Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi muallime,Açılış Tarihi:  29 Ağustos 2012 (16:02), Konuya Son Cevap : 29 Ağustos 2012 (22:47). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 29 Ağustos 2012, 16:02   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ticari Ahlaksızlığa Dönüşen Evlilikler

Ticari Ahlaksızlığa Dönüşen Evlilikler

Ne kadar garip bir başlık değil mi? Ama okuyunca hak vereceksiniz...

Evlilik insanoğlunun geçmişinden devraldığı, geleceğine miras yoluyla bırakacağı kaliteli bir ilişki biçimidir genel anlamda. Farklı olanla birlikte yaşama ilişkisidir. Birbirini seven iki insanının, birbirine olan bağlılığını, sevdiği kişilerin katıldığı bir törenle, yasal hale getirmesi sürecidir.

Peki, şimdi böyle mi?

Günümüzde pek çok kişinin, evlilik ilişkisini ticari işe çevirdiklerine şahit oluyorum. Üzülerek dinlediğim insanlar, çevrede olup bitenler, kişilerin yaşadığı ilginç tecrübeler, aile terapistliği görevimi icra ederken karşılaştığım vakalar evlilik ilişkisinin garip noktalara gitmeye başladığını gösteriyor.

Aile Bakanlığı iş başına! Çünkü sizin artık yeni bir sorununuz var! Ne biliyor musunuz? "Ticaret ilişkisine dönen evliliklerle başetmek!"

Yo yoo yanlış söyledim! Doğru kurallarla yaşanan ticaretin ciddi anlamda saygınlığıvarken, "içten pazarlıklı kişilerin" yaptığı ticarette her türlü kandırmaca vardır. Kişiler üç kuruş daha fazla kazanmak için, insanlığın kollektif ahlakından ve yaşam prensiplerinden uzaklaşır. Dolayısıyla evlilikler ahlaki altyapısı olan ticaret ilişkisi gibi yaşansa bile idare edebilir. Ancak ticari ahlaktan uzak usullerle yaşanmaya başlamışsa "Ticaret ahlaksızlığına dönen evlilikler" tanımınıkullanmak gerekir.

Demek ki Aile Bakanlığı'nın yeni sorunu "Ticaret ahlaksızlığına dönen evliliklerle(!) başetmek"
İfratlar ülkesi, tefritler diyarı memleketim benim...!

Bir taraftan 3 ineğe "satılan", bedel olarak ödemesi yapılan bu canlılar kadar değeri olmayan gencecik kızlarımız...! onların yıllar boyu çektikleri eziyet dolu hayatları... Diğer yanda gözüne kestirdiği hoş/paralı olduğunu düşündüğü bir adamla evlenip, bir kaç yıl evli kalıp, evlilikte yerini pekiştirmek için alelacele çocuk doğurup, sonrasında ipe sapa gelmeyen nedenlerle boşanmaya kalkan ve giderken de erkeğin soyup soğana çevirmeye çalışan açgözlü zihniyetli kadınlar!

Bir tarafta kadına üçüncü sınıf muamelesi yapıp, insan oluşunu dahi unutturacak kadar eziyet eden ve kadıncağızın terketmek ne kelime, hakkında şikayette bile bulunmaya cesaret edemeyeceği kadar vahşi erkekler... diğer yanda eşine Allah'ın bir emaneti gözüyle bakıp, ona değer veren, kızcağızın kendi öz ailesinin bile değer vermediği kadar önemseyerek mutlu etmeye çalışan; fakat eşinin asık suratınıgüldüremeyen talihsiz kocalar...!

İşiniz zor Aile Bakanlığı...! Tüm bu çarpıklıklarla başetmelisiniz...!

İfrattaki sorunla başetmeye çalışırken, tefritler ortaya çıkarmamak zorundasınız!

Birisinin hakkınıötekine karşı korumaya çalışırken, dengeleri çok net ayarlamalısınız!
Ezilen kadını koroyorum derken, azmaya hazır kadını kışkırtmamalısınız!
Evliliğe ve eşine saygılı erkekleri onura ederken, kadına tarla/satılacak mal muamelesi yapan vicdansız adamı korumamalısınız...!

Evlilikler evlilik olmaktan çıktı, ticari bir ahlaksızlığa dönüştü maalesef. Beş yılınıdoldurmamış evliliklerdeki boşanma oranına, boşanma davalarındaki mal bölüşümüne ve özellikle kadınlar arasında moda haline gelen, kendisini mağdur gösterip erkekleri yolarcasına para talep etme davranışlarına bir göz atın. Ortalığın ne kadar harman yerine döndüğünü göreceksiniz.

Burası bir ülkeyse?
Bu ülkede bir yönetim varsa?
Bu yönetim kişilerin huzurunu sağlamaya talipse?
Bu yönetimin kanun koyucuları birinin geleceğini, diğerinin vicdanına terk etmemelidir! Kuralları doğru koymalı, sistemi iyi oturtmalı, kuralları koymak için iştişare yaptığı danışmanlarını doğru seçmelidir!
Aksi halde...

Herkes birşekilde başının çaresine bakar!

Ama...! herkes kendi başının çaresine bakmaya başlarsa...? Sistem ortaya çıkanlar hakkında başına gelenlerin bedelini öder!

...
Yıllardır aile danışmanlığı/aile terapistliği yapıyorum... son bir kaç yıldır evlerde olanlara akıl sır erdiremiyorum!

Evlilikte kadın ve erkek saldırganlığının yer değiştirmesinin, geçmişte eziyet eden erkeklerin yerini günümüzde boşanma zengini kadınların almasının, mağduriyet yaşayan kadın ve erkeğin yeni bir evliliğe adım atmaktan korkmasının, evliliklerin evlilik olmaktan çıkmasının...vs. Tüm bunların sebebi ne biliyor musunuz?

Evet... tam da düşündüğünüz gibi... artık insanların çoğu sadece para koparmak için evleniyor... huzur için, mutluluk için, birlikte yürümek için, geleceğe bu günden çok yakın bir dost taşımak için değil... günübirlik ihtiyaçlarına karşılık bulabilmek, içiboş hayallerine ulaşabilmek için...
Sevgiler...

Mehtap Kayaoğlu

Konu Sahibi muallime 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başkasının engelli raporuyla araba almak caiz mi ? Soru Cevap Arşivi dvrzener 2 1162 06 Ocak 2020 00:11
Kur’an ezberleme ve hafızada tutma yolları-1 Kur'ân-ı Kerim Genel muallime 1 1874 01 Ocak 2016 17:34
Kur'an Kursu Öğreticileri ile Öğretmenlerin Farkı Din Görevlileri muallime 0 2006 19 Kasım 2015 17:19
Kurmê Darê ji Dêre Muhtelif Konular İslaminesil 1 1772 27 Ekim 2015 20:38
İmamın Dönüşü Din Görevlileri ayrıLık_ 1 1723 10 Eylül 2015 11:29

Alt 29 Ağustos 2012, 16:10   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: Ticari Ahlaksızlığa Dönüşen Evlilikler

güzel bir yazıymış abla teşekkürler
Alt 29 Ağustos 2012, 17:11   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Huzeyfe Üyemizden Alıntı Mesajı göster
güzel bir yazıymış abla teşekkürler

İlgin için ben teşekkür ederim.Özellikle'' nikahta şart koşma konusuyla ''beraber okunursa daha anlamlı olacak.

Alt 29 Ağustos 2012, 22:47   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
İlgin için ben teşekkür ederim.Özellikle'' nikahta şart koşma konusuyla ''beraber okunursa daha anlamlı olacak.

katılıyorum

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: