Medineweb Forum/Huzur Adresi
Geri Git   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Gazete Manşetleri-Gündem

Konu Bilgisi: Konu Sahibi nurşen35,Açılış Tarihi:  04.Aralık.2017 (19:12), Konuya Son Cevap : 04.Aralık.2017 (19:12). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Alt 04.Aralık.2017, 19:12   Mesaj No:1
Medineweb EDİTÖRÜ
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: nurşen35 isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik tarihi: 09.Şubat.2014
Arkadaşları:54
Cinsiyet:Bayan
Mesajlar: 7.547
Konular: 593
Beğenildi:2264
Beğendi:1552
Takdirleri:1683868
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Memurlar İçin Torba Kanundan Neler Çıktı / Medineweb

Memurlar İçin Torba Kanundan Neler Çıktı / Medineweb

Memurlar için torba kanundan neler çıktı?

Torba Kanun memurları ilgilendiren birçok düzenleme bulunmaktadır. Torba Kanundan memurlara getirilen hakları Yenişafak Gazete Yazarı Ahmet Ünlü maddeler halinde sıraladı[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]


Torba Kanun olarak bilinenBazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 28.11.2017 tarihinde Meclis tarafındankabul edildi. Bu Kanunda memurları ilgilendiren birçok düzenleme bulunmaktadır. Bu yazımızda Torba Kanundan memurlara getirilen hakları açıklamaya çalışacağız.


Şehit yakınlarının kamuda istihdamında önemli değişiklikler getirildi


Torba Kanunun 51 inci maddesiyle Şehit yakınlarına önemli haklar sağlanmıştır. Buna göre, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun ek 1 inci maddesinde harp veya vazife malulü sayılanlar ile vazife malulü sayılan; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının erbaş ve erler dahil askeri personeli ile Emniyet Teşkilatından Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup personelinden hayatını kaybedenlerin eş veya çocuklarından birisi ile ana, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi; ana, baba ve kardeşi yoksa eş veya çocuklarından toplam iki kişi; eş veya çocuğu yoksa ana veya babası ile kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi, ana veya babanın bu hakkı kullanmaması durumunda ise bir diğer kardeşi olmak üzere toplam iki kişi istihdam hakkından yararlanmaktaydı.
Yeni getirilen düzenleme ile ana, baba veya kardeşlerin bu hakkı kullanmaması durumunda eş veya çocuklardan toplam iki kişi istihdam hakkından yararlanacaktır.
Yine kırk beş yaşını bitirmiş olanlar istihdam hakkından faydalanamamaktaydılar. Getirilen yeni düzenlemeyle yaş şartı kaldırılmıştır.
Ayrıca, daha önce bu haktan yararlanmak isteyen hak sahiplerinden ilköğretim, ortaokul, ilkokul mezunu olanların hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlara; ortaöğretim ve yükseköğretim mezunu olanların, atama teklifinin yapıldığı tarihte öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanın 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki cetvellerde yer alması koşuluyla ihraz etmiş bulundukları unvanlara, bunların dışında kalan ortaöğretim ve yükseköğretim mezunlarının ise memur unvanlı kadro ve pozisyonlara atama teklifleri Devlet Personel Başkanlığınca yapılmaktaydı. Yapılan yeni düzenlemeyle hak sahiplerinden ilköğretim, ortaokul ve ilkokul mezunu olanların atamaları da memur kadrolarına yapılacak.
İlkokul mezunu şehit yakınlarından hizmetli kadrosundaKİLER memur yapılacak
Torba Kanunun 52 nci maddesiyle getirilen düzenlemeye göre 3713 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesinden yararlanarak kamuda hizmetli olarak istihdam edilenler ve halen bu unvanda görev yapanların bu maddenin yayımını takip eden ayın 14ü itibarıyla kadro ve pozisyon unvanları başka bir işleme gerek kalmaksızın memur olarak değiştirilmiştir.
Kamu lojmanları öncelikle memurlara satılacak


Torba Kanunun 58 inci maddesine göre kamuya ait kamu konutlarının öncelikle konutta oturan kamu görevlilerine satışı öngörülüyor. Buna göre, ihale yapıldığı tarihte görev, sıra ve hizmet tahsisli ve kat mülkiyeti kurulan kamu konutlarında oturanlar, ikamet ettikleri kamu konutunu öncelikli olarak satın alma hakkına sahip olacaklar ve ihale bedeli öncelikli alım hakkı sahibi tarafından peşin veya dört yıla kadar kanuni faizi ile birlikte taksitli olarak ödenebilecek, peşin olarak ödenmesi halinde de yüzde on indirim uygulanacaktır.


Yapılan ihale sonucunda oluşan ihale bedeli, öncelikli satın alma hakkı bulunanlara tebliğ edilecek ve öncelikli alım hakkı sahibinin, içerisinde oturduğu kamu konutunu bu bedeli üzerinden satın almak istemesi ve tebligattan itibaren onbeş gün içerisinde ihale bedelini peşin ödemesi veya peşinatı ödeyerek taksitli satış sözleşmesi düzenlemesi halinde bu durum, en yüksek teklif veren istekliye bildirilecektir.
Ancak, öncelikli satın alma hakkı sahibinin aynı süre içerisinde kamu konutunu satın almak istemediğini bildirmesi, bu süre içerisinde herhangi bir bildirimde bulunmaması ya da yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, en yüksek teklif veren istekliye tebligat gönderilerek ihale bedelini peşin veya taksitle ödemesi gerektiği bildirilecek ve bu durumda kamu konutunda oturana tebligat yapılarak konutu iki ay içerisinde tahliye etmesi istenerek konutun tahliyesi sağlanacaktır.


Başbakanlık Müfettişleri Maliye Uzmanı olarak atanabilecek
Torba Kanunun 92 nci maddesine göre kariyer mesleklerde bulunanlara sınavla Maliye Uzmanı kadrolarına atanma hakkı getiriliyor. Özellikle Başbakanlığın yeni sistemle birlikte kalkacak olması burada görev yapan kariyer mesleklerin ne olacağını gündeme getirmişti. Başbakanlıkta görev yapan kariyer meslekler arasında yer alan Başbakanlık Müfettişleri ile Başbakanlık Uzmanları Maliye Uzmanı kadrosuna atanabilecekler.
Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla mesleğe özel yarışma sınavı ile girmiş ve yeterlik sınavıyla bulundukları kadrolara atanmış olmaları kaydıyla, 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Kanunun 152 nci maddesinin II- Tazminatlarkısmının - Özel Hizmet Tazminatı bölümünün (e), (f), (g) ve (ğ) bentlerinde sayılan kadro unvanlarında bulunanlar ile Bankalar Yeminli Murakıpları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurulu Uzmanlarından başvuranlar arasından yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavda başarılı olanlar, 31/12/2018 tarihine kadar merkezi yönetim bütçe kanununda yer alan sınırlamalara tabi olmaksızın naklen Maliye Uzmanı olarak atanabilecekler ve Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığında görevlendirilebilecekler.
Bu şekilde atananların söz konusu kadrolarda geçen hizmet süreleri Maliye uzmanı, yardımcılık veya stajyerliklerde geçen hizmet süreleri ise Maliye Uzman Yardımcısı kadrolarında geçmiş sayılır. Bunlardan 657 sayılı Kanuna tabi olmayanların anılan kadrolar ile bunların yardımcılık veya stajyerliklerinde geçen hizmet süreleri her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilecektir.


Kişisel Verileri Koruma Uzmanı kadrolarına naklen atama yapılacak
Torba Kanunun 120 nci maddesine göre, en az dört yıllık lisans öğrenimi veren siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, hukuk ve işletme fakültelerinden, mühendislik fakültelerinin elektronik, elektrik-elektronik, elektronik ve haberleşme, bilgisayar, bilişim sistemleri mühendisliği bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt içi ve yurt dışındaki yükseköğrenim kurumlarından mezun olanlardan; mesleğe özel yarışma sınavı ile girilen ve belirli süreli meslek içi eğitimden ve özel bir yeterlik sınavından sonra 657 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinin Ortak Hükümler başlıklı bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendinde belirtilen unvanlara ilişkin kurumların merkez teşkilatlarına ait kadrolara atanmış ve bu kadrolarda aylıksız izin süreleri hariç en az iki yıl bulunmuş olanlar ile öğretim üyesi kadrolarında bulunanlar, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından en az yetmiş puan almış olmak ve atama tarihi itibarıyla kırk yaşından gün almamış olmak kaydıyla, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde Kişisel Verileri Koruma Uzmanı olarak atanabilecekler.


Alıntı...[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
__________________
O (cc)’NA SIĞINMAK AYRICALIKTIR

Konu nurşen35 tarafından (04.Aralık.2017 Saat 19:15 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi nurşen35 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Arapça IV Deneme Soru ve Cevapları Arapça 4 nurşen35 0 6 13.Aralık.2017 23:27
Diyanet'ten Yurtdışı Din Görevlisi Sınav... Diyanetten Duyurular/Haberler nurşen35 0 39 13.Aralık.2017 22:10
'Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devletini... Gazete Manşetleri-Gündem nurşen35 0 5 13.Aralık.2017 21:14
2018 YILI 1. HAFIZLIK TESPİT SINAV TARİHİ BELLİ... DHBT-Diyanet'in Duyuruları nurşen35 0 104 12.Aralık.2017 21:51
Aile Tükenirse Umutlarımız ve Geleceğimiz de... İslami Haberler nurşen35 0 12 12.Aralık.2017 21:44

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Ziyaretçi)
 
Seçenekler

Yukarıdaki Konu Başlığına Benzeyen,Medineweb'de Otomotik Bulunan 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Ana Kategoriler

Cevaplar Son Mesajlar
Myanmar'dan TİKA'ya Arakanlı Müslümanlar için yardım izni çıktı/medineweb Mihrinaz Gazete Manşetleri-Gündem 0 05.Eylül.2017 22:37
Yaz Dönemi Kursları için Mülakatta Neler Soruluyor?Medineweb Mihrinaz Kur'ân Kursları 15 10.Haziran.2017 19:27
Piyasadaki Sucuk,Salam,Sosis,Köfte,Döner İçin Neler Bilmeliyiz? FECR Sağlık Ve Alternatif Tıp 0 13.Temmuz.2014 09:54
İşte Klavyedeki Gizli Harfler ve Neler Neler TufeyL Serbest Kürsü 2 10.Haziran.2012 22:40
Ölen Yakınlarımızın Sevabını Arttırmak İçin Neler Yapabiliriz? NUR Soru Cevap Arşivi 0 18.Aralık.2008 22:20

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

  Medineweb Ana Sayfasının en iyi Görüntüsü 1280*768 olarak ayarlıdır.

 Camii Vakitmatik1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268