Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi KalbinNûru,Açılış Tarihi:  28 Aralık 2007 (21:41), Konuya Son Cevap : 26 Şubat 2024 (10:23). Konuya 33 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 28 Aralık 2007, 21:41   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
KalbinNûru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KalbinNûru isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 25
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 49
Beğenildi:8
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Bir Hadîs-i Şerîf Bir Düşünce

Bir hadis-i şerif bir yorum ...

Siz Îmân etmedikçe Cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçekte îmân etmiş olmazsınız. Size yaptığınız zaman sevineceğiniz bir şeyi söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız.

bu Hadîs-i Şerîf hakkında neler düşünürsünüz arkadaşlar...

Konu Sahibi KalbinNûru 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
kim yaptığını Allâh için yapıyor. Soru Cevap Arşivi NUR 3 2187 14 Ekim 2008 22:21
GÜL Şiirler ve Şairler Ağlama_Karanfil 10 4668 27 Eylül 2008 22:58
mübârek gecelerde yazılan mesajlar Dua Bölümü TÜRKcan 1 2129 26 Eylül 2008 23:54
ben geldim :) Şiirler ve Şairler KalbinNûru 10 6169 25 Ocak 2008 22:17
Kötülükten Alıkoyan Namaz Namaz-Abdest-Teyemmüm kebuter 2 2523 22 Ocak 2008 20:59

Alt 28 Aralık 2007, 21:53   Mesaj No:2

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:
Standart Cvp: Bir Hadîs-i Şerîf Bir Düşünce

Allah razı olsun sizlerden....hadisler üzerinde konuşmak gerçekten onları anlayıp hayata geçirmede bize faydalı olacaktır inş.
burada sevgili peygamberimiz müminlerin kalplerinin birbirlerine yaklaşması için bir yoldan bahsediyor.gerçekten selam, imana giden yolda birbirimizi sevmek için güzel bir alışkanlık.yolda gördüğümüz birine belki o an hal hatır soramayabiliriz ama bir selam verebiliriz.böylece bağlarımızı koparmamış oluruz.o kişiye karşı muhabbetimiz artar. böylece cennete giden yola bir adım daha yaklaşırız.
Alt 28 Aralık 2007, 22:05   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Âmîn. Rabb'im sizlerden de Râzı olsun. Mü'minler kardeştir bunu yine bir bedene benzetirler nasıl beden bir işlev yapacaksa bütün beden aynı anda hareket eder ve yine beden de bir uzuv rahatsız olsa yine bütün beden bunu çeker.

Sevmek çok güzeldir Yunus boşuna dememiştir ki Yaratılan'ı severiz Yaratan'dan ötürü. Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- işte bunu yoluna bize öğretmiş birine selam verdiğimiz zaman sanki onunla selam veren arasında bir muhabbet bağı oluşuveriyor.
Alt 29 Aralık 2007, 17:26   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Ebû Hüreyre (ra)'den: Demiştir ki, Resûlullâh (sav) Hazretleri: "Kişinin mâlâya'niyi terketmesi, iyi müslüman olduğu(nun alâmetleri)ndendir." buyurdu. (Bu hadis-i şerif hasen olup onu Tirmizi gibi başkan da böylece (mevsülen) rivayet etmişlerdir.)
Mâlâyani: Kendisiyle alâkası olmayan iş olsun diye, laf olsun diye, vakit geçsin diye,ömür tükensin diye yapılan boş konuşmalar ve faydasız işlerdir.
Müslüman bir işe bakar Dünya ve/veya âhiretine fayda sağlamayacak bir iş ise ondan uzaklaşır. Kişinin kendisini ilgilendirmeyen şeyleri terketmesi Müslümanın güzelliğindendir.
Yani Müslüman kendisini ilgilendirene bakmalı ilgilendirmeyenden uzaklaşmalıdır. Buna bir Misâl verecek olursak meselâ arkadaşlar arasında sohbet edilir. Bakarsın o sohbet senin faydana mı; yoksa boş boş konuşup vakit geçirme mi? v
Alt 30 Aralık 2007, 15:05   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Rasûlullah (sav)'in şöyle buyurduğu Enes (ra)'den rivâyet olunuyor: [B]Allahû Teâlâ buyurdu ki: "Ey Âdem-oğlu, sen bana yalvarıp benden ümmid-vâr oldukça senden sâdır olan (günahlar) her ne olursa olsun sana mağfiret ederim ve aldırmam. Ey Âdem-oğlu, senin günahların gökyüzünü kaplayacak dereceyi bulsa da benden mağfiret dilesen sana mağfiret ederim. Ey Âdem-oğlu, bütün yer dolusu günahlar getirirsen de sana bana hiç bir şeyi şerik tutmayarak huzûruma çıksan herhalde ben sana bütün yer dolusu mağfiret veririm. (Bu hadis-i şerifi, Tirmizi rivâyet etmiş olup, "Hadis, Hasendir, Sahihdir" demiştir.)

Allâh Teâlâ biz kullarına bu kadar bağışlayıcı ve mağfiret edicidir. Allâh Teâlâ Kendi'sine hiçbirşeyi ortak koşmamamızı buyuruyor. Yaptığımız amelleri İhlâs ile yani Allâh Teâlâ Rızâsı için yaparsak o zaman değer kazanır. Riyâkarlıktan, gösterişten, Şirkten uzak yalnız Allâh Teâlâ için nitekim Yusuf bin Hüseyin şöyle demiştir: Riya ve gösteriş için yapılmış bir amelle Allâh Teâlâ'nın huzûruna çıkacağıma, günâh yükü ile çıkmayı tercih ederim.
Alt 31 Aralık 2007, 01:29   Mesaj No:6
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:maşuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 523
Üyelik T.: 04 Kasım 2007
Konular: 1
Beğenildi:2
Takdir Et:

Efendimiz
عليه صلا ت و سلا م
buyurdular ki ;
Cennete girdim ve cennetin iki kanadı arasında altın ile yazılmış üç sütun gördüm.
1.Satır :
لا ا له ا لا ا لله
2.Satır :
Önden gönderdiğimizi ( sevabımızı ) bulduk,
(helal olarak ) yediğimizden kar ettik,
geride bıraktuğımızdan ( mirastan ) zarar ettik...
3.Satır :
Günahkar ümmet,
bağışlayıcı Rabb.........
Ben hadisin senedini bilmiyorum.Ama İmam Gazali'nin bi kitabında okumuş,
çok hoşuma gittiğinden not etmiştim..
Bundan bana ulaşan çağrılar;
1.) k.tevhid herbirşeyde number one...aklımın alacağı yahut alamıycağı..
2.)akıllıysam ticaretim aklımın göstergesi...
3.)herşeye rağmen O tüm af kapılarını bana açmış ve kapıdan girmek neyse sadece O'na yönelmem bile O'nun için yeterli...
Alt 31 Aralık 2007, 12:59   Mesaj No:7
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Benim adıma yalan söylemeyin! Kim benim adıma yalan söylerse, ateşe girer!"
Ali radıyallahu anh. Buhârî.

bu Hadîs-i Şerîf beni çok korkutuyor. Çünkü Günümüzde uydurma ve yalan Hadîs-i Şerîf'ler çok. Bunları nasıl ayırt edeceğimizi bilemiyoruz. Ve Özellikle duyduğumuzu okuduğumuzu paylaşıyoruz. Onun için buna daha çok dikkat çekmek îcâb eder.

Allâh Teâlâ bizleri uydurma ve sonradan söylenmiş sahih olmayan bütün O sözlerden bizlerin hıfzına girmekten korusun. Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- adına yalan söylemekten bizleri muhafaza eylesin. Âmîn.
Alt 31 Aralık 2007, 15:46   Mesaj No:8

NUR

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

hatadan elbet Allah Tealaya sığınırız.ama bizlerin de dikkat etmesi gereken hususlar vardır elbet...
örneğin bir hadisin uydurma olup olmadığını anlamak için önce kuranın ruhuna aykırı olmaması gerekir,ayrıca sünneti seniye ye de uygunluk önemlidir.
ikinci ölçütümüz ise Rabbimizin bize bahşettiği akıl dır.akl-ı selime ters düşen hadisler zaten kendini belli eder.örneğin üç şeyde uğursuzuk vardır:kadında,binekte,evde...örneğin bu hadis,neye binaen böyle söylenmiş olabilir.?oturup düşünmemiz lazım şüphe ediyorsak,rivayet eden ravinin ismine dikkat etmeliyiz,şu an kütübüsitteye bile girmiş uydurma hadislerden bahsediliyor.bizler yine de buhari ,müslim,darimi,tirmizi,ibn i mace gibi güvenilir ravilerin rivayet ettikleri hadisleri kullanalım.uydurma olduğundan şüphe duyuyorsak biraz araştırmayla doğru sonuca ulaşabiliriz inş.Allahım bizi şaşırtmasın.
Alt 01 Ocak 2008, 12:34   Mesaj No:9
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Ebû Hureyre Abdu'r-Rahmân b. Sahr-ı Devsi (ra)'den: Demiştir ki, kendim işittim, Resûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurdu: "Sizi her neden nehyedersem ondan ictinâb ediniz. Size her neyi emredersem kudretiniz yettiği kadar yapınız (da nasıl yapacağınızı sormayınız.) Zirâ sizden evvelki (ümmet)leri helâk eden, ancak onların çok çok sormaları ve peygamberlerine muhâlefet etmeleri olmuştur. (Bu hadis-i şerifi, Buhari ile Müslim rivâyet etmişlerdir.)
evet günümüzde bâzı sözler işitiyuruz ki ben bir şeye ancak Kitapta (Kur'ân-ı Kerîm) varsa inanırım diyor. Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz'in Sünnetini söylediğimizde ise Kitapta var mı geçiyor mu diye cevaplar alıyoruz. Halbuki bu sakıncalı bir durumdur. Rabb'imiz Âl-i İmrân(*) Sûresinin [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]. Ayetinde
Allah’a ve Peygambere itaat edin ki size merhamet edilsin. buyuruyor. ve bir şey yapılması istendimi o yapılacak olan şeye muhalefet söz konusu olmadan işittik itaat ettik. Bakara 285 demeleri gerekir. bunu neden böyle yapıyoruz yapmasak olmaz mı gibi sözler söylenilmesi uygun olmasa gerektir. Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- emirlerine karşı gelmeden elimizden geldiğince muhalefet olmadan yapmamız îcâb eder.
Şurası muhakkaktır ki Efendimiz - sallâllâhu aleyhi ve sellem- her hâlukarda bizlerden ve tüm insanlardan Allâh'a en yakın olanı O'ndan en çok korkanı ve insanların en bilgilisi idi.
Uhud savaşında Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- savunma savaşı yapalım dediğinde, Medîne'nin gençleri karşılık göğüs göğüse çarpışalım dediler. Ve Medîne'nin büyükleri siz ne yaptınız O'nun reyinin üstüne Rey'mi olur. O'nun sözünün üstüne söz mü olur. ve Uhud harbinde Müslümanlar ağır kayıplar verdiler.
Efendimiz'e -sallâllâhu aleyhi ve sellem- har hâlukarda itâar gerekir. karşılık vermeden. Allâh Teâlâ bizleri Peygamber Efendimiz'e -sallâllâhu aleyhi ve sellem- muhalefet olmaktan korusun. Âmîn.
Alt 01 Ocak 2008, 13:19   Mesaj No:10

NUR

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

bahsettiğiniz hareket hindistan da ortaya çıkmış ehl i kuran hareketidir.ayrıca dış güçlerin müslümanların aralarına nifak sokmak için yürüttükleri bir harekettir ki,tamamen sünneti reddederler kurandan başka bir kaynağı kabul etmezler.hadisleri yok sayarlar.
oysa sünnet ,kuran ı kerimin emirlerinin hayata geçirilmesinde , onun ruhunu anlamada yegane kaynağımızdır.kuran bizlere teorik bilgiyi verir,sünnet ise bu bilgiyi pratik hayatta uygulama imkanını kazandırır.sünnet olmadan kuranın ahlakını yaşayamayız.kuranın kaç yerinde Allah teala namazı kılınız buyuruyor.kılalım ama nasıl kılacağız,namazda hangi sureleri okuyacağız,zekatı verelim ama nasıl?hangi miktarda? ...işte bu sorulara sünnet olmadan cevap veremeyiz. kuran özünü sünnette,hadislerde bulur.yüce rabbimiz,Allahın rasülünde sizin için güzel örnekler vardır buyurmuş.bizim idolümüz,örneğimiz sevgili peygamberimizdir,onun sünneti seniyesidir,mübarek ağzından çıkan hadisleridir...

sünneti terketmek veya reddetmek akıl alır bir iş değildir.Rabbim hakkı hak , batılı batıl görenlerden eylesin hepimizi...
acizane.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: