Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi vertyucek,Açılış Tarihi:  12 Mart 2013 (03:53), Konuya Son Cevap : 30 Mart 2013 (19:02). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 12 Mart 2013, 03:53   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
Durumu:vertyucek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 26456
Üyelik T.: 08 Mart 2013
Arkadaşları:0
Konular: 89
Beğenildi:33
Beğendi:24
Takdirleri:146
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Peygamber Efendimizin'in S.a.v Hadis Yazımı İle İlgili Yasağı

Peygamber Efendimizin'in S.a.v Hadis Yazımı İle İlgili Yasağı

eüzübillahimineşşeytanirracim bismillahirrahmanirrahim

evet PEYGAMBER EFENDİMİZ'İN S.A.V islam'ın ilk yılları için böyle bir yasağı vardır.ama bu hadislere değildir.PEYGAMBER EFENDİMİZ S.A.V bu yasağı uygularken şunuda söylemiştir "Benden (bir şey) yazmayınız. Kim benden Kur'an'dan başka bir şey yazdı ise onu imha etsin. Benden rivayet ediniz. Bir beis yoktur. Kim benim üzerime yalan söylerse Cehennemdeki yerini hazırlasın" (muslim 4/2298). yasak islamın ilk yılları için geçerlidir.daha sonra hadis yazımına izin vermiştir.
yasak ile ilgili hadisler:

"Sahabe Peygamber 'den sözlerini yazmak için izin istediler. Ancak onlara izin verilmedi." Darimi-Mukaddime/41-43

"Benden Kur'an dışında bir şey yazmayın. Kim, benden Kur'an dışında bir şey yazmışsa, onu imha etsin." Muslim-Zuhd/72(3004) /4137 Ebu Davud-İlm/3(3647) /4136 Musned-c.3/12,21,39 Darimi-Mukaddime/42

.
PEYGAMBER EFENDİMİZ S.A.V İSLAM'IN geniş coğrafyalara yayılması,müslümanların,KUR'AN'İ ve İSLAM'İ mevzuların fazlalaşması ile Hadis yazımına uyguladığı yasağı kaldırmıştır.
hatta en çok Hadis rivayet eden EBU HUREYRE RADIYALLAHU ANH'IN şöyle bir sözü nakledilmiştir.
"Efendimiz (s.a.v.)'in ashabı içinde, Abdullah ibni Amr (r.a.) müstesna, benden daha çok hadise sahip olan yoktu. Abdullah (r.a.)hadisleri yazardı, ben ise yazmazdım" (Buhari 1/36)

bu hadisleri kullanarak ve PEYGAMBER EFENDİMİZ'İN S.A.V sözlerine ve sünnetine düşman olan bazıları.insanların kafasını karıştırmaya çalışanlar hadisleri reddediyorlar.bunlar içerisinde alim geçinen ve PEYGAMBER EFENDİMİZ'İN S.A.V emirlerini reddenlerde var başörtüsünü,kurbanı ve bir çok İSLAM'İ ibadetleri ya sulandırmaya çalışıyorlar yada yoktur diye inkar ediyorlar PEYGAMBER EFENDİMİZ'İN S.A.V sünnetinde olan bu şeyleri inkar ederek İSLAM'DAN geriye bir şey bırakmamaya adeta yeminliler.ve hatta PEYGAMBER EFENDİMİZ'İN S.A.V sonradan bu yasağı kaldırmış olmasınıda insanlardan saklamaları niyetlerini açıklıyor aslında

Buhari,müslim gibi PEYGAMBER EFENDİMİZ'DEN S.A.V yüzlerce yıl sonra yaşamış hadis katiplerinin aksine ilk devir hadis katiplerindendir HAZRETİ ALİ R.A. onun yanında sahabenin en önde gelen alimlerinden,ABDULLAH BİN ABBAS gibi sahabei kiramdan ilk devir hadis katipleride vardır HAZRETİ ALLAH C.C onlardan razı olsun,HAZRETİ ALLAH'IN CELLE CELALÜH selamı ve rahmeti ve bereketi onların üzerlerine olsun. bu yasağın sonradan kaldırılmış olmasının en büyük delillerindendir bunlar. aynı zamanda ABDULLAH RADIYALLAHU ANH bu konuda şöyle söylemiştir:

"Efendimiz (s.a.v.)'den işittiğim herşeyi yazardım. Gayem bunları ezberlemekti. Ashab beni bu işten menettiler ve sen Rasulullah (s.a.v.)'den her işittiğini yazıyorsun; halbuki o bir beşerdir ve rıza halinde olduğu gibi, gadap halinde iken de konuşa bilir, dediler. Bunun üzerine yazma işini durdurdum. Sonra onların sözünü Efendimiz (s.a.v.)'e naklettim. Bana; yaz, Nefsim yedi kudretinde olan Allah'a yemin ederim ki,benden yalnız hak (doğru) olan sadır olur." (ibni hanbel musned 10/21 ebu davud 2/86)

Semura İbni Cundep de efendimizden izin alıp hadis yazanlardandır. Hakkında geniş bilgi verilmese de, onun bir hadis kitabı olduğunu, Muhammed İbni Sirinin "Semura'nın oğulları için yazdığı risalede pek çok ilim vardı" sözünden anlıyoruz.(ibnul esir,usdul gabe,2/354; ibni hacer,isabe,3/130 tehzip 4/236)

Konu Sahibi vertyucek 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Cübbeli Ahmet Hoca ile 54 Farz Dersleri 2.... Videolar/Slaytlar vertyucek 0 95 31 Temmuz 2023 22:55
Depremlerin devam edeceği başka sıkıntılarında... Dua Bölümü vertyucek 0 254 01 Mart 2023 19:44
Muazzam bir Salavat İsmi Azamdan olduğuda... Hafta'nın Konusu Mihrinaz 3 528 24 Şubat 2022 03:20
PEYGAMBERİMİZ AYI İKİYE BÖLDÜ! Hafta'nın Konusu vertyucek 2 514 12 Ocak 2022 21:27
Bitcoin (BTC) Can Alıyor Dikkat! Hafta'nın Konusu Kara Kartal 2 554 16 Ekim 2021 01:46

Alt 30 Mart 2013, 19:02   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: Peygamber Efendimizin'in S.a.v Hadis Yazımı İle İlgili Yasağı

konularınız uygun bölümlere taşınmıştır..değerli üyemiz konu açarken konuya uygun olan bölümde açarsanız daha iyi olur emeğinize sağlık teşekkürler

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: