Medineweb Forum/Huzur Adresi
Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Gazete Manşetleri-Gündem

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mihrinaz,Açılış Tarihi:  02 Aralık 2017 (00:33), Konuya Son Cevap : 02 Aralık 2017 (19:56). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenen Abdulmelik
Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 02 Aralık 2017, 00:33   Mesaj No:1
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:65
Cinsiyet:bayan
Memleket:Trabzon
Yaş:39
Mesaj: 8.770
Konular: 656
Beğenildi:6704
Beğendi:5187
Takdirleri:4887
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Diyanet İşleri Başkanından ÇAP Önerisi

Diyanet İşleri Başkanından ÇAP Önerisi

Öğrencilere ÇAP (Çift Anadal Programı) Önerisi
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Eğitim ve İlahiyat Fakültelerinden okuyan ve Çift Anadal Programını tamamlayıp diplomasını alanların Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde hemen göreve başlayabileceğini müjdeledi.

'İl Buluşmaları' kapsamında Muş'a gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından düzenlenen 'Bilgiden Bilince' adlı konferansa katıldı. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Prof. Dr. Sebahattin Zaim konferans salonunda düzenlenen konferansa, Vali Aziz Yıldırım, MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Diyanet İşleri Başkanlığı bürokratları, kamu kurum amirleri, akademisyen ve çok sayıda öğrenci katıldı. Burada öğrencilere yönelik bir konuşma yapan Prof. Dr. Ali Erbaş, bilginin önemine değindi.

"Bizim, bilinçli gençler olarak, önce bilgi sahibi olmamız gerekiyor"

Öğrencilere bu tür etkinliklere katılmalarını öneren Prof. Dr. Erbaş, "Üniversite sıralarında sadece derslerle yetinmeyip, derslerin dışında bu tür etkinlikleri takip etmeniz, üniversiteyi bitirdikten sonra size 'iyi ki öğrencilik yıllarımda daha fazla konferans dinlemişim, daha fazla sempozyuma katılmışım, daha fazla kitap okumuşum' diyeceksiniz. Çünkü hayata atıldıktan sonra eğer akademik bir çalışmanın içerisinde olmazsanız, o fırsatları, o imkanları kaçırmış oluyorsunuz. Onun için üniversite bitmeden ne kadar çok bu etkinliklerden yararlanabilirseniz o kadar yetişmenizde katkısı olacağını düşünüyorum. 'Bilgiden Bilince' başlığı beni çok etkiledi. Bizim, bilinçli gençler olarak, önce bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Çünkü bilgi ve hikmet, insan olarak yaratıldığımız ve daha sonra insanlığımızı, adamlığımızı ve yaratılışımızdaki o ahseni takvim denilen en güzel surette olmuş olmamızı daha iyi anlayabilmek ve onu muhafaza edebilmek için bilgi gerekli. Çünkü, İslam medeniyetinin belki de ilk çekirdeğini oluşturan husus da bilgidir. Hepiniz biliyorsunuz ki ilk ayet, 'Oku, yaratan Rabbinin adıyla oku.' Peygamber Efendimizin, Mekke'de Nur Dağı'nda aldığı ilk ayettir" dedi.

"Tüfek çıktı, mertlik bozuldu"

Gençlere doğru bilginin peşinde koşmaları tavsiyesinde bulunan Erbaş, "Bilginin bazen insanlığın başına açtığı belaların da olduğunu görüyoruz. Bilgisayar çağında yaşıyoruz, bilgi çağında yaşıyoruz. Bilgi çağı, benim şu anda burada konuştuklarımı Amerika'dan, Malezya'dan, Çin'den dinleyebilirler. Bu bilginin faydalı bir tarafı ama bu bilgi aynı zamanda insanların vurup vurup ölümüne sebep olabiliyor. Bu bilgiyle çeşitli silahlar üretiliyor, o silahlar kar getirdikçe daha fazla silah, şimdi bakıyorsunuz örgütler kuruluyor, o örgütlere silahlar veriliyor, o silahlarla insanlar öldürülüyor. Bu da bilgiyle yapılıyor. Bilgi olmadan önce kılıç, kalkan vardı. Kimin bileği güçlüyse o, ötekini alt ederdi. Ama tüfek çıktı, mertlik bozuldu. Tüfek, bilgiyle elde edildi. O zaman şu hadisi şerifi hatırlamak lazım; 'Faydası olmayan bilgiden sana sığınırım' Onun için biz faydalı bilginin peşinde olacağız" diye konuştu.

"Faydasız bilginin başımıza açtığı belaları yaşıyoruz"

Milletimizin bilgiye ulaştığı zaman diğer alanlarda da güçlü olduğunu ama bilgiyi kaybettiği, ilimden uzaklaştığı zaman diğer alanlarda da gücünü kaybettiğini vurgulayan Erbaş şöyle konuştu:

"O bölgelerde bundan bin sene önceden kalan tarihi eserleri görüyorsunuz. Bilgi olmadan, matematik, mühendislik bilgisi olmadan bu bina yapılamaz diyorsunuz. Önemli olan bilgiyi insanlığın faydasında kullanabilmek. 19'uncu, 20'nci asra gelinceye kadar, tüfek icat oluncaya kadar, insanlar mert kalmışlardır. Ama şimdi işte, bilginin başımıza açtığı belaları yaşıyoruz. Faydasız bilginin başımıza açtığı belaları yaşıyoruz. Ya da bilgiyi yanlış yolda kullanmanın hüsranını, ıstırabını yaşıyoruz. Bundan 100 sene önce Batı dünyası bizim milletimizi parçalamak için o günlerde hangi ırklar ön plandaysa o ırkları birbirine kışkırtmaya çalıştı. Arapları, bütün Arap dünyasını Türklere karşı kışkırttılar. Hatta, bazı casuslar camilerin kürsülerine kadar çıktı, İslam dünyasını dolaştı. Bu milleti oluşturan o unsurları birbirine kötülemeye çalıştı. Araplara dediler ki, 'Bütün Türkler Hıristiyanlaştı.' Şimdiki gibi internet, telefon yok, insanlar inandılar. Sonra, bizim bölgelerde dolaşıp, 'Ne Şam'ın şekeri ne Arap'ın yüzü.'"

"20 milyon kilometrekare 780 bin kilometrekare düştü"

"1920'lerden sonra 20 milyon kilometrekarelik devletimiz sonra 1 milyon kilometrekare, daha sonra 780 bin kilometrekareye düşmüş. Bugün, birilerine bu da büyük görünüyor" diyen Prof. Dr. Ali Erbaş, "O 46 parça olanları yutmuşlar zaten, büyük bir bloğu yutamıyorlar ve üzerimize oyunlar oynuyorlar. Ama bu oyunlara gelmeyeceğiz. Irak'ta bir örgüt çıkıyor, Suriye'de bir örgüt çıkıyor, Somali'de bir örgüt çıkarıyorlar. Şebap diye bir örgüt var, bir gece dağlardan iniyor Şebap örgütü. Somali zaten fakirlikten, içler acısı durum yaşayan o insanları gözünü kırpmadan öldürüyor. Geçen gördünüz Mısır'da yaptılar. Bu ne caniliktir. Bunun arka planında, bu örgütlere silah satan ve onlar üzerinden para kazanan ne kadar savaş olursa, ne kadar çok ırkçılık yapılırsa, ne kadar çok mezhepçilik yapılırsa o kadar çok para kazanan güçler var. Ama biz ve bizim gençlerimiz artık bu gerçeği gördü. Dur diyoruz, bu haksızlıklara, bu bölünmemize zemin hazırlayan o planlara dur diyoruz ve demeye de devam edeceğiz. Farklılıklarımız bizim zenginliğimiz" ifadelerini kullandı.

Öğrencilere ÇAP önerisi

Öğrencilere Çift Anadal Programı (ÇAP) önerisinde de bulunan Erbaş, diplomasını alan herkesin işinin hazır olduğunu söyledi. Erbaş şunları kaydetti:

"Üniversitelerde, sosyal alanlarla ilgili seçmeli dersle vardır. Sosyal seçimlik dersler. Benim tavsiyem bir ders havuzu yapıp, her fakülte bir seçmeli ders koysun. Örneğin, Mühendislik Fakültesi'nde okuyan bir arkadaşımız gerekirse İslami İlimler Fakültesi'nde bir ders seçebilsin. İlahiyat Fakültesi'nde okuyan bir arkadaşımız, felsefeden bir ders seçebilsin, ya da edebiyattan bir ders seçebilsin. Bu şekilde, şu anlayışı da ortadan kaldırmış oluruz. Mühendis, sosyal bilimlerle ilgili kitap okumadığı için bu konulardan anlamaz anlayışı da yıkmış oluruz. Sosyal bilimler alanındaki bir arkadaşımız, bir mühendisle, bir doktorla, bir fen bilimciyle oturduğu zaman en azından konuşabilsin. Böyle bir faydaya zemin hazırlamış oluruz. Çift Anadal Programı (ÇAP) da bu konuda interdisipliner metodu destekleyici bir uygulamadı. Çift Anadal Programı'yla ilgili YÖK'ün bazı uygulamaları var. Ama en azından engel yoksa Çift Anadal Programı yapabiliriz. Buradan şunu özellikle tavsiye ediyorum. İlahiyat Fakültesi'ndeki arkadaşlarımız, eğer bir engel yoksa Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitim'de ÇAP yapsınlar. Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitim'deki arkadaşlarımız İlahiyat Fakültesi'nden ÇAP yapsınlar, bana gelsinler onların görevleri hazır. Yeter ki, o Çift Anadal Programı diplomasını bana getirsinler, görevleri hazır. Bizim 4-6 yaş grubu kuran kurslarımız var. Hemen orada resmi olarak atamasını da yapabiliriz. Yeter ki o diplomayı alalım. Belki İlahiyat Fakülteleri'nde okul öncesi din eğitimi diye bir bölüm açabiliriz. Bununla ilgili inşallah çalışmalarımız devam ede. Çünkü o alanda oldukça öğretmene ihtiyacımız var."

İhlas Haber Ajansı
__________________

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~~~

⬆⏳⌛⬇
dabılyudabılyudabılyunoktamedinewebnoktanet

Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi Mihrinaz 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Medineweb Yaz Okulu 3. Ders HADİS Çalışmamız Yaz Okulu /Ayet-Hadis-Esma Ömer.asaf 4 92 10 Temmuz 2019 19:51
Yaz Okulu 2. Ders Ayet Çalışmamız Yaz Okulu /Ayet-Hadis-Esma Ebu Ömer 17 191 10 Temmuz 2019 19:49
Gül Şerbeti Yapımı (Taze Gül Yapraklarıyla) Reçeller/Marmelatlar vuslat_ 4 57 08 Temmuz 2019 18:21
YARDIMınızA İHTİYACIM VAR Bilgi Dağarcığı Ebu Ömer 26 289 08 Temmuz 2019 12:16
Medineweb Yaz Okulu 1.DERSİMİZ (Esmâ'lar) Yaz Okulu /Ayet-Hadis-Esma Ebu Ömer 35 431 04 Temmuz 2019 22:11

Alt 02 Aralık 2017, 10:58   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:65
Cinsiyet:bayan
Memleket:Trabzon
Yaş:39
Mesaj: 8.770
Konular: 656
Beğenildi:6704
Beğendi:5187
Takdirleri:4887
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart

Çap eğitimi mühendisliklerde genellikle uygulanan bir programdı. İlahiyat, İslamî Bilimler okuyan birinin çocuk gelişimi, sosyoloji, psikoloji ya da bir dil okuması mesleğine eğitimine çok büyük katkıdır...Yine farklı meslek okuyan birisinin de inşallah olur; İlahiyat okuması ne kadar güzel olur.


ÇAP la eğitiminize devam edin örgün okuyan arkadaşlar...
__________________

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~~~

⬆⏳⌛⬇
dabılyudabılyudabılyunoktamedinewebnoktanet

Alıntı ile Cevapla
Alt 02 Aralık 2017, 11:06   Mesaj No:3
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:65
Cinsiyet:bayan
Memleket:Trabzon
Yaş:39
Mesaj: 8.770
Konular: 656
Beğenildi:6704
Beğendi:5187
Takdirleri:4887
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart

Üniversite okurken ikinci bir bölüm okumak yani. Ama geçişi nasıl oluyor hangi sınavla giriliyor Okuduğunuz üniversiteden yada fakulteden bu konuda bilgi alabilirsiniz..Çap lı bir ilahiyat mezunu olun ))

Sonra başkana gidin göreviniz hazır . Bu kadar
__________________

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~~~

⬆⏳⌛⬇
dabılyudabılyudabılyunoktamedinewebnoktanet

Alıntı ile Cevapla
Alt 02 Aralık 2017, 12:46   Mesaj No:4
Medineweb Site Yöneticisi
Abdulmelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Abdulmelik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14 Haziran 2007
Arkadaşları:7
Cinsiyet:Erkek
Memleket:Bitlis
Yaş:45
Mesaj: 2.849
Konular: 334
Beğenildi:700
Beğendi:132
Takdirleri:1176
Takdir Et:
Standart

diyanetin burdaki amacı 4-6 yaş kurslarına eğitimcileri atamaktır.malumunuz ek sertifikalarla ve geçici öğreticilerle idare ediliyor.diyanetin bu sıkıntısı ve talep hayli büyük.
ikincisi hastahane milli eğitim pansiyonları üniversite yurtları ve cezaevleri için geçici değil kadrolu personelini atamak istiyor.bunun için ya formasyon şarttır ya diploma yada o dalda eğitim almış olması lazım.tüm bunları bir araya getiren ÇAP olarak öneriliyor.
diyanetin artık eskisi gibi ezberle yasin ve bir kaç aşir ile gel kadro bir ömür tamam devri bitti.cidden kendisi eğitimli olmayınca muhataba cemaate verilecek bir şey yoktur.kısır döngü ve verimsizlik ile dolaşıp durur.sayın görmez hocamısın diyaneti silkelemesi bu uğurda çabalaması takdire şayan olmuştur.meyveleri almaya başlıyoruz şükür.artık camiler yaşlıların gelinden hanımdan kaçıp sığınak olarak kullandıkları mat pasif verimsiz işlevlerden olmaktan öte cıvıl cıvıl eğitim kurumlarına dönüştü...anneler çocuklar gençler....
çok ince düşünülmüş ve kesinlikle hayata geçmesi gerekir.
Mihrinaz beğendi.
__________________

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alıntı ile Cevapla
Alt 02 Aralık 2017, 18:45   Mesaj No:5
Avatar Otomotik
Durumu:melek musab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 58682
Üyelik T.: 02 Aralık 2017
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Mesaj: 1
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart

slm alykm yanı lısans mı okumak lazım ıkncı bolumu anlamadım ben
Alıntı ile Cevapla
Alt 02 Aralık 2017, 19:56   Mesaj No:6
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:65
Cinsiyet:bayan
Memleket:Trabzon
Yaş:39
Mesaj: 8.770
Konular: 656
Beğenildi:6704
Beğendi:5187
Takdirleri:4887
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart

Alıntı:
melek musab Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
slm alykm yanı lısans mı okumak lazım ıkncı bolumu anlamadım ben
Aleyküm selam.Evet çift Anadal Programı lisans okurken yapılan bir diğer daldır. Başkanın ifade ettiği; 4 yıllık İlahiyat okuyorsanız birde okul öncesi bölümünü okuyun..okul öncesi öğrencisiyseniz İlahiyat programı okuyun... Eş zamanlı...mezun olduktan sonra, ilitam yada önlisanslılar için geçerli bir durum değil.
__________________

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~~~

⬆⏳⌛⬇
dabılyudabılyudabılyunoktamedinewebnoktanet

Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Forum Ana Kategori Başlıkları

Cevaplar Son Mesajlar
Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) 415 Personel Alıyor Allahın kulu_ KPSS (İ.H.L-İlahiyat) 0 19 Nisan 2017 23:55
Diyanet İşleri Başkanlık Hizmet Binası iklimya Din Görevlileri 0 12 Şubat 2013 22:46
Diyanet İşleri Mevlid Kandili Mesajı RemLe Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat 0 23 Ocak 2013 22:07
Diyanet İşleri Başkanlığının Açıkladığı Hurafeler KuM TaNeSi Hurafeler-Bi'datlar 4 26 Ocak 2009 20:37
Satanizm / Diyanet İşleri Başkanlığı Emekdar Üye İslam/Dinler/Mezhepler 0 13 Temmuz 2008 04:06

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

Medineweb Alemdarhost sunucularında barındırılmaktadır.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285