Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  11 Nisan 2009 (22:28), Konuya Son Cevap : 11 Nisan 2009 (22:28). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Nisan 2009, 22:28   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Peygamberimizin hayatından eşi mutlu edebilecek öneriler

Peygamberimizin hayatından eşi mutlu edebilecek öneriler

Eşinizin Mutlu Olması İçin Bazen Kaybedin

Efendimiz bir gün Hz Aişe Validemiz ile çölde yürüyorlar Aişe Validemiz genç ve son derece heyecanlı Peygamberimiz bunu fark ediyor ve “Haydi Aişe seninle bir yarış yapalım” diyor Aişe Validemiz çoktan hazır, “Hemen” diyor ve efendimizi yarışta geçiyor Beyi tarafından takdir edilmek de Aişe Validemiz’i ayrıca mutlu ediyor
Bir sene sonra, aynı çölden yine geçerlerken Efendimiz, “Ya Aişe geçen yıl burada sen beni geçmiştin Yine yarışalım mı?” diye sorar Hz Aişe kabul eder Bu sefer Efendimiz Hz Aişe’yi geçiyor Ama Efendimiz, Hz Aişe mahzun olunca bu durumu kullanmak yerine, "Üzülme üzülme geçen sefer sen geçmiştin şimdi de ben geçtim Eşit olduk ödeştik" diye eşini taltif ediyor Ne önceki durumunu kullanarak geri kaldığını üzüntü vesilesi yapıyor ne de ileri geçtiğini şımarma vesilesi yaparak eşini incitiyor

Duygusallık zayıflık değil

Çölde hanımını geçemeyen Efendimiz Miraç’ta yaptığı yolculukta bir noktadan öteye gidemeyen Cebrail’i geçiyor Gökte Cebrail'i geçen Efendimiz yerde hanımını geçemiyor Burada şöyle bir mesaj veriyor Efendimiz: “Hanımınızı ezmeyiniz, üzmeyiniz Onun duygu dünyasına şefkat dünyasına girin hatta bazen onun mutlu olması için kaybedin Bazen de siz kazanırsanız onu teselli edin ki onun duygu dünyasına hitap edin”
Biz beyler Efendimiz’in bu mesajını alıyor muyuz? En ufak bir meselede hanımınızla tartışmaya giriyor musunuz?
Hanımlar şefkat yüklü yaratılmıştır Bediüzzaman bu sebeble hanımlar için "şefkat kahramanı" demiştir Eğer bu duygu olmasaydı, içinde çocuklarının bütün sıkıntısını çekemez, katlanamazdı Beyefendiler hanımın bu yüklerinden dolayı Rabbi tarafından verilen duygusallıktan ötürü onu eleştirmemeli tam tersine anlayışla hürmet etmelidir Bir atasözünde “Erkekte akıl kadında his hâkimdir” denilir Bazı erkekler bunu üstünlük olarak görürler Hâlbuki bu üstünlük değil bir yükümlülük getirir Bu yüklendikleri görevin neticesidir Eğer erkekte akıl hâkimse akıllı davranıp muhatabını rencide etmemelidir Duygusallığına hürmet gösterip “Yüklendiği görevi icabıdır” demelidir

Her zaman eşitlik

Peygamberimizle ilgili bir başka hatıraya geçmek istiyorum Efendimiz Bedir Savaşı’na gidiyor Ama yolda deve sayısı yüz ise insan sayısı üç yüz Peygamberimiz devesi olanlar devesi olmayanlardan adam alsın diyor ve hesap ediliyor ki deve başına üç adam düşüyor Peygamberimizin devsine de üç adam düşüyor ve sırası gelince adamları çağırıp kendisi yaya yürüyor Sırası gelen diğer iki kişi binmek istemiyor ve “Ya Rasulallah biz senin yanında yürüyelim” diyorlar Efendimiz de, “Eğer yürümek insanı yorarsa siz de insansınız siz de yorulursunuz Yok, eğer yürümede bir sevap varsa ben de insanım benim de sevaba ihtiyacım var” Her iki halde de kendisine ayrı bir muamele yapılamasını istemiyor
Burada çok önemli bir mesaj var: “Ey ümmetim çevrenizle olan münasebetinizde eşitlik ölçüsünü kaybetmeyin” O her zaman halkı ile eşitlik örneği vermiştir Bu örnekte de kendimize ne kadar hak tanıyorsak başkalarına da aynı hakkı kullandırmamızın gereğine dikkat çekiyor

“Vahiy mi, sizin emriniz mi?”
Bedir’e vardıklarında bir dağın dibinde konaklamak üzere yükler indirilirken Bedir'de çobanlık yapan Habbab isimli bir adam geliyor Çoban, “Ya Resulallah burayı seçmeniz vahyin emri ile mi yoksa sizin emriniz midir” diyor? Resulullah, “Bu benim fikrimdir” deyince, “Ya Resulallah ben burada çobanlık yaptım İleride su var Biz oraya gitmezsek oraya düşman gider ve su ile de kuvvet bulur Biz gidelim orada konaklayalım hem bizim için faydalı olur hem de düşmanı kuvvetsiz bırakmış oluruz”
Peygamberimiz çobanın dediği yere gidiyor ve suyun yanına konaklıyorlar Düşman orayı işgal niyeti ile geldiği için sudan da mahrum kalıp kuvvetsiz kalıyor Burada dikkat çeken husus, Peygamberimiz’in herhangi bir önyargıya sahip olmaksızın çobanın fikrini dinlemesi ve hatta makul görerek uygulamasıdır Çevresindeki insanları dinlemek ve makul olan fikirleri uygulamak da sünnettir İnsan hep enaniyetini desteklememeli Sünnet sadece namazların önünde kıldığımız sünnetler değil peygamberimizin hayatındaki uygulamaları da sünnettir

kaynak : Moral Dergisi

Konu Sahibi MERVE DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ülke tv Canlı... Videolar/Slaytlar Medine-web 1 2743 23 Ağustos 2013 00:41
İran Emperyalizmi Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 6 3331 26 Ocak 2013 22:53
gerekli gereksiz bir şiir.. Makale ve Köşe Yazıları MERVE DEMİR 0 3083 06 Aralık 2012 10:48
olmamış kayınbiradere mektup :) Komik Paylaşımlar Allahın kulu_ 10 6906 03 Kasım 2012 23:19
İslamın kurtuluşu bilinçlenme ile mümkündür Makale ve Köşe Yazıları Esadullah 11 6346 02 Ekim 2012 21:16

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: