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Erkam Taylan,Açılış Tarihi:  09 Temmuz 2014 (20:58), Konuya Son Cevap : 25 Mart 2023 (22:36). Konuya 18 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı12Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 12 Temmuz 2015, 22:40   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Arkadaşları:0
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:
Standart Cevap: Gerçekler dünyasında yetim ve öksüz bir çocuk.....Yunus!!!! /Murat EROĞLU

Günler Sonra çayın tadı cok farklı geliyordu yada biz özlemiştik, Acaba diyordum Çay sünneti olsaydı herhalde yapacagımız en güzel Sünnet seniye olurdu.. Doya doya yada kana kana ictik ..

Etrafı düzenlemiştik ama elbet deki ücgün önceki izler belli de etmiyor değildi,yinede olsun o halimizle etrafımızı düzenlemiştik,Sobamızda derlerya ehli keyf yanıyordu içimizi ısıtıyordu ama vucudumuzdaki yaraalrıda ağrıtıyordu,O gün sabımızı sonuna kadar gürledik çünkü sobalı evlerde oturanınız elbet vardır kac gün yanmayınca evde soba icerisi buz keser,ısınmıştık Yüreklerimizide ısıtmıstık..

yavas yavas kapı calınmaya basladı talebelerimiz geliyordu sakalaşa bir sekilde selamlasıp girdiler iceri teker teker,Yunus abi tokalsıyordu sarmalıyordu nasılsınız diyordu,yüzünde tebessüm ama içinde damlalar vardı,Salihi sordu aradasına nerde diye ,dediler oda gelir birazdan ,ve soru sormaya baslıyorlardı nerdesiniz hocam kacgündür Haklılar her aksam geliyorlardı,Yunus Abi bizi misaifr etmişlerdi ordaydık..

Bende icimde hemde ne misafir etmişlerdi diyordum Ramazanda su yerine iftarımızı kanla actırıyorlardı,ve Onlarda Müslümandı.!!!!

az kalmıstı Namaza yunus abiye gec oldu baslayalımmı diyordum Salihte gelsin sonra,ve kapı calınınca Aha bizim haylazdır iceri tok bi sesle salihin babası selam verim geldi,Ürküldük basta en spn gelişinde bagırmıs hakaret tedtler savurmustu,Yunus Abi ayaga kalktı Aleykum selam hosgeldiniz dedi Abi, Babası hosbuldum dedi salik daha gelmedi dedi biz yok dedik tamam gelir oda birazdan ,yunus abi ile birbirimize bakındık buyrn oturun dedim bir köseye gecti oturdu ,basta güzelce süzdü herkesi Masallah dedi mahlemizin gencleri hepsi burda ,yunus abi hal hatır sordu olgun bir sekilde hasbial etdik ve salihin sesi duyuldu ,korkuyorduk babası ızacakmı diye imkanımızda yoktu gelme baban burda diye ,selam verdi iceri girdi ,herkes selamını aldı babasıda ,Salih babasına bakarak az bir buruklk yasadı ,babasıda gec geldin ne oldu falan ezik bir sesle salih dediki ancak baba gelebildim iyi dedi...

Dona kalmıstık bir baba kac gün öncesi ve sonrası olan biteni anlamaya calısıyorduk,yunus abi genclerden birine hadi dedi Namaz vakti gec müezzinlige ,Ama gözümüz salihin babasındaydı ,yunus abi buyrun dedi buyrun hocam diyince içimize su serpilmişti ,korkumuzun yuerine sevinc gecmişti ..

Namazımızı kıldık yunus abinin o güzel sesi ile ,az bir dersimizde oluyordu namazdan sonra cayımızıda demledik yunus abi sohbete basladıgında salihin babası basını eydi sobet bitene kadar ,gözümüz hep onun üstündeydi , O gün Dersimiz Hidayet üzeiydi aslında ders konumuz sürelerdi tefsir di ama abi o gün ders konusunu değiştirmişti..

Yunus abinin kaldıgı yerden devam etdim salihede söz hakkı veriyor genclerede sorunuz varmı diye kattılmalaırını saglıyorduk,salih tek katılıyor ,salih her söz alısında babasıda onun gözüne bakıyordu ,nasıl bir duygudur Rabbim ogul sohbete katılıyor babada basını avucların arasında oglunu dinliyordu İşte buydu İslam.!!!

Aynı zamanda cay iciyorduk,sobet bitdikten sonra sıradan konusuyor genclerimiz gülüyor sakalsıyordu,bir ara yunus abi salihin babasına dönerek abi sizinde katmak istediginiz bişi varmı sordugunda Babanın o dolgun tok sesi gitmiş yerine dokunsan aglayacak bir ses tonuyla Hocam sizi dinlemek daha güzel siz buyrun devam edin dedi...Salih ikidebir babasınınbardıgına cayı dolduruyordu Alısmıtı babası yeter oglum diyordu...

sürekli evi kolacan ediyordu ben içimde acaba diordum baskın yediğimiz bilseydi cocugunu yollarmıydı bşrdaha bize ,içimden gecen basıma geldi salihin babası siz kac gündür yoktunuz sanırım umarım önemli bişi yok dedi ben yok dedim misafirdik oda tebesüm ederik basını salladı..

Yavas yavas saat gec saati alıyordu genclere yunus abi seslenerek hadi direk evlere bakalım diyordu ,gecnler az daha kalma derdindeydiler ama yunus abi gec oldu aileniniz merak eder diyordu..

herkes sırayla kalktı tokalaşıp gidiyorlardı ,biz salih ve babası ile kaldık,salih babasının gözlerine bakıyor du ,ne zaman kalkacak diye ,yunus abi Babasına dönerek umarım begendiniz ,Evet dedi ve bizdende özür diledi nerdeyse aglayacaktım ,günler önce bize hakaret eden tehdit eden adam özür diliyordu ,Oysaki bizi ihbar eden budur diye düşünürken ,yunus abi estgafurullah diyordu bir baba olarak üzerinize düşeni yaptınız dedi..

bizi yarın aksam iftarına cagırınca salihin gözleri derler ya dört acıldı ,sevinci yüzünden belli ediyordu biz zahmet vermeyelim dedik olurmu dedi siz hocamızı soframızdan görmeten mutluluk duyarız dedi ...

İçimde ALLAHU EKBER!!! Getiriyordum dısa vurmamak icin zor tutuyordum,Yunus abi tabi neden olmasın salih abimizin yemegini yecez desene dedi, tebessüm etdik ve müsade aldılar kalkmak icin ...

kac gün boyunca bize yapılan herseyi unutmustum sanki birsey olmamıstı ,Yeni doğmus gibiydim ....baba ogul beraber cıktılar...Ama biz yunus abi ile olanlara anlam vermeye calısıyorduk ,Yunus abiye seslendim abi ne oluyor oda dedi Allahın merhametine sahid olduk dedi ne olacak dedi ..

Dedim abi bu kadar tekmi evet dedi baska bişi demiyecenmi yok dedi ne diyim bende abi ne rahatsın dedim ,bana dönerek abisi bende anlamadım ne oldugu falan güldük ...

Yunus abi dedi sen az dinlen ben buraları topluyum yok dedim beraber toplayalım dersime devvam edelim dedi bende abi halım yok kalsın dedim tamam dedi sen dinlen o zaman....

devam edecek.
Alt 12 Temmuz 2015, 22:46   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Standart Cevap: Gerçekler dünyasında yetim ve öksüz bir çocuk.....Yunus!!!! /Erkam Eroğlu

Alıntı:
nurşen35 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Erkam Hocam yazınızı okurken kendimi 80'li yılların darbesi içinde buldum. Etkilendim sabırsızlıkla devamını bekliyorum...
Allah razı olsun kısaltarak aktarıyorum cümlelede hata varsa kusura bakmayın yazmak zor oluyor...

begendiginize sevindim..Nasip olursa 120 sayfayıda aktaracam...
Alt 14 Temmuz 2015, 01:04   Mesaj No:13
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Standart Cevap: Gerçekler dünyasında yetim ve öksüz bir çocuk.....Yunus!!!! /Murat EROĞLU

O gün Evimizde olma sevinci ile uzandıgımda uyumak icin Dünyalar benimdi ,içimde acı bir tebessüm vardı ,Cocuklar gibi mutlu vve yarınlar icin umutlydum..Normal sartlarda saatlerce yatamayan Ben ,O yorgunlukla hemen uyumusum ,Yunus abi sabah namazı icin kaldırdıgında sanki daha 5 dk olalıdı uyumam oysaki gece kesişntisiz uyumustum,Kalkamıyordum yerimden kac günün yorgunlugunu anlamıstım ,Öyle uyumusum ki sahur bile o kadar seslenmesine bile kalkmamasım,oda kıyamamıs artık ...

Namazımı kılıp hemen uyudum beklemeden düşünmeden ,Nasıl kıldıgımıda bilmiyordum ,Kılayımda yatayım derdi ile..

Uyku sersemligi ile uyandıgımda daha erken az daha yatayım derken yunus abinin sesi ile uyandım Mars okuyordu ,Seslendim abi bırak uyuyayım diye ,oda Gundi dedi Öğlen namazı okuyacak nerdeyse dedi )

Nasıl uyumusum öyle ama bıraksaydı aksama kadar uyurdum..Kalktım ama sersemdim bi an dedim cay bırakıp iceyim sonra oruclu oldugumu hatırladım..

Abdestimizi aldık cami yolunu tutduk sallana sallana cünkü camide Öğlen namazdan sonra yunus abi Kuran okurdu hatim yapacaklar icin,ikindiye kadarda orda kalir Namazimizi kılıp eve gecerdik, O gün iftara davetli olacagımız icin acelede etmiyorduk eve gitmek icin O gün Salih gile davetliydik..

Camiden cıktıgımızda yunus abi sohbet evine ugrayalım diyince abi uzak kalsın dediğimde meshur lafı ile Gundi ! bizi merak etmişlerdir az gidip hasbihal edelim dedi , Dediğim dedikti bizim deyimimizle nağum nağum du..

Yolumuz uzak gönlümüz kardeşlerimizden ırak değildi,Sohbet ede ede gidiyorduk ,gördüğü her cocugua selam veriyor hal hatrını soruyor geciyorduk,Genelde yürüdügümüzde ben içimde ezgi derdim oda bişiler okurdu,Çok güzel sesi vardı ama nadiren ezgi mars okurdu,Yada zorla okutdurmaya calısırdık sohbetde..

sohbet evine vardıgımızda farklılıkları gözetlemiştik,perdeler kapalı,kimse cevrede yoktu,birbirimize bakındık yunus Abi bana dönerek sakın ola evde sorunmu oldu ,daha hızlanarak merdivenlerden cıktık hemen kapıysa sarıldık Anahtarımızla iceri girdigimizde SüphaAllah evin durumu darma dağan ne yazıkki orayada postallılar girmiş dagıtmıslar herseyi sofra yerde kalmıs caylar yarım dökmüşler hertarafı ,Kitaplıgımızda bişi bırakmamışlar..

İçimizi korku saldı yada benim içimi nasıl haber alacaktık nerdeler ne yapıyorlar kara kara düşündük Yunus abi dedi önce bi evi toplayalım dedi ,dedim abi nerdeler bulalaım sonra ,emin bir tonla nerdelerse gelirler tutamazlar dedi Abi dedim ,Bana dönerek Basına bunları geleceğini bilmiyormuydun diye sesini yükselterek sesimi düşürdü,Sus pus olmustum ,ama yunus abi birşey olmaması gibi evi düzenliyordu ,Dakikalarca ugrastıktan sonra işimizi bitirdik Kapıyı kilitliyim dısarı cıktık,ben ne yapacaz diye düşünürken kardeşlerimiz ne durumda diye düşünürken Yunus abi üst kata yöneldi abi dedim nereye üst katdaki abide ögreneyim dedi..

10 dk gecmeden geldi dısarıya ne oldu dedim yunus abi,Zalimler bırakmamaıs herkesi sahurda götürmüsler ,peki ne yapacaz dedim Avukat vardı Muhafazakar Müslüman biriydi ona ugrayalım dedi yardımcı olur biz ona dogru yola koyulduk ama adımlarımız hızlı ve aklımız kardeşlerimizde kimleri aldılar bilmiyorduk..

bir bayide turduk kontörlüde avukatı aradı yunus abi telefonda tmm diyordu burdayız diyordu .. kapadı telefonu ne oldu dedim abi dedi siz orda durun ben sizi alacam demişti avukat..

az bi süre sonra araba yanastı yanımıza selam verdi buyrun dedi hocam ,biz arabaya biner binmez merak etmeyin kardesler yarın bırakılacak tutamazlar dedi görüştügü falan dedi ,içimize su serpilmişti O oruc halimizdeki susuzluk gitmişti..

ne yapabilirz dediğimde bişi yapmanıza gerek yok yarın ben getirirm diyince tesekkürlerimiz sunduk .sizi eve bırakayım dedi zahmet etme diyince ne zahmeti olacak dedi Araba bunun icin var dedi..Ve evin yolunu tutduk sohbet ede ede haberi yoktu Avukatın bizimde postallıaların 3 gün misaifiri oldugumuzdan ben sordum dedim ihbardan dolayımı acaba almıslar kardeşlerimizi oda evet dedi,dedim öyleyse bizi ihbaer edenle aynı kişi,Diyince avukat sırtını dönerek nasıl dedi bende basımızdan gecenleri anlatdım yapılanları anlatınca dava acalım falan dedi Yunus abi araya girek dedi üstad kimi kime şikayet edecen...

Avukat iclenerek Allah kabul etmesin zalimlerin yaptıklarını...

evimize varmıstık ezana az bi süre vardı misaifrde etmek istedik kalmadı benimde gitmem lazım diyince avukatımızla vedalastık...
Alt 15 Ağustos 2015, 20:10   Mesaj No:14
Medineweb Üyesi
Erkam Taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Erkam Taylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 44761
Üyelik T.: 09 Temmuz 2014
Memleket:Van
Konular: 16
Beğenildi:26
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Acılarımıza katran dökülmüs Asit basılmız bir yüz cehremiz yorgun bi o kadar durgundu,Ama yinede Allah ne güzel vekil güveni ile içimize su serpiyorduk onun güzel sözlerini okudukca...
su damlası ve nurşen35 beğendiler.
Alt 25 Mart 2017, 14:39   Mesaj No:15
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Durun !! Kapanmayın pencerelerim ...
Güneşimi kapatmayın !!
Beton çok soğuk ÜŞÜYORUM !!

#25Mart2009ZamanBuzTuttu!! 15 : 05

iyi insanlar güzel atlara binipte gittiler...

İsim:  mhs.jpg
Görüntüleme: 29
Büyüklük:  94,8 KB (Kilobyte)

mekanı cennet olsun...
su damlası ve İslaminesil beğendiler.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 28 Temmuz 2018, 06:42   Mesaj No:16
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Inşallah sona doğru geldik.

Gönderilmeyen mektuplardı bunlar.
Kimi şiirlerle bezenmiş,
kimi şarkı sözleriyle süslenmiş, kimi sadece kendi yüreğinden yana yakıla dökülmüş cümlelerle dolu satırlar...
Mihrinaz ve nurşen35 beğendiler.
Alt 26 Mart 2020, 12:21   Mesaj No:17
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 25 Mart 2023, 18:56   Mesaj No:18
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 423
Beğenildi:3202
Beğendi:3687
Takdirleri:25875
Takdir Et:

Yaşarken tuz katmazlar aşına,
Methiyeler düzerler mezar taşına.

#muhsinyazıcıoglu

Ölümünün 14. YILINDA özlemle rahmetle anıyoruz. Mekanin cennet olsun muhsin başkan
Mihrinaz beğendi.
Alt 25 Mart 2023, 22:36   Mesaj No:19
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 423
Beğenildi:3202
Beğendi:3687
Takdirleri:25875
Takdir Et:

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: