Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi ali,Açılış Tarihi:  26 Nisan 2008 (15:06), Konuya Son Cevap : 22 Ocak 2010 (13:06). Konuya 8 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Nisan 2008, 15:06   Mesaj No:1

ali

Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 4
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Benimle evlenir misin?

Benimle evlenir misin?

Kadınla erkek arasında fizikî farklar olduğu gibi, huy farkının da olduğu inkâr edilemez. Değil ki kadınla erkek arasında, erkekler arasında da farklar var. Hiçbirimizin huyu suyu birbirine benzemez.
Kadın çabuk sinirlenir, alıngandır, hemen darılabilir.

Hayatta en önemli şey, insanın kendi kendisini idare etmesidir. Nasıl ki şoförler arabayı, pilotlar uçağı, kaptanlar gemiyi idare ederler; aynı şekilde insanlar da kendisini idare etmelidir.

Kendini idare etmek için evvela "Ben neyim, kimim, bu dünyaya neden geldim?" sorularına cevap vereceğiz. Biz Müslüman'ız. Cennete gitmek istiyoruz. Bu yolculuğa çıkmadan evvel, "İlmihal bize ne diyor?" önce bunu öğrenmemiz lazım.

Erkek, hanımından sadece İslam'a uygun şeyler isteyebilir; kadın da öyle. Bu durumda, İslam'da kadının erkeğe, erkeğin kadına itaati yoktur. Her ikisi de Allah'a ve Resul'üne itaat ederken, birbirlerine de itaat etmiş olacaklar.

Aile, ebediyete giden bir yolcudur. Ne halde bulunurlarsa bulunsunlar, gemi gidiyor... Bu gemide eşler fırtınaya tutulmuş kuru yaprak gibi olmamalıdır. Çünkü irade kullanılarak daha iyi bir hayat yaşanabilir.

Eşler, bazen gururlarının, bazen de hayallerinin tesirinde kalarak, hayatlarını berbat edebiliyor. İnsan her türlü hale uyum sağlayabilir. İsterse evini cennet eder, isterse cehennem... Bu, kişinin kendi elindedir.

Mesut olmanın formülü şudur:

"Geçmişi bırak, geri döndüremezsin. Gelecekle meşgul olma, değiştiremezsin. Bulunduğun ânı Müslümanca yaşa!"

Bütün sır, insanın kendisinde.

Heykeltıraş, eline kocaman bir mermer almış, onu yontuyor ki insana benzesin. Elinde bir çekiç kalem, taşa vura vura insana benzetmeye uğraşıyor. Biz de nefsimizin heykeltıraşı olacağız, kendimizi yontacağız. Çekirdek toprakta çürürken yeşerir. Örneğimiz olan Peygamberimiz (sas)'e benzemeye çalışacağız.

Bir problemim olduğunda rahmetli Zübeyir Gündüzalp'e gider, durumu ona açardım. Bir gün hanımla tartışmıştık. Yine ağabeyin yanına gittim. Küçücük bir odada yaşıyordu. Kendi oturduğu yeri bana vermesin diye, kapıdan girer girmez hemen yere oturdum. Ben daha derdimi anlatmadan dedi ki: "Kardeşim, kadına, çevresinden, anasından, babasından, basın-yayından, komşulardan hatalı telkin gelebilir. Böylece kadın, dokuz yerden yanlış fikir alır, bir yerden doğru fikir alır. O da iman hakikatine sahip çıkmak... Bir hanımın dokuz yanlışına bedel, sadece imanlı olması yeter. Onun aleyhinde konuşulmaz."

Sorumun cevabını almıştım. Ağabey, öyle de bir cevap vermişti ki, evdeki huzursuzluktan bir de ben suçlu olmuştum; hanım beraat etti!..

Bir gün bir evde misafirdim. Küçük bir şeyden dolayı evin beyi karısını azarladı. Sanki yüreğime çivi çakıldı. O ikramdan bir şey anlamadım. "Bir şeyler anlat." dediler. Anlatamadım, yıkıldım.

Başka bir gün Doğu Anadolu'da bir evdeydim. Çay getirdiler. Demlik simsiyah, çay is kokuyor. Evin sahibi, "Beyim" dedi, "işte ben hep böyle sefa sürüyorum..." Adamın o sözü beni keyiflendirdi.

Aile hayatı her zaman laboratuvara alınıp, tetkik edilmeli. İyi ve kötü tarafları gözler önüne serilmelidir. Gözü görenler de yürür, körler de... Bugünkü evlilerin ekserisi körün değneğiyle yürür gibi.
hekimoğlu...

Konu Sahibi ali 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
islam'da NİKAH AKDİ Evlilik-Nikah Konuları kawakeb31 38 14542 16 Temmuz 2010 01:21
tilavet Hafızlık ukba yolcusu 1 2098 03 Ağustos 2009 11:52
Benimle evlenir misin? Evlilik-Nikah Konuları Esma_Nur 8 2921 26 Nisan 2008 15:06
edeb İslami Kavramlar Esma_Nur 6 1929 01 Mart 2008 22:32

Alt 26 Nisan 2008, 15:15   Mesaj No:2
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cvp: Benimle evlenir misin?

Yazarın "bir deliyle evlendim"eserinide okumanı tavsiye ederim.hayatın gırgırdan ibaret olmadığınıda görürsün belki
Alt 26 Nisan 2008, 22:00   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Yazı güzel lakin Muhsin hocanın lafına bu smiley iyi gider===
Alt 27 Nisan 2008, 08:14   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 330
Beğenildi:21
Takdir Et:

Allah bu teklifi ahlakı yüksek kimselerden almayı nasip etsin. Evli olanalarında yuvalarında islami muhabbetin hasıl olması nı nasip etsin rabbim inşallah
Alt 19 Ocak 2010, 20:41   Mesaj No:5

ali

Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18
Arkadaşları:1
Konular: 4
Beğenildi:2
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart RE: Benimle evlenir misin?

konuşsam iltifat olarak alınır,sussam birileri kendisini d a r ı ambarında sanır.
bu mesjınızı alkışlıyacak kaç kişi var forumda.
kocaman bir HİÇÇÇ değilmi ?
arsızın ar nesine alır koy heybesine.!!!!!
Alt 20 Ocak 2010, 21:31   Mesaj No:6
Medineweb Üyesi
Karbeyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Karbeyaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 206
Üyelik T.: 20 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Memleket:RİZE
Konular: 3
Beğenildi:0
Takdir Et:

güzeL bi payLaşım oLmuş ..ALLAH razı oLsun...
yaLnız anLamadığım bişey var ?
bu alakasız yazıLar NediR anLayamadım!!!!düşünceli000
Alt 22 Ocak 2010, 09:27   Mesaj No:7
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

özeller foruma taşınamaz.
(Abdulmelik)

Çok özel bir açıklama olmuş can keşke kendi aranızda halletseydiniz Allah c.c. nefsimizi ön planda tutmayı nasip etmesin nefs ve şeytan bizim en büyük düşmanımız Allah c.c. mantığımızı kullanmamızı nasip eylesin .Diğer bir taraftan insanınz bazen düşüp süründüğümüz dönemler olur elimiz yüzümüz toz,çamur olurda haberimiz dahi olmaz Allah c.c. bizi bizimle başbaşa bırakmasın .Hatada günahta ısrarcı olanlardan eylemesin mevla sende farkına varmışsın yanlışın 'keça kürda başımızdan geçen olumsuzluklar bizlere dersdir yeterki almasını bilelim önce kendi nefsime bu yazdıklarm annem derdi "insanın en büyük mahkemesi vijdanıdır" vijdan rahat bırakmamış senide can ,hakkında her daim hayırlısı olsun tanımıyorum ama Ali kardeşimizde hakkını helal eder insAllah öyle bir his hasıl oldu içimde ....
Alt 22 Ocak 2010, 12:50   Mesaj No:8
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

özeller foruma taşınamaz.
(Abdulmelik)

Yanlış kelime kullanmışsınız kardeş beşeriz şaşarız yarınlar ne getirir bilinmez ibreti alem için hayırlı olanı yapmak erkişinin yapacağı bir davranıştır .....
Alt 22 Ocak 2010, 13:06   Mesaj No:9
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esma_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4526
Beğendi:6115
Takdirleri:24126
Takdir Et:

arkadşalar bu işler kısmet işidir bu kdr kafa yormayın yaratıcı ne yazdıysa o olıcak bunu burdakı herkes çok iyi biliyor misal desenızki ölürümde ben bunu almam yada bu kim ya parmagımın ucunu göstermem ben buna gibi lafızlr edilsede yazılmışssa olur çoooook gördük onun için olayları akışına bırakalım ve çokça dua edelim

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)