Medineweb Forum/Huzur Adresi

Medineweb Forum/Huzur Adresi (https://www.forum.medineweb.net/)
-   Makale ve Köşe Yazıları (https://www.forum.medineweb.net/516-makale-ve-kose-yazilari)
-   -   Gerçekler dünyasında yetim ve öksüz bir çocuk.....Yunus!!!! /Erkam Taylan (https://www.forum.medineweb.net/makale-ve-kose-yazilari/29690-gercekler-dunyasinda-yetim-ve-oksuz-bir-cocukyunus-erkam-taylan.html)

Erkam Taylan 09 Temmuz 2014 21:58

Gerçekler dünyasında yetim ve öksüz bir çocuk.....Yunus!!!! /Erkam Taylan

Gerçekler dünyasında yetim ve öksüz bir çocuk.....Yunus!!!! Yazı Dizisi

Yunus sessiz ve kırılgandı,okuldan gelir,köşesine cekilir pencere dibinde ya ders calısır yada hayellere dalardı,ilk tanısmamız cok garip bir teafukar içinde olmustu,Sivas cok soguk bilirsiniz,havası kadar insanlarıda soguktu baska ilden geldiğimiz için kolayca çözebildik,gencçtik bizi ne etgilerdi soğugu dedik yurttan 4 arkadas bir ev tutup ayrıldık,taşı sıksak suyunu cıkarırıdık ya !!!evet cıkarırdıkta nedense cıkaramadık ,çünküz çıkarmamaız için tatlı bir dil olması lazım idi.

Yunus en büyüklerimizdi,ardından ben ufuk ile kubilay geliyordu,Yunus yasına göre çile cekmiş sanki bütün dünyanın yükleri onun sırtındaydı,Hem yetim hemde öksüzdü,amcası büyütdü ama büyütmek denmez di !!! çünkü yenge hanımın cocukları yoktu yunus ta onun gözüne batıyordu,Amcasından bahsetdiğinde Allah razı olsun derdi ama gözleride yere düşerdi,zor tutardı kendini ,Ne garip değilmi yetim ve öksüz büyümek sahi siz nasıl büyüdünüz...

Birgün ahmet kayadan bi eser dinliyordu biz işte üc kisiydik ,gitdim yunusa takıldım merak etme biz dört kişiyiz ,güldü tebessüm etdi ve 10 yıl sonra olacakların analizini diyordu,öyle degil dedi bana İnsanın yoklugundaki tavır ile varlığındaki tavır bir değil derdi, ve gün geldi ufuk ve kubilay dayanamadı kuru ekmege soguk suyla abdest almaya,belkide haklıydılar ama yurt onlar için daha uygundu ama yunus abi diyordu ben aklımı onlara kiraya vereceğime bedenimi köle diye çalıştırırım diyordu yurtun sahiplerine...

ve Ben ile yunus kaldık birbasımıza ikimizde aynı durumdaydık belki annem yoktu ama babam vardı ve sürekli gel diyen babam vardı Ya yunusun kimsesi yoktu,bazen derdi git ailen var işleriniz var burda bu sefaleti neden cekiyorsun,takılırdım sende gelirsen giderim ,tebessüm eder hadi ders zamanı der sıvışırdı,O benim dostumtu....

lise den beraberliğimiz başladı üniversite bitimine kadar aynı oda aynı tabaklar aynı bardak ve aynı kardeşliğimiz hep sürdü...Çok duygusaldı bazen takılır iyikide bayan değilsin derdim ,yüz hatları değişirdi çünkü co merhametliydi köpek düştü diye göz yası döken biriydi,Artık siz varın evimizin halini ev evlikten cıkmıs küçük hayvanet bahcesine dönüşmüştü,bina sakinleride hayvanat bahcesini gezmeye gelen
misafirlerdi...

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Devam Edecek...

Erkam Taylan 09 Temmuz 2014 22:00

Cevap: Gerçekler dünyasında yetim ve öksüz bir çocuk.....Yunus!!!! Erkam EROĞLU

Günlerce süre gelen kıtlıktan sonra elimize gecen ilk parayla kendimize ekmek almıştık yunusla...soframızı kurduk bilirsiniz belki fakirin yiyeceği aslında kürdünde yiyeceğidir kuru ekmek,peynir ve kuru soğan,evet soframızda onlar vardı,bizler günler sonra sofra kurabilmenin sevincini yaşarken yunus ,sanki olmasada olur gibi mahsun bakışlarla ya bulamayanlar dedi!!!!

Derler Atalarım ekmeği dost dediğine bölüştür,ekmeği önüne bıraktım böldü ekmeği kendisine bir parça aldı geri kalan bütün parçayı benim önüme bıraktı,Şeytan Dostumun kendi nefsinden geçtiğini ve beni düşündüğünü söyletmemek için bana Sesleniyor du??Zaten yunus aç değildi...

O gece cok sevinçliydim karnımız tok sırtımız pek halde namazımı kılıp yatağımıza geçtik,hava da soğuktu,sobamız bulduğumuz yada Yunus un topaldıkları ile sadace sobayı ısıtabliyorduk,yorganın içine yumulmuştum hicbirşey görmüyordum ve o sekil mide tokluğuyla uyudum ,gece bir vakit uyandım basımı yorganın altından çıkarıp oturdum,öyle ağırlaşmıştım ki hani sanki karabasanlar üstümdeydi,Biraz daha gerildim Yunusu gördüm kıyama durmuştu soğukta ve ağlıyordu,Ağladığı kendi nefsi değildi benim nefsimdi....tekrar uzandım yatağıma bişi omamaıs gibi yunusa helal olsun diyordum bu soğukta üşenmeden kalkmış üstünü giymiş ,abdestini almış,namaza duruyordu,birden ağmalak sesleri kesildi,dedim artık uyuyacak ama içimde de gıcırtılar var nedenbu kadar yorgan agır oldu diye,dayanamadım yorganı atdım üstümden oturmaya tam irkildim ki !!!

Onu gördüm Yunus u kendi yorganınıda bana vermişti ,kendiside elbiseleriyle kabaniyla kıvranmış yanı basıma ....

Yunus dedim efendim dedi yorganın nerde yunus titrek ağlamaklı sesi ile Can dediğim yoldaşımda,kan dediğim kardeşimde ,Dost dediğim yanıbaşımdakine verdim....

sarıldık ve sabaha kadar Böyle dostum var diye Rabbime şükretdim....

Devam Edecek...

Erkam Taylan 09 Temmuz 2014 22:33

Cevap: Gerçekler dünyasında yetim ve öksüz bir çocuk.....Yunus!!!! Erkam EROĞLU

Okuldan cıkıp dilimizde zikirle sohbet evinin yolunu tutduk,Yunusun yüreğindeki Allah nidalarını sanki duyuyordum dilin dönmesine ne hacet Adımları kelime olmuş gidiyordu,Konustururdum sadace basını sallardı,Adımları zikirle ahenk içindeydi yüzüme bakar sanki kardeş bi sus bırakmadın zikir cekeyim der gibiydi,ama durmazdım konustururdum,Bi ara sayıyı unutmus gibi bana döndü kardeşim aksam erken cıkalım dedi ve durakladı,tebessüm olsun diye dedim himmet abe hamur gönder,gülmek istemiyordu ,aslında sevmezdi yüz hatlarının dişhatlarını gecmesini,ama dayanamadı Allah hayrın versin dedi ne diyordum Unutdum dedi,Başladık beraber gülmeye..

Okul çıkışlarında ikimizde çalışırdık ben kitapevine bakardım oda,ders verirdi zengin aile cocuklarına,işi bitdiginde yanıma gelir okuma odasına gecer alır eline bi eser işim bitene kadar kalkmazdı..Hayatı kendine esir bırakmıstı...

Sohbet evimize gitdik tabi benim için o zamanlar arkadaslarla buluştugumuz için eglence gibi gelirdi,Ondan dolayı olmalı ki ilk gider en son cıkardım,Kardeşlik başka birşey İllada kan bagı olmasına gerek yok...sırayla tokalaştık gülüştük ,Herkes Yunusa karşı farklıydı ,gereksiz konuşmaz,konustugu hercümlede Allah derdi Muhammed s.a.v derdi,cok sevilen ve saygı duyulan biriydi,Hocamız gelmediği zaman derdi Yunus devam etsin..O gün yine öyle oldu haber geldi hocamız yok diye Yunus ders yapacak diye,herkes daha dikkatli kendine ceki düzen vermeye basladı,Yunus abimiz siyer üzeri kalınan yerde devam etmeye basladı,ezber bozucu bir yapıya sahipti,babadan dededen gelen ezberleri bozardı,Allahtan gelenle işimiz olur derdi,Dersi arada sırada keser sormak istediğiniz bişi varmı derdi sorusu olan kardeşlerin sorusunu alır bildigi kadarı ile cevap verir devam ederdi,Akıcı bir ortam olurdu,herkesin kendisine olan özgüvenini dısarı cıkarmaya calısırdı İlerde her bireyin bir davetci olacagını biliyordu bunun icin calısırdı,hem anlatan hem öğrenen olun derdi ,sadace ögrenen koyun sürüsü olunmasını sevmez ve bunun için elinden geleni yapardı,Ondan dolayı ki bugün ülkemizin en güzide abilerinden biridir ya..

Sohbetimiz feyizli ve akıcı şekilde devam ederken herkes dersin gidisatına kapılmıstı,yunus abi bugünlük insaAllah diyince hocam devam edilim sesleri yankılandı odada,Yunus abi az olsun öz olsun hayatda olsun hayatımızla beraber yaşantımızda vuku bulsun derdi,ve siyer calısşmasını biz 2 senede bitirdik,hamd olsun karış karış her cümlesinden satırına kadar beynimize kazıdı...

Sohbetden sonra cayımızı içtik hadi kardeş yolumuz uzun yola koyulalım dedi,kümbete yürümekte saatlerimizi alırdı arac o saatde bulunmazdı,Abi dedim gece burda kalalım derdim ,burda kalan kardeslerimiz var onlara yük olmaya gerek yok evimiz var derdi,ben yol yürümekten değilde ordaki kardeşlerle kalmayı sevdiğim icin derdim,sen bilirsin derdi ama kimsenin hakkınıda almak istemedğinden dolayı iyi bakmazdı bu davranısa bende ona uyar evimizin yolunu tutardık..

Ögrenci evleri gercektende yokluk evi olurdu,herseyimiz sırayladı ,yemeginden yıkamasına ,temizlikten çamasıra kadar herseyimizi sırayladı ama o hep benim sıramıda yapardı Çünkü Dostdu herseyden öte kardeşti..İşim ağırdı benim okuldan sonra kitapevine bakar hep ayakta kalırdım,bazen derdi git israhat et derdi olmaz derdim olur derdi sende benim sıramı yaparsın olur biter derdi ama hic sırasınıda bana yaptırmazdı....

kaldıgımız yerde taziye ve düğünlerde cagırırlardı kuran tilaveti için aslında gitmek istemezdi olurda biri etgilenir biri ile tanısır ilgilenirim derdi böyle bir islami kaygıya sahip biriydi,gitdiği her ortamda islamdan bahseder ,kul olma bilinçini aşılardı insanlara Çünkü bir insanın hidayetinin vesile olması günes ve ayın ondan olmasından hayırlıdır düşüncesi içersinde dinlenme zamanlarını bile feda ederdi ,kardeşim fedakar biriydi uyksuundan israhatından feragat ederdi islam için..

Devam Edecek...

Erkam Taylan 10 Temmuz 2014 23:03

Cevap: Gerçekler dünyasında yetim ve öksüz bir çocuk.....Yunus!!!! /Erkam Eroğlu

Okul stresi,hayat mücadelesi ve ayrıca üstüne okul çıkışında sonra ekmek kavgasıda eklenince günlerimiz yogun bi o kadar da sorunlu geciyordu,Yunus yorgunlugunu ve hastalıgını hiç belli etmezdi taki gece hastaneye götürene kadar,Nöbetci asistan doktor hiç dinlenmiyormusun dediğinde kendi içimde hayır diyordum Yunus da olması gerekenler gibi bir hayat yaşıyoruz diyordu ,Doktor bu gece müsadeye alacağını diyince korkmustum,yunus olur diyordu bizi aldılar bi odaya ve yunus abimize serum bagladılar,bana bakıyordu tebessüm ediyordu hadi uyu diyorda burda ,ne kadar uyku uyulursa bende yanı basında uyudum...

Bir ara yarı uykulu hemsire gördüm basında serumu cıkarıyordu,daha iyisin diyordu yunus abide daha iyiyim teşekkürler diyordu vakit sabah namazına yaklaşıyordu,hadi diyordu gidelim mi? gözü uykulu ne kaldı sabaha diyordum burda yatalım ,oda nerde yatak bulsan yatıyorsun diye şakalaşmaya başladı...

kalktık hastaneden dısarı cıktık ezana az bi vakit kalmıstı.namazımı kılıp öyle gidelim eve diyordu oysaki bana kalsaydı eve gider namazımı kılıp yatardım ama yunus abi işte camiye gitdik namazımı kılıp eve gitdik tan dogmustu,az bi vakit sonra okul yoluna düşecektik,sanki ben hic uyumamaıs o ise geceyi uykulu gecirmiş gibiydi...

kahvaltı yapıp cıktık okula dogru yürümeye basladık zaten Rabbimiz bize öyle bir tabanvay vermiştiki yakıtı hiç yoktu...

Kac dersimiz boştu bende okulun mescidine gidip uyuma planları yapıyordum,öylede yaptım taki biri basımda burdadamı yatıyon diyene kadar gözümü actığım gibi yunus başımda durmus arkadaslarla gülüyorlardı...

Abi dedim senden bana huzur yokmu ,hadi kalk bugün cuma eylem günümüz,birden evet dedim hadi gidelim...Eylem günümüz derken namazdan sonra cami havlusunda zalimlere lanet duası yapılırdı,başıda tabiki yunus abi cekerdi..

o Gün cuma namazından sonra yine havluda toplanmaya basladık 40 yada 60 arası kadarız bayan kardeşlerimizde epey bulunuyordu,zaten eylem de bacılarımız dünden hazırlar dı,Yunus abi duaya basladı ,Aminler yükseliyordu,Amerika afgansitanda katliam yapıyor bizlerde sadace dua ile zalime lanetler yapabiliyorduk ne garip elimizde bi geliyordu,ZATEN duamız olmasaydı ne ehemmiyetimiz olacaktı ki...

Protesto bitdikten sonra yavas yavas ayrılıyorduk cami havlusundan birden karşımızda siyasetci biri cıktı oda teafuken ordaydı muhsin Yazıcıoğlu yaklaştı merhaba dedi gencler ve tanıstık kalın ve gür sesi vardı,yanındada bıyıkları dudakları gecmiş kac kişi,yemege buyrun dedi ,emek diyince gözlerim fal taşı gibi acıldı ,yunus abi tesekkür etdi olmaz dedi gitmemiz lazım dedi yunus abinin gözlerine baktım ,bakışlarımla yunus abiyi dövmeye basladım,muhsin bey misafirim olmanızı isterim diyince yunus abi baska sefere dedi insallah Abi...

Muhsin bey insallah dedi ve ayrıldık ordan,selam verip ayrıldık yanında,döndüm yunus abiye neden dedim ,ekmeğimiz var dedi ,abi dedim sanki adam ekmeğimiz yok diyemi davet etdi,gün gelir nasip olursa yeriz ...yunus abinin siması sertleşince bende üstelemek istemedim ,birazda üsteleseydim sen buyur git ye diyeceğini biliyordum...

cuma günleri namazdan sonra genelde gitmezdim işyerine onunda dersleri olmazdı Sivasın tenha sokaklarında dolanır yolumuzu uzatır eve giderdik,Cuma sohbetleri oldugu için erken eve gider yunus abi aksam namazına kadar odaya gecer okumaya baslardı,benim haftada bitirdiğim eserleri o kacgüne sıgdırırdı...

Evden sohbete doğru cıkacaktık ki iki genc karşımıza cıktı selam verdi merhabe dedi yunus abi buyrun dedi gencler bizler Alperen ocaklarındanız müsait bi zamanda misafiriniz olmak istiyoruz dedi,yunus abi neden omasın herzaman bekleriz gün kararlaştırıldı ayrıldık yolumuza koyulduk,yunus abiye Alperen diyince kimdirler diye sordugumda öğlen namazda yemege davet eden muhsin beyin parti genc yapılanması dedi,,,

Şaşırmıstım neden misaifr olmak istiyorlar diyince ileriki zamanda görecez bakalım dertleri ney diye,sohbet evine varmadan biraz meyve alıp iceri girdik,içeri masallah genc kaynıyordu selamlaşıp tokalaştık,hocamız gelene kadar hasbihal eyledik,

Hocamız geldi sohbete başladı ,yunus abiye sürekli bakar acaba yunus ne soru soracak diye bizde ikisinin gözüne bakardık,cekinmez ve herseyi sorgulamadan beynine kazımazdı,yine müsade istedi yunus abi katılmadıgı konuları özür dileyerek dile getirdi,hocamız haklısın diyip onun fikrini beyan etmesini istiyordu o hocam siz buyrun bitirin derdi,ve söz hakkı yunusa gectiğinde nefeslerimiz bile yavaslıyordu sanki,Kabul etmiyordu atadan gelen dini...

Birgün derdik yunus abi derse gelmeyecek artık,konusmaz konustgundada Ayet ve hadisler ısıgında sözlerini desteklerdi...Ayetsiz hadissiz bir sözü ne savunur nede fikir beyan ederdi...

Sohbetden bir kardeşim kac defadır gelmiyordu Yunus abinin dikkatini cekmis sınıflısı olan arkadasına diyor ensar neden gelmiyor diyordu görüşüyomusunuz sorardı,hasta oldugunu duyunca neden haberimiz yok en azında gecmiş olsuna gideriz derdi,Hocamız olaya müdahil oldu hadi gidelim ziyaretine herkes birbirine baktı gec bir saat ve onlarca kişi ,,,

Okul arkadasımda nasıl olsa sabah görürüm diyordum eve gidip uyumak derdindeydim,Ama işte yunus abi durmaz ki hocam müsade ederseniz isteyen arkadaslar gelsin sonucta bu kadar kişi ile ziyarete gitmemiz rahatsızık verebilir dedi,İçimden dedim tmm yunus abi ile eve gidecez,yunus abi dedi biz geliyoruz benim içinde dedi ve biz 8 arkadas hocamızla beraber sıgıstık arabaya tabiki ben bagaja bindim,Düştük hasta ziyaretine.....

Devam edecek....

Erkam Taylan 12 Temmuz 2014 22:34

Cevap: Gerçekler dünyasında yetim ve öksüz bir çocuk.....Yunus!!!! /Erkam Eroğlu

Günler birbirini kovalarcasın, zaman göz kapayırcası gibi hızla yol alıyor ,hergün yatmadan önce kendimizi hesaba cekiyor,ve halimizin cok yaman oldugunu görüyorduk,Kışlar bizim için ele geçmez gibi oluyordu yazın tembelliği ve pasifliğini kışın atmaya çalışıyor,geceleri kazanc gözü ile bakıyorduk..

Yunus Abi kışları daha müsait oluyordu özellikle ramazan bizim icin büyük fırsat oluyordu,İnsanlar maneviyat acısında ramazana dahada cok sarılıyor ,evimiz boş kalmıyordu,iftara kadar cocuk ve genclere ders veriyor ,cemaatle namaz kıldırıyor,Kuran dersi veriyordu, Oda cocuklar gibi seviniyordu...

Ezan onaltı civarında okuyor ,iftarımızı acıyor uzun gecelerin feyzini cıkarmaya calısıyorduk,genelde iftarımızda soframız tek olmuyor yada davetlerde oluyorduk,Cevremizde sevgi yumakları oluyordu,hele bide evde daha güzel oluyordu sobanın dibine minder koyar,cayımızıda önümüze alıp baslardık iştisare etmeye ögrendiklerimizi tekrarlamaya..

Yunus abi genel itibarı ile genis bir ufka sahipti,İslami ilimlerin heralanında calısmalar yapıyor,sohbetlere katılıyor,islami yerel radyo gibi kanallara cıkıyor,sohbetler veriyordu,İnsanların yaşının küçüklüğüne aldırmıyor ihtiyar-genc ,bayan cocuk zevkle dinliyor ve tat alıyordu..oturdugumuz mahalle Sivasın zengin elit tabakaların oldugu yerdi adı Kümbet diye anılırdı,Ramazanın rahmet ve berketini acık ve net sekilde görüyor insanların bu ayda ne kadar değiştigi gördükce sükrediyorduk,Ya diğer aylar gibi olunsaydı ramazan halimiz nasıl olurdu acaba diyede içimizden gecirmiyorduk değildi...

İkindi namazına hazırlık yapıyorduk yunus abinin ögrencileride abdest alıp namaz kılacaktıkki kapı calındı,kapıya baktıgımda gecen aylarda bizi bir gece davet edeceğini diyen gencler idiler,selam verip müsaitmisiniz dediler,buyrun diyip içeri davet etdim.Mütevazi ve islami bir adap içersinde büyüdükleri belli oluyordu,yunus abi tokalşıp hosgeldiniz dedi,genclerden biri iftara davet etmek için rahatsız etdiğini dedi,Yunus abi kimde davetliyiz peki diyince Muhsin Yazıcıoğlu dediler,yunus abi ile önceden konustugumuzda gitme taraftarı değildi ama kapıya kadar davetle gelince olur insallah dedi ve orda olacaz dedi,gencler icerdeki karabalıgıda görünce hepinizi bekliyoruz dedi yunus abi biz 2 kişiyiz dedi ve gencler müsade alıp cıktılar...

Yunus abi namaza durdu namazımızı kıldırdı ve kuran dersine devam etdi..derse gelen cocuklar ve gencler yavas yavas evlerinin yolunu tutdu iftara az bi zamanda kalmıstı,yunus abi dedim,efendim dedi neden geliriz dedin,davete icabet etmek efendimizin sünnetindendir diyip ,kapımıza kadar geldiler elbetdeki gitmemiz gerekir dedi...

Hazırlıgımızı yapıp dısarı muhsin yazıcıoglunun evine dogru yol aldık aramızda bir site tek vardı aslında karşı karsıya oturuyorduk,ve kapıyı caldık,bir genc actı kapıyı buyrun dedi hocam,İçeri girdigimizde içime bir endise ve korku düştü,duvarda bayrak ve kalasnikoflar ve büyük bir köpek ( kurt)resmi .yer gözterdiler tokalaştık ve oturduk ,tanısmaya basladık herkes Alperen denen bir ocak mensupları idi,Muhsin bey abdestte dediler ve muhsin bey içeri selam verip bize hosgeldikten sonra kenar bir köseye oturdu...Ezana az bi süre kalmıstı,Hasbihal etdik iftara kadar,Yunus abi sadace dinliyor ,tartmaya calısıyrdu kişileri,ben olaya müdahil oluyor konusuyordum,Kürt oldugumu dediğimde gözlerin beni kestiğini cok iyi farketdiğimi söylemedende gecmiyim,soguk su serpilmiş gibi laflar değişmeye basladı ezana az kaldı buyrun sofraya dedi ev sahabi,yunus abi içlerinden birini yakinen tanıyordu,ve o yunus abiye emin hocam ne zaman kadar sivasta bulunacaksınız dediğinde yunus abi son yılım dedi insallah...
devam edecek...

dua dilencisi 12 Temmuz 2014 22:51

Bahsi geçen Muhsin Bey Muhsin Yazıcıoğlu mu ?

İslaminesil 12 Temmuz 2014 23:00

Alıntı:

dua dilencisi Üyemizden Alıntı (Mesaj 345604)
Bahsi geçen Muhsin Bey Muhsin Yazıcıoğlu mu ?

evet kardeşim

Erkam Taylan 06 Aralık 2014 22:25

(6) Düşünceli bakışlarla,iftarımızı ürkek bir şekilde actık,güzel bir iftar hazırlanmıştı,ne garip Aile iftarımızı özlediğimizi anımsadım,genelde hep yunus abinin yemekleri dısında elbetdeki böyle bir sofra lezzetli geliyordu epey.Sofra basında hasbihal ediyorduk ama gözüm ikidebir büyük boy kurt resmine takılıyordu,ama açlıgımı giderme dısında fazla baska bişide düşünemiyordum.
Sofra toplandı,namaz kılacaktık ev sahibi yunusa seslenerek buyrun dedi namaz kıldır diye ,yunus abi tebessümle ev sahabinin kıldırması daha güzel olur dedi,lakin yazıcıoglu kamaat getirince yunus abi imamlıga gecmek zorunda kaldı. Namazdan sonra salona gectik,güzel bir iftardan sonra elbetdeki cay iyi giderdi,yudumlarken caylarımızı güzel muhabbetlede oluyordu,yabancı herhalde biz ikimiz tek olmalıydık ki gözler üzerimizdeydi,yunus abi sukunetini elden bırakmazdı hicbir zaman dinler analiz eder sorulara olması gereken olgunla cevap verirdi,ikidebir saatine bakıyordu anladım ki kalkma vakti gelmiş diye cünkü evimizde teravih icin gencler gelirdi ,yunus abi mütavazi sekilde davet sahabine tesekkürlerini sundu ve müsade istedi,burda kılarız karşılığını alınca yunus abi gitme neden dile getirdi ve hos karşılandı ve baska bir güne buluşmak temennisiyle vedalaştık dısarı cıktık eler yakındı birbirine yunus abi hızlı adımlar gidiyordu abi acilen nedir dediğimde kapıdan kalan olmasın namaza gelenlerden hadi hızlan diyordu bana ...
Eve yaklaştıgımızda genclerde gelmeye basladılar iceri girdik sobamızı yaktık herkesin gemesini bekleyip durduk ve namaza durduk namazımı eda etdikten sonra cay ikramımız olurdu,kücük birde sohbet yapılırdı o günde hersey normal gidiyordu ansızın kapı calındı kapıya baktıgımda sert bakışları ile bir amca buyrun dedim oglumu cagır dedi Oglunuz kim dedim salih dedi ,sert ve kızgın gibidi salihe isaret ederek buyur dedi abi kapıya baksana dedim nasıl babasını gördü 17 lik fidan gibi salih 5 yasında suc yapmıs gibi basını öne egdi,babası hadi gidiyoz dyince tamam dedi cıktılar.yunus abinin haberi yoktu derse devam ediyordu ders bitdiğinde bana seslendi salih nerde dedi,söyledimki babası cagırdı onla gitdiler ,yunus abi neden babasını iceri almadıgımı sordugunda cok sert biriydi ve kızgındı laf eder dedim...Yunus abi yanlış yaptıgımı dedi umarım salihe kızmaz dedi ve neden bana haber vermedin dedi...

Hayat ne garip değil mi?hangi baba oglunun namaz kılmasını oruc tutmasını istemez?

Gencler sıra sıra vedalaşıp evinin yolunu tutuyordu,yunus abi kapıya kadar eşlik eder direk eve gidiyoruz demi der takılır yolcu ederdi..
herkes gitdikten sonra yunus abi uzandı bugün neden içim buruk diyordu bende diyordum aklın salihtemi kaldı,yunus abide aklımda elbetdeki ama baska bir sıkıntı var beni hüsrana sevkeden hayırlısı dedi hadi buraları topluyup yatalım az dedi ben mutfaga gectim bulaşıkları yıkamaya tam bitmek üzeri iken kapımız tekmelendi,kapıya kosana kadar Edepden ,namustan ve sereften yoksun postallı görevliler girdi,O dönemde hersey onlardan sorulurdu ayrı bir devletdiler,İnsanlara Tebliğ yapanları,genclere Allahı hatırlatanları misafir ediyor fişliyor ve işgence ediyorlardı ve terörist damgası vuruyorlardı,yatırdıklarında bizi yere yunus abi sert bir duruşla ne hakla bizi götürüyorusunuz diyordu ilk defa yunus abiyi kızgın ve sert görmüştüm..
Ellerimize kelepçe taktılar ve arabaya bindirdip misafir olacagımız mekana götürdüler,bizi birbirimizden ayırdılar,ayrı hücrelere aldılar,yunus abi Arapca Allah bize yeter o negüzel vekil ve dostur diyordu..
Karanlık ve soguk odada iki saat bekletdiler sonra içeri iki kişi girdi tekme tokatlarla baska odaya alıp sorguladılar,SUÇUMUZ genclere kuran dersi vermekti lakin bize imzalamak istedikleri laiklige karsı irticayı faliyetlerdi Evet kuran dersi vermek o zaman bu ülkede irticayı faliyetdi bizlerde Teröristdik...

Yunus abi ile bunun provasını önceden yapmıstık dersimize calısmıstık...her sorgulama dan önce güzelce severlerdi bizi sahura kadar seviyorlardı,Ramazandı Zalimler ne anlar ramazanda sahursuz oruc tutuyorduk iftarımızda agzımızdaki kan ile acıyorduk...
Bu üçgün devam etdi son gün işgence odasına biri girdi hadi dedi sen git namaza yetiş ben devam ederim diyordu,Tüylerim diken diken oluyordu,dayak seansına yeni gelende oda müslüman bak ne güzel namazını kılıyor siz gencler neden rahat durmuyorsunuz diyordu ama bundan öte bize bişi yapamazlardı ellerinde hicbirsey yoktu ve üçgünden fazla tutamazlardı öylede oldu nöbetci mahkeme cıkardılar ve bizi bıraktılar,Üc gün sonra yunus abi ile görüştük sarıldık birbirimize Allaha hamd getirerek dısarı cıktık,yürüyemiyorduk o bana sarılıyordu ben ona ....

devam edecek...

Erkam Taylan 07 Aralık 2014 09:45

(7) Eve Adımlarımız herzamankinden daha yavastı normalde hızlı adımlarla yol alırdık ama o gün İnsanlıgın diğer yaısını gördüğümüz gündü,O gün insanlıktan cıkmıs bedbaht yüzlerin ikiyüzlerinin oldugu gündü,Yolumuz uzundu Konusacak ne takatımı nede moralımız vardı,Yunus Abi kuranı kerimden yavas bir sesle ayetler okuyordu,dısında bişi yoktu ama içi kan aglıyordu,ka aglıyorduki gözünden agır damlalar düşüyordu,Bana döndü dedi ki!!! Allah ihbarcılara hidayet etsin...Ben tabi sadace bu cümleyle durulacak biri değildim yunus abiye sesimi yükselterek kim dedim abi kim yapar bunu içimde gerçi şüpelerim var Bana hayır sakın diyordu sakın zanda bulunma şeytana yol verme ,ne şeytani kim ne ister kuran dersinden cocuklardan bizden..Yunus abinin rahat davranması beni dahada sinirlendiriyordu,ama elden bişide gelmiyorduya...

Evin kapısına geldiğimizde kalbim atmaya basladı içeri girdik ev alt üst olmus hicbirşey yerinde değil senelerdir yememden kısıp aldıgım kitaplar yerlerde postallarla basılmıs vaziyetde bazılarıda yırtılmıs halde,Ya Rabbi sana havale ediyorum bu zalimleri...Hayatım boyunca unutmayacagım zalimlerden ilk yediğimiz zoka buydu çünkü..

Evi toparlayacak gücümüzde yoktu yunus abiyi uzatdım yataga sen dur ben toplarım ilk önce sobayı yaktım evi güzelce toparlıyordumki ögrenciler den kac kişi geldi kapıyı caldılar actıgımda siz nerelerdesiniz diyorladı neden haber vermediniz ücgündür geliyoz kimse yok,Bende Acilen misafirliğe gitmemiz gerektigini diyerek olayın bilinmesini istemiyordum..Korkamlarını istemedim...

Yunus Abi sorduklarında yatıyor yorgun diyordum aksam görüsürüz diyip selamlaştık,sobanın dibine gecip kendi içimde devrimler yapıyordum,kırıyordum döküyordum,parcalıyordum ama kimseyi degil kendimi...Abiyi düşünoyordum işgence etdiklerinde onun tekbir sesleri heryere balyoz gibi vuruyordu...Allahu Ekber nidaları bu kadar keskindi bende artık...Bundan sonra bütün yüzler bana farklı bakacak gibidi ,öyle düşünüyordum o sıra Yunus Abi gelen genclerin icinde salih varmıydı diyordu acaba ona ne oldu soramadıkta,yok dedim abi gencler geldiğinde sorarız,irkildi yataktan ben bi sorayım geleyim dedi ,dedi abi ne yapıyon acele etme iftardan sonra gelecekler zor yatostırdım o hali ile salihi soruyrdu bazen içimde ne yapıyor diyordum ama sonra taktir etmemekte elde değildi Dava buydu,dava yarenlerin sayftaki kenetlenmesi buydu,herseyden Öte KARDEŞLİK buydu.

İftar yaklaşıyordu yine iftar haırlama telaşı düştü içimize en iyisi kahvaltılık dedik Allaha hamd olsun yiyecek bişilerimiz vardı ya olmayanların hali ne olacaktı benim bizim varsa gerisini bosver diyen yada fazla kafaya takmayan bir millet değilmiyiz,Oysaki kardeşi acken tokyatan bizden değildir düstürü bizi hiç yaralamıyordu...

Sürekli kapımız calıyordu her calısında içimde ürperme oluyordu bir teyze elinde bir tencere ,dedim buyrun teyze,dedi sen buyur oglum ücgündür nerdesiniz dedi kapı calıp gitdim ,birden afalladım teyze bizim kapımıza ücgün boyunca neden gelsinki ,dedim neden sordunuz teyze,oglum dedi iftarlık getiriyordum hep evde yoktunuz oysaki salih hep evde olurlar diyordu o zaman anladım salihin akrabası oldugunu dedi ben teyzesiyim içimi su serpti salih nerde dedim ,evde durumu nasıl falan sordum içimde acaba babası bişi yaptımı salihe diye yiyordu yemegi uzatdı yok oglum iyi babası yemegi getirecekti işi cıktı ben getirdim bugün kac gün geldiğimde siz olmayınca babası dedi ben götürüm ordada sorarım nerdler diye,Hayretler içersinde teyzeyi dinliyorum,içimde bu adam kapımıza geldiğinde sert ve kibirli duran adam değilmiydi ne olduda böyle oldu diye..
Teşekkür etdim teyzeye yemeği almadan yana vardımda ama yunus abi ne derdi cekiniyordum ve bizim soframız hazır ama teyzem dedim aslında ihtiyac birine verseniz daha makbul olur.Teyzeden öylebir karşılk aldımki postallının vurdugu krojeden iyidi,banamı ögretecen kime verip vermeyeceğimi ,böyle tepki alacagımı sanmamıstım ama ders olmustu aldım yemeği bosaltıp getireyim dedim yok dedi salih getirir dedi ve cıktı Teşekkür etdim dedi ne olacak oglum siz sokagımızı genclerimizi değiştirdiniz biz size borcluyuz ,günlerce cektiğimiz acı ızdıraplar sanki hic yasamadım gibi içimi huzur kapladı
Allahım Mükafıtımızı senden bekliyoruz diyordum...

Kahvaltılıgımızın yanında üzüm sarmamız da vardı ,sivaslılar güzel yapardı bunu üzüm yapragını genelde tokatdan getirirlerdi oranın meshurmus derlerdi,yunus abi kendinden gecmişti bende sofra ile ilgileniyordum ,ezana yakın kaldırıdım diyordumm ,geldiğimiz zamandan beri eve yarı uaynık yarı yataktaydı göler acık olurdu namaz kılar tekrar uzanırdı lakin ikindi namazından sonra tam cöktü az dinlenmesi iyi gelecekti ona ...bende bir köşe yıgılıp kaldım öyle ve öylede uyuya kalmısım zaten ,yunus abi seslendiğinde uyandım ezan okuyordu ne garip yarım saat uyumusum 1bir dk gibi geliyordu,iftarımızı acıp namaımızı kılıp genclerimizi beklemeye koyulduk..
devam edecek.....

nurşen35 07 Aralık 2014 10:10

Erkam Hocam yazınızı okurken kendimi 80'li yılların darbesi içinde buldum. Etkilendim sabırsızlıkla devamını bekliyorum...

SAAT: 19:04

vBulletin® Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306