Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler

Konu Kimliği: Konu Sahibi KEVİR,Açılış Tarihi:  17 Temmuz 2008 (23:21), Konuya Son Cevap : 03 Şubat 2021 (09:59). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 17 Temmuz 2008, 23:21   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:KEVİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1676
Üyelik T.: 05 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 70
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Tolstoy'dan Bugün Notları/Medineweb

Tolstoy'dan Bugün Notları/Medineweb

Tolstoy Rus yazar, İki yaşında annesini ve dokuz yaşında babasını kaybetti. Hıristiyanlığa yönelttiği eleştirilerden dolayı aforoz edildi. Ailesi ile arası açıldı ve evi terk etti ancak birkaç gün sonra zatüreden öldü. Kitaplarında bir arayışın içinde olduğu görülür, sanatı ahlaksızlıkla suçlar. Hz. Muhammedi övdüğü küçük bir kitabı vardır. Kimi yazarlar Müslüman olduğunu söylerler ancak bu net değildir

*** Ülkülerine doğru yöneltmeğe çalışmalı

*** İnanç, hayatın kuvvetidir

*** İnsanlar seni, istedikleri kadar bilsinler, ama kendi kendini aldatabilir misin

*** Öyle davran ki, senin iraden kendini bir kanun koyucu gibi hissetsin. Öyle davran ki, bu davranış yanında insanlığı bir araç değil bir amaç olarak göresin. Öyle davran ki, senin iradenin bir kanun gibi genel geçerliliği olsun.

*** Savaş, mızraklı, trampetli bir bayram değildir. Onun manzarası kandır. Ölümdür

*** Tarihin konusu, kavimlerin ve insanların hayatıdır

*** Bugün yaptıklarımın ve yarın yapacaklarımın sonucunda ne olacak?Hayatımın tamamının sonucunda ne olacak?Niçin yaşayayım,niçin herhangi bir şey yapayım?Hayatımın beni bekleyen,kaçınılmaz olan ölümün yok etmeyeceği bir anlam var mı? Arzuları olan bir varlık olarak ben kimim?

*** Bana çocukluğumda öğretilen şeylere inanmıyordum, ama inandığım bir şeyler vardı. Neye inandığımı ise hiç anlatamıyordum. Bir Tanrı'ya inanıyordum. Ya da daha doğrusu Tanrı'yı inkâr etmiyordum. Ama nasıl bir Tanrı'ya inandığımı tanımlayamıyordum.

*** Sorular kafamda daha sık tekrarlanır ve gitgide daha büyük bir ısrarla cevap bekler olmuşlardı. Hep aynı yere düşen mürekkep damlaları gibi hep birlikte bir kara lekede toplanmışlardı.

*** Arayışım sancılı bir süreçti ve uzun sürdü. Bu,sadece meraktan kaynaklanan kayıtsız bir arayış değildi.Gece gündüz devam eden sancılı ve ısrarlı bir arayıştı...

*** Zamanın, sebebin ve uzayın ötesinde benim yaşamımın anlamı nedir?

*** ''Hayattan uzaklaştığımız ölçüde hakikate yaklaşırız'' diyordu Sokrat ölüme hazırlanırken .''Biz hakikate âşık olanlar, hayatta ne için çabalarız? Kendimize bedenden ve onun yol açtığı bütün kötülüklerden kurtarmak için! O halde ölüm bize geldiğinde nasıl mutlu olmayalım?

*** Benim için Muhammedilik, Haça tapmakla mukayese edilemeyecek kadar yüksekte duruyor.Eğer insan,seçme hakkına sahip olsaydı,aklı başında olan her Provoslav ve her insan,şüphe ve tereddüt etmeden Muhammediliği, tek Allah'ı ve onun peygamberini kabul ederdi

*** Hayatta her şey gelişir ve mükemmelleşir.Dinin gelişip mükemmelleşmesi ise,onun sadeleşmesinden,anlaşılmasından ve onu anlaşılmaz yapan her şeyden kurtarılmasından ibarettir...

*** Tanrıyı kavramak zordur. Bizler atamız Âdemden bugüne dek Onu kavramaya çalışıyoruz; buna rağmen hala, amacımızdan sonsuz denecek kadar uzağız; ama O'nu kavrayamayışımızda yalnız kendi kuvvetsizliğimizi ve O'nun yüceliğini görüyoruz...

*** Günümüzde kimileri dini, kitlelere hükmetmenin bir aracı; kimileri de saçmalık olarak düşünüyor. Fakat hiçbirisi hakikate bir adım bile yaklaşmak istemiyor.

*** İnanç dünyevi amaçlara ulaşmada bir araçsa eğer, o tabi ki inanç değildir...

*** Muhammed her zaman Evangelizm'in üstüne çıkıyor. O,insanı Allah saymıyor ve kendini de Allah ile bir tutmuyor. Müslümanların Allah'tan başka ilahları yoktur ve Muhammed onun peygamberidir. Burada hiçbir muamma ve sır yoktur

*** Kendini ne kadar temizlersen, yüce bilgiyi o denli kavrayabilirsin...
Ruhunun gözlerini kendine çevir, kendi kendine şunu sor:'Ben kendimden memnun muyum? Yalnız aklımı kullanarak şimdiye kadar neye ulaştım

*** Güzel olan sevgili değil sevgili olan güzeldir…

*** İnsanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa; payı gerçek kişiliğini gösterir, paydası da kendisini ne zannettiğini, payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür…

*** Kadın öyle bir konudur ki, onu ne kadar incelersen incele her zaman yepyenidir…

*** Her mutluluk birbirinin aynı, ama her mutsuzluk kendine özgüdür

*** Hayvan öldürmeden, insan öldürmeye sadece bir adım vardır; dolayısıyla hayvana işkence etmekle, insana işkence etmek arası da sadece bir adımdır…

*** Nasıl dünyada beyin sayısı kadar düşünce çeşidi varsa, yürek sayısı kadar da sevgi çeşidi vardır

*** Hiç kimse öfkesini yutmaktan daha güzel bir içki içmemiştir…

*** Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünüyor, kimse kendini değiştirmeyi akıl etmiyor.

Konu Sahibi KEVİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Zerdüştün Yakarışı Şiirler ve Şairler Yitiksevda 4 2520 09 Eylül 2009 22:13
sizce medineweb... ne yaparsınız...? Anket'ler-Röportaj'lar Nebevi Sevda 11 6293 20 Ekim 2008 15:48
Soyun Devamı Gereklidir Makale ve Köşe Yazıları KEVİR 0 2124 06 Eylül 2008 02:06
Sevgi İle İlgili Sözler Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler Sakkurem 32 20969 21 Ağustos 2008 00:24
Zemahşeri'den Sözler Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler rizwanbara 1 3605 20 Ağustos 2008 00:02

Alt 18 Temmuz 2008, 00:56   Mesaj No:2
Medineweb Üyesi
Durumu:günışığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 71
Üyelik T.: 08 Ağustos 2007
Konular: 18
Beğenildi:5
Takdir Et:
Standart Cvp: Tolstoy'dan Sözler

*** Muhammed her zaman Evangelizm'in üstüne çıkıyor. O,insanı Allah saymıyor ve kendini de Allah ile bir tutmuyor. Müslümanların Allah'tan başka ilahları yoktur ve Muhammed onun peygamberidir. Burada hiçbir muamma ve sır yoktur .....
Alt 05 Kasım 2009, 23:30   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart re: Tolstoy'dan Bugün Notları/Medineweb

İnanç, hayatın kuvvetidir
Alt 25 Mayıs 2014, 00:05   Mesaj No:4
Medineweb Üyesi
Durumu:ece seymen isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 42947
Üyelik T.: 18 Mayıs 2014
Konular: 2
Beğenildi:1
Takdir Et:
Standart Cevap: Tolstoy'dan Sözler

BOZUK PARA İNSANIN CEBİNİ DELER,BOZUK İNSANDA KALBİNİ BU YÜZDEN İKİSİNİ DE HARCAYIN GİTSİN... tolstoy
Alt 21Haziran 2018, 13:10   Mesaj No:5
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11775
Beğendi:8955
Takdirleri:26191
Takdir Et:

Tanrıyı seviyorum deyip de, kardeşinden nefret eden yalancıdır. Çünkü gördüğü kardeşini sevmeyen, görmediği Tanrıyı sevemez...

...Tolstoy ...

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 03 Şubat 2021, 09:59   Mesaj No:6
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11775
Beğendi:8955
Takdirleri:26191
Takdir Et:

●Mutsuz insanların kentte yaşamaları daha iyidir. İnsan kentte yüz yıl yaşar da çoktan öldüğünün ve çürüdüğünün farkında bile olmaz. Tolstoy /Kreutzer Sonat sayfa 63.

●İkiyüzlülükle en akıllı yetişkinleri bile kandırabilirsiniz, fakat çok zeki olmayan küçük bir çocuk bile ne kadar iyi saklanmış olursa olsun ikiyüzlü bir insanı hemen tanır ve ondan tiksinir.

●En önemli vakit içinde bulunduğunuz andır. En önemli kişi, kiminle beraberseniz odur, zira hiç kimse bir başkasıyla bir daha görüşüp görüşmeyeceğini bilemez ve en önemli iş iyilik yapmaktır. Çünkü insanın bu dünyaya gönderilmesinin tek sebebi budur.

●Uyumak istiyorum, uyuyamıyorum, düşünmeyeyim diyorum, onu da yapamıyorum..(karantina günlerini anlatır gibi )

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: