Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Hazan Mevsimi,Açılış Tarihi:  18 Şubat 2010 (20:29), Konuya Son Cevap : 19 Şubat 2010 (18:46). Konuya 9 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Şubat 2010, 20:29   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Arkadaşları:0
Konular: 71
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Evlilikte sevgiyi neler öldürür?

Evlilikte sevgiyi neler öldürür?

Bitti, seninle aramızdaki sevgi öldü. Sanırım boşanmaktan başka çaremiz yok." Eveeet!.. Şimdilerde pek sık duyar olduk böyle cümleleri. Peki ama neden? İşte nedenlerden birkaçı:

Saygısızlık
Kimi eşler, evlenir evlenmez "Karı-koca arasında resmiyet mi olur?" düşüncesiyle saygıyı rafa kaldırıyorlar. Halbuki saygı sevgiyi besler. Her kaba söz ve davranış, sevgi duvarından koparılan tuğladır.
Sevgisizlik
Kimileriyse evlendikten sonra "seni seviyorum" demeyi angarya görerek, "Ona devamlı sevdiğimi hatırlatmama ne gerek var?" diyorlar. Sevgiyi açığa vurmamak odun atılmayan ateş gibi, sevgi ateşini söndürmektir.
İlgisizlik
Saksıdaki menekşenizin gelişip çiçek açması için su neyse, sevgi çiçeğinizin büyüyüp gelişmesi için ilgi de odur. İlgi sevgi çeşmesinin musluğu, ilgisizlik kör tapasıdır.
İletişimsizlik
"İnsanın ihtiyacını en fazla tatmin eden kalbine karşı bir kalbin bulunmasıdır ki, her iki taraf sevgilerini, aşklarını, şevklerini karşılıklı değiştirsinler. Lezzetlerde ortak, kederli şeylerde birbirine yardımcı olsunlar. Evet bir işte hayrette kalan bir adam, birinin gelip kendisiyle o hayreti paylaşmasını ister." Bu paylaşım olmadığı zaman eşler, kendilerini yalnız hisseder. Çünkü iletişim, sevginin dilidir. İletişimsizlik sevgi dilinin katilidir.
Bencillik
Şefkat, merhamet ve fedakârlık duygusundan yoksun olarak erkeğin "yuvayı dişi kuş yapar" mantığıyla her şeyi kadından beklemesi; kadının da aşırı beklenti içinde olması sevginin ölümüdür. Çünkü, bencillik sevgiyi öğüten değirmendir.
Negatif düşünce
Bazı eşler, sürekli "Neden bana öyle söyledin?" diye her şeyi yanlış değerlendirerek eşinin kendisini sevmediğini düşünür. Sürekli yanlış anlaşılan eş, kendisini savcı karşısında yargılanan suçlu gibi hissetmeye başlar. Negatif düşünce, sevginin ölüm fermanına atılan imzadır.
Alkol, kumar gibi alışkanlıklar
Alkol, sevgi çeşmesine atılan zehir, kumar sevgi yumağını mahveden bomba, kötü alışkanlıklar sevgiyi yutan canavardır.
Kin, nefret, öfke...
Kin sevginin buzdolabı, öfke sevginin barut fıçısı, nefret sevginin celladıdır.
Kültür boşluğu
Kitap okuma hastası olan birisiyle kitaptan nefret eden birisinin arasında uçurumdan başka ne olur?
Huy ve mizaç uyumsuzluğu
Birbirlerini sevseler de farklı huy ve mizaçta olan zıtlaşmalar, pişmiş sevgi aşına katılan soğuk sudur.
Aile yakınlarının araya girmesi
Kayınvalide, görümce, hala, teyze vb. yakınların eşlerin arasına girmesi, eşler arası sevginin idam kararını veren aile mahkemesidir.
Eşini değiştirmeye çalışmak
Sürekli "şöyle hareket et, şöyle davran, şöyle konuş" diyerek eşi çocuk eğitir gibi eğitmeye kalkışmak, sevginin ölüm tuzağıdır.
Şiddet
Eşe atılan her tokat, sevgi bağını kesen bir makastır.
Dinî inançlar
Birisi namaz kılarken diğerinin namazla alay etmesi. ...Ve sevgi dış güzelliğe kalır ve dünyevi ve nefsani olursa o sevgi çabuk bozulur.

Konu Sahibi Hazan Mevsimi 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Sevginin Üç Dili Makale ve Köşe Yazıları su damlası 2 2061 16 Mart 2010 17:30
Akıllı anneler medyadan daha güçlüdür Çocuk ve Aile Sağlığı Nesli_Nur 2 1973 16 Mart 2010 17:25
Kur'an Açısından Sömürü ve Sömürgeciler Kur'ân-ı Kerim Genel Hazan Mevsimi 0 2109 15 Mart 2010 23:59
Zor İnsanlarla Diyalog Nasıl Kurulur? Bilgi Dağarcığı GÖKCEN_AZRA 6 3640 06 Mart 2010 17:27
Tüketerek Tükenenlerden Olmamak İçin Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Hazan Mevsimi 0 1382 04 Mart 2010 17:17

Alt 18 Şubat 2010, 22:47   Mesaj No:2
Medineweb Aktif Üyesi
HakikaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:HakikaT isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10886
Üyelik T.: 04 Ekim 2009
Arkadaşları:2
Memleket:ArzdaN SeMaYa ÜmmeTiN OlmaK İçiN DuaDayıM...
Konular: 22
Beğenildi:0
Takdir Et:
Standart RE: Evlilikte sevgiyi neler öldürür?

Saygısızlık
Kimi eşler, evlenir evlenmez "Karı-koca arasında resmiyet mi olur?" düşüncesiyle saygıyı rafa kaldırıyorlar. Halbuki saygı sevgiyi besler. Her kaba söz ve davranış, sevgi duvarından koparılan tuğladır.

İnsanın kendisine saygısı yoksa kimseye saygı muamması göstermesi beklenemez...Saygının olmadiği bir yerde sevgi olmaz.. güzel bir konuya nail olduk Yüreğinize sağlık....
Alt 19 Şubat 2010, 16:57   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Ellerin cennt kapıları açsın elifim çok güzel bir konu..Aklıma ebemle dedem geldi ilkokul 5 gidiyorum yaz tatilinde köyümüze gittim dedem ve ebem hafif yollu tartışmaya koyuldular 5 kiloluk katı yağlar vardı karton kutularda boşa çıkmış dedemin yanında sakin sakin duruyordu karton kutu ne olduğunu anlayamadık dedem yorulunca kutuyu fırlattı kutu tam ebemin başına isabet kafaya geçti mübareğim rahmetli ebeciğim kutuyu çıkarttı gülmeye başladı sonra dedem sonra biz sonra baktık hiçbirşey olmamış tartışanlar gitmiş sakin mülayim birileri gelmiş..Huzurun yolu sabır ve duadan geçer güzellikleri yaşatalım sabredelim erkek yada bayan karşımızdaki eşimiz nasıl olsa her gün birbirimizi görüyoruz diye monotonlaşmayalım sevgi "gül" gibidir nasıl ki bitkiyi yada gülü susuz bırakınca solar canlılığını kaybeder evlilikte öyle Allah c.c. saygı ve sevgide kusur eden kıymet bilmeyen insanlardan eylemesin bizleri...Elifem eskiye daldım yahu teşekkür ederim..
Alt 19 Şubat 2010, 17:08   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Amin Ablam eski degerler çoktan kaybedildi...ama bir" umudum var
Alt 19 Şubat 2010, 17:19   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Alıntı:
Elife Üyemizden Alıntı
Amin Ablam eski degerler çoktan kaybedildi...ama bir" umudum var
Umud ilk bahar çiçekleri gibidir Allah c.c. hiç bir zaman hiç kimseyi umutsuz etmesin can..
Alt 19 Şubat 2010, 17:23   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdir Et:

Evlilikte 35 seneyi geride bıraktık allah ın izni ile ilk gün ki gibi desem abartmış olmam gercektende öyle ama biz tartışdığımızda ben şunu derim bizim sevgimiz O KADAR büyük ki 120 metrekare eve sığmıyor der gecerim birde evlilikte tartışma evliliğin TUZU BİBERİDİR aynı yapılan yemek gibi bazen acı olur bazende tuzlu önemli olan o yemeği çöpe dökmeden tüketmek gerekir.
insan sevdiğini allah cc için sevmelidir ve bunuda bilmelidir.Vesselam..SAYGILAR efendim
Alt 19 Şubat 2010, 17:29   Mesaj No:7

ali

Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 4
Beğenildi:2
Takdir Et:

sende mangal gibi yürek var be abi.
biraz borç verirmisin o yürekten bana da lazım
Alt 19 Şubat 2010, 18:06   Mesaj No:8
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdir Et:

Alıntı:
ali Üyemizden Alıntı
sende mangal gibi yürek var be abi.
biraz borç verirmisin o yürekten bana da lazım
ALİM dedikya ALLAH cc seveceksin ozaman o yürek kendiliğinden gelirrrrr efendim
her ne yaparsan ALLAHcc için yapacaksın
KADERDE NEYSE O OLUR ETME MERAK ..
UYMA NEFSİNE HAKKIN EMRİNE BIRAK..
ALTINDAN AĞACIN OLSA ZÜMRÜTTEN YAPRAK..
UYMA NEFSİN YARADANIN EMRİNE BIRAK..
al sana mangal gibi yürek..hakkını helal et kardaşım
Alt 19 Şubat 2010, 18:44   Mesaj No:9
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4529
Beğendi:6125
Takdirleri:24126
Takdir Et:

evlilik müessesinde en tahammul edemediğim şey seni seviyorum kelımesini sıkça duymak isteyenler o kelimeyı ben istediğim için değil kendisi içinden gelerek söylemesi gerek benım hatırım olsun die söylenen herhangi bi sevgi sözcüğünün benım için değeri yoktur asıl olan yürekden gelerek hiç azalmadan olan sevgidir sevgi saygı gibi şeyler söylenmez yaşanır ::
Alt 19 Şubat 2010, 18:46   Mesaj No:10
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Esmanur abla sana katılıyorum ama bende sıkca duymak isterdim

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)